Lëndimet e sistemit urinar veshkave, fshikëzës, uretrës


Lëndime e mochevydelitelnoysistemy - është dëmtimi i të dhënave të shkaktuara nga veprimi i forcës mekanike nga mjedis jashtë. Në varësi të organit të prekur ata janë të ndarë në dëmtimi i veshkave, dëmtim të fshikëzës dhe uretër lëndimeve të. Dëmtimi i organeve të tjera nuk konsiderohet në funksion të shfaqjes së tyre të rrallë.

Shkaqet e lëndimeve traumatike mochevydelitelnoysistemy


Më e zakonshme shkaktojë dëmtim të veshkave është një goditje e hapur për rajonin e mesit. Kjo ndodh më shpesh në rënies së njeriut në dëborë mbrapa, rrota apo biçikletë. Përveç kësaj, dëmtimi i veshkave të tilla është diagnostikuar shpesh pas lufton në rrugë.

Shkaku lëndimit fshikëz, zakonisht një goditje në zonën suprapubic. Në shumicën e rasteve, autoriteti hendeku vjen vetëm kur ky i fundit e mbushur me urinë. Aplikimi në të njëjtën përpjekje në një submucosa bosh fshikëzës mund të kërcënojë vetëm hematoma cila zgjidhë brenda disa javësh pa pasoja.

Trauma shumë specifik është sistemit urogjenital urethral këputje. Shkaku i saj shpesh po bie në kuadër biçikletë ose kapanxhë hapur.

Në lëndimeve referendumi apo të mbyllura të sistemit urogjenital, dhe janë të hapura. Shkaku i tyre mund të jenë të copëtuar, prerë, grisur apo plagë me armë zjarri. Në traumave të kohës së luftës e sistemit urogjenital, në shumicën e rasteve, nuk ka pasur boshllëqe nëpërmjet imi. Më shpesh ata ishin thekshëm dëmtim të fshikëzës dhe uretrës, e cila ra si minuta.

Simptomet e lëndimeve traumatike mochevydelitelnoysistemy

Kryesore simptomat e traumës hapur së veshkës është një dhimbje në rajonin e mesit, çrregullime urinim dhe pamja e gjakut në urinë. Dhimbja zakonisht është akute dhe të lokalizuara në anën ku ishte një sfidë. Ajo rrit gjatë ushtrimit dhe të gjatë urinimit. Disa pacientë në fushën e përcaktuar hematoma të madhësive të ndryshme dhe forma. Shkelja e urinimit gjatë therjes së veshkave mund të shoqërohet me një rënie në sasinë e urinës dhe refleks shpeshta thirrje, i cili në disa raste mund edhe të jetë e domosdoshme, dmth pa urinë. Hematuria apo gjak në urinë mund të ndryshojnë nga të lehtë për të clots gjithë sedimenteve, të cilat mund të jetë një shenjë e gjakderdhje e harlisur.

Hemorragji në hapësirën retroperitoneale

Gjithashtu, mjaft shpesh kur zhvillimin e veshkave veshkave hipertensionit trauma, e cila është malinje në natyrë dhe shumë e dobët për trajtim mjekësor.

Këputje e fshikëzës shoqëruar goditi urinë në zgavrën e barkut. Së shpejti ajo çon për të përhapur fshikëzës peritonit, e cila, nuk trajtohet, në mënyrë të pashmangshme përfundon në vdekje. Në këtë situatë, pacienti në fjalë dhimbje më akute të barkut, tensioni i muskujve të barkut mur mëparshëm dhe mungesa e urinimit. Nëse urina është lëshuar dhe, në sasi shumë të vogla, të përziera me gjak dhe qelb.

Kur traumatik dëmtimi i fshikëzës pa pushim Simptomat më të varfëra klinike. Lëndimi manifestuar dhimbje të butë mbi pubis dhe të njëjtën shkelje të parëndësishme të urinimit. Në disa raste, pacientët mund ankohen praninë e një sasie të vogël të gjakut në sedimenteve urines.

Edhe dëme të vogla në rajonin e mesit apo legen zonës kërkojnë urolog menjëhershme e konsultimit. Fakti që simptomat e lëndimeve traumatike mund të ndodhë disa kohë pas lëndimit. Urolog duhet të përcaktojë ashpërsia llogaritur ndërlikimet e mundshme.

Diagnoza e lëndimeve mochevydelitelnoysistemy

Fillimisht, diagnoza e lëndimeve urinar mbajtur Radiografi Plain zgavrën e barkut. Kjo bën të mundur për të zbuluar praninë e objekteve të huaja dhe agjentëve traumatike në zgavrën e barkut dhe hapësirë ​​retroperitoneale.

Informata më të hollësishme mund të merren pas ekskretornoyiurohrafiyi. Le të mos tregojnë për ndryshimet strukturore të parenchyma veshkave, por ju pasqyrë mbi gjendjen funksionale të trupit. Në mënyrë tipike, bruises janë dëmtuar filtrimit të veshkave në një prej trupave, ndërsa në këputje ureteral kontrast parë nga përtej uretër.

Ultrasonografia e hapësirave retroperitoneale bën të mundur për të përcaktuar veshkën morfologjike. Më vëmendje në këtë rast, duke pasur parasysh gjendjen e kapsulës, të cilat mund të jenë të tensionuara apo të shqyer në të gjitha. Për të konfirmuar rezultatet e supozimet ultrazërit mund të përdoren Angiografia rrjedhjen e gjakut renale që tregon karakterin në këtë trup.

Për të konfirmuar një fshikëz shpërthyer përdorur miktsiyna cystography, thelbi i së cilës është futja nga urethral kateter medium kontrast dhe translucence e pjesëve të trupit duke përdorur X-ray machine. Në rast të shpërthimit të murit fshikëzës shënuar derdhje të materialit kontrast në zgavrën e komblikut. Gjithashtu, në mungesë të X-ray fshikëz makinë këputje mund të diagnostikuar duke përdorur konvencionale skenë "nyshporyachy" kateter në zgavrën e barkut, e cila në këtë gjendje do të ndahen urinë, pikturuar me gjak.

Këputje të fshikëzës të miktsionnoho tsistohramm

Ndër metodat moderne të diagnostikimit të lëndimeve traumatike të organeve urinare duhet të ndahen CT scan me kontrast. Ajo jep rezultate më të sakta, ndryshe nga ultrazërit mësipërme dhe ekskretornoyiurohrafiyi që kanë një shumë të metat.

Në prani të hapura lezioneve te sistemit urogjenital, kur ka një metodë kanal plagë përdoret FISTULOGRAPHY. Ajo është plotësuar plaga kanalizuar shkëlqyer gjelbër ose metilen blu për rishikim të mëtejshëm të këtyre të fundit.

Trajtimi i lëndimeve mochevydelitelnoysistemy

Absolutisht të gjithë pacientët me lëndime traumatike të sistemit urogjenital, pa marrë parasysh gjendjen e tyre klinike, kërkojnë spital i detyrueshëm për të Departamentit të profilit. Këtu janë kryer nga monitorimi të kujdesshëm për të identifikuar ndërlikimet saktë destinacion dhe strategjinë e trajtimit që mund të jenë konservatore ose operative.

Këputje traumatike e veshkave trajtohet me kirurgji, gjatë së cilës qepi trupit apo defekt heqjen kryer kaluar. Operacioni zakonisht përfundon nefrostoma për evakuimin e urinës, e cila është vazhdimisht seeps në zonën e plagë. Gjatë operacionit, të jetë i sigurt për të siguruar një auditim të plotë të indeve të buta për praninë e objekteve të huaja, nëse lëndimi është hapur buds.

Trajtimi i fshikëzës këputje është për të kryer një operacion për mbylljen e tij defekt mur. Imponohet zakonshme qepje dy radhë, e cila vulos zgavrën e fshikëzës. Postoperatively, evakuim shumë i rëndësishëm i mirë i urinës nga fshikëza të mos rritur presionin në brendësi të trupit, të cilat mund të kontribuojnë në ndryshime të nyjeve të vendosura në murin e tij.

Në parim, operacional mangësitë e trajtimit uretër dhe uretrës asgjë të veçantë është e ndryshme. Ai gjithashtu ka mbajtur suturing defektin e ndjekur nga kullimit adekuate.

Trajtimi konservativ i lëndimeve të sistemit urogjenital është terapia me antibiotikë dhe analgjezik. Si e para droga të tilla mund të përdoret si ceftriakson, Ofloxacin Gatifloxacin ose, në një të dytë - Analgin, Diclofenac apo Ketanov. Kursi i trajtimit konservativ varet nga ashpërsia e lëndimit traumatik dhe ndjenjat subjektive të pacientit.

Trajtimi i lëndimet urogjenitale sistemit mjetet juridike popullore

Aplikimi fasha në zonën e lëndimeve traumatike në goditjet e vogla mund të prodhojë rezultate pozitive. Ata lehtësimin e dhimbjeve dhe të përshpejtojë rezorbimit e hematoma së voni. Përdorimi i këtyre metodave në këputje apo gjakderdhje jo vetëm të padobishme, por edhe e rrezikshme, sepse fakti shtyn përdorimin e kujdesit të aftë. Prandaj, aplikoni fasha dhe çdo trajtim tjetër kombëtar vetëm pas konsultimit urolog.

Karakteristikat e dietën dhe mënyrën e jetesës

Ushqime Limit në pacientët me dëmtime të sistemit nxjerrës mund vetëm në rastin e kryerjes së operacionit. Kjo dietë caktuar numrin 0, e cila ofron agjërimin e plotë para operacionit. Kjo është bërë me shpresën se gjatë pacientëve anestezi shpesh shënuar vjella refleks, e cila komplikon veprimin.

Rehabilitimi pas lëndimit

Pacientët janë të rekomanduara trajtime të fizioterapisë në periudhën postoperative. Mjekët besojnë se darsonvalization e UHF dhe përshpejton procesin e shërimit dhe shërim.

Gjithashtu detyrueshme, si me ndonjë sëmundje të tjera të caktuara përgatitjet e trajtimit që përmbajnë bakteret e dobishme. Kjo është norma që pacientët pas një kurs të gjatë të terapisë me antibiotikë prish microflora normale zorrëve.

Komplikimet e lëndimeve mochevydelitelnoysistemy

Dy nga komplikimet më të rrezikshme të këtyre lëndimeve - është gjakderdhje dhe peritonit. Lezionet e parë mund të zhvillohet në ndonjë nga organet e mësipërme, nëse ju thyejnë anije të mëdha. Pra, gjaku është lëshuar në zgavrën e fshikëzës apo hapësirë ​​retroperitoneale.

Peritonit zhvillon kundër vrimë e murit fshikëz. Urinës shpejt mbush të gjitha hapësirat dhe dyshemetë e zgavrën e barkut, e cila çon në inflamacion të rëndë që mund të jenë fatale.

Parandalimi i lëndimeve të sistemit urinar

Profesionet më të rrezikshme në drejtim të aksidenteve sistemit nxjerrës janë konsideruar dhe motorike-ndërtuesit. Prandaj gjatë poshtë rekomanduar masat e sigurisë dhe përdorimin e pajisjeve personale mbrojtëse.

Përveç kësaj, dëmtimi i veshkave ndodh shpesh në një aksident me makinë. Kështu, instalimin e airbags gjithashtu mund të konsiderohet një lloj i parandalimit të lëndimeve të sistemit urinar.

Ed. urolog Astashyn EE