Goditjes


Tronditje - ashpërsia më e lehtë e lëndimit të trurit traumatike.

Klasifikimi kafkë - lëndim të trurit:


• tronditje - 80 - 90%
• Bruising e trurit - 5 - 12%
• kompresimit të trurit - 3 - 5%.

Gjatë rrjedhës së kafkës - lëndim truri është:

• Easy - tronditje të trurit, shembje të butë;
• moderuar - shembje të trurit të mesëm;
• rënda - Truri masakër dhe ngjeshja e rëndë të të gjitha llojeve - epidural, subdurale, intracerebrale, hematoma vnutrimozzhechkovye.

Shkaqet e goditjes

Trauma mund të merret në shtëpi, në rrugën për në dhe nga puna, në punë, në rrugë - aksidentet e trafikut, në sport, rënien në akull, me një lartësi kur punojnë në vend dhe kështu me radhë.
 
Për shembull, ju merrni tronditje, poslyznuvshys dhe goditur kokën e tij, ose në grindje e brendshme, të shoqëruar nga goditjet në një luftë dhe sportet e vështira.

 


                    
Një tronditje ndodh kur një goditje e drejtpërdrejtë apo lëvizje të papritur ngadalësuar e kokës. Kjo çon në një përçarje të trurit (humbje të vetëdijes, etj) 

Simptomet e tronditje

Si rezultat, tronditje të trurit që ndodh kur bie nga një lartësi, objekte të rënda duke rënë nga një lartësi prej një njeriu, barotraumën kohës së luftës përjeton shkelje të konsiderueshme të aktivitetit të lartë nervor në formë të kufizuar frenimit, e cila vlen për numrin më të ulët të fruthit dhe të sistemit nervor qendror. Më tej, me lirimin e departamenteve të ndryshme të sistemit nervor qendror nga frenim, e cila është mbrojtëse në natyrë, tregojnë përçarje e marrëdhënie dinamike lëvore dhe nen-kortikale strukturave normale, shpesh drejt dominimin e përkohshëm dhe të rëndësishme të qendrave nen-kortikale në lëvore leh inhibited: ajo shkakton shfaqjen e simptomave të ndryshme neurologjike Shkelja e rregullores cortical e funksioneve autonome.

Për tronditje të trurit karakterizohet nga humbja e vetëdijes dhe amnezi.

Nëse ka një mbyllje të butë ose i pjesshëm afatshkurtër e vetëdijes (somnolentsiya), shkalla mesatare (gjumë i rëndë) shoqërohet me humbje të vetëdijes për disa orë, të rënda (koma) është një humbje e thellë dhe e zgjatur e ndërgjegjes. Pas daljes nga shteti pandërgjegjshme vërejtur shpesh në pacientët me amnezi reaksionar (viktima nuk ka mend ngjarjet që çojnë trauma, trauma dhe ngjarjet menjëherë pas lëndimit), dhimbje koke, marramendje, vjellje, dhe të vjella.

Nuk është i ngadalshëm impuls - bradycardia, mund të shkaktojë sindromën e dobët meningeal, ethe, tension jostabil të gjakut. Në provim, mjeku do të shihni neurolog shpërndarë mikrosimptomatika - ndoshta nistagmus lehtë, një asimetri të vogël reflekset pjezë, shenjat nganjëherë patologjike - më Shtryumpelya (në pozicionin e shtrirë në shpinë me gjunjë vendosur kundër forcës aplikuar - gishtin përkulem e parë të këmbës dhe pjesa tjetër ditur "tifoz") , tronditëse në Romberg.

Të gjitha këto fenomene nuk janë të qëndrueshme. Mbajtur për dhimbje koke më të gjatë dhe autonom mosfunksionim - rrit djersitje, humbje e oreksit, paqëndrueshmëria e normës së zemrës dhe tensioni, lodhje, lodhje, marramendje rritur, ndryshueshmëri e humor - nga nervozizëm në appatyya.

Ekzaminimi me një tronditje

Kur një lëndim në kokë, madje edhe të vogël, sipas mendimit tuaj, duhet të shihni një mjek për të sunduar nga kreu - lëndim të trurit apo trajtim të hershëm në prani të lëndimit të trurit. Nëse ju e humbni vetëdijen si pasojë e lëndimit duhet të telefononi menjëherë një ambulancë. Sondazhet e nevojshme do të jetë e rrezeve X - rrezeve X të kafkës dhe shpinë qafës së mitrës në tomography llogaritur (në varësi të simptomave zbuluar neurologjike), ekzaminim okulist, electroencephalography, shqyrtim neurokirurgu.

Trajtimi i tronditje

Në trajtimin e përdorimit tronditje truri neuroprotective - nootropil, piracetam 1200 mg dy herë në ditë, cerebrolisin, Somazyna antioksidantë intravenoze - Actovegin, Solcoseryl, dehidratim myldronat intravenoz - tableta diakarb, terapi vaskulare - cavinton, Memoplant, vitaminë B - Neurovitan , milhamma, Neurorubine, Neurobeks, qetësuesve - Dormiplant, afobazole, ADAPTOL. Nuk është e nevojshme të vetë-mjekoj për shkak të mundësisë së "Miss" është lëndimi më i komplikuar, kafka thyerje, dhe për të marrë kërcënim për jetën. Më të rënda se një tronditje, kreu - lëndime të ketë në foto klinike të periudhës së shtyrë - "boshllëkun dritë" - dhe kur ju ndjeheni keq dhe mos shkoni te mjeku nuk duan të, por pas një kohë gjendja përkeqësohet. Prandaj është më mirë për të kërkuar ndihmë dhe shqyrtuar menjëherë dhe të trajtohen.

Komplikimet Tronditje

Komplikimet të goditjes mund të jetë sindromi asthenic, abuzimin dhe zhvillimin likvorodinamiki encefalopati traumatike. Pas lëkundje në tru, pavarësisht nga shkalla e lëndimit mund të post traumatike ndryshim personalitet ose strukturore karakteristika. Kjo - lodhje, çrregullime të gjumit, paqëndrueshmëri emocionale - swings humor të mprehta, mungesa e ekuilibrit, zhvillimi i neurozë, ankthi, frika, humbja e kujtesës, vëmendjes, çmenduri. Sidomos efektet e mundshme negative të përsëritur dhe (ose) tronditje patrajtuar. Është e nevojshme të dinë se atletët - boks, mundje - i mbushur me humbje të vetëdijes. Përsëritura kokë - Lëndimet mund të çojë në epilepsi traumatike.

Konsultimi në temën e tronditje

Q. A mund të jenë eshtra të ndara hundës dhe të mos jetë me një tronditje?
Përgjigja: ndoshta. Nëse ju nuk jeni mjaft të fortë (për kokë - lëndim të trurit) e goditi në hundë mund të vuajnë vetëm kockat hundës me zhvendosjen ose pa paragjykim do hematoma në indet e buta të fytyrës, ënjtje e hundës, hundës, shkurtësinë e frymëmarrjes hundës. Trajtohet nga një mjek otolaringolog (ENT).

Pyetje: Çfarë është një "goditje kamzhiku" lëndim?
Përgjigje: Kjo është lëndime me një lëvizje të mprehtë të kokës "përpara - prapambetur". Për shembull, kur një ngadalësim të mprehtë në transport. Kjo kafkë - lëndim të trurit kombinuar me trauma të mundshme të rruaza të qafës së mitrës - nga zhvendosja, dislokimit dhe subluxation për fraktura. Prandaj është i nevojshëm ekzaminimi dhe kokë dhe shpinë qafës së mitrës.

Pyetje: Sa kohë mund të zgjasë trajtimin e tronditje të trurit?
Përgjigje: Varësisht nga ashpërsia - nga 10 ditë deri në një muaj. Kur trajtimi është e mundur të butë ambulatore, të mesme dhe ashpërsia e vështirë është në spital tregohet në departamentin neurosurgical.