Urinalysis me mikroskopi të sedimenteve


Gjithsej analdiz urina - Metoda rutinë hulumtim përdoret në diagnozë dhe natyrisht kontrollin e sëmundjeve dhe shqyrtimit. Urinalysis është një nga metodat më efektive për diagnostikimin e anomalive në veshkat.

Urinalysis përfshin vlerësimin karakteristikat fizike dhe kimike dhe sedimenteve mikroskopike urinës. Pacientët urinalysis me sëmundje të veshkave dhe sistemit urinar kryejnë shumë dinamikë për të vlerësuar statusin dhe të kontrollit terapi. Njerëzit e shëndetshëm të rekomanduara për të kryer këtë analizë të 1 - 2 herë në vit.


A nuk nënvlerësojnë vlerën për të përcaktuar se anomalitë e tjera në trupin e njeriut modern. Kjo sëmundje dhe inflamacion të traktit urinar (kërkimore në pak acid, neutrale ose alkaline), urogjenital (ngritur qelizat e bardha të gjakut), urolithiasis (paraqitja e qelizave të kuqe të gjakut në mostër), diabet mellitus (prania e glukozës në urinë), proceset ndënjur ( prania e mukusit) dhe më tepër.

Nuk ka dyshim se një lloj të tillë të rëndë të urinalysis kërkimore duhet të kryhet me saktësi maksimale, pajisje moderne dhe një material të përgatitur siç duhet.

Përcaktohet nga vetitë e urinës (ngjyra, transparencës, gravitetit specifik, pH, proteina, glukozë, bilirubin, urobilinogen, organeve Ketone, nitrat, hemoglobinë);

Mikroskopi i sedimenteve urinar: (epiteli, eritrociteve, leukociteve, cilindra, bakteret, kripë).

Mbledhja e urinës

Majonezë kavanoza urina dhe të tjera "klasike" poliklinika paketimit dhe folklori përgjithmonë venitje. Për të mbledhur materialin e nevojshëm për të përdorur kontejnerë të veçantë sterile dhe preservatives. Kështu minimizuar shanset e të bjerë në tundimin e substancave të huaja, dhe në mënyrë të konsiderueshme rrit cilësinë pranueshme të kohës transportit mostren e urines nga pacienti që të pajisje diagnostike.

Next - përgatitja për mbledhjen e materialit. Higjienën personale në këtë moment nuk janë vetëm të dëshirueshme, por opsionale: a urina nuk duhet të bjerë, nuk ka djerse apo dhjamor gjëndra. Soaps antibacterial në këtë rast nuk është i rekomanduar. Urinës pa aditivëve - rezultat i hulumtimit pa gabime. Është e nevojshme të përmendim lloj tjetër të papastërtisë mund të shtrembërojnë rezultatet e urinës, ushqim dhe ilaçe. Nata nuk duhet të hani panxhar, karrota dhe ngjyra të tjera natyrore. Mos harroni se një nga parametrat kryesore të studimit - ngjyra e urinës. Dhe, në qoftë se ajo është e ndryshme nga norma, e cila konsiderohet të jetë e verdhë dhe hije, le të japin informacion jo vetëm për atë që ju darkë.

Vini re se shkelja e rregullave prania e pigmenteve mund të bëjnë urinë krejtësisht papritur - blu, kafe, e kuqe dhe madje edhe të gjelbër.

Urina e errët mund të tregojë një mosfunksionim i mëlçisë, duke përfshirë hepatitit me sëmundjen. Mëlçisë ndalesa për të shkatërruar një nga enzimat, të cilat, duke reaguar me ajër dhe i jep një ndryshim të ngjyrës.

Nëse urinë kuqe, ka shumë të ngjarë në gjakun e saj është e pranishme. Nëse kujton qumësht holluar me ujë - ajo ka yndyrë të tepërt. Ngjyrë ka filluar të thinjet jep ajo përmban qelb. Jeshile ose blu - një nga shenjat e proceseve të kalbjes në zorrë. Shkumëzuar urina është vetëm për burrat. Nuk ka problem ka: kjo është kur ajo merr spermës. Dhe, për shembull, ndotjet apo spermës tepërt askush nuk e ka mësuar për të kontrolluar.

Medikamente. Edhe aspirina padëmshme në doza të larta mund të pikturoj urinë trëndafili. Pritja Sidomos padëshirueshme në prag të vendosjes urinës drogë antibacterial dhe uroseptikov. Është e nevojshme që të konsultoheni me mjekun tuaj për një pauzë në zbatimin e tyre. Përveç kur subjekti kryesor i studimit është vetëm përqendrimi i drogës në urinë.

Alkooli shtrembëron shumë analizën e urinës.

Provoni prag të urinës për të pirë jo më shumë dhe jo më pak likuid se zakonisht.

Për 12 orë para se analiza e aktivitetit seksual nuk jetojnë.

Vini re gjithashtu se e dëshirueshme për të marrë një test urina gjatë menstruacioneve dhe brenda një jave pas procedurave të tilla si cystoscopy.

Mos harroni se roli kryesor në diagnozën (të tilla si "inflamacion në sistemin urogjenital") nuk luan praninë / mungesën e baktereve në urinë, dhe numri i tyre u rrit: rritjen tipike në krahasim me normën (2000 bakteret në 1 ml) është 50 herë (deri në 100.000 baktereve në 1 ml e urinës).

Urinë përshkruara për:

- sëmundje të sistemit urinar;

- shqyrtimit nga ekzaminimet profilaktike;
- për vlerësimin e sëmundjes, kontrollin e zhvillimit të komplikimeve dhe efektivitetin e trajtimit.
- Personat të cilët kanë pasur infeksion streptokokut (grykët, fruth i keq) duhet të japë një mostër të urinës brenda 1 - 2 javë pas shërimit. Njerëzit e shëndetshëm ne rekomandojmë për të marrë një test urina 1-2 herë në vit. Mos harroni, parandalimi është gjithmonë trajtim më të shtrenjtë.

Mbledhja Analiza e urinës për trajnim të përgjithshëm.

Para mbledhjes së urinës kërkohet higjienës në një bakterie urinës ishin gjëndra dhjamor dhe djerse.

Pick rëndë në mëngjes urinës pjesë e caktuar menjëherë pas zgjimit, pjesë mundësisht mesme. Intervali në mes të mbledhjes së urinës dhe shpërndarjen e materialeve në laborator duhet të jetë sa më i vogël.

Urinës duke përdorur një çantë të veçantë (enë sterile dhe tub me ruajtës), i cili, së bashku me udhëzimet për mbledhjen duhet të blihen paraprakisht ndonjë YNVYTRO zyre mjekësore në vlerën e kolateralit.

Urina në epruvetat me ruajtës marrë gjatë gjithë ditës (në përputhje me orarin e dorëzimit të testeve të gjakut).

Dëshmi

 • Sëmundje të sistemit urinar.
 • Screening nga ekzaminimet profilaktike.
 • Vlerësimi i sëmundjes, kontrolli i komplikimeve dhe efikasitetin e trajtimit.
 • Personat të cilët kanë pasur infeksion streptokokut (grykët, fruth i keq) duhet të japë një mostër të urinës brenda 1 - 2 javë pas shërimit.

Rezultatet Shpjegimi urinalysis

Urinë ngjyrë.

Normalisht, pigment urina urohrom jep urinës ngjyrë të verdhë në nuanca të ndryshme në varësi nga shkalla e ngopjes së urinës së tyre. Ndonjëherë ajo mund të ndryshojë vetëm ngjyra e sedimenteve, për shembull, një sedimenteve tepërt urate ka kafe, urinës - verdhë, fosfat - bardha. Rritja intensitetin e ngjyrës - një humbje pasojë e lëngjeve të trupit: edemë, të vjella, diarre.

Të ndryshojë ngjyra e urinës mund të rezultojë nga zgjedhja e komponimeve ngjyrosur formuara gjatë apo ndryshime organike nën ndikimin e përbërësve dietë që janë marrë drogë, agjentët kontrast.

 
Ngjyra e urinës Kusht Ngjyra
Strou-verdhë Ënjtje, djegiet, të vjella, diarre, bllokimet edemë në infarkt në zemër -
Të verdhë të lehta Ënjtje, djegiet, të vjella, diarre, bllokimet edemë në infarkt në zemër Urohromom madhe përqendrimi
Zbehtë, i holluar me ujë, i pangjyrë Diabeti insipidus, funksioni renal ulur përqendrimin,
diuretics marrin gipergidratatsiya
Ulët urohromom përqendrimi
Yellow-portokalli Pritja e vitaminave B, Furagin -
Kuqe, rozë Yarkookrashennyh Ngrënia e frutave dhe perimeve, të tilla si panxhar, karrota, blueberries; droga - antipyrine, aspirina -
I kuq Dhimbje barku në veshka, infarkti i veshkave Prania e qelizave të kuqe të gjakut në urinë - hematuria freskët, prania e hemoglobinës, porphyrins, Myoglobin
Ngjyra "pantallona të gjera të mishit" Glomerulonefriti akut Hematuria (gjakut ndryshuar)
Kafe Anemia hemolitike Urobilinuria
Kuqe-kafe Metronidazole pritjes, sulfonamides, droga bazuar në bearberry. Helmimi nga fenolet -
E zezë Sëmundje-Marchiafava Mikelli (hemoglobinuria konvulsiv nate)
Alkaptonuriya. Melanoma
 
Hemoglobinuria
Acid Homohentizinovaya
Melaninës (melanuriya)
Ngjyra e birrës
(Yellow-kafe)
Parenkimale verdhëz
(Hepatiti viral)
Bilirubinuria, urobilinohenuriya
Squfuri
 
Mekanike (pengues) verdhëz - cholelithiasis,
kanceri kreu pankreatik
Bilirubinuria
I bardhë Prania e fosfat ose lipide në urinë -
Qumësht Lymphostasis veshkave, infeksion të traktit urinar Chyluria, pyuryya

Urinë Transparenca

Vlerat referente: plotë.
Trazim urinë mund të jetë për shkak të pranisë së qelizave të kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut, qelizat epiteliale, bakteret, pikat e yndyrës, reshjet e kripërave (urates, fosfateve, oxalates), në varësi të përqendrimit kripë, pH dhe magazinimit urina temperaturë (temperaturë të ulët promovon humbjen e kripërave në sedimenteve) . Urina zgjatur në këmbë mund të bëhet i turbullt për shkak të rritjes bakteriale. Normalisht, trazim i ulët mund të jetë epitelin dhe mukusit duhur.

Dendësia relative (gravitet specifik) e urinës

Dendësi relative (gravitet specifik) urine varet nga numri i komponimeve të zgjedhura organike (ure, urinës, kripera) dhe elektrolite - Cl, Na dhe K, dhe numri i ujit dedikuar. Prodhimi më i lartë i urinës, më të vogla dendësia relative e urinës. Prania e proteinave dhe veçanërisht glukozës shkakton një rritje në përqindjen e urinës. Reduktimi përqendrimin e funksionit të veshkave në dështimin e veshkave zvogëlon përqindjen (hipostenuriya). Humbja e përgjithshme e funksionit të përqendrimit të çon në barazimin e presionit osmotike të plazmës dhe të urinës, një gjendje tjetër që quhet izostenuriyeyu.


Vlera e referencës (për të gjitha moshat): 1003-1035 g / l.

Rritja e densitetit relativ (hyperstenuryya):

 1. glukozës në urinë diabet të pakontrolluar;
 2. protein në urinë (proteinuria) në glomerulonefritis, sindroma nefrotike;
 3. droga dhe (ose) metabolitëve në urinë;
 4. mannitola infuzion intravenoz, dekstran ose asetet radio-errët;
 5. pak futje fluide;
 6. humbje të mëdha fluide (të vjella, diarre);
 7. helmim gjaku i shtatzënisë;
 8. oliguria.

Ulet në dendësi relative:

 1. diabeti insipidus (Nephrogenic qendror ose idiopatik);
 2. dështim kronik renal;
 3. lezione akute renale tuba;
 4. polyuria (si pasojë e marrjes diuretics, pirja e tepruar).

pH e urinës.

A urine të freskëta e njerëzve shëndetshëm mund të ketë një reaksion të ndryshme (pH 4,5-8), reaksioni është zakonisht urine dobët acid (pH midis 5 dhe 6). Luhatjet në pH e urinës për shkak të përbërjes së ushqimit: dietë të mishit shkakton avantazh acid urina e bimëve dhe të qumështit ushqime çon në alkalization e urinës. Ndryshimet në pH urinar korrespondon me pH e gjakut; kur acidosis urina ka një reaksion acid, me alkalosis - alkaline. Ndonjëherë ka divergjenca e këtyre treguesve.


Në lezionet kronike renale tuba (tubulopatiyah) nivelet vërejtur acidosis hiperhlornyy dhe alkaline reagim urinës, për shkak të shkeljes së acideve dhe sinteza e amoniakut në lidhje me dëmtimin e tubthave. Dekompozimi bakterial i ure në ureters urinës ose ruajtje në temperaturë dhome të çon në alkalization e urinës. Reagimi i urinës ndikon në natyrën e formimit kripë me urolithiasis, në një pH nën 5,5 acid shpesh formuar urinës, në pH 5,5-6,0 - oxalate në pH e mësipërme 7.0 - fosfat rock.


Vlerat referente:

 • 0 - 1 muaj. - 5,0-7,0;
 • 1 muaj. - 120 vjet - 4,5-8,0

Rritja:

 1. metabolike dhe alkalosis frymëmarrjes;
 2. dështim kronik renal;
 3. acidosis renal tubular (tip I dhe II);
 4. hyperkalyemyya;
 5. hyperfunction fillore dhe të mesme gjëndër parathyroid;
 6. Frenuesit anhidrazy karbonit;
 7. dietë me përmbajtje të lartë të frutave dhe perimeve;
 8. të vjella të zgjatur;
 9. Infeksionet e traktit urinar të shkaktuara nga mikroorganizma që prishen ure;
 10. futja e disa barnave (adrenalina, nikotinamidit, bikarbonat);
 11. neoplazmes e sistemit urogjenital.

Reduktimi:

 1. acidozës metabolike dhe respirator;
 2. hipokalemise;
 3. dehidratim;
 4. agjërimi;
 5. diabeti;
 6. tuberkulozi;
 7. ethe;
 8. diarre të rëndë;
 9. mjekim, acid askorbik, corticotropin, metionine;
 10. një dietë të lartë në Kastrati proteinave të mishit.

Proteina në urinë (proteinuria).

Proteina në urinë - një nga provat më të rëndësishme diagnostike laboratorike të sëmundjeve të veshkave. Një sasi e vogël e proteinave në urinë (fiziologjike proteinuria) mund të jetë në njerëz të shëndetshëm, por proteina urinare sekretim nuk e kalon normën e 0,080 g / ditë në paqe dhe 0,250 g / ditë gjatë stërvitje intensive, pas një shëtitje të gjatë (proteinuria mars). Proteina në urinë mund të ndodhë edhe në njerëz të shëndetshëm me përvojat e forta emocionale, supercooling. Adoleshentët gjetur proteinuria ortostatik (trup i drejtë).


Një cipë e glomeruli veshkave normalisht shumica e proteinave nuk kalojnë, për shkak të përmasave të mëdha të molekulave proteinike dhe përgjegjëse dhe struktura e tyre. Me dëmtime minimale të glomerulus është vërejtur kryesisht humbja e proteinave të ulët molekulare Pesha (kryesisht albumin), kështu që kur një humbje e madhe proteine ​​shpesh zhvillojnë hypoalbuminemia. Një ndryshim më të rënda patologjike në urinë dhe për të marrë molekulave të mëdha e proteinave. Epiteli i tubules e veshkave fiziologjikisht sekreton një numër të proteinave (protein Tamm-Horsfall). Pjesë e proteinave urinës mund të vijnë nga traktit urinar (uretër, fshikëz, uretrës) - përmbajtja e proteinave në urinë rritet ndjeshëm infeksionet, inflamacion ose tumoret e traktit urinar. Proteinuria (protein në daljen e urinës së një numri të larta), mund të jetë e prerenal (shoqëruar me rritjen e rënies e indeve ose shfaqjen e proteinave anormale plazmës), renal (sëmundje e veshkave shkaktuar) dhe postrenalnoj (të shoqëruara me çrregullime të traktit urinar). Shfaqja e proteinave në urinë është një simptomë e zakonshme e patologjisë jospecifik veshkave. Nëse proteina veshkave proteinuria duket si gjatë ditës dhe natës mosmbajtjeje. Sipas mekanizmat e proteinuria veshkave glomerular dalluar dhe proteinuria tuba. Proteinuria glomerular shoqëruar me një ndryshim patologjike në funksion barrierë e membranat e glomeruli renale. Humbje masiv i proteinave në urinë (3 g / L) është i lidhur me gjithmonë proteinuria glomerular. Proteinuria tuba shkaktuara nga shkelje të reabsorption e proteinave në patologjinë e tubthave proximal.


Vlerat referente: 0,140 g / l.

Prania e proteinave në urinë (proteinuria):

 1. Sindroma nefrotike;
 2. nefropati diabetike;
 3. glomerulonefriti;
 4. nephrosclerosis;
 5. thithjen thyer në tubthave veshkave (sindromi Fanconi, helmimi metaleve të rënda, sarkoidosis, patologji Sickle-qelizore);
 6. mieloma (proteina në urinë Bence-Jones) dhe paraproteinemii të tjera;
 7. hemodinamikën veshkave në dështim të zemrës, ethe;
 8. Tumoreve malinje te traktit urinar;
 9. cystitis, uretriti dhe infeksion të tjera të traktit urinar.

Glukozës në urinë.

Glukozë në urinë normalisht mungon ose gjenden në sasi minimale për 0.8 mmol / l, v. K. shëndetshme glukozës në tërë gjak pas filtrim përmes një cipë të glomeruli veshkave zhytur plotësisht përsëri në tubthave. Kur përqendrimi i glukozës në gjak më shumë se 10 mmol / l - tejkalimit të pragut renale (kapaciteti maksimal i veshkave në reuptake e glukozës), ose në prag të ulët të veshkave (dëmtim të tubthave veshkave) glukozë shfaqet në urinë - glucosuria vërejtur.


Zbulimi i glukozës në urinë është i rëndësishëm për diagnozën e diabetit dhe të monitorimit (dhe vetë) terapi antidiabetike.

Ju lutemi vini re: është metoda më e saktë e urinalysis studimit duke përdorur strips diagnostike Multistix (+ sedimenteve mikroskopi). Leximi rezultatet kryhet automatikisht nga analyzer (përcaktimi vizuale e gabimeve janë të përjashtuara). Parimi i glukozës ato hlyukozooksydaznyy. Strips provë hap për urinë glukozës në vijim: së pari është "otrytsat" rezultat, hapi tjetër - një "5.5" (gjurmë). Në qoftë se vlera e vërtetë glukozës është në mes të këtyre vlerave, atëherë kjo hap në funksion të strip provë, makinë i jep pozitive minimale - 5.5.


Si pyetje mjekët kohët e fundit shpeshta dhe pacientët në lidhje me këtë prag përqendrimit të glukozës, laboratori ka vendosur në marrjen e këtë rezultat nuk jep një numër, dhe shkruani "gjurmët". Me një përgjigje të tillë në glukozë në urinë ne rekomandojmë më shumë kërkime, në veçanti - përkufizimin e agjërimit glukozës në gjak, studimi i sekretim ditore e urinës (metoda heksokinaznyy), ose emërimin e një mjeku - kryerjen e testit tolerancës glukozë.

Vlerat referente: 0 - 1,6.


"SM.KOMM.":

 • 1.7 - otrytsat;
 • 1,7-2,8 - gjurmët;
 • 2.8 - në mënyrë të konsiderueshme rritjen e përqendrimit të glukozës në urinë.

Rritja (glucosuria):

 1. diabeti;
 2. pancreatitis akute;
 3. hipertyreoyidyzm;
 4. diabeti renale;
 5. diabeti steroide (diabetikët marrjes steroid anabolic);
 6. Helmimi nga morfinë, strikninë, fosfor;
 7. dumping sindromi;
 8. Sindroma e Cushing;
 9. infarkt miokardi;
 10. pheochromocytoma;
 11. trauma e madhe;
 12. djegiet;
 13. tubulointerstytsialni dëmtime në veshka;
 14. shtatzënisë;
 15. pirë sasi të mëdha të karbohidrateve.

Bilirubina në urinë.

Bilirubin - kryesor porfirinë final metabolite lëshuar nga trupi. Në gjak pa pagesë (pakonjuguara) bilirubin është transportuar në albumin plazma, në këtë formë nuk është filtruar në glomeruli veshkave. Në bilirubin mëlçisë kombinon me acid glucuronic (konjuguar formuar, forma te tretshme ne uje te bilirubin) dhe në këtë formë ajo është excreted në biliare në traktin gastrointestinal. Kur përqendrimi gjaku i bilirubin konjuguar, ai fillon të dalë jashtë dhe të shfaqen veshkat në urinë. Urinë e njerëzve të shëndoshë përmban një sasi minimale të bilirubin pasigurtë. Bilirubinuria vërejtur kryesisht në lezionet e parenchyma mëlçisë ose vështirësi mekanike e rrjedhjes së biliare. Në përgjigje bilirubin hemolitik verdhëz në urinë është negativ.


Vlerat referente: negative.

Zbulimi i bilirubin në urinë:

 1. verdhëz;
 2. hepatit;
 3. kesh;
 4. tumoret metastasized në mëlçi.

Urobilinogen në urinë.

Sterkobilinohen dhe urobilinogen formuar në zorrë nga bilirubin biliare lëshuar. Urobilinogen është reabsorbed në zorrë të mëdha dhe nëpër vena portali hyn përsëri të mëlçisë, dhe pastaj përsëri me biliare excreted. Një pjesë e vogël e kësaj pjesë hyn në qarkullimin periferik dhe excreted në urinë. Normalisht, në të shëndetshme urobilinogen urinë e njeriut të përcaktuara në sasi gjurmë - një përzgjedhje të urinës së tij për ditët që nuk i kalon 10 mikromole (6 mg). Kur qëndruar në urinë urobilinogen shkon urobylyn.


Vlerat referente:
0-17.

Rritja urobilinogen sekretim në urinë:

 1. rritjen Katabolizmi i hemoglobinës, anemia hemolitike, hemoliza intravaskular (transfuzioni i gjakut të papajtueshme, infeksion, sepsa), anemi dëmshëm, policitemia, resorption masiv hematoma;
 2. rrit formimin urobilinogen në gastrointestinal traktit, enterocolitis, ileitis, pengim intestinale, rritje e arsimit dhe reabsorption urobilinogen në infeksionin e sistemit biliar (kolangiti);
 3. Rritja urobilinogen në mosfunksionim hepatik, hepatitit (duke përjashtuar të rënda);
 4. hepatiti kronik dhe cerozë;
 5. Dëmi toksike, alkooli, komponimet organike, toksinave, infeksionet, sepsa;
 6. Dështimi i mesëm mëlçisë: pas infarkt miokardi, kardiak dhe dështimit të qarkullimit të gjakut, tumoret e mëlçisë;
 7. rritet në urobilinogen anashkalojë mëlçisë, cerozë mëlçisë me hipertension portal, trombozë, pengimin veshkave venë.

Organet Ketone në urinë (Ketonuria).

Trupat Ketone (aceton, acetoacetic dhe acid beta-hidroksibutirik) formuar si rezultat i rritjes katabolizmin e acideve yndyrore. Përcaktimi i organeve ketonit është i rëndësishëm në diagnozën e diabetit metabolike dekompensimi. Diabet insulinë të varur mitur shpesh është diagnostikuar për herë të parë nga pamja e organeve ketonit në urinë. Me insulinë pamjaftueshme terapi ketoacidosis përparuar. Zhvillim me hyperglycemia dhe hyperosmolyarnost të çojë në dehidratim, mungesë ekuilibri electrolyte, ketoacidosis. Këto ndryshime të shkaktojë mosfunksionimin e sistemit nervor qendror dhe të çojë në hyperhlykemycheskoy koma.


Vlerat referente: 0-0,4.

"SM.KOMM."

 • 0.5 - otrytsat;
 • 0,5-0,9 - gjurmët;
 • 0.9 - porotë.

Zbulimi i organeve ketonit në urinë (Ketonuria):

 1. diabeti (decompensated - ketoacidosis diabetik);
 2. kusht prekomatoznyy, cerebrale (hyperglycemic) koma;
 3. agjërimi zgjatur (refuzimi i plotë i ushqimit apo dietë që synon humbje peshe);
 4. ethe të rënda;
 5. dehje alkoolit;
 6. hyperinsulinism;
 7. hyperkateholamynemyya;
 8. helmimi izopropranololom;
 9. eklampsia;
 10. ruajtje glycogen sëmundje I, II, tipe IV;
 11. Mungesa e karbohidrateve në dietë.

Nitrateve në urinë.

Nitratet mungon në urinë normale. Në urinës, ata janë formuar nga bakteret nitrateve foodborne nën ndikimin, nëse urine të paktën 4 orë ishte ne fshikëzës. Zbulimi i nitriteve në urinë (test pozitiv) sugjeron infeksion të traktit urinar. Megjithatë, një rezultat negativ nuk ka gjithmonë përjashton bacteriuria. Infeksion të traktit urinar ndryshon në popullsi të ndryshme, në varësi të moshës dhe gjinisë.


Asymptomatycheskyh rrit rrezikun e infeksioneve të traktit urinar dhe pyelonephritis ceteris paribus më shumë të ngjarë: vajzave dhe grave; të moshuarit (mbi 70 vjet); burra me adenoma e prostatës; diabeti; pacientët me përdhes; pacientët pas procedurat urologjike ose procedurave të instrumentale në traktin urinar.

Vlera Referenca: negative.

Hemoglobina në urinë.

Hemoglobina në urinë normale mungon. Një rezultat pozitiv testi pasqyron praninë e hemoglobinës së lirë ose Myoglobin në urinë. Kjo është rezultat i intravaskular, vnutrypochechnoho, hemolizës urinar eritrociteve me lirimin e hemoglobinës apo dëmtimin dhe nekroza e muskujve, e cila është shoqëruar me nivele të larta të Myoglobin në plazmës. Dallojë gemoglobinuriju i myohlobynuryy është e vështirë, ndonjëherë i gabuar për gemoglobinuriju myoglobinuria.


Vlerat referente:
negative.

Prania e hemoglobinës në urinë:

 1. anemia hemolitike të rënda;
 2. helmim të rënda, të tilla si sulfonamides, fenol, anilinë. kërpudha helmuese;
 3. sepsa;
 4. intereson.

Prania e Myoglobin në urinë:

 1. lëndimit të muskujve;
 2. Aktiviteti i rëndë fizik, duke përfshirë edhe trajnimin e sportit;
 3. infarkt miokardi;
 4. miopatia progresive;
 5. rabdomiolizës.

Mikroskopi i urinës sedimenteve.

Komponentët urina Microscopy bëra në sediment, e formuar pas centrifugimi 10 ml urinë. Mbetje përbëhet nga grimcat e ngurta suspenduar ne urinës, qelizat, cilindra formuar proteina (me ose pa inclusions), Kristal, ose amorf depozitave kimikateve.

Qelizat e kuqe të gjakut në urinë.

Qelizat e kuqe të gjakut (rruazat e gjakut) të bien në urinë nga gjaku. Eritrotsiturii fiziologjike deri në 2 eritrociteve / urinës ml. Kjo nuk ndikon në ngjyrën e urinës. Në studimin për të përjashtuar ndotjen e urinës me gjak si pasojë e menstruacioneve! Hematuria (paraqitja e qelizave të kuqe të gjakut dhe elemente të tjera të formuara, si dhe hemoglobinë dhe kështu me radhë. Komponentët e gjakut në urinë) mund të shkaktohet nga gjakderdhje në çdo pjesë të sistemit urinar. Arsyeja kryesore për rritjen e qelizave të kuqe të gjakut në urinë - veshkave ose sëmundje urologjike dhe diatez hemorragjike.


Vlerat referente: 2 në horizont.

Qelizat e kuqe të gjakut në urinë - tejkalimi i vlerave të referencës:

 1. Gurët e traktit urinar;
 2. tumoret e sistemit urogjenital;
 3. glomerulonefriti;
 4. pyelonephritis;
 5. diatez hemorragjike (intolerancës të anticoagulation, hemofili, çrregullime të koagulimit, Thrombocytopenia, thrombocytopathy);
 6. infeksione te traktit urinar (cystitis, tuberculosis urogjenital);
 7. Dëmtimi i veshkave;
 8. hipertensionit përfshin enët veshkave;
 9. lupus erythematosus sistemike (lupus nefrit);
 10. helmimi derivat i benzinë, anilinë, helmit të gjarpërinjve, kërpudha helmuese;
 11. terapi joadekuate anticoagulation.

Qelizat e bardha të gjakut në urinë.

Rritja e numrit të leukociteve në urinë (leukocyturia) - një simptomë e inflamacion i veshkave dhe / ose pjesët e poshtme të traktit urinar. Inflamacion kronik leukocyturia provë të besueshme se bacteriuria, e cila nuk është përcaktuar shpesh. Me një numër shumë të madh të qelizave të bardha të gjakut në plehun e urines përcaktuar macroscopically - të ashtuquajturin pyuryya. Prania e leukociteve në urinë mund të jetë për shkak të përzierje e shkarkimit të urinës nga vulvë me vulvovaginitis, jo higjienike kujdesshëm i organeve gjenitale të jashtme duke mbledhur urinën për analizë.

Vlerat referente:

 • Meshkujt: 3 para syve;
 • gratë dhe fëmijët 14 vjet: 5 në horizont.

Rritja e leukociteve në urinë është vërejtur pothuajse në të gjitha sëmundjet e veshkave dhe sistemit urinar:

 1. pyelonephritis akute dhe kronike, glomerulonefritis;
 2. cystitis, uretriti, prostatitis;
 3. gurë në uretër;
 4. lodh tubulointerstitsialnyy;
 5. nefrit lupus;
 6. Refuzimi veshkave transplant.

Qelizat epiteliale në urinë.

Qelizat epiteliale pothuajse gjithmonë i pranishëm në sedimenteve urinar. Qelizat epiteliale origjinë nga pjesë të ndryshme të sistemit urogjenital, të ndryshme (zakonisht lëshojnë banesë, kalimtare dhe epiteli veshkave). Qelizat squamous karakteristike nga pjesët më të ulta të sistemit urogjenital, gjendet në urinë e njerëzve të shëndoshë dhe prezenca e tyre zakonisht ka pak vlerë diagnostike. Numri i epitelit squamous në urinë rritet me infeksion të traktit urinar. Rritjen e numrit të qelizave të epitelit kalimtare mund të ndodhë në cystitis, pielonefrit, urolithiasis. Prania në urinë tregon veshkave parenkimale epiteliale dështim i veshkave (vërejtur në glomerulonefriti, pielonefrit, disa sëmundje infektive, helmimet, çrregullime të qarkullimit të gjakut). Prania e qelizave epiteliale të veshkave të më shumë se 15 në sytë 3 ditë pas transplantimit është një shenjë e hershme e kërcënimit refuzimi allograft.

Vlerat referente:

 • qelizat squamous: gratë - 5 para syve;
 • burra - tre në horizont;
 • Qelizat epiteliale kalimtare - 1;
 • qelizat epiteliale veshkave - nr.

Zbulimi i qelizave epiteliale të veshkave:

 1. pyelonephritis;
 2. dehje (salicylates pritjes, kortizon, fenatsetina, përgatitjet e helmimit bismut nga kripërat e metaleve të rënda, etilenhilkolem);
 3. nekroza tubulare;
 4. Refuzimi i veshkave transplant;
 5. nephrosclerosis.

Cilindra në urinë.

Cilindra - Elementet cilindrike sedimenteve (hedh origjinale të tubthave veshkave), e cila është e përbërë nga proteinat apo qelizave mund të përmbajë edhe inclusions të ndryshme (hemoglobinës, bilirubin, pigmente, sulfonamides). Përbërja dhe pamja ka disa lloje të bombolave ​​(qelqor, grimcuar, erythrocytic, lëmuar etj). Në qelizat normale epitelit renale sekretyruyut ashtu-quajtur proteina Tamm-Horsfall (mungon plazma), e cila është baza e bombolave ​​qelqor. Ndonjëherë cilindra qelqor mund të zbulohet në njerëz të shëndetshëm.

Cilindra kokrrizë formuar nga shkatërrimi i qelizave të epitelit cilindrik. Ata identifikojnë pacientin në pushim dhe ethe pa prova e patologjisë të veshkave. Cilindra Voskovydni formuar nga kompakte grimcuar dhe qelqor cilindra. Cilindra eritrociteve formuar nga shtresa në cilindra qelqor e qelizave të gjakut të kuqe, rruazë e bardhë - leukociteve. Cilindra epiteliale (rrallë) origjinën nga qelizat e tubthave veshkave. Prania e tyre në urinë brenda disa ditë pas operacionit - një shenjë e transplantimit të veshkave refuzimit. Cilindra Pigment janë formuar kur cilindër i pigmente është vërejtur në myohlobynuryy dhe hemoglobinuria.

Vlerat referente: nr.

Qelqor hedh në urinë

 1. patologji renal (glomerulonefritis akute dhe kronike, pyelonephritis, nephrolithiasis, tuberculosis renal, tumoret);
 2. dëmtime kongjestive të zemrës;
 3. Shteti hyperthermic;
 4. Aktiviteti i rëndë fizik,
 5. presionin e lartë të gjakut;
 6. marrjen e diuretics.

Cilindra kokrrizë (Simptomë nonspecific patologjike):

 1. hlomeruloneforit, pyelonephritis;
 2. nefropati diabetike;
 3. infeksion viral;
 4. helmimi me plumb;
 5. ethe.

Cilindra Voskovydni:

 1. dështim kronik renal;
 2. amiloidosis nga veshkat;
 3. Sindroma nefrotike.

Cilindra eritrociteve (hematuria origjine renale):

 1. glomerulonefriti akut;
 2. infarkt të veshkave;
 3. trombozë venë renale;
 4. hipertensionit malinj.

Cilindra rruazë e bardhë (leukocyturia origjinës veshkave):

 1. pyelonephritis;
 2. lupus nefrit në eritematoz sistemik lupus.

Cilindra epiteliale (të rralla):

 1. nekroza tubulare akute;
 2. infeksion viral (p.sh., citomegalovirus);
 3. helmimit kripëra metalike të rënda, glycol etilenit;
 4. mbidozë salicylate;
 5. amiloidosis;
 6. reagimi i refuzimit në transplantin e veshkave.

Bakteret në urinë

Bakteret Bold në urinë ka vlerë të konsiderueshme diagnostike. Bakteret në urinë është ruajtur jo më shumë se 1 - 2 ditë pas fillimit të terapisë me antibiotikë. Më e mirë për të studiuar pjesën e parë të mëngjesit të urinës. Përcaktoni llojin e baktereve, dhe të vlerësojnë nivelin e bacteriuria dhe për të identifikuar ndjeshmërinë e mikroorganizmave ndaj antibiotikëve duke përdorur urinë bakteriologjike.

Vlerat referente: negative.

Bakteret në urinë: infeksione të sistemit urinar (pyelonephritis, uretritin cystitis).

Maja. Zbulimi i gjini maja Candida dëshmi e candidiasis që ndodh më shpesh si rezultat i terapisë antibiotike iracionale.

Inorganike urina sedimenteve (Kristal) kripë në urinë.

Urinë - një zgjidhje e kripërave të ndryshme të cilat mund të në këmbë beftë urinës (formë kristal). Formimi i kristaleve ndihmon temperaturë të ulët. Prania e kristaleve të ndryshme të kripës në sediment urinar tregon një reagim ndryshim në anën acid ose alkaline. Përmbajtja Teprica kripë në urinë kontribuon në formimin e gur dhe urolithiasis. Në të njëjtën kohë të vlerës diagnostik në prani të kristaleve të urinës kripë zakonisht vogla. Para formimin e kristaleve janë doza më të larta të ampicillin, sulfonamides.

Vlera e referencës nr.

Acid urinës dhe kripërat e saj (urate):

 1. urina lartë të koncentruar;
 2. Reagimi acid i urinës (pas ushtrimit, dietë të mishit, ethe, leuçemia);
 3. diatez urate, përdhes;
 4. dështim kronik renal;
 5. nefrit akute dhe kronike;
 6. dehidratim (të vjella, diarre);
 7. në të sapolindur.

Trypelfosfatov, fosfateve amorf:

 1. urina alkaline shëndetshëm;
 2. të vjella, Lavage stomakut;
 3. cystitis;
 4. Sindromi Fanconi, hyperparathyroidism.

Oxalate kalcium (oksaluryya ndodh në çdo urinës reaksionit):

 1. duke ngrënë ushqime të pasura në acid oxalic (spinaq, lëpjetë, domate, asparagus, revven);
 2. pyelonephritis;
 3. diabeti;
 4. etilenit glycol helmim.

Mukusit në urinë.

Mukusit sekretuar epitelin e mukozës. Normalisht pranishëm në urinë në sasi të vogla. Kur inflamacion i përmbajtjes mukusit në rritje të urinës. Rritur sasia e mukusit në urinë mund të tregojë shkeljet përgatitjen e duhur për marrjen e mostrave të urinës.

Vlerat referente: një numër i vogël.