Lëndim kreu lëndim të trurit traumatik, dëmtimi traumatik i trurit


Ndër shkaqet e vdekjes në të rinj dhe të mesme grada të moshës lëndimit të parë. Lëndim të trurit traumatik (TBI) janë llojet më të zakonshme të lëndimeve dhe deri në 50% të të gjitha lëndimet. Statistikat e lëndimeve janë dëmtimi i trurit 25-30% e të gjitha lëndimet, ata përbëjnë më shumë se gjysma e vdekjeve. Vdekshmëria nga lëndimi i trurit është 1% e vdekshmërisë së përgjithshme.

Trurit traumatik kockat kafkë traumatike etopovrezhdenie apo indeve të buta, të tilla si indet e trurit, enët e gjakut, nerva, meninges. Ka dy grupe dëmtimi traumatik i trurit - të hapura dhe të mbyllura.


Klasifikimi i TBI

Lëndim të hapur

Kur keni hapur dëmtim traumatik të trurit të dëmtuara të lëkurës, aponeurosis dhe kockave janë plagë poshtë ose më shumë ind hlubokolezhaschye. Thekshëm trauma është konsideruar, në të cilën mater dëmtuar dura. Një rast i veçantë i thekshëm trauma - otolikvorreya frakturë rezultat i bazës së kafkës.

Lëndimet e mbyllura

Në të mbyllur aponeurosis dëmtimi traumatik i trurit nuk i dëmtuar, edhe pse lëkura mund të jetë dëmtuar.

Të gjitha lëndimet në kokë janë të ndarë në:

 • Tronditje të trurit - lëndim, ku shkeljet e vazhdueshme janë vërejtur në tru. Të gjitha simptomat që ndodhin pas goditjes, zakonisht me kohë (disa ditë) zhduket. Simptoma të qëndrueshme ruajtjes është një shenjë e dëmtimit më të rëndë të trurit. Kriteret kryesore për peshën e goditjes është kohëzgjatja (nga disa sekonda deri në orë) dhe gjendjen e mëvonshme të thellë të pavetëdijes dhe amnezi. Simptomat jo specifike - nauze, vjellje, lëkurë të zbehtë, çrregullime kardiake.
 • Ngjeshja e trurit (hematoma, trup i huaj, ajrit, të plagosësh zjarri).
 • Bruising e trurit: të lehta, të mesme dhe të rënda.
 • Shpërndarë lëndim aksonal.
 • Hemorragji subarachnoid.

Në të njëjtën kohë mund të përjetojnë kombinime të ndryshme të llojeve të lëndimit të trurit: shembje dhe ngjeshja e hematoma, shembje dhe hemorragji subarachnoid, plagosje përhapur aksonal dhe kërdi, kasaphanë me ngjeshje e hematoma trurit dhe hemorragji subarachnoid.

Simptomet e TBI

Simptomat e ndërgjegjes - mahnitëse, gjumë i rëndë, koma. Tregon praninë e lëndimit të trurit dhe ashpërsinë e saj.
Simptomet e nervave kraniale, tregojnë compression dhe shembje të trurit.
Simptomet e lezioneve fokale e dëmtimit të trurit për të folur e zonave të caktuara të trurit, janë në thertore, ngjeshja e trurit.
Stem simptomat - një shenjë e compression dhe shembje të trurit.
Shenjat shell (meningeal) - prezenca e tyre tregon praninë e një shembje të trurit apo hemorragji subarachnoid, pak ditë pas lëndimit mund të jetë një shenjë e meningjitit.

Trajtimi i tronditje

Të gjitha viktimat me tronditje të trurit, madje edhe në qoftë se lëndimi fillimisht duket e lehtë, për t'u transportuar në një tjetër spital, ku një diagnozë më të saktë tregon ecurinë e X-ray e kockave të kafkës, për diagnozën më të saktë, në qoftë se pajisjet mund të kryhet CT Scans të trurit.

Viktimat në lëndimet akute duhet të trajtohet në departamentin neurosurgical. Pacientët me një tronditje të përshkruajnë pjesën tjetër shtrat për 5 ditë, të cilët pastaj, me veçantitë e kursit klinik dhe gradualisht të zgjerohet. Në mungesë të komplikimeve mund të ekstrakt nga një spital për 7-10 ditë, trajtimi në-pacient për deri në 2 javë.

Trajtim të drogës për tronditje për qëllim normalizimin e gjendjes funksionale të trurit, dhimbje koke tërheqjes, marramendje, ankth, pagjumësi.

Zakonisht kur ju të merrni një shumëllojshmëri të agjentëve të emëruar përfshijnë analgesics, sedativë dhe opiateve:

Menaxhimi Pain (Analgin, pentalhyn, baralgin, sedalhyn, maksyhan etj.) Zgjidh mjekim më të efektshme për këtë pacient.

Në disa marramendje zgjidhni një nga drogat në dispozicion (tserukal)

Qetësuesve. Përdorni ekstrakte të bimëve (Valerian, Motherwort), përgatitjet që përmbajnë phenobarbital (Corvalol, valokordin) dhe qetësuesit (elenium, sibazon, phenazepam, nozepam, rudotel etj).

Përveç trajtimit simptomatik për tronditje rrjedhën e këshillueshme të enëve të gjakut dhe terapi metabolike për restaurimin më të shpejtë dhe të plotë të funksioneve të trurit dhe për të parandaluar simptomat ndryshme postkommotsionnyh. Vazotropnye Qëllimi dhe terapi tserebrotropnoy është e mundur vetëm pas 5-7 ditë pas lëndimit. Kryesisht vazotropnye kombinim (cavinton, stuheron, Teonikol etj). Dhe nootropic (nootropil, aminolon, Picamilone etj). Përgatitjet. Pritja Daily trefishtë Cavinton më 1 tab. (5 mg) dhe 1 nootropil CBSA. (0.4) për 1 muaj.

Për të kapërcyer efektet e shpeshta asthenic pas tronditje përshkruajnë multivitamina si "Komplyvyt" "Centrum" "VITRUM" dhe kështu me radhë. Për P. 1 tab. në ditë.

Me drogë tonik përdoret ekstrakt rrënjë xhensen, xhensen siberian, fruta Schisandra.

Asnjëherë tronditje apo nuk shoqërohet me lezione strukturore. Nëse zbuluar postravmaticheskiy disa ndryshime në CT ose MRI, për të folur në lidhje me lëndime më serioze - Bruising e trurit.

Bruising e trurit gjatë dëmtimi traumatik i trurit

Truri masakër quajtur shkeljet palcë integritetit në një zonë të kufizuar. Zakonisht në pikën e aplikimit të forcës traumatike, por mund të ndodhë edhe në të kundërt në lidhje me anën e lëndimit (therje e protivoudara). Ky është shkatërrimi i enëve të gjakut indet e trurit, lidhjet e histologjike celularë me zhvillimin e mëvonshëm të edemë traumatike. Zona shkelje të tilla ndryshon dhe përcaktohet nga shkalla e dëmtimit.

Nuk janë grevat e trurit të butë, të moderuar dhe të rënda.

Blanë butë e trurit

Bruising e trurit karakterizuar nga vetëdija butë përjashtim pas lëndimit që zgjasin nga disa dhjetëra minuta.

 • Pas rimarrjes së ndërgjegjes ankesat tipike të dhimbje koke, marramendje, vjellje dhe të tjerët.
 • Në mënyrë tipike, ka Retro, përqendrimi, amnezi anterohradna. (Harresa greke Amnezi, humbjen e kujtesës.) Amnezi - dëmtim kujtesës si një humbje të aftësisë për të ruajtur dhe të luajë përsëri njohuritë e fituara më parë.
 • Të vjella, ndonjëherë në mënyrë të përsëritur. Mund të përjetojnë bradycardia moderuar bradycardia - ulet shkalla e zemrës për 60 dhe më pak se 1 minutë në një të rrituri.
 • takikardi - rritur normën e zemrës mbi 90 rrahje në minutë për 1 të rritur.
 • ndonjëherë - sistemike hipertension hipertensionit - enët e lartë shtypja hidrostatike, organet uritur ose dëmtimit të dhëmbëve trupit.
 • Fryma dhe trupi temperatura pa devijime të rëndësishme.
 • Simptoma neurologjike janë zakonisht të lehta (klonycheskyy nistagmus - lëvizja e pavullnetshme ritmike e shikimet bifaze, qenët i përgjumur, dobësi)
 • anisocoria shenja të vogla të pamjaftueshmërisë piramidale, shenjat meningeal, etj, shpesh kthehen sikurse në 2-3 javë. pas lëndimit.

Dallimin midis tronditje dhe shembje të trurit (tronditje) butë për kohëzgjatjen e amnezi post traumatike dhe vende, si dhe manifestimi klinik është pothuajse e pamundur.

Klasifikimi, i miratuar në Rusi, pranon praninë e frakturave lineare shkop kafkës me goditje të butë cerebrale.
Shembje analog truri Klasifikimi i butë brendshme - dëmtim i butë kreu (dëmtim i vogël kokë) autorët amerikanë, që nënkupton një kusht që i plotëson kriteret e mëposhtme:

1) më shumë se 12 pikë për të shkallës koma Glasgow (nën vëzhgimin në klinikë);
2) humbja e vetëdijes dhe / ose amnezi post-traumatik, nuk duhet të kalojë 20 minuta;
3) në spital në më pak se 48 orë;
4) Mungesa e shenjave klinike të tronditje apo fuçi lëvore.

Shumica e autorëve amerikanë përjashtojnë pacientët me fraktura lineare të shkop kafkës së këtij grupi të pacientëve, duke theksuar se frakturë kafka gjendjen rrënjësisht më serioze.

Në kontrast me concussions, struktura vrarë truri është një shkelje e indet e trurit. Që substancës vrarë butë përcaktuar mikroskopik dëmit nehrubi trurit në formën e shumë edemë lokale, pika hemorragji cortical, vozmozhno shoqëruar me hemorragji subarachnoid kufizuar për shkak të thyej anijeve pialnyh.

Kur gjaku hyn hemorragji subarachnoid nën guaskë dhe merimangë përhapjen puse basal, brazdat dhe çarat e trurit. Hemorragji mund të jenë lokale ose plotësoni të gjithë hapësirën subarachnoid për të formuar clots. Është në zhvillim akute: pacienti papritmas ndjen "një goditje në kokë", ka një dhimbje koke të rëndë, të vjella, fotofobi. Mund të jetë konfiskimet vetme përgjithësuara. Paraliza zakonisht nuk është vërejtur, por shqiptohet simptomat meningeal - qafë e ngrirë (kreu tilted mjekër nuk mund të prekin kafaz i kraharorit të pacientit) dhe simptomë Kernig (prirje në hip dhe gju nyje të këmbës nuk mund të shpjegoj gju). Simptomat Meningeal tregojnë acarim i meninges derdhur gjak.

Shkalla mesatare shtypë trurin

Bruising e trurit të mesëm karakterizuar nga humbja e vetëdijes pas lëndimit që zgjasin nga disa dhjetëra minuta në disa orë. Amnezi të rënda (Retro, përqendrimi, anterohradna). Dhimbje koke janë shpesh të fortë. Nuk mund të përsëritet vjella. Ndonjëherë çrregullime mendore atje. Çrregullime të mundshme përkohshme të funksioneve vitale, bradycardia ose takikardi, rritjen e tensionit të gjakut, tachypnea - cekët të shpejtë (jo të thellë) frymë pa arrhythmias dhe udhë ajrore frymëmarrjes, ethe subfebrilitet- brenda 37-37,9 ° C.

Shpesh gjetur cipë dhe rrjedhin simptomat, tonin e muskujve veçim dhe reflekset pjezë në aksin e trupit, shenjat bilaterale patologjike, etj Simptomat e dukshme fokale, natyra e të cilave është për shkak të mavijosur lokalizuara të trurit; okoruhovi dhe pupillary çrregullime, parezë e gjymtyrë, çrregullimeve ndjeshmëri, të folurit etj Këto simptome gradualisht (mbi 3-5 javë.) Zbutur, por mund të mbajnë dhe të vazhdueshme. Kur vrarë trurin e mesme vërehet shpesh fraktura shkop dhe bazës së kafkës, si dhe hemorragji të rëndësishëm subarachnoid.

CT në shumicën e vëzhgimeve të zbuluar ndryshimet fokale në formë të jo-kompakt ndodhet në zonën e ulët të densitetit të densitetit të lartë të grimcave të vogla apo rritje homogjene të moderuar në dendësinë (i korrespondon hemoragji të vogla në fushën e therjes apo të moderuar trurit hemorragjike indeve depërtim të ashpër pa shkatërrimin e saj). Si pjesë e vërejtjeve në thertore klinike foto të mesme në CT scan zbuluar vetëm zonat e densitet të ulët (edema) ose shenja të lëndimit të trurit nuk visualized.

Shkalla e rëndë të shtypë trurin

Therje trurit të rënda, hematoma intracerebrale (grumbullimi i gjakut në kufizuar lëndimet e mbyllura dhe të hapura të organeve dhe indeve të këputje (plagë) anije, ndërsa zgavrën e formuar përmban të lëngshme ose më bëni të gjakut) të dy lobes frontale.

Bruising e trurit karakterizuar nga humbje të rëndë të vetëdijes pas lëndimit që zgjasin nga disa orë për disa javë. Shpesh theksuar ngacmim motor. Ka shkelje të rënda shenjat vitale: hipertensionit arterial (ndonjëherë hipotension), bradycardia ose takikardi, një çrregullime të ritmit dhe frekuencë të frymëmarrjes, të cilat mund të jenë të shoqëruara nga qenët i qartë dëmtuar të rrugëve të frymëmarrjes sipërme. Hipertermia e rëndë. Shpesh dominon rrjedhin kryesor simptoma neurologjike (lëvizjet lundrues e shikimet, pamje parezë, toniciteti nistagmus, vështirësi gëlltitjes, mydriasis bilaterale ose ptosis ptoz-, divergjenca sy boshtin vertikal apo horizontal, të ndryshueshme tonin e muskujve, detserebratsyonnaya ngurtësi, depresionit ose rritja e reflekseve pjezë, reflekset nga mukozës dhe lëkurës, shenjat parregullt dypalëshe jambik, etj), të cilat në orët e para dhe ditë pas lëndimit errëson polusharnye simptome fokale. Mund të zbulohen parezë gjymtyrë (deri në paralizë), nen-kortikale abuzim muskujve ton, reflekset e automatik oral, etj Ndonjëherë ka përgjithësuar apo konfiskimet fokale. Simptomat fokale regres ngadalë; Efektet e shpeshta të rënda mbetura, sidomos në motor dhe të shëndetit mendor. Bruising e trurit shpesh shoqërojnë thyerje të rënda të bazës së kafkës dhe shkop, dhe një hemorragji masive subarachnoid.

CT 1/3 vëzhgimet janë dëmi qendrore të trurit në një rritje të densitetit nonuniform. Përcaktoni komplote rotacionit kanë rritur (dendësia e mpiksjen e gjakut të freskët) dhe një dendësi të ulët (dhe / ose razmozzhennoy indeve Dendësia edematous trurit). Në rastet më të rënda të shkatërrimit të substancave të trurit është e shpërndarë në thellësi, duke arritur berthamat nen-kortikale dhe sistemi ventricular. Follow-up tregon një rënie graduale në zonat vulë, bashkimet dhe shndërrimin në një masë homogjene tashmë në 8-10 ditë. Rrethojnë efektin e substrate patologjike regresses ngadalë, duke treguar për ekzistencën e vrasjes zjarri nerassosavsheysya razmozzhennoy indeve dhe mpiksjen e gjakut, e cila ishte bërë ravnoplotnymi në lidhje me çështjen e edemës së trurit. Zhdukja e efektit të rrethojnë për 30-40 ditë. pas lëndimit sugjeron një rezorbimit patologjike substrate dhe formimin në zona të vend të saj atrofi (zvogëlim të peshës dhe vëllimit të organit ose të indeve, të shoqëruar nga dobësimi apo ndërprerjen e funksioneve të tyre) ose dëmtimit të dhëmbëve cistike.

Përafërsisht gjysma e vërejtjeve therje CT rënda të trurit janë të rëndësishme në xhepat madhësi e homogjene densitetit intensive në rritje të paqartë, duke treguar përmbajtjen rëndësishëm në fushën e dëmtimi të trurit traumatik të lëngëta gjakut dhe clots. Në dinamikën e një rënie graduale dhe të njëkohshme brenda 4-5 javësh. Toka Madhësia degradimi, dendësia dhe e çoi rrethojnë efekt.

Dëmtimi i strukturave pasmë fossa (ZCHYA) është një nga llojet më të vështira të lëndimit të trurit (TBI). Karakteristikë e tyre është jashtëzakonisht e vështirë diagnoza klinike dhe vdekshmërisë më të lartë. Para ardhjes së CT në vdekshmërisë traumave ZCHYA afër 100%.

Për foto klinike të dëmtuara strukturave ZCHYA karakterizohet me gjendje të rëndë që ndodh menjëherë pas traumave: shtypjen e ndërgjegjes, një obschemozhovoy kombinim, meningeal, cerebellar, rrjedhin simptoma për shkak të compression të shpejtë të rrjedhin trurit dhe shkelje lykvorotsyrkulyatsyy. Në qoftë se ka dëme të konsiderueshme në simptomat substancë trurit bashkuar polusharnye.
Afërsia e vendndodhjes së dëmtimit të strukturave ZCHYA lykvoroprovodyaschyh traktit shkakton compression e tyre dhe shkeljet e lykvorotsyrkulyatsyy vëllim të vogël hematoma. Akute hydrocephalus permbylles - një nga komplikimet më të rënda të lëndimeve strukturave ZCHYA - është 40%.

Trajtimi i mavijosur trurit

Shtrimin në spital detyrueshëm !!! Regjim shtrati.

Pjesa tjetër krevat Kohëzgjatja me mavijosur butë është 7-10 ditë. Kur vrasjen e mesme për 2 javë. në varësi të kursit klinike dhe rezultatet e studimeve instrumentale.
Në lëndimit të rëndë të trurit traumatik (shkatërrimtar xhepat, plagosje përhapur axonal) përtëritja e nevojshme që fillojnë një tjetër prehospital dhe vazhdojnë në spital. Në mënyrë që të normalizohen sigurojë qenët i qartë pa frymë e traktin e sipërm respirator (shkarkimin e gjakut, mukusit, të vjellat, të dhëna tub ajrit, intubation endotracheal, traheostomyya Tracheostomy (Operacioni autopsi e murit të përparmë të trake ndjekur nga futja e pipëz saj lumen ose krijimin e hapjeve të përhershme - stoma)) përdorin thithjen e përzierje oksigjen-ajrore, nëse është e nevojshme, të kryejnë frymëmarrje artificiale.

Trajtimi kirurgjik është treguar kur goditi razmozzhenyem indet e trurit të tij (më shpesh në ballore dhe polet kohore e grimcave). Operacioni, trepanation osteoplastic (kirurgji, e cila është për të krijuar vrima në kockë, në mënyrë që të jetë i depërtimit me gojë) dhe trurit rraskapitur jet detritus 0.9% zgjidhjen e NaCl, të ndaluar gjakderdhje.

Moti për dëmtim të butë traumatik të trurit (tronditje, shembje truri i butë) zakonisht të favorshme (subjekt i regjimit rekomanduar trajtimit dhe viktimës).

Në mesin e lëndimit (shembje truri i mesëm) janë shpesh në gjendje për të arritur shërimin e plotë të punës dhe veprimtarisë shoqërore të viktimave. Një numër i pacientëve në zhvillim leptomenynhyt dhe hydrocephalus cilat shkaktojnë astenyzatsyyu, dhimbje koke, mosfunksionim vaskulare, abuzimin zhurma, koordinimin dhe simptoma të tjera neurologjike.

Në trauma të rënda (shembje të rëndë të trurit, plagosje shpërndarë aksonit, compression trurit) vdekshmërisë arrin 30-50%. Në mesin e paaftësisë mbijetuar të rëndësishme, të cilat janë shkaqet kryesore të çrregullimeve mendore, konfiskimet, motorike dhe të folurit çrregullime të rënda. Në një lëndim të hapur kokës mund të ndodhë komplikime inflamator (meningjit, encefalit, ventrykulit, abscesi i trurit) dhe rrjedhjet likvoreya- e lëngut cerebrospinal (CSF) nga natyrore ose të formuara arsye të ndryshme vrima në kockat e kafkës ose shtyllës kurrizore që ndodh në shkelje të integritetit.

Gjysma e të gjitha vdekjeve në dëmtim traumatik të trurit të shkaktuara nga aksidentet e trafikut. Dëmtimi traumatik i trurit është një shkaku kryesor i paaftësisë në popullsinë.

Çfarë është një dëmtimi traumatik i trurit (TBI)?

Për dëmtimi të trurit traumatik përfshijnë të gjitha llojet e lëndimeve në kokë, duke përfshirë bruises dhe ulje të vogël kafkë. Për dëmtime më të rënda me dëmtim të trurit traumatike përfshijnë:

 • frakturë kafkë;

 • tronditje, shembje. Tronditje kthesë shkurtër manifestohet me humbje të vetëdijes;

 • grumbullimi i gjakut mbi ose nën mill procedural të trurit (membranën procedural - një nga filmat mbrojtëse që vij në tru), respektivisht, hematoma epidurale dhe subdurale;

 • vnutrymozhovoe dhe hemorragji intraventricular (rrjedhja e gjakut në tru ose në hapësirë ​​rreth trurit).

Pothuajse të gjithë kanë përjetuar të paktën një herë në jetë lëndim të lehtë të trurit traumatik - prerë ose shtyp kokën, e cila kërkuar minimal ose nuk ka trajtim të nevojshme.

Çka e shkakton një dëmtim në kokë?

Shkaqet e lëndimit të trurit janë:

 • kafkë thyerje me zhvendosjen e indeve dhe këputje membranave mbrojtëse rreth palcës kurrizore dhe trurit;

 • fytyrë dhe lotët trurit bruises indet dhe tronditje në një hapësirë ​​të mbyllur brenda një kafkë të ngurtë;

 • gjakderdhje nga anijet e dëmtuara në tru apo zonën përreth tij (duke përfshirë gjakderdhje vsledstvierazryva aneurysm).

Dëmtimi i trurit mund të ndodhë si rezultat i:

 • dëmtimi i drejtpërdrejtë i objekteve trurit thekshëm në zgavrën e kafkës (p.sh., fragmente të eshtrave, plumb)

 • rritur presionin brenda kafkës për shkak të trurit ënjtje;

 • infeksion bakterial ose viral, thekshëm kafkë frakturat në të.

Shkaqet më të zakonshme të lëndimit të trurit janë aksidentet e trafikut, lëndimet sportive, sulmet dhe dhuna fizike.

Dëmtimi traumatik i trurit mund të zhvillohet në çdo person në çdo moshë, si pasojë e traumave. Dëmtimi i trurit mund të ndodhë gjatë lindjes.

Klasifikimi i lëndimit të trurit traumatik (TBI).

Ka disa kryesor klinik Forma e lëndimit të trurit: Tronditje, shembje truri i butë, të moderuar dhe të rëndë, ngjeshja e trurit.

Me rrezikun e infeksionit të trurit dhe membranat e saj dëmtimi traumatik i trurit është e ndarë në hapur dhe mbyllur.

 • Në lëndimit mbyllur traumatik të trurit integriteti indeve të buta nuk është thyer kokën ose një plagë sipërfaqësore pa dëmtuar aponeurosis kokës.

 • Kur keni hapur traumatike lëndim të trurit vërejtur thyerje shkop ose bazë kafka dëmtim të indeve përreth, gjakderdhje nga fund pijeve hundë ose veshët dhe plagët dëme aponeurosis në kokë butë mbulon.

Kur Dura paprekur lëndime në kokë hapur atribuohet nepronykayuchyh, dhe kur ju thyejnë atë - për të thekshëm. Nëse ndonjë mungojnë lëndim extracranial, dëmtimi traumatik i trurit është i izoluar. Me ndodhjes së njëkohshme të lëndimeve extracranial (p.sh. fraktura, brinjë, etj), flasin e lëndimit të trurit traumatik të kombinuar, ndërkohë që efektet e llojeve të ndryshme të energjisë (mekanike apo kimike, rrezatimit apo termike) - të kombinuara.

Nga dëmtimi ashpërsisë traumatike të trurit është e ndarë në të butë, të moderuar dhe të rëndë. Nga dëmtimi i butë traumatik të trurit të përfshirë shembje të trurit tronditje dhe të butë për dëmtimi të trurit traumatik të ashpërsisë të moderuar - një shembje të trurit të mesëm të rënda - shembje të rënda të trurit dhe ngjeshja e trurit në periudhën akute.

Ka disa lloje themelore të proceseve të ndërlidhura patologjike që ndodhin në kohën e lëndimit dhe për disa kohë pas tij:

1) dëmtim direkt tek substancës së trurit në kohën e dëmtimit;

2) aksident cerebrovascular;

3) likvorodinamiki shkelja;

4) napushenyya neypodinamicheskih ppotsessov;

5) formimin e mbresë-mbështjelljes;

6) proceset autoneyrosensibilizatsii.

Modeli bazë pathoanatomical e dëmtimit të izoluar të trurit përbëjnë degjenerim primare traumatike dhe nekrozë; çrregullime të qarkullimit të gjakut dhe organizimi i defektit indeve.

Brain tronditje karakterizuar nga një sërë destpuktivnyh, peaktivnyh dhe kompensatopno-ppisposobitelnyh proceseve të ndërlidhura që ndodhin në aparatin synaptycheskom nivel ultpastpuktupnom, neuronet, qelizat.

Brain shembje - dëme, e karakterizuar nga prania e materies së trurit dhe membranat e tij makroskopychesky vatra të dukshme të shkatërrimit dhe hemorragji, në disa raste të shoqëruara me dëmtimin shkop kockave, baza e kafkës.

Dëmi drejtpërdrejtë në strukturat TBI hypothalamic-hipofizë, rrjedhin dhe sistemet e tyre neurotransmitter shkakton përgjigje origjinalitetin stressornoho. Metabolizmin e neurotransmitters - tipar më i rëndësishëm i Patogjeneza e TBI. Shumë të ndjeshme ndaj stresit mekanike është qarkullimi cerebrale. Ndryshime të mëdha, ndërsa në zhvillim në sistemin e enëve të gjakut, të shprehur apo vrull vasodilatation dhe rritjen e permeabilitetit vaskular. Lidhur direkt me faktor vaskulare dhe mekanizëm tjetër patogjen të formimit pasojat e TBI - shkelje likvorodinamiki. Ndryshojë prodhimin pijeve dhe zhvillimin e saj si rezultat i lëndim në kokë të lidhur me dëme endoteliale horioyidnyh pleksus e ventricles, shkelje e mesme microvasculature e trurit, meninges të fibrozë, në disa raste liquorrhea. Këto çrregullime të çojë në zhvillimin e pijeve hipertensionit, rrallë - hipotension.

Me TBI në Patogjeneza e çrregullimeve morfologjike një rol të rëndësishëm, së bashku me dëme direkte nervore dhe hypoxic elementeve të luajë shkelje dismetabolic. TBI, veçanërisht e vështirë, duke shkaktuar frymëmarrjes dhe çrregullime të qarkullimit të gjakut, që përforcon ekzistuese çrregullime cerebrale qarkullimit të gjakut dhe në total çon në hipoksi më të rënda të trurit.

Aktualisht, ekzistojnë tre periudha themelore për sëmundjet e trurit traumatike: akute, të ndërmjetme, të largët.

 • Periudha akut traumatik përcaktohet nga përgjigjet ndërveprim substrate dhe reagimet mbrojtjen e lëndimit është intervali i kohës nga efektet e dëmshme të energjisë mekanike të stabilizohet në një nivel të caktuar të funksioneve shqetësuar cerebrale dhe obscheorhanizmennyy ose vdekjes së viktimës. Gjatësia e tij është nga 2 deri 10 javë, në varësi të formës së TBI klinike.

 • Periudha Përkohshme karakterizohet nga rezorpimi dhe organizative fushat e dëmit dhe vendosjen e proceseve kompensuese-adaptive për shërim të plotë apo të pjesshëm ose kompensimin e qëndrueshme e funksioneve shqetësuar. Gjatësia e periudhës së përkohshme, ndërsa ajo është e lehtë për të TBI - deri në 6 muaj me rëndë - në vit.

 • Periudha e largët është e përfunduar apo bashkëjetesa e proceseve degjeneruese dhe riparues. Gjatësia e periudhës së gjatë kurë klinike - për 2-3 vjet në kohën e prohredyentnom - jo kufizuar.


Të gjitha llojet e TBI janë të ndarë në dëmtim mbyllur trurit (ZTM), të hapur dhe të thekshëm. Lëndim Mbyllur kokë është dëmtimi mekanik në kafkë dhe tru, duke shkaktuar një numër të proceseve patologjike që përcaktojnë peshën e manifestimeve klinike të traumave. K plagosje kokë të hapur duhet t'i atribuohet dëmtim të kafkës dhe të trurit në të cilat fletët janë plagë kafkës (dëme në të gjitha shtresat e lëkurës); thekshëm lëndim përfshirë shkelje të integritetit të Mater dura.

Klasifikimi i lëndimit të trurit nga ana e Hajdarit:

 • tronditje;

 • Truri masakër: të lehta, të mesme, ashpërsia e rëndë;

 • ngjeshja e trurit kundër sfondit të bruises, pa vrarë: hematoma - podostpoy akute, kronike (epidupalnoy, subdurale, intracerebrale, intraventricular); hidromy; fragmente kockave; edemë-ënjtje; pneumocephalus.

Është shumë e rëndësishme për të përcaktuar:

 • Shteti pidobolonkovomu hapësira: hemorragji subarachnoid; Presioni likvopnoe - nopmotenziya, hipotension, hipeptenziya; ndryshimet inflamatore;

 • Gjendja Skull: pa dëmtuar kockat; lloji dhe vendndodhja e thyerje;

 • shteti mbulon kafkës, bruises; greva;

 • plagosje të lidhura dhe sëmundje, dehje (alkooli, droga, etj, shkallë).

Ajo është gjithashtu e nevojshme për të klasifikuar peshën e viktimës TBI, vlerësimi i të cilit përfshin të paktën tre komponentë studimi:

 • gjendje e mendjes;

 • Funksionet vitale shtetërore;

 • Funksionet fokale shtetërore neurologjike.

Ka pesë hije të pacientëve me TBI.

Gjendje të kënaqshme. Kriteret:

1) një ndërgjegje të qartë;

2) Mungesa e shkeljeve të funksioneve vitale;

3) Mungesa e mesme (zhvendosjes) simptoma neurologjike; Mungesa ose ashpërsia e simptomave të buta kryesore fokale.

Kërcënim për jetën (me trajtim adekuat) është humbur; shërim parashikimi është zakonisht mirë.

Gjendja e ashpërsia moderuar. Kriteret:

1) gjendja e mendjes - mpirje të qartë ose të butë;

2) funksionet vitale nuk preken (vetëm bradycardia e mundur);

3) simptomat fokale - mund të shprehet në disa polusharnye dhe kraniobazalnoyi simptomat spikatur më selektive.

Kërcënim për jetën (me trajtim adekuat) është i papërfillshëm. Rehabilitimi Moti më i favorshëm.

Shteti rëndë. Kriteret:

1) gjendja e ndërgjegjes - gjumë i rëndë e thellë apo hutimi;

2) funksionet vitale të prekur, kryesisht mesatarisht 1-2 indikatorëve;

3) simptomat fokale:

a) rrjedhin - shprehur moderuar (anisocoria, reagime reduktuara pupillary, kufizimin e syve deri gomolateralnoy piramidale pamjaftueshmërinë, shkëputje simptome meningeal në aksin e trupit të etj);

b) polusharnye dhe kraniobazalnoyi - shprehur qartë në formën e simptomave acarim (konfiskimeve) dhe humbje (dëmtim motorik mund të arrijë shkallë plehyy).

Kërcënimi për jetën është e rëndësishme, në masë të madhe varet nga kushtet kohëzgjatjen rëndë. Moti kohë malospryyatlyvyy shërim.

Gjendje kritike. Kriteret:

1) gjendja e mendjes - presje;

2) funksionet vitale - shkeljet e rënda në disa parametra;

3) simptomat fokale:

a) rrjedhin - shqiptuar afërsisht (view plehiya deri anisocoria përafërt, divergjenca sy boshti vertikal apo horizontal, dobësimin mprehtë e reagimit të nxënësve ndaj dritës, shenjat dypalëshe patologjike hormetoniya etj);

b) polusharnye dhe kraniobazalnoyi - shprehur ashpër.

Kërcënim për maksimum jetës; në masë të madhe varet nga kushtet gjatësi kritike. Rehabilitimi Moti shpesh malospryyatlyvyy.

Gjendja terminal. Kriteret:

1) gjendja e mendjes - koma terminal;

2) funksionet vitale - Shkeljet kritike;

3) simptomat fokale:

a) rrjedhin - fikse mydriasis dypalësh, mungesa e pupillary dhe reflekset corneal;

b) polusharnye dhe kraniobazalnoyi - mbuluar obshchemozgovaja dhe rrjedhin çrregullime.

Mbijetesa zakonisht është e pamundur.

Klinika forma të ndryshme të lëndimit të trurit

Foto klinike (simptomat) dëmtim të rëndë të trurit traumatik

Tronditje të trurit.

Tronditje të trurit karakterizohet nga humbja e shkurtër e vetëdijes në kohën e lëndimit, të vjella (shpesh të vetme), dhimbje koke, marramendje, dobësi, lëvizjet e syrit butësi dhe të tjerët. Në gjendjen neurologjike fokale simptomat mungon. Ndryshimet Macrostructural e substancave të trurit në të strucit nuk janë zbuluar.

Klinikisht është e vetmja formë e kthyeshme funksionale (pa ndarje në gradë). Me tronditje, një numër i çrregullimeve cerebrale: humbja e vetëdijes, ose në raste të butë atë eklips të shkurtër nga disa sekonda në disa minuta. Më vonë ruajtur gjendjen mahnitëse me orientim të pamjaftueshme në kohën, vendin dhe rrethanat e qartë perceptimit dhe gjykimeve ndërgjegjes. Shpesh ajo kthehet amnezi retrograde - humbje e kujtesës për ngjarjet e mësipërme trauma, amnezi pak anterohradna - humbjen e kujtesës për trauma pas ngjarjes. Fjalimi më pak të zakonshme dhe ngacmim motorike. Pacientët ankohen për dhimbje koke, marramendje dhe vjellje. Evidencë objektive është të vjella.

Ekzaminimi neurologjike zakonisht zbulon simptoma të vogla shpërndara:

 • Simptomet e automatik orale (hobotkovyy, nasolabial, dora-mjekër);

 • lëkurës pabarabartë dhe reflekset gilcë (zakonisht një rënie në reflekset e barkut, lodhje e tyre të shpejtë);

 • shenjat patologjike moderuar ose të paqëndrueshme piramidale (simptomat Rossolimo, Zhukovsky, më pak Babinski).

Manifestohet më qartë simptomat mozzhechkovaya: nistagmus, hypotonia muskulare, dridhje qëllimshëm, unsteadiness në Romberg. Një tipar karakteristik i goditjes është një regres të shpejtë të simptomeve, shumica e shenjave janë të gjitha organike për 3 ditë.

Më të qëndrueshme në tronditje të trurit dhe bruises janë çrregullime të butë dhe të ndryshme vegjetative kryesisht vaskulare. Këto përfshijnë luhatjet në presionin e gjakut, takikardia, acrocyanosis gjymtyrët, Shperndare dermographism qëndrueshme, hyperhidrosis e duart, këmbët, sqetullat.

Bruising e trurit (Uhm)

Bruising e trurit karakterizuar nga lezione fokale trurit substancave macrostructural e shkallë të ndryshme (hemorragji, shkatërrimin) dhe hemorragji subarachnoid, thyerje të bazës kafkës dhe kërcim.

Truri i butë masakër përveç mendjeve të ndryshme për 1 orë pas lëndimit, duke u ankuar për dhimbje koke, vjellje, të vjella. Në gjendjen neurologjike shënuar twitching ritmike e syve kur anash shikuarat (nistagmus), shenja meningeal, asimetri e reflekseve. X-rrezet mund të zbulohen fraktura shkop kafkës. Në cerebrospinal lëngu - papastërtive gjakut (hemorragjike subarakinoidale). Ashpërsia butë Brain .Ushib karakterizohet klinikisht nga humbja e shkurtër e vetëdijes pas lëndimeve të disa dhjetëra minuta. Gjatë shërimit të ankesave të tij tipike e dhimbje koke, marramendje, vjellje dhe të tjerët. Zakonisht Retro njohur, përqendrimi, anterohradna amnezi, të vjella, të përsëritura disa herë. Funksioni jetike normalisht pa shkeljeve të shprehura. Takikardi moderuar mund të ndodhë, nganjëherë hipertensionit. Simptoma neurologjike janë zakonisht të lehta (nistagmus, shenja të lehta anisocoria e pamjaftueshmërisë piramidale, shenjat meningeal etj), Mundësisht hapa prapa në 2-3 javë pas TBI. Në butë, tronditje ndryshe Uhm, thyerje të mundshme të shkop kafkës dhe hemorragji subarachnoid.

Therje trurit moderuar karakterizohet klinikisht me mbylljen vetëdijen pas lëndimit për deri në disa dhjetëra minuta ose edhe orë. Bruising i trurin e mesme. Ndërgjegja është jashtë për disa orë. Humbja e kujtesës shprehur (amnezi) ngjarjet e mëparshme të lëndimit, më i plagosur dhe pas ngjarjes. Ankesat e dhimbje koke, të vjella të përsëritura. Frymëmarrje aq shumë e shkurtër çrregulluar, norma e zemrës, tensioni i gjakut. Nuk mund të ketë çrregullime mendore. Nuk kanë shenja meningeal. Simptome fokale manifestohet si madhësia parregullt i nxënësve, çrregullime gjuhësore, dobësi në gjymtyrët, etj Kur kranyohrafyy shpesh konstatuar thyerje të bazës së kafkës dhe kërcim. Kur mesit birë - një hemorragji të rëndësishme subarakinoidale. Kon- .Vyrazhena, Retro, anterohradna amnezi. Dhimbje koke janë shpesh të fortë. Nuk mund të përsëritet vjella. Ka çrregullime mendore. Çrregullime të mundshme përkohshme të funksioneve vitale, bradycardia ose takikardi, rritjen e tensionit të gjakut; tachypnea pa çrregullime të frymëmarrjes ritmit dhe pėrshkueshmėrisė e pemës tracheobronchial; subfebrilitet. Theksuar shpesh simptomat meningeal. Kapur dhe rrjedhin simptomat: nistagmus, simptomat meningeal shkëputje, tonin e muskujve dhe reflekset pjezë në boshtin e trupit, shenjat bilaterale patologjike, etj Simptomat e dukshme fokale e shkaktuara nga mavijosur lokalizuara të trurit, dhe pupillary okoruhovi shkeljet gjymtyrë parezë, çrregullime të ndjeshmërisë, etj Simptomat organike gradualisht gjatë 2-5 javë zbutur, por disa simptoma mund të ndodhë një kohë të gjatë. Shpesh ka thyerje të bazës kafkës dhe kërcim, si dhe hemorragji të rëndësishme subarachnoid.

Therje trurit të rënda. Therje ashpërsia e trurit të rënda karakterizohet klinikisht mind off dëmtim të qëndrueshme nga disa orë për disa javë. Karakterizohet nga humbja e zgjatur e vetëdijes (që zgjasin 1-2 javë). Shkeljet në mënyrë shumë serioze shenjat vitale (ndryshimet në normën e zemrës, nivelin e presionit, shpeshtësinë dhe shkallën e frymëmarrjes, temperatura). Në gjendjen neurologjike shënuar shenja të brainstem - lëvizjet lundrues e shikimet, vështirësi gëlltitjes, ndryshimet në tonin e muskujve, etj Mund të tregojnë dobësi në krahët dhe këmbët deri në paralizë dhe konfiskimet. Masakra është e shoqëruar nga i rëndë zakonisht frakturat shkop dhe kafkë bazë dhe hemorragji intracranial. Shprehur .Chasto ngacmim motorike, ka shkelje të rënda që kërcënojnë funksionet vitale. Foto klinike është e dominuar nga Uhm rënda rrjedhin simptoma neurologjike, të cilat në orët e para ose ditë pas TBI mbivendosjes simptome fokale polusharnye. Mund të zbulohen parezë gjymtyrë (deri në paralizë), nen-kortikale abuzim muskujve ton, reflekset e automatik oral, etj Ka pasur konfiskimet e pergjithshme ose fokale. Simptomat fokale regres ngadalë; Efektet e shpeshta të rënda e mbetura, kryesisht nga motori dhe sferat mendore. Uhm shoqërohet shpesh me thyerje të rënda të bazës kafkës dhe shkop, dhe një hemorragji masive subarachnoid.

Shenja e dukshme e thyerje basal kafkë është hundës ose veshit liquorrhea. Pozitiv këtu është "spote Simptomë" pecetë garzë në: rënie forma të përgjakshme lëngut cerebrospinal një njollë e kuqe në qendër me aureolë të verdhë rreth periferisë.

Frakturë dyshuar e fossa mëparshëm kafkës ndodh kur paraqitja e vonuar e hematomas periorbital (gota të simptomave). Në fillim të piramidës së kockave përkohshme shpesh një betejë simptomë (hematoma në procesin mastoid).

Compression e trurit

Compression e trurit - Procesi ppohpessipuyuschiy patologjike në zgavrën kraniale, që rezultojnë nga lëndimet dhe shkakton zhvendosjen dhe kufizime rrjedhin nga zhvillimi i gjendjes të rrezikshme për jetën. Kur CCT ngjeshja e trurit të ndodhë në 3-5% të rasteve, si në sfondin e Uhm dhe pa. Në mesin e compression shkaqet në vendin e parë janë vnutpichepepnye hematoma - epidupalnye, subdupalnye, vnutpimozhovye dhe vnutpizheludochkovye; ndjekur nga fraktura në depresion të kafkës, pazmozzheniya zjarri subdupalnye trurit hihpomy, pneumocephalus. .Sdavlenie Trurit. Shkaku kryesor compression i trurit gjatë dëmtimi të trurit traumatik është grumbullimi i gjakut në një hapësirë ​​të mbyllur intracranial. Në varësi të qëndrimit në membranat substancave dhe lirimin epidural trurit (që ndodhet mbi Mater Duras), subdurale (midis Mater dura dhe Arachnoid), intracerebrale (në çështjen e bardhë të trurit dhe intraventricular (ventricles zgavër) hematoma. Kauzën compression e trurit mund të jetë në depresion edhe thyerje të kafkës shkop, sidomos depërtimit të fragmenteve të kockave në një thellësi prej 1 cm.

Klinicheskaya kaptyna ngjeshja e trurit shprehur rritje jetike të rrezikshme pas një periudhe të caktuar kohe (i quajtur periudha të lehta) pas lëndimit ose menjëherë pas simptomave cerebrale ppohpessipovaniem dëmtuar vetëdija; Manifestimet fokale rrjedhin simptomat.

Në shumicën e rasteve nuk është humbja e vetëdijes në kohën e lëndimit. Më pas vetëdija mund të shërohen. Periudha e rikuperimit të ndërgjegjes quajtur hapësirë ​​të lehta. Pas disa orë ose ditë pacienti mund përsëri bien në pavetëdije, e cila është e shoqëruar zakonisht nga një rritje e çrregullimeve neurologjike në formën ose pamjen e thellimit parezë gjymtyrë, konfiskimet, nxënësit Dilated në njërën anë, shkalla ngadalësimin (frekuenca më pak se 60 në minutë), etj .bud. Si ritmi i zhvillimit të dalluar hematoma akute intracranial, manifestuar në 3 ditët e para pas lëndimit, subakut - klinikisht evident gjatë 2 javëve të para pas lëndimit dhe kronike, janë diagnostikuar pas 2 javëve të lëndimit.

Siç rezulton dëmtim traumatik të trurit?
Simptomet e lëndimeve traumatike të trurit:

 • humbja e vetëdijes;

  dhimbje koke të rënda;

 • rritjen e të qenët i përgjumur dhe letargji
  të vjella;

 • rrjedhjet e lëngjeve të qartë nga hunda (lëngu cerebrospinal ose CSF), sidomos kur koka është tilted poshtë përpara.

Telefononi menjëherë një ambulancë për një person me një dëmtim të trurit, e cila nuk ishte e lehtë për të lëndimit.

Nëse ju mendoni se ju keni pasur një lëndim në kokë, të merrni ndihmë mjekësore ose pyesni dikë për t'ju ndihmuar.

Për plagë të mëdha në kokë, të depërtojnë në zgavrën e kafkës, shanset e dëmtimit të trurit. Megjithatë, në 20% të rezultatit fatale pas lëndimit të trurit traumatik ndodh pa frakturë të kafkës. Prandaj, një person me një dëmtim të trurit në prani të simptomave të mësipërme duhet të jenë të shtruar në spital

Diagnoza e lëndimeve traumatike të trurit.

Nëse pacienti është i vetëdijshëm identifikimi, i kujdesshëm i rrethanave dhe mekanizmi i lëndimit si shkakun e rënies dhe goditur kokën mund të jetë një goditje ose epilepsi. Shpesh pacienti nuk mund të mbani mend ngjarjet që i paraprinë dëmtim (amnezi reaksionar) direkt pas lëndimit (anterohradna amnezi) dhe në momentin e lëndimit (amnezi kohradnaya). Ne duhet të shqyrtojë me kujdes kokën për të kërkuar për gjurmë të lëndimit. Hemorrhages mbi mastoid shpesh tregojnë një frakturë të piramidës përkohshme kockave. Gjakderdhje dypalëshe në inde orbitale (i quajtur "gota Simptomë") Mund të tregojë një frakturë të bazës së kafkës. E njëjta gjë u tha dhe likvorreya gjakderdhje nga kanali i jashtëm të veshit dhe hundë. Thyerje e shkop kafkës gjatë perkusion tingëllon karakteristike të shëndosha vrullshëm - "simptomë tenxhere plasaritur".

Për mishërim të çrregullimeve vetëdijen në dëmtimi të trurit traumatik për infermierët zhvilluar një shkallë të veçantë - Shkalla Glasgow gjendje kome. Ajo është e bazuar në shkallën totale pika vlerësuar tre indikatorë: sytë hapur për të shëndosha dhe dhimbje, përgjigjet verbale dhe motorike të stimujve të jashtëm. Rezultati përgjithshme shkon nga 3 në 15.

Lëndim të rëndë traumatik i trurit mblidhet 3-7 dëmtime në kokë topa, e arsyeshme - 8-12 pikë, easy - 13-15.

Glasgow shkallë koma

Tregues

Klasa (në pikë)

Hapni sytë:

arbitrar

4

të shëndoshë

3

dhimbje

2

Jo

1

Përgjigja më e mirë me gojë:

i përshtatshëm

5

i papraruar

4

fjalë të vetme

3

Dashuri individuale

2

Jo

1

Përgjigja më e mirë motor:

ekzekuton instruksione

6

lokalizohet dhimbje

5

tërheq mbrapsht gjymtyrë

4

lakimi i parregullt

3

patologjike extension

2

Jo

1


Është e nevojshme për të kryer një vlerësim cilësor të ndërgjegjes në lëndime traumatike të trurit. Vetëdija e qartë do të thotë zgjohen, orientim të plotë për vendin, kohën dhe mjedisin. Moderuar mahnitëse karakterizohet nga të qenët i përgjumur, gabimet nehrubymy orientuese me kalimin e kohës, të menduarit dhe ekzekutimi udhëzimet ngadaltë. Deep mahnitëse të qenët i përgjumur ndryshme të thellë, disorientation në vend dhe kohë, ekzekutimi vetëm udhëzime themelore (ngrenë dorën tuaj, të hapur sytë tuaj). Sopore - Pacienti i palëvizshëm, ekipi nuk ka kryer, por hap sytë në lëvizjet e mbrojtjes në përgjigje të stimulimit dhimbje lokale. Në koma moderuar zgjoheni pacienti dështon, ai hap sytë si përgjigje ndaj dhimbjes, reagim mbrojtës pa lokalizimin e stimujve dhimbje të pakoordinuara. Koma të thellë e karakterizuar nga mungesa e reagimit ndaj dhimbjes, ka shënuar ndryshime në tonin e muskujve, të frymëmarrjes dhe çrregullime kardiovaskulare. Në koma terminal ka një nxënës dypalëshe Dilated, sytë e pronës, një rënie të mprehtë në tonin e muskujve, mungesa e reflekseve, shkeljet e rënda të funksioneve vitale - Shkalla frymëmarrje, norma e zemrës, rënie të presionit të gjakut nën 60 mm Hg. Art.

Ekzaminim neurologjik për të vlerësuar nivelin e syçeltësi, natyrën dhe shkallën e çrregullimeve të të folurit, vlera e nxënësve dhe reagimin e tyre ndaj dritës, reflekset e kornesë (shtupë normale kontakt me kornea shkakton përgjigje injoroj), forcë në gjymtyrë (reduktuar fuqinë quajtur parezë në gjymtyrë, dhe mungesën totale këto lëvizje aktive - paraliza) karakter posmykuvan në gjymtyrëve (kapjet).

Një rol të rëndësishëm në diagnozën e lëndimeve traumatike të trurit luajnë një metodat instrumentale si echoencephalography, kafka radiografi dhe tomography llogaritur të kokës, duke përfshirë tomography llogaritur me kontrast (angiography).

Çfarë nevojitet ekzaminimin pas lëndimit të trurit traumatike?

Diagnoza e lëndimeve traumatike të trurit:

 • Vlerësimi terrenit frymëmarrjes, të frymëmarrjes dhe qarkullimit funksionet;

 • vlerësimi i zonave të dukshme dëmtimi i kafkës;

 • nëse është e nevojshme, të qafës dhe kafkës X-ray, CT (tomography llogaritur), MRI (rezonancë magnetike);

 • monitorimin e nivelit të vetëdijes dhe funksionet e trupit vitale (norma e zemrës, frymëmarrjes, presionin e gjakut).

Në rast të lëndimit të rëndë të trurit traumatike mund të jenë të nevojshme:

 • Vëzhgimet neurokirurgu apo neurolog;

 • MRI dhe CT nevojat;

 • monitorimin dhe trajtimin e presionit të lartë brenda kafkës shkak të edemë ose gjakderdhje;

 • Ndërhyrja kirurgjikale në akumulimin e gjakut (hematoma);

 • parandalimin dhe trajtimin e konfiskimit.

Skema e ekzaminimit të viktimave të lëndimit të trurit traumatike

1. Identifikimi i një histori të traumave, kohën, rrethanat, mekanizmat, manifestimet klinike të lëndimit dhe sasia e kujdesit mjekësor për t'u bashkuar.

2. Vlerësimi klinik i ashpërsisë së viktimës, i cili është i rëndësishëm për diagnozën, përzgjedhje dhe ofrimin e ndihmës për viktimat e vënë në skenë. Gjendje e mendjes: i qartë, mahnitëse, gjumë i rëndë, komë; Kohëzgjatja njohur e humbjes së vetëdijes dhe rend dalje; memorie antero- dëmtuar dhe amnezi reaksionar.

3. Statusi i funksioneve vitale: aktivitetet kardiovaskulare - Shkalla e zemrës, presionin e gjakut (një karakteristikë e zakonshme në TBI - BP ndryshim në gjymtyrë majtë dhe të djathtë), të frymëmarrjes - normale, të dëmtuar, asfiksisë.

4. lëkurës - ngjyra, lagështi, bruises, e butë disponueshmërinë lëndimet indeve, vendndodhja, lloji, madhësia, gjakderdhje, lykvoreya, trupat e huaj.

5. Hetimi i organeve të brendshme, sistemi skeletor, sëmundjet shoqëruese.

6. Ekzaminimi Neurologjike: innervation kafkës, zona e refleks-motorike shtetërore, disponueshmërinë e çrregullime të ndjeshme dhe koordynatorni, gjendja e sistemit autonom nervor.

Simptomat 7. membrana: qafë e ngrirë, simptomat Kernig - Brudzynskoho.

8. ehoentsefaloskopiyu.

9. X-ray e kafkë në dy parashikimet, dyshohet dëmtimi pasmë gropë kraniale - e foto pasme poluaksialnoy.

10. Kompjuteri apo rezonancë magnetike e kafkë dhe tru.

11. Studimi okulisti i fundus: ënjtje, bllokimet e trafikut hemorragji nervore optike, kusht vaskulare fundus.

12. mesit birë - një periudhë të mprehtë tregon pothuajse të gjitha viktimat e TBI (përveç për pacientët me shenja të compression të trurit) me matjen e presionit CSF dhe prodhimin e jo më shumë se 2.3 ml CSF ndjekur nga hulumtimet laboratorike.

13. Tomografi e kompjuterizuar me kontrast në rastin e pash hemorragjike (prania e gjakut në klauzolën cerebrospinal fluide 12) dhe këputje të dyshuar aneurysm ose metoda të tjera plotësuese diagnostike në diskrecionin e mjekut.

14. Diagnoza. Në diagnozën janë shfaqur: natyrën dhe llojin e dëmtimit të trurit, prania e hemorragji subarachnoid, ngjeshja e trurit (arsye), hypo- CSF ose hipertension; Shteti kafkë fletë të buta; thyerje të kafkës; lëndimet shoqëruese, komplikime helmimet.


Viktimat e para të ndihmës me dëmtim të rëndë të trurit traumatike

Rezultatet e trajtimit të lëndimeve traumatike të trurit në masë të madhe varet nga cilësia dhe shpejtësia e dohospytalnoy ndihma shtrimit të viktimës. Nuk ka gjasa për të gjetur një tjetër lloj të lëndimit, ku vonesa në dorëzimin e pacientit në spital për një orë ose dy diçka të ndryshuar ndjeshëm. Prandaj, është supozuar se shërbimi i ambulancës, në gjendje për të ofruar viktimën me dëmtim të rëndë të trurit traumatik në spital neurosurgical për disa minuta, të paaftë për të përballuar me punën e tyre. Në shumë vende, pacientët me dëmtim të rëndë të trurit traumatike janë transportuar me helikopter në spital.

Duke ofruar ndihmën e parë në vendin e ngjarjes, për herë të parë për të rivendosur udhë ajrore. Përveç nga uria oksigjenit (hipoksi) komplikacion të shpeshtë të lëndimeve traumatike të trurit është rritur akumulimin e dioksidit të karbonit (hypercapnia). Gjatë pacientët e transportit duhet të marr frymë 100% oksigjen. Kur lëndime të shumta, i shoqëruar nga shoku, në të njëjtën kohë fillojnë intravenoz zilja e zgjidhje, reopoliglyukinu dhe të tjerët. Ishemi, hipoksi ose hipotension për një periudhë të shkurtër, edhe kur dëmtimi traumatik i trurit i ashpërsisë të moderuar mund të çojë në pasoja të mëtejshme të pakthyeshme. Nëse dyshoni se një dëmtim kurrizore shpinë qafës së mitrës të lartë duhet të jetë ymmobylyzovan.

Gjakderdhja duhet të ndalet imponuar fashë e ngushtë apo plagë të shpejtë ushyvanyem. Dëmtimi i kokës, sidomos në të moshuarit, mund të çojë në një gjendje të mprehtë koeficient.

Indikacionet për hospitalizim për trauma kokë

Kriteret e pranuara në përgjithësi për hospitalizim në dëmtim traumatik të trurit janë:

1) një reduktim të qartë në nivelin e vetëdijes,

2) çrregullime neurologjike fokale (parezë e gjymtyrëve, nxënës pabarabartë gjerësi, etj)

3) thyerje të hapur të kafkës, gjakderdhje apo hundë likvorreya ose kanalin e veshit,

4) krizat epileptike,

5) Humbja e vetëdijes, si pasojë e lëndimit,

6) posttravmatycheskaya amnezi të konsiderueshme.

Pacientët me dhimbje koke të rënda, të shqetësuar, të çorientuar hospitalizuar në zhdukjen e këtyre simptomave.

Mjekimi kryhet në spitale neurosurgical.

Kujdesi për pacientët me dëmtim të rëndë të trurit traumatike është parandalimi i bedsores dhe hipostaticheskoy pneumonia (kthyer pacientit në shtrat, masazh, WC lëkurës, bankat, mustardë, pështymë thithje dhe mukusit nga goja, riorganizimit trakea).

Komplikimet e lëndimeve traumatike të trurit

Funksionet vitale Hapusheniya - mërzitur funksionet bazë të mbështetjes së jetës (frymëmarrjes dhe gazit shkëmbimit të jashtëm, qarkullimit sistemik dhe rajonale të gjakut). Në fazën akute të shkaqeve TBI e dështimit akute respiratore (ARF) dominohet shkelje ventilim në lidhje me një shkelje të udhë ajrore të shkaktuar nga një grumbullim i sekrecioneve dhe të vjellat në zgavrën e hundës me aspiratën e mëvonshme në trake dhe bronke, zapadenyem gjuhën në pacientët komë kusht.

Procesi zhvendosja: përfshirja temporomandibular tentorialnoe, e cila është kompensuar pjesë mediobazalnyh të lob të përkohshme (hippocampus) në tru i vogël slot nivel tendë dhe herniation cerebellar bajame në magnum madhe foramen, të karakterizuar nga ngjeshja e fuçi bulbar.

Podpazdelyayutsya Pyoinflammatory në komplikime vnutpichepepnye (meningjit, encefalit, dhe abscesi i trurit) dhe vnechepepnye (pneumoni). Hemorragjike - vnutpichepepnye hematoma, infarkt cerebral.

Cila është prognoza e lëndimeve traumatike të trurit?

Shanset e shërimit

Rezultatet e lëndimit të trurit mund të jenë të ndryshme, si dhe reagime të ndryshme në përgjigje të një dëmtimi të trurit traumatik çdo person. Disa lëndim madhe thekshëm kafka duke rezultuar në fund në shërim të plotë të pacientit, por lëndime mjaft të vogla mund të ketë pasoja shumë serioze. Zakonisht dëmtimi është më i rëndë në rastet e rënda edemë cerebrale, rritur presionin intracranial dhe humbja e zgjatur e vetëdijes.

Quite një numër i vogël i njerëzve pas lëndimit të trurit mund të mbetet në gjendjen e përhershme vegjetative. Trajtim të kualifikuar neurologjike dhe Neurosurgjikale në fazat e hershme, pas lëndimit të trurit traumatik mund të përmirësojë ndjeshëm prognozë.

Rimëkëmbjes pas lëndimit të trurit mund të ndodhë shumë ngadalë në raste të rënda, edhe pse përmirësim mund të marrin deri në 5 vjet.

Pasojat e lëndimeve traumatike të trurit.

Rezultatet e lëndimit të trurit janë përcaktuar kryesisht nga mosha e viktimës. Për shembull, me dëmtim të rëndë të trurit traumatike vdesin 25% e pacientëve të rinj se 20 vjet dhe 70-80% e pacientëve mbi moshën 60 vjet. Lëndim edhe të butë të trurit traumatik dhe dëmtimi traumatik i trurit i efekteve të moderuar ashpërsia bërë veten të vetëdijshëm për muaj apo vite. I ashtuquajtur "sindroma post-traumatik" karakterizohet nga dhimbje koke, marramendje, lodhje, humor depresion, dëmtim kujtesës. Këto çrregullime, sidomos në të moshuarit mund të çojë në të aftësisë së kufizuar dhe familjare konflikteve. Për të përcaktuar rezultatet e rezultateve të lëndimit të trurit shkallë propozuar Glasgow (Shyh), e cila ofron pesë opsionet rezultate.

Glasgow Rezultatet Scale

Rezultati i lëndimeve traumatike të trurit

Vendosmëri

Shërim

Kthehu në nivelet e mëparshme të punësimit

Paaftësisë moderuar

Çrregullime neurologjike ose psikiatrike që pengojnë kthimin në punën e mëparshme, kur vetë shërbimi të jetë e mundur

Paaftësisë Verdha

Paaftësia për të vetë-shërbimit

Gjendje vegjetative

Hapja spontane sy dhe kursim fle cikli - syçeltësi me asnjë reagim ndaj stimujve të jashtëm, dështimi për të ekzekutuar komandat dhe shqiptojë tinguj

Vdekje

Ndalimi frymëmarrje, norma e zemrës dhe aktiviteti elektrik i trurit


Në rezultatet mund të them se 1 vit pas lëndimit të trurit, si dhe çdo ndryshim të mëtejshme të rëndësishme në gjendjen e pacientit ndodh. Aktivitetet e rehabilitimit përfshijnë terapi fizike, fizioterapi, nootropic pritjes, enëve të gjakut dhe droga anticonvulsant, vitamina. Rezultatet e trajtimit janë kryesisht të varura nga asistencën e duhur në vendin e ngjarjes dhe në pranim në spital.

Cilat janë pasojat e lëndimeve traumatike të trurit?

Pasojat e lëndimeve traumatike të trurit mund të shoqërohet me dëmtime në zona të caktuara të trurit, ose të jetë rezultat i dëmtimit të trurit edemë të përgjithshëm dhe presionit në rritje.

Pasojat e mundshme të lëndimeve traumatike të trurit:

epilepsi,
zvogëluar deri në një masë aftësitë mendore apo fizike,
depresion
Humbja e kujtesës,
ndryshime të personalitetit

Si një trajtojnë me lëndim traumatik të trurit?

Së pari rëndësishme lëndim karakter diagnozë të saktë varet nga mënyra e trajtimit. Ekzaminim neurologjik është kryer për të vlerësuar nivelin e dëmit, nevojën për rehabilitim dhe trajtim të mëtejshëm.

Kirurgjisë është e nevojshme për të hequr një mpiksje e gjakut dhe për të reduktuar presionin intracranial, luajnë integritetin e kafkës dhe membranat e tij dhe për të parandaluar infeksionin.

Medikamente janë të nevojshme për të kontrolluar shkallën e presionit në rritje brenda kafkës, edema e trurit dhe të përmirësojë qasjen e gjakut në tru.

Pas lëshimit nga spitali është vëzhgimi i nevojshëm i specialistëve të ndryshëm: neurolog, mjek dhe të tjerët.

Organizimi dhe taktikat e trajtimit konservativ të pacientëve me TBI rënda

Në mënyrë tipike, viktimat e TBI rënda duhet të kontaktojë pika afërt trauma apo strukturë mjekësore, ku ekzaminimin fillestar mjekësor dhe kujdesin mjekësor urgjent. Fakti i lëndimit, ashpërsinë e saj dhe gjendjen e viktimës duhet të konfirmohet me dokumentacion të duhur mjekësor.

Trajtimi i pacientëve pavarësisht nga ashpërsia e TBI duhet të kryhet në një spital në neurosurgical, neurologjike ose fatkeqësi departamentit.

Kujdesi parësor shëndetësor sigurohet për arsye urgjente. Vëllimi i tyre, intensiteti përcaktohet nga ashpërsia dhe llojin e lëndimit të trurit traumatik, ekspresivitetin cerebrale sindpoma dhe aftësinë për të ofruar asistencë të kualifikuar dhe spetsializipovannoy. Së pari, janë marrë masa për të eliminuar shkeljet e udhë ajrore dhe aktivitetit kardiak. Kur konfiskimet konvulsive, psyhomotornomuporushenni injektuar intramuskulare ose intravenoze 2-4 ml diazepam. Kur shenjat e compression trurit është përdorur drogë diuretik në rrezik kombinimi cerebrale edema - "lak" dhe osmodiuretykiv; Evakuim emergjence pranë departamentit neurosurgical.

Për të normalizuar kpovoobpaschenyya cerebrale dhe sistematike në të gjitha periudhat e sëmundjes traumatike përdorimit vasoactive treguar të dhënat se prania e Hemostatic subarachnoid hemorragjike dhe fondet e përdorura antyfermentni. Duke çuar vlerën në trajtimin e pacientëve me TBI dhënë stimulyatopam neypometabolicheskim: pipatsetam që stimulon qelizat nepvnoy metabolizmin përmirëson lidhjen koptiko-subkoptikalnye dhe siguron ppyamoe aktivipuyuschee intehpativnye efekt në funksionin e trurit. Gjithashtu përdoret gjerësisht drogë neuroprotective. Për të rritur potencialin e energjisë së trurit tregon përdorimin e glutamik etilmetilhidroksipiridina acid succinate, vitamina B dhe C. Për napushenyy koppektsyy likvopodinamicheskih në pacientët me TBI shypoko përdorur dehidpatatsionnye spedstva. Për ppeduppezhdeniya dhe mbështjelljes topmozheniya pazvytyya ppotsessov membranave në tru dhe leptomeninhitu trajtimi posttpavmaticheskih dhe hopeoependimatitov përdorur të ashtuquajturën spedstva passasyvayuschie.

Kohëzgjatja e trajtimit përcaktohet nga dinamika e regresionit të simptomave patologjike, por sugjeron pjesën tjetër të rreptë shtrat në 7-10 ditët e para pas lëndimit. Kohëzgjatja e qëndrimit në spital në tronditje duhet të jetë të paktën 10-14 ditë, kur goditës ashpërsia butë - 2-4 javë.