Bruising e trurit


Bruising e trurit - një lëndim të trurit me dëmtimin e strukturës së trurit.

Klasifikimi kafkë - lëndim të trurit:

• tronditje - 80 - 90%;
• shembje të trurit - 5 - 12%;
• ngjeshja e trurit - 3 - 5%.

Shenjat e lëndimit kokës

Lëndimi mund të merren nga rruga - aksident, lëndime në punë dhe në shtëpi, ndërsa rrahje dhe rrahje, duke rënë nga një lartësi, shpesh duke rënë nga ballkonet dhe dritaret ndërsa dehur gjatë një konfiskim epileptik, ndërsa zhytje, bien objekte të rënda në kokë, me rrënojat në miniera, shpella armiqësive.


Dëmtimi i trurit frakturat shkop kafkës.

Si rezultat, lëndimi është një shqetësim i aktivitetit të lartë nervor, e cila manifestohet obshchemozgovaja dhe simptome fokale. Bruising e trurit mund të zhvillohet në vendin e aplikimit dhe përpjekje në ndikimin e zonës së kundërt (kur goditur kafkë) - protivoudara. Shkatërruar qelizat e trurit, enët e gjakut, si dhe marrëdhëniet e tyre të trurit janë produktet toksike dekompozimi prekur qelizat dhe hemoglobinë. Në raste të rënda ka shkatërrimtar substancë e trurit. Dëmi më i rëndë - përhapur lëndimit aksonit të trurit që ndodh kur një ndryshim i papritur në shpejtësinë e kokës, truri është dhënë kur lëvizja rrotulluese. Kështu axons e nervave kraniale janë tërhequr nga e ruptures trurit ndodhin ose axons në çështje të bardhë në tru çështje gjetur shumta hemorragji dribnovohnyschevi. Pacienti bie në gjendje kome të thellë, vdekshmërinë e kësaj gjendje - 90%. Kjo është shpesh rasti me rrugë - aksidentet e trafikut, duke rënë nga një lartësi apo në goditje të fortë me mjekër.

Simptomet e kurrizit shoku

Dëmtimi traumatik i trurit mund të jetë shkelje e hapur e integritetit të lëkurës dhe kockat dhe e mbyllur, në të cilën është ruajtur integritetin e lëkurës, kafka mund të jetë një shkelje e integritetit, por nuk mund të jetë funksion si ngacmuar trurit. Në bazë të thyerje të kafkës mund të zhvillojë likvorrei - rrjedhjet CSF nga veshët dhe hunda dhe gjakderdhje nga veshët. Kjo është një shenjë shumë serioze të lëndimit të rëndë të trurit traumatike.


 
Gjakderdhje nga veshët dhe trurit për të ndikimit frakturë të bazës së kafkës.

Bruising e trurit mund të jetë e lehtë, të moderuar dhe të rëndë natyrisht.
Ashpërsia e lehtë e mavijosur e trurit karakterizohet nga humbja e vetëdijes nga minuta në orë, amnezi reaksionar (humbja e kujtesës për ngjarjet e mësipërme e lëndimit, më të plagosur dhe disa kohë pas lëndimit), të vjella, hipertermia, kardiak - sistemi i enëve të gjakut - rrit presionin e gjakut, përshpejtimin apo ngadalësimin norma, mungesa e oreksit, shqetësim gjumë, marramendje, tronditëse. Funksionet jetësore nuk janë shkelur. Në ekzaminim, neurokirurgu apo neurolog zbulon simptomat shpërndara neurologjike - nistagmus mund anizokarii, dështim pyramydnuyu, shenjat e mundshme meningeal.

Nuk mund të ketë thyerje të kafkës dhe hemorragji subarachnoid.
Kur mesit presioni birë CSF rritur.
Simptoma neurologjike Rehressyrovanye ndodh brenda 2 - 3 javë - 2 muaj.

Mesatare ashpërsia e mavijosur e trurit karakterizuar nga ndërprerjet e disa dhjetëra minuta në 4 - 6 orë, amnezi të rënda reaksionar, dhimbje koke, të vjella të përsëritura, çrregullime mendore, shkelje e jetike funksionet (vitale) - bradycardia për 45 për minutë, dhe takikardi për 120 për minutë , rrit presionin e gjakut në 180, tachypnea (frymëmarrje të shpejtë) për 30 për minutë pa shqetësuese pėrshkueshmėrisė e pemës tracheobronchial, simptomat meningeal. Neurolog shihni shenja meningeal, ndryshimet në tonin e muskujve, ndryshim reflekset pjezë, shenjat patologjike piramidale, simptomat fokale që tregojnë dëmtimin - shkeljeve okoruhovi - kufizimi i lëvizjeve të gjymtyrëve shikimet, të konvergjencës, strabismus, vizion të dyfishtë, ptosis, parezë.

Kur mesit birë - rritur presionin CSF. Në hemorragji subarachnoid - të gjakut në lëngun cerebrospinal.
Regres i simptomave ndodh brenda 4 - 5 javë për 2 muaj.

Bruising e trurit karakterizohet nga përjashtimi rënda zgjatur e vetëdijes nga orë në javë, shqetësim motorike, çrregullime të rënda të funksioneve vitale - bradycardia nën 40 vjeç, mbi 120 takikardi, tachypnea mbi 40, trazirat ritmin e zemrës, të qenët i qartë dëmtuar nga pema tracheobronchial, hipertermia në 40 gradë. Në gjendjen neurologjike mbizotëron simptomat burimore - shikimet lundrues, anizokarii, nistagmus, vështirësi gëlltitjes, strabismus vertikalisht hormetonycheskye ndryshimet në tonin e muskujve (spazma tonik përhershme e rritje të mprehtë në ton në gjymtyrë), detserebratsyonnaya ngurtësi (ekstenzorov rritur tonin e muskujve ( zgjatues) dhe një relaksim i afërm i muskujt flexor), shenja bilaterale patologjike mund të zhvillohet konfiskimet.

Me rritje të konsiderueshme presionin mesit shpuese. Në hemorragji subarachnoid - të gjakut në lëngun cerebrospinal.
CT scan dhe magnetik të vendosur zjarr hypotensive vrasjen e trurit, simptomat e edemë cerebrale, foci vogël hemorragji. Nuk mund të ketë thyerje shkop dhe kafka bazë, hemorragji subarakinoidale.

 

Strabismus divergjente në dëmtim të rëndë të trurit traumatike.

Provim

Kur një lëndim në kokë, madje edhe i parëndësishëm sipas mendimit tuaj, duhet të shihni një mjek për të sunduar nga kreu - lëndim të trurit apo trajtim të hershëm në prani të lëndimit të trurit. Nëse ju e humbni vetëdijen si pasojë e traumave nevojë për të thirrur një ambulancë. Sondazhet e nevojshme do të jetë e rrezeve X - rrezeve X të kafkës dhe shpinë qafës së mitrës në tomography llogaritur (në varësi të simptomave zbuluar neurologjike), ekzaminim okulist, electroencephalography, shqyrtimit neurokirurg, mesit shpuese - ndoshta në mënyrë të përsëritur. Kur diagnoza e një shembje të trurit në 100% shtrimi në departament të specializuar neurosurgical. Bed pushim nga 7 ditë për 2 javë në varësi nga shkalla e mavijosur të trurit. Në mavijosur të rënda të trurit përtëritja e nevojshme, ndikimi i razmozzhenyem trurit çështje e trurit ose në tru tregoi edemë shënuar neurosurgical kirurgjia - trepanation osteoplastic, imponuar vrima frezevyh.

Në hematoma scan dukshme, marrë me qera çështjen e trurit

Trajtimi i mavijosur trurit

Trajtimi është caktuar në varësi nga shkalla e sëmundjes dhe klinikat. Përdorni neuroprotective - Cerebrolysin, Somazyna, tserakson, Cortexin, semaks antioksidantë - Solcoseryl, actovegin, mildronat, vitaminë E, meksydol, droga venotonicheskih - L-lysine escunat, droga vaskulare të përmirësuar microcirculation - cavinton, SERMION, trental, dehidratim, sedativë , vitamina B, antibiotikët. Në raste të rënda, mirëmbajtje të kujdesshëm është i rëndësishëm për parandalimin e formimit të mundshëm të bedsores dhe pneumoni hipostaticheskoy. Në lëndimeve të hapura mund të bashkohet me zhvillimin e infeksioneve dhe meningjiti, encefaliti, të cilat në masë të madhe komplikon rrjedhën e lëndimit dhe do të keqësojë prognozë.

Efektet e përpjekjeve të trurit

Periudhat e lëndimeve traumatike të trurit:

- mprehta - 2 - 3 javë - për të stabilizuar funksioneve;
- subakut - 2 (pash butë) - 4 (me një mavijosur mesatare ashpërsisë) - 6 (me një goditje në tru) muaj;
- Efektet afat - më shumë se 6 muaj - kohë të pacaktuar - një simptoma vegjetative-vaskulare (Dystonia), asthenic-neurotike, lykvorodynamycheskye, epileptike, sindroma psiko-organike, shkelje të lëvizjeve të shikimet, strabismus dhe vizionit të dyfishtë (Diplopia), parezë dhe paraliza e gjymtyrëve, defekteve kockave të kafkës, cysts traumatike të trurit, encefalopati post-traumatik 1 - 2 - 3 gradë më me simptoma të ndryshme.

Shpesh ka një shërim të plotë funksionale dhe aftësinë e viktimës. Në vdekshmëri rënda kafkës lëndimi është 30 - 50%. Pas një dëmtimi të rëndë për shkak të paaftësisë mendore mund të ndryshojë - çrregullimeve njohëse (intelektuale) zhvillimin e konfiskimeve, prania e defekteve të kockave të kafkës çrregullimeve rezistente likvorodinamiki, parezë e gjymtyrëve, vizionin e paqartë. Pacientët dërgohen në MSEK Neyrooftalmolohicheskaya që përcakton% paaftësi ose aftësi të kufizuara.

Kanë sjellë dëmtim traumatik të trurit vërejtur në neurolog, të marrin kurse të ilaçeve - kryesisht neuroprotective (dëshmi efikasiteti neyroprotektornoy bazë ka tserebrolyzyn, glycine), vitamina, droga kardiovaskulare, venotonykamy, sedativë, dinamika është electroencephalography. Nëse është e nevojshme, trajtimi mjekët e përfshirë - psikiatër, Ent, optometrist. Duke treguar sanatorium - trajtim turistik në të ftohtë sezone, psikoterapi, akupunkturë, Aromatherapy.

Konsultimi mbi temën e shembje të trurit

Çështja nëse frakturave të detyrueshme shtrimin në spital të kafkës, nëse shëndeti nuk vuan?
Përgjigje: spital detyrueshëm në departamentin neurosurgical. Trajtim ambulator është e mundur vetëm me tronditje lloj lehta natyrisht.

Q. para shkarkimit pas goditur trurin pa një frakturë të kafkës emëruar mua rishqyrtim - CT. Çfarë për të?
A: Për të përcaktuar ndikimin e rezultatit të trurit - shërim të plotë apo të pijeve kist formuar (për të përcaktuar madhësinë e saj, vendndodhja, prania e hipertensionit intracranial) ka ndodhur ose cistike - Ndryshimi hliozni me zhvillimin e arachnoiditis. Kjo është për të adresuar çështjet e kapacitetit, rehabilitimin e mëtejshëm.