Trauma barkut


Duke pasur parasysh ritmin e jetës moderne të qytetit dhe rreziqet tek përgjojnë në të, jo çuditërisht, trauma barkut është një nga operacioni çështje emergjente. Ka lëndim të hapura dhe të mbyllura të barkut.

Për të hapur dëmtime përfshijnë lëndimet (goditje me thikë, armë zjarri, duke përfshirë edhe armët traumatike). Kur Plagët barkut veprim algoritmi është mjaft e thjeshtë - për të menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore një herë spitalin kirurgjik, sepse edhe pa lëndime të brendshme, të bëjnë trajtimin parësor kirurgjik të plagëve dhe qepje. Qepje mund të aplikohet jo më vonë se 8 orë pas lëndimeve, si nëpër një periudhë më të gjatë kohore një probabilitet të lartë të ekzemë plagët.


Mbyllur ose të hapur trauma - ajo rrahje apo mur abdominal me asnjë dëmtim të organeve të brendshme. Konsideroni ato më shumë. Për të topit traumat barkut përfshijnë: shembje murit të barkut, këputje të muskujve të murit të barkut, dëmtimin zorrët, mëlçisë, shpretkë, pankreasit, veshkat dhe fshikëz.

Shkaqet e traumave abdominale hapur

Shkaqet e traumave abdominale hapur mund të jenë:

• bjerë një objekt të ngurta,
• greva,
• tensioni papritur në muskujt e murit të barkut gjatë ushtrimeve sportive apo kur teshtitjes, kollitjes.

Simptomet e traumave abdominale hapur

Mur abdominal masakër manifestuar nga ënjtje lokale dhe dhimbje, ndonjëherë bruises dukshme, hemorragji. Prevalenca rritet me ndryshimin e sjellje, kollitjes, teshtitjes, akt të jashtëqitjes.

Këputje të muskujve dhe Tabelë e murit të barkut karakterizohet nga të njëjtat karakteristika, por dhimbja është e shprehur më ashpër, duke shkaktuar enteroplegia refleks (ileus dinamike) dhe bloating.

Kur ju thyejnë muskujve shfaqen hemorragji dhe hematoma mund të formohet, e cila nganjëherë shtrihet përtej vendit të lëndimit. Diagnoza përfundimtare e murit të barkut shqetësimet lëndime kur hendeku është eliminuar parenkimale ose organet uritur e zgavrën e barkut.

Në një goditje të drejtpërdrejtë të barkut më të zakonshme këputje e zorrëve të vogla.

Simptomet kryesore të këputje zorrëve përfshijnë: shpërndanë dhe u rrit dhimbje barku, tensionin e muskujve të murit të barkut, duke kufizuar lëvizjet e barkut të frymëmarrjes, të vjella, rrit normën e zemrës, fenomen shoku.

këputje i zorrës së trashë përveç në këto simptoma është shpesh një shok, gjakderdhje brenda barkut, tendosje barkut mur.

Dëmtimi i mëlçisë në traumat e barkut është e zakonshme. Kjo është për shkak të përmasave të mëdha të mëlçisë dhe vendndodhjen e saj dhe elasticitet të ulët dhe parenchyma saj dobësi. Në ndryshimet patologjike në pushimet parenchyma mëlçisë mund të jetë në një dëmtim të vogël (bien nga blu, lindjes, akti i jashtëqitjes). Mangësitë dhe të çara mund të jetë podkapsulnyh, por pjesë të mëdha të traumave shqyer mëlçisë. Dëmi klinikisht mëlçisë të shoqëruara me gjendje të rëndë të përgjithshme, humbje të gjakut dhe humbjen e vetëdijes që të ndodhë menjëherë pas lëndimit. Falling presionin e gjakut, pulsin quickens, lëkura bëhet e zbehtë, i djersitur, frymëmarrja quickens, nuk ka etje. Sidomos prishet mëlçisë podkapsulnyh rrezikshme, kur sigurisht paqësore klinik formuar hematoma thellë nën kapsulë e mëlçisë, tension kapsulë të mëlçisë e cila është e thyer dhe gjaku derdhet në zgavrën e barkut. Kur vetëdija paprekur, dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme të përhapur në të djathtë shpatullën brez.

Dëmtimin e shpretkës të gjitha lëndimet e barkut është rreth 30%. Nënlëkurës këputje shpretkë primar mund të ndodhë edhe me dëmtime të lehta ose pa arsye të dukshme, nëse shpretkë është ndryshimet e zgjeruar dhe parenkimale. Të mesëm ose më vonë, shpretkë mund të thyej disa ditë apo muaj pas lëndimit dhe më shpesh vërehet tek fëmijët.

Menjëherë pas kapsula në këputje të gjakderdhjes shpretkë ndalesa mpiksje gjaku formuar. Nëse hendeku është parenchyma subcapsular e shpretkës, rritje prishet kapsulë hematoma dhe nuk ka gjakderdhje masive në zgavrën e barkut. Këputje të shpretkës, i shoqëruar nga gjakderdhje, e karakterizuar nga një rënie të theksuar në presionin e gjakut dhe pulsin shpeshta si fije. Dhimbja ul në pozitë të shtrirë në shpinë në anën e majtë të barkut solli në këmbët e tyre. Dhimbje të lokalizuara në kitara e majtë e sipërme, u përhap ndonjëherë gjatë gjithë shpatullën e barkut dhe të majtë.

Në raste të tilla kur ka shenja të një shpretkë ruptured, tregon operacion urgjent.

Dëmtimi i pankreasit, gjendet në bark, lëndimet e barkut të ndodhë kur një forcë e madhe dhe për këtë arsye shpesh i shoqëruar nga gjëndrra e traumave përreth organeve (shpretkës, veshkave, mëlçisë, zorrëve).

Trauma barkut mbyllur mund të shkaktojë një tronditje, një blanë apo këputje e pankreasit.
Foto klinike të çdo dëmtimit të pankreasit karakterizohet nga gjendje të rëndë të përgjithshme, dhimbje të mprehtë në rajon epigastrike (stomak), uljen e tensionit të gjakut, të vjella, bloating dhe tensioni i muskujve mbrojtëse në rajon epigastrike.

Dëmtimi i veshkave, të vendosura thellë në hapësirën retroperitoneale dhe i rrethuar nga të gjitha anët nga subjektet masive dhe anatomike është e rrallë. Veshkat janë plagosur shpesh nga ndikimi i drejtpërdrejtë lokale nga prapa, anën apo para. Foto klinik karakterizohet me ëmbëlsi lokal në rajonin e mesit, ethe, hematuria bruto (urinës, gjakut pikturuar në rozë dhe të kuqe).

Në të dy rastet, një trajtim konservativ.

Ka dërrmues dhe nxjerrje veshkat, duke rezultuar në përafërt dhe traumat janë të kombinuara shpesh me dëmtimin zgavrën e barkut. Modeli tipik: shock, rritja e anemi, dhimbje lokale dhe tensioni i muskujve në sektor përkatëse, ënjtje në rajonin e mesit, në pushim peritoneum - lëngu i lirë në bark; hematuria mund të mungojnë.

Nëse ju bien në një objekt të vështirë goditur në stomak, kur mbushur këputje të mundur fshikëz.

Në extraperitoneal thyerje të fshikëzës lindin kërkojnë të rreme për të urinoj, nganjëherë ndarë një sasi të vogël të urinës përgjakshme. Së shpejti atje është ënjtje në bigëzim.

Kur vnutrybryushynnom këputje e fshikëzës, dhimbje në bark dhe thirrje të shpeshta të urinoj pafrytshme, si fshikëza është e zbrazët. Urinës që është derdhur në zgavrën e barkut, peritoneum dhe shkakton peritonit bezdisshëm fenomen (të butë, pak i fryrë, bark të moderuar të dhimbshme, duke dobësuar peristaltikės). Në zonat cekët përcaktuar lëngshme barkut të lirë.

Një studim në traumave bark.

Nëse dyshoni se lëndime të barkut duhet t'i referohet një tjetër spital për kirurgji.

Diagnoza e hershme të dëmtimit të organeve të brendshme - çelësi i trajtimit të suksesshëm. Është e rëndësishme të shpejt të përcaktuar natyrën e dëmit, në radhë të parë për të vendosur praninë e rrezikshme për jetën gjakderdhje.

Nëse dyshoni se lëndime të barkut duhet të kalojë e gjakut komplet, urinalysis dhe urina amylase përcaktuar llojin e gjakut dhe faktori Rh. Këto metoda janë ndihmëse për të qartësuar organesh duke përdorur metoda të dëmtuara trare, të cilat përfshijnë ultratinguj, tradicionale X-rrezet dhe, nëse është e mundur, të kryejë një hetim CT. Duhet të përdorin një metodë përcakton kirurg, bazuar në peshën e pacientit dhe të dhënave të marra gjatë shqyrtimit të pacientit.

Ultrasonografia - Metoda më e sigurta, të përballueshme dhe të shpejtë diagnostike për trauma të dyshuar të barkut. Kjo ju lejon për të identifikuar pacientët të cilët kanë nevojë për të bërë kirurgji emergjente, për të krijuar ekzistencën e gjakderdhjes intra dhe të zbulojë dëmtime të organeve që nuk kanë çuar në shfaqjen e gjakderdhjes intraperitoneale: këputje pidkapsulnyy e shpretkës, mëlçisë dhe shpretkë hematoma, dëmtimin e veshkave dhe pankreasit.

Ultratinguj podkapsulnoy foto shpretkë hematoma.

Hulumtimi Radiologjike zbulon trupin hendek i uritur me trauma të barkut hapur, të identifikuar trupat e huaj dhe të përcaktojë vendndodhjen e tyre (të tilla si plumba dhe shtënë me plagë në bark), legen lëndim të identifikojë, vlerësojë lëndime shoqërues të gjoksit, për të zbuluar këputje e diafragmë.

Gazit të lirë në bark.

Për të sqaruar diagnozën e fshikëzës këputje të përdorur me sukses catheterization fshikëzës. Me pushim e saj nëpërmjet kateterit lëshuar një sasi të vogël të lëngjeve të përgjakshme. Në rastet dyshimta kryhet ngjitje cystography, nëpërmjet një kateteri në fshikëz futur tretshem ne uje kontrast solucion. Zgjidhja Renhenokontrastnyy depërton përmes plagës në inde okolopuzyrnyy fshikëz, dhe kjo mund të shihet në radiographs zatik.

Tomography llogaritur - Një metodë më të saktë të diagnozës, duke lejuar më shumë imët vlerësojë strukturën e organeve të brendshme, të vendosur një sasi të vogël të gjakut në zgavrën e barkut. Megjithatë, kjo metodë kërkon më shumë kohë, jo gjithmonë në dispozicion për shkak të pajisjeve të shtrenjta.

Laparoscopy - Metoda e vleresimit vizuale e dëmeve organeve të brendshme, është për të futur endoscope në zgavrën e barkut përmes një prerje të vogël (1 - 2 cm) sipas anestezi lokale. Laparoscopy lejon për të vendosur përfundimisht të dëmtojë organet e brendshme, shpesh të ndaluar gjakderdhje, për të sanitize zgavrën e barkut e gjakut të derdhur dhe të vendosur tregues për kirurgji emergjente.

Trajtimi trauma barkut.

Pas lëndimit duhet të përmbahen nga të hahet dhe lëngun si zbulimin e dëmtimit të organeve të brendshme nevojë për kirurgji nën anestezi të përgjithshme, ku të vjella të jetë e mundur me aspiratën e ushqimit në rrugët e frymëmarrjes.

Në praninë e plagëve të prerë murit të barkut pa thekshëm në zgavrën e barkut, trajtimi kryesor kirurgjik kryhet nën anestezi lokale dhe të vënë sutures, siç u përmend më herët.

Nëse diagnoza konfirmohet nga gjakderdhje intra, këputje apo organ parenhymatoznoho uritur duhet të kryejë një laparotomy gjerë mesatare (prerje mesatare në murin e barkut mëparshëm). Lejon të shqyrtojë të gjitha organet e barkut, një organ të dëmtuar të instaluar dhe ekzekutuar volumin e nevojshme të funksionimit.

Pidkapsulnyy shpërthyer shpretkë kërkon ndjekin-up. Është thyerje e rrezikshme të jetë e mundur vonuar e kapsulës me gjakderdhje të bollshme në zgavrën e barkut - të ashtuquajturit dvuhmomentnoe shpretkë këputje, që kërkon kirurgji emergjente.

Lëndime të mëparshëm këputje barkut mur të zhvillimit të muskujve dhe hematoma kërkojnë trajtim konservativ duke përfshirë pjesën tjetër krevat, aplikimin lokal të procedurave të ftohtë dhe fizioterapevtichekie që promovojnë rezorbimit e hematoma. Për hematoma në shkallë të madhe mund të kryejnë birë dhe kur ekzemë - hapjen dhe kullimit të abscesit formuar.

Komplikimet e traumave abdominale:

• Ruptura e muskujt e barkut mur me kalimin e kohës mund të çojë në hernias.
• brenda barkut gjakderdhje pa trajtimin e duhur në kohë është kërcënuese për jetën.
• Hendeku trupi i uritur pa kirurgji është zhvillimi në kohë e peritonit (inflamacion i peritoneum), e cila çon në sepsë (helmimi i gjakut), dhe vdekje.

Një rezultat pozitiv në trauma e barkut është e mundur vetëm në një apel të hershme për ndihmë mjekësore. Kujdesuni për shëndetin tuaj. Është më mirë të mbivlerësohet simptomet tuaja, se sa më vonë të kërkojë ndihmë mjekësore.