Freckles


Për disa, prania e Freckles (pigmentim të lëkurës, njolla në lëkurë, mbyll) është një avantazh i madh, dhe për disa njolla të vogla ngjyrë kafe në fytyrë janë torturë e vërtetë.

Freckles (lat ephelides.) - Të vogla, të rrumbullakëta, spote kafe në lëkurë. Ato shfaqen për shkak të shpërndarjes së pabarabartë e melaninës në dermis e lëkurës ose nën ultrafioleta.Vesnushki të shkaktuara nga ekspozimi ndaj diellit, zakonisht errët dhe kanë tehe dhëmbëzuar, mund të jetë shumë më i madh. Sunny Freckles lloj është më i zakonshëm. Njollat ​​shpesh të vendosura në anën e pasme e sipërme dhe supet.


Lloji zakonshme e Freckles gjetur shpesh në njerëz të kuqe me flokë me sy të gjelbër. Ato ndodhin kryesisht në fytyrë dhe trupin e sipërme, sidomos në pranverë dhe verë.

Freckles nuk janë të lindur në foshnjat. Ata bëhen të dukshme në fëmijëri ose adoleshencë. Ndonjëherë njollat ​​zhduken pa lënë gjurmë, por në njerëz me lëkurë të drejtë mund të mbetet për jetën. Më të lëkurës me Freckles shumë të prirë pigmentim diellore. Nën ndikimin e spote dielli të bëhet ngjyra më të forta. Në dimër, Freckles zbehet dhe të bëhet më pak e dukshme.

Shkaqet e Freckles

Freckles janë trashëguar nga një prind me gjenit (MS1-R). Simptomë në këtë rast, vazhdon gjatë gjithë jetës. Në mënyrë të ngjashme, ato mund të jenë rezultat i rishpërndarjes çrregullime pigment të lëkurës, që rezulton nga sinteza shumë shpejtë të melatonin. Numri i Freckles rritje rrezatim me dritën ultravjollcë.

Çfarë sëmundje mund të ngatërrohet normë.

Freckles mund të jetë një shenjë-Jeghers sindromi Peyttsa. Sëmundja është i lidhur me shfaqjen e njollat ​​e errëta në lëkurë, mukozës, polyposis e traktit gastrointestinal. Në fytyrë, spote mukozën gojë duket ngjyrë të errët ngjyrë kafe dhe formë të rrumbullakët. Në 20% të rasteve të keq degjenerim ndodh. Nëse ju gjeni veten në një nga shenjat e sëmundjes, urgjentisht duhet të shihni një mjek dhe të nënshtrohen një inspektim të plotë.

Ndonjëherë pigmentim të ngjashme me Freckles shfaqet me moshën - rezultat i ndryshimeve hormonale që të çojnë në një shpërndarje të pabarabartë të melaninës. Më mirë të mos përpiqen për të rregulluar këtë problem vetes. Së pari të konsultoheni me një dermatolog. Mjeku shqyrton thellësinë e pigmentim dhe të përshkruajnë trajtim.

Kur duhet të shihni një mjek.

Freckles ndryshime jo kanceroze dhe jo të degjenerojë në tumoret, kështu që ata nuk duhet të jenë të frikësuar apo të trajtohen. Megjithatë, herë pas here, ajo është e dobishme për të kontrolluar lëkurës dhe për të vizituar një dermatolog.

Njerëzit me lëkurë të prenka më të ndjeshëm ndaj UV, dhe për këtë arsye më të prirur për djegien nga dielli. Nëse pas ekspozimit të zgjatur dielli ishte skuqje madh, ethe, kruajtje - ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek ose terapisti për të thirrur në shtëpi. Djegien nga dielli i tepërt në njerëz me lëkurë prenka mund të çojë në squamous kancerit të lëkurës celular.

Si të shpëtoj Freckles

Si për të hequr Freckles? Kjo pyetje është bërë nga miliona e pronarëve të këtij lloji të pigmentim në mbarë botën. Por, para se të fillojë luftën me Freckles, ju duhet të dini se efekti i ndonjë trajtim të përhershëm (të përkohshme). Nën ndikimin e pigmentim diellit ndodh përsëri. Aktualisht, ka disa metoda të popullarizuara të gjetjes shpëtoj Freckles:

Me kozmetikë.

Kozmetike, të tilla si krem, kremra, xhel, përveç hidratues bazë, shpesh përmbajnë:
• Filtra shkallë të mbrojtjes së diellit ndryshme.
• Retinoyidy - analoge e vitaminës A.
• Arbutin - një kimike organike që është përdorur për të ndriçohet ngjyrën e lëkurës.
• acid Fruta - një metodë korrozive Freckles zbardhues.
• Vitamina C.
• ekstrakte të ndryshme: limon, kamomil, kastravec dhe Calendula.

Trajtimet sallon.

• ngrirjes me Freckles lëngshme azotit - nganjëherë efektive, por shumë traumatike dhe nuk është për të gjithë.

• Terapi Laser - një trajtim të thjeshtë dhe të sigurt të efikasitetit të lartë dhe rrezik të ulët e dhëmbëza ose zbardhues të fortë të pëlhurave. Lazer djeg bojë në qelizat dhe kështu privon lëkurën e Freckles.
• peels kimike - hiqni defekte të vogla për shkak të mbiprodhimin e melaninës (spote pigment, Freckles). Acidet janë në gjendje të depërtojnë në qelizat e lëkurës dhe për të hequr bojë tepërt. Pas përpunimit, peels kimike, lëkura është dukshëm ndritshme dhe ushtar i ri.

Phytotherapy.

• Rrikë - ajo mund të përdoret për të zbardhet Freckles. Ju duhet të përzierje 100 gram rrikë integruar me 0.5 litra uthull dhe le të qëndrojë në një vend të freskët për 3 ditë. Përdorur në një raport prej një kupë ujë të valë 1 lugë tretësirë. Rregullisht fshij infuzion hapësirë ​​prenka.

• Majdanoz - majdanoz finely copëtuar, derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për 15 minuta. Pastaj njomet një leckë në infuzion dhe vihet në vendin ku Freckles në 15 minuta.
• thata kopër - 1 lugë çaji kopër, derdh një gotë me ujë të vluar, të mbuluar me një peshqir dhe të lënë për 40-60 minuta. Pastaj, duke rezultuar ikjen infuzion. Çdo ditë, të aplikojnë përzierje në fytyrën tuaj për 15-20 minuta, pastaj pije me ujë. Pas katër javësh të infusions përdorim të rregullt dhe zbardh lëkurën tuaj do të bëhet sy rrezatues.

• Sweet - përmban një glabridin aktiv përbërës. Aplikimi për infuzion përmirëson çehre e lëkurës dhe moisturizes mirë.

Maska dhe scrubs e Freckles në shtëpi.

Një nga mënyrat më të lehta për të hequr qafe Freckles - të trajtojë ato me lëng limoni. Megjithatë, ju duhet të jenë të kujdesshëm! Acidet përfshira në limon mund të irritojë lëkurën dhe të bëjë atë më të ndjeshëm ndaj diellit.

Që nga kohët e lashta, lufta me Freckles përdorur me sukses kastravec. Ju mund të prerë thjesht në feta hollë dhe vënë në Freckles në 20 minuta. Një mënyrë tjetër - fshij 2 trangujve, përziejnë ato me një lugë çaji lëng limoni dhe të zbatohet si një maskë për 15 minuta.

Ju mund të gatuaj exfoliating pastrim. Për ta bërë këtë, të marrë 2 teaspoons sheqer kafe dhe bollgur, i hedh një filxhan çerek qumësht. Llokoçis deri në konsistencën gjysmë-mukozë. Butësisht të aplikojnë përzierje në fytyrën tuaj, si pastrim. Masazh të lëkurës dhe të del me të larë të gjithë me ujë.

Për sqarim Freckles maskë të përshtatshme me kastravec dhe domate. Shtrydh një lugë lëng i shalqi, domate dhe limon. Ju mund të shtoni ulliri, vaj flaxseed ose dru sandali. Mix përbërësit dhe të aplikoni në fytyrë. Sigurohuni që maskë nuk thahet. Pas 15-20 minuta, lani me ujë dhe njomet krem ​​të lëkurës.

Parashikim

Fituesit Freckles shpesh të shqetësuar në lidhje me pyetjen: "Ata do të jenë në gjendje të shpëtoj prej tyre përgjithmonë?". Në raste të tilla, njerëzit janë të gatshëm për ndonjë metodat dhe kostot. Cosmetology moderne dhe mjekësi do të ndihmojë për të zvogëluar intensitetin e Freckles, por efekti nuk është e përhershme dhe do të duhet për të përsëritur trajtim rregullisht.

Parandalimi i Freckles - një zgjidhje më të arsyeshme se një trajtim vonuar përpjekje. Pas duke u shpëtoj prej këtij lloji të pigmentim më e vështirë dhe jo gjithmonë i suksesshëm.

- Njerëzit me Freckles duhet shmangur ekspozimit të zgjatur në diell.

- Në zonat e diellit intensive dhe duhet të përdorni krem ​​me filtra për mbrojtje (filtër mbrojtës mbi 30) nga rrezet e dëmshme UV.
- Mbrojtur fytyrën dhe kokë kapele me një grykë të gjerë ose maskë.
- Në orët e aktivitetit më të madh diellor të mbetet në shtëpi ose në hije.