Ndrydhje


Ndrydhje është një lëndime të butë traumatike, shkaku i të cilave është një lëvizje e papritur në të përbashkët, i shoqëruar nga një këputje të plotë apo të pjesshëm të qese ose ligaments periarticular.

Mekanizmi i shtrihen

Simptomet e sprains


Një simptomë tipike kur ndrydhje është dhimbje të forta gjatë lëvizjes. Gjithashtu, ka ënjtje, lëkurë ngjyrosur në blu apo të kuqe (hematoma), butësi. Funksioni i kufizuar i përbashkët për shkak të dhimbjes. Kur përgjimi kockat e gishtërinjve (goditje), të përfshira në formimin e përbashkët prekur, dhimbja është e papërfillshme ose jo-ekzistente. Dëmi më i rëndë mund të çojë në ndarje e marrëdhënieve, duke rezultuar në një hematoma të mëdha, deri në shfaqjen e luhatjeve (ndjenjë e lëngut hapësirës lëvizje prekje shtrihen).

Ndrydh akromyalno-heqësit të përbashkët është rezultat i një rënie ose goditje direkte në krye të shpatullën. Ajo karakterizohet nga dhimbje dhe rritur ndjeshmërinë e lëkurës mbi fundin e jashtme e klavikul. Dhimbje rritja sindroma me lëvizjen e ana nëpër trupit.

Shtrihen përbashkët sternoclavicular mund të ndodhë në vjeshtë në dorën e shtrirë. Për këtë lloj të lëndimit karakterizohet nga dhimbje mbi vendin e lëndimit. Në ndikim më të madh në gjë e shëmtuar të përbashkët ndodh në kryqëzimin e klavikul me kafaz i kraharorit.

Dore ndrydhje mund të jetë dora e papritur papërkulshëm. Ajo karakterizohet nga dhimbje akute përhapur në kohën e lëndimit (më i dore përbashkët), shumë i shpejtë rritjeje (brenda 1 ore) e ënjtje në zonën e prekur, kufizimi i lëvizjeve motorike, paaftësia për të kapur objektin e dorës prekur dhe jostabilitetit të përbashkët.

Gju ndrydhje. Arsyeja për ndodhjen e saj mund të jetë një goditje e drejtpërdrejtë ose gjarpërues. Ajo karakterizohet nga dhimbje që ndodh në kohën e lëndimit. Dhimbje gradualisht shkon kur duke u përpjekur për lëvizjen në Resurface gjurit. Gjithashtu, ka ënjtje, ngurtësi dhe ndjeshmëri në brendësi të përbashkët.

Shtrihen e ligament mëparshëm cruciate ndodh kur një papritura kofshët skruchyvanyy fuqishme, sidomos kur këmbën fikse (p.sh. Spike futbollit ngulitur në tokë, por këtë herë trupi bëhet). Ajo karakterizohet nga simptoma të tilla si dhimbje akute dhe kërcitje në kohën e lëndimit (ndjenja personi "rozvalyuvannya" gju). Funksioni i përbashkët është tërësisht i thyer, ka jostabiliteti i saj. Pas 1-2 orësh zhvillimit ënjtje që gradualisht zhvillohet.

Kyçin e këmbës ndrydhje. Shpesh, ajo zhvillon në këmbë podvorachivaniya. Gjithashtu, shkaqet e saj mund të ulje në këmbë e një personi tjetër (për shembull, gjatë sportit). Shenjat karakteristike janë dhimbje të dobëta dhe paaftësia për të mbajtur lëvizjen në të përbashkët.

Të sprains shkallë

Ka 3 gradë të shtrihen ligaments:

Klasën e I - karakterizohet nga dëmtime në zona të vogla të komunikimit. Ajo karakterizohet nga dhimbje të butë. Kjo lëvizje në nyje janë praktikisht të pakufizuar, dhe prania e edemë nuk është e nevojshme.

Klasa II - e karakterizuar nga një tendosje vogël ligament. Ënjtje tipike, dhimbje, dukuri e shpeshtë e hematoma.
Klasa III - Ndrydhje më të rënda. Në këtë rast lidhja është prishur pothuajse tërësisht. Karakterizohet nga dhimbje të rënda, ënjtje, bruising shqiptuar. Funksioni Motor është i kufizuar për shkak të dhimbje të forta. Formimi i mundshëm i përbashkët paqëndrueshme, e cila përfshin dëmtime të shpeshta të përsëritura.

Shkalla ndrydhje

Diagnoza e ndihmës së parë dhe sprains

Pas marrjes së një traumë të tillë të lëndimit duhet të aplikojë të ftohtë dhe, nëse është e mundur, bllokoj atë. Më shumë duhet të kontaktoni institucionin për të siguruar kujdes të kualifikuar.

Na elastik Ndihma e parë

Diagnozë sprains është nëpërmjet historisë (trauma) dhe simptomat e lëndimeve, pasi x-ray nuk ka treguar ndonjë anomalitë. Megjithatë, për të bërë X-ray është e nevojshme për të sunduar nga frakturë apo zhvendosjen e përbashkët.

Vizualisht dallojnë saktë ndrydh nga një frakturë apo zhvendosjes është e pamundur, për shkak se vetë papranueshme, dhe të shihni një mjek për të imazhit mjekësore është e nevojshme.

Trajtimi i sprains

Fibër kapaciteti rigjenerues lartë promovon mirë plagë zazhyvlyaemosty komunikimi sipërfaqet sprains svyazok.Lechenie, para së gjithash, është që të bllokoj zonën e dëmtuar. Me fjalë të tjera, është e nevojshme për të krijuar paqe. Në orët e para pas sprains lokalisht aplikuar ftohtë. Të parandalon ftohtë ose redukton ënjtje e saj, zvogëlon dhimbjen oschuscheniya.Puzyri ose pako akulli (kryesisht barnatore speciale) duhet të jetë i pastër për 30 minuta çdo 2 - 3 orë për të shmangur morth.

Me dhimbje të fortë përdorimin e mundshëm të drogës nonsteroidal anti-inflamator (ibuprofen, febrovid, heparin (vaj) artradol (injeksion), naproxen, ketorolac dhe të tjerët.).

Në fashë lëndimit, mundësisht shtyn (fashë elastike), e cila është në spital, nëse është e nevojshme, zëvendësohet nga një suva.

Kur subvencioneve ënjtje, mjeku mund të fizioprotsedury.Uzhe në ditën e tretë që ju mund të përdorni trajtime fizioterapi si UHF, teploprotsedury (banja ozokerit), elektroforezë me analgjezik, anti-alergjike, drogës anti-inflamator. Kjo mund të jetë novokaina, heparin, antibiotikët.

Në ditën e pestë e shtatë mund të caktojë trajtimin tejzanor me drogë anti-inflamator (lazonil) Biostimulyators (mumje vaj), droga analgjezik (mobilat).

Në qoftë se ka dëme në ënjtje kyçin e këmbës të përbashkët, dhimbje dhe rrjedhën e gjakut të dëmtuar, ajo është hidroterapi kundërindikuar si dush, vorbull dhe sauna. Fakti që ata të rritur rrjedhjen e gjakut në vendin e lëndimit, dhe kjo çon në dhimbje në rritje. Në këtë rast është e këshillueshme që të përdorin vajguri dhe ozokerit si aplikimet.

Nëse bërryl dëmtuar, trajtimi i ngrohjes nuk duhet të përdoret për të shmangur komplikacione të tilla si myositis dhe shkelje e mobilitetit të përbashkët. Është më mirë për të aplikuar akull si aplikimet dhe lëvizjet Isotonic. Më vonë, ju mund të përdorni elektroforezë dhe phonophoresis.

Zakonisht trajtimi ambulator. Viktima është i paaftë për 1-4 javë në varësi nga shkalla e shtrihen.

Rehabilitimi pas ndrydhje

Aktivitetet e rehabilitimit kanë filluar të kalojnë ditët e para pas lëndimit, për të parandaluar pasivitet dhe shërim të shpejtë të funksioneve të humbura.

Përdorni ushtrim terapeutik (gjimnastikë), masazh, trudoterapyyu.

Objektivat TE jane:

  • të rritur vitalitetin e viktimës;
  • për të përmirësuar funksionin e sistemeve kardiovaskulare dhe respiratore;
  • parandalimin e komplikimeve;
  • përshtatja e të gjitha sistemet e trupit për të ushtruar;
  • rritur e gjakut dhe qarkullimin limfatike në zonën që të stimulohet proceset për zvogëlimin e dëmit;
  • Parandalimi i kequshqyerjes dhe muskujve ngurtësi e joints.

Me mjetet e preferuar e ushtrimit fizioterapisti. Ai përfshin:

  • Ushtrime të frymëmarrjes (statike, dinamike);
  • ushtrime për forcimin e muskujve korse (tilts, kthehet, napivpovoroti);
  • Ushtrimi për një gjymtyrë të shëndoshë (lëvizjes aktive në të gjitha nyjet, ushtrime isometric).

Për të përdorur ushtrimin gjymtyrë dëmtuar statike (mbajtja gjymtyrët), ushtrime isometric, rrëmbimin dhe paraqitje dhe lëvizjet aktive në nyje të shëndetshme, ndihmon për të aktivizuar qarkullimin e gjakut dhe proceset e shërimit.

Transporti përshkruara në varësi të fazën e rehabilitimit - nga të lehtë për të më e vështirë. Rritja stresi është duke rritur sasinë e ushtrimit, doza dhe numri i repetitions tyre. Gradualisht shtoni stërvitje në koordinim dhe ekuilibër.

Në periudhën e shërimit mund të jetë një problem si kufizim i levizjes në qëndresë të përbashkët dhe të reduktuar. Prandaj, detyra kryesore e periudhës së rimëkëmbjes është për të rivendosur funksionin e dëmtuar dhe paaftësinë e pacientit.

Masazh të caktojë ditën e dytë pas shtrihen. Kjo duhet të bëhet me shumë kujdes në mënyrë që të mos shkaktojë dhimbje të viktimës, sepse përndryshe ju mund të provokojë përkeqësim të zonës së dëmtuar.

Në fillim të kursit masazh është bërë vetëm mbi zonën e prekur. Masazh Vidsysayuchyy (për lehtësimin e ënjtje) e 1-2 herë në ditë mesatarisht në 10 minuta. Me kalimin gradual të dëmtuar kohëzgjatjen zonë masazh rritur për 15 minuta.

Ergoterapi përdoret zakonisht për njeriun kthim në detyrat e tij të punës. Për këtë qëllim ushtrime sa më afër të jetë e mundur për profesionin rehabilituar.

Kriteri Kthimi i efikasitetit është një varg i mirë i lëvizjes në të përbashkët të plagosur, dhe cilësia e detyrave të përditshme (vetë-shërbimin).

Kur kap trajtimin e duhur dhe kursin e rehabilitimit motit ndonjë shkallë e shtrirë është e dobishme.

Ed. Mjeku traumatologist ortopedike Savchenko VR