Hyperkeratosis e lëkurës


Hyperkeratosis (Keratoderma, keratodermatoz, keratoma) - një formë e keratosis, nje gjendje e lëkurës, në të cilën të lëkurës është e mbuluar me shkallët të thatë për shkak të trashë mbiprodhimin e keratin, që rezulton në trashje e shtresës së grimcuar dermis e lëkurës. Lëkurës të tilla vulë mund të shfaqet në çdo vend, veçanërisht në zonat e fërkimi ose acarim, por ka zona në trup janë më të prirur për formimin e brirë rritje, pesë, gjunjë, bërryla dhe parakrahët.

Ndonjëherë simptomë keratodermatoza është e dukshme në fytyrë. Shkelja e pronave mbrojtëse të lëkurës në poret depërtojnë bakteret. Dermis humbet lagështi dhe të bëhet i përflakur, bira-bira poret duket zgjeruar. Nuk ndahen sebum excreted nga poret dhe nuk kamedony (pika të zeza).


Shpesh, hyperkeratosis kombinuar me thatësi e tepërt e lëkurës, por problemi i rritjes së dermis keratinization lind jo vetëm për shkak të tharjes së saj jashtë, por edhe për shkak se qelizat e vdekura nuk otshelushyvayutsya. Lezione zakonisht shkaktojnë asnjë simptom, por nganjëherë shkaku:

• Kruhet.
• inflamacion kronik të lëkurës.
• Ndryshimet në ngjyrën e lëkurës.
• Humbja e flokeve.

Shkaqet hyperkeratosis

Në përgjithësi keratosis - një grup i sëmundjeve të ndryshme të lëkurës jo-inflamatore karakterizohet shkelje të rohoobrazovanyya (zhvillimit tepruar e lulëzim shtresë corneum ose vonesë normale). Keratosis janë mjaft të zakonshme, por klasifikimi i tyre i zhvilluar në mënyrë të qartë për shkak të pasigurisë së shkaqeve dhe patogjenezën e shumë prej tyre.

• hyperkeratosis e lëkurës mund të ndodhë në njerëzit të cilët nuk kryejnë trajtime të rregullta për të lëkurës të tilla si lëkurë dhe hidratues kozmetike. Si rezultat i dehidrimit janë qelizat e lëkurës të thatë dhe të vdekur të grumbulluar dhe për të krijuar shtresë unaesthetic brirë në sipërfaqe.
• Lëkura jonë është e ekspozuar vazhdimisht ndaj faktorëve negative të jashtme, të tilla si uji dhe detergjenteve, rrezatimi UF (hyperkeratosis diellore). Si rezultat i shtresës shqetësuar lipidet e dermis dhe lagështi nga lëkurën avullohet.
• Për shkak të lëkurës çrregullimeve metabolike qelizat fillojnë të vdesin shumë shpejt dhe corneum shtrese e lëkurës është shumë e trashë.

• Shpesh hyperkeratosis mund të zhvillohet në mënyrë të pavarur, pa ndonjë arsye të dukshme. Në këto raste, simptomë është e dukshme menjëherë pas lindjes dhe është një çrregullim i trashëguar.
• acarim konstante, të veshur këpucë të gabuar dhe veshje të shkaktojë trashje e lëkurës.
• HPV ose virusi lyth njeriut promovon pamjen e hyperkeratosis. Shkaku i hyperkeratosis mund të jetë një tjetër infeksion sluzhitframbeziynyy shembull hyperkeratosis shkaktuar nga spirochetes.
• Besohet gjithashtu se simptomat e trashje dhe thatësi e lëkurës mund të shkaktohet nga mungesa e vitaminës A.

• Mungesa e hormoneve estrogjenit në gratë menopausal kontribuon hyperkeratosis.
• Trupi plakjes, hyperkeratosis lidhur me moshës lidhur me ndryshimet e lëkurës.

Sëmundjet në të cilat nuk mund të jetë një simptomë hyperkeratosis

• Ichthyosis - dermatosis trashëguar kronike.
• Qere - skuqjen e etiologies ndryshme.
• erythroderma.
• Psoriasis - një lëkurë kronike deramatoz natyrën infektive.
• çrregullimeve metabolike, duke përfshirë diabetit, sëmundje tiroide, trashje.
• Atopichesskiy pezmatim i lëkurës.

Për të cilat mjeku dhe kur të kërkojnë të menjëhershme

Rritja keratinization i lëkurës është një defekt i zakonshëm kozmetike. Nëse hyperkeratosis manifestuar jo më shumë dhe jo të komplikojë jetën e pacientit, konsultimi mjekësor është e nevojshme. Me simptoma të rëndësishme duhet të paraqitet mjeku dermatolog mund të kenë nevojë për t'u konsultuar me një endokrinolog. Nëse Hiperkeratoznaya lidhur me ndonjë sëmundje e trashëguar apo kronike më tepër vizitoni beautician zyre. Ekspertët ju rekomandojmë trajtimin e duhur dhe kujdesit të lëkurës.

Trajtimi i hyperkeratosis

Hyperkeratosis Trajtimi varet nga shkaku, lokacionin, llojin, dhe ashpërsi. Nëse një mjek zbuloi sëmundjen, të ndihmojë për të përballuar me hyperkeratosis beautician.

Procedurat kozmetike për të zbutur dermis e lëkurës dhe heqjen e vulave.

• Për trajtimin hyperkeratosis e rëndë e lëkurës medikamente me gojë që përdoren zakonisht. Futje të rregullt të ilaçeve që përmbajnë retinoids, ndihmon për t'u marrë me problemet e lëkurë të thatë. Më e zakonshme e këtyre është aktitretin. Ai përbëhet nga analoge substancë acidit retinoik.

• hyperkeratosis i lëkurës gjithashtu mund te trajtohen me calcipotriol. Kjo është një formë aktive e vitaminës D. Ky mjekim është aplikuar drejtpërdrejt në lëkurë prekur. Pas rreth dy javësh efektet e para të dukshme të trajtimit.
• Në rastet më të gjera dhe më pak serioze, ne rekomandojmë përdorimin e krem ​​dhe ointments të cilat janë të pasura me yndyrna. Ky trajtim përmirëson përbërjen lipidet e lëkurës dhe të mbajë lagështi.
• Është e nevojshme për të pasuruar dietën tuaj me fruta dhe perime të tilla si karrota, spinaq, lulelakër, kumbulla, pjeshkë apo luleshtrydhe, limon, pasi ato përmbajnë sasi të mëdha të vitaminave A dhe C.

• Permiresimi gjendje e lëkurës mund të arrihet duke përdorur trashë exfoliating fiks masazh dush. E mirë për të kombinuar këtë procedurë me një sauna apo dush.
• dermokosmetika mirë për lëkurë të thatë dhe keratosis luftarake duhet të përmbajë të paktën një nga këto substanca:
- Shea Butter - ajo përmban oleik, stearik, palmitik dhe acid linoleik. Ata janë pothuajse identike me acide yndyrore të përmbajtura në shtresën e brirë dermis.
- Oksid Acid 2% - lehtëson ndarjen e thekon lëkurës vdekur.

- Ure 20% - moisturizes dhe rrit fleksibilitetin e corneum shtrese.
- Allantoin - përshpejton dhe shërojnë të dëmtuara të lëkurës.
- Panthenol - në mënyrë efektive heq acarim.
- Acidi laktik ose glycolic - zbut lëkurën.
- Tretinoin - promovon zbutjen e lëkurës.
- Vitaminat A, C.

Trajtime të tjera në varësi të vendndodhjen dhe llojin e hyperkeratosis:

• calluses apo drithërat - do të përdorni pads silikoni, Llaçe zashitnaya dhe insoles veçanta.
• Lythat - larguar nga ngrirjes me nitrogjen të lëngët (kryohyrurhyya), djegur me një lazer dhe prerë kirurgjike.

• ekzemë kronike - është trajtuar me ointments kortikosteroide (prednizolonovoy, hydrocortisone) ose krem ​​që janë rubbed në lëkurë prekur.
• planus liken - e përdorur për të trajtuar adjuvants (neovyr, reaferon) dhe terapi hormonale me kortikosteroidet.
• Keratosis - mund të trajtohen me terapi lazer, peels lëkurës apo dermabrasion.
• Seborrheic keratoses - është hequr me një bisturi apo cryosurgery.
• Personi Keratodermatoz (zmadhuar poret, kamedony) - mund të përdoret për të trajtuar pilihnhi frutash, microdermabrasion, vitamina (Mezoterapia) vitamina A, C

Receta tradicionale trajtojnë hyperkeratosis

• Calendula - mund të jetë një pjesë e krem, vajra, ointments. Calendula është përdorur për të trajtuar hyperkeratoses shputës që nga viti 1980. Ajo ka një veprim të fortë keratolytic, si dhe anti-inflamator pronave.
• tar Birch - ka efekt anti-inflamator dhe rikthen lëkurës. Ai përfshin më shumë se 10 000 ushqyesve.
• lëng luleradhiqe - përdoret në mënyrë efektive për të trajtuar calluses dhe drithërat. Lëng yndyrat e lëkurës trashë.

• derri yndyrë - dhe moisturizes dhe mbron lëkurën. Ata vajos thatë dhe të ashpër brenda natës të lëkurës. Për lehtësi, ju mund të përfundojë kapem film.
• vaj Barsuchyy - për grasatim plasaritur dhe gjakderdhje të lëkurës.
• kamomil supë - përdoret për të trajtuar personin hyperkeratosis. Supë është spote të ngrirë dhe akull fshij telashe kubike në lëkurë.
• sode lëkurë - të përshtatshme për zonat e ndjeshme me bulges vogla të lëkurës të tilla si fytyrë dhe supet.