Hendeku cruciate ligament gju


Gabimisht (cruciate) janë lidhjet në zgavrën e kyçeve të gju. Ligament mëparshëm cruciate është i bashkangjitur në një anë në anën e pasme të kofshës fjalës kockave, kalon nëpër zgavrën e përbashkët dhe të bashkohet me dorën tjetër në pjesën e përparme të vrima këmbës. Ligament mëparshëm cruciate fiksimin e përbashkët, parandalimin këmbës fortë ndryshim anteriorly. Pasmë ligament cruciate e përbashkët që lidh anësore sipërfaqe condyle zadnemyschelkovoy fossa e këmbës dhe duke kaluar nëpër gju të përbashkët, fiksimin e përbashkët dhe parandalimin ndryshim shin drejt "në fund."


Dëmtimi në ligament mëparshëm cruciate ndodhin me frekuencë më të madhe për shkak të forcave të ndikimit në drejtimin përpara në anën e pasme të përbashkët gju është vendosur dhe drejtuar në këmbë brenda. Shumica e ruptures ligament cruciate që rezulton nga lëvizjet e papritur të shpejtë në gju të përbashkët.

Hendeku cruciate ligament gju

Arsyet kryesore për lidhjen gju hendeku është:

• Efekti i energjisë në hip ose këmbën;
• frenim të papritur;
• ulje nga një lartësi mbi këmbët drejt;

Simptomet e Nesh gju këputje

Mangësitë cruciate ligament të përbashkët gju tri nivele:

Shkalla e parë: një ligament cruciate pëlhurë mbajtur prishet mikro. Kjo ngre dhimbje në gju, lëvizshmëri të kufizuar dhe nuk është një ënjtje të vogël.
shkallës së dytë: simptoma të ngjashme, si në rastin e hendekut të vogël, por në qoftë se lëndimi i tillë ka ndodhur të jetë të paktën një herë, më së shpeshti është përsëritur. Rezultati është një reduktim i elasticitetit të indeve, veshin marrëdhënie. Trauma e mesme mund të ndodhë gjatë këmbë normale të kthesës.
Shkalla e tretë: më të rrezikshme për shkak se ajo është një këputje e plotë e cruciate ligament, shoqërohet me dhimbje dhe lëvizje të kufizuar. Përbashkët bëhet jashtëzakonisht e paqëndrueshme, funksion shqetësuar mbështetje gjymtyrë.

Shpesh ka "të kombinuara" prishet. Lëndimi më i rrezikshëm është konsideruar dy këputje cruciate ligament, dy ligaments anësore dhe nyjet e qese. Rrjedhimisht, nuk është jostabiliteti ekstrem i përbashkët dhe humbja e plotë e përkrahjes së gjymtyrë të prekur.

Simptomat razryvakrestoobraznyh Nesh gju përfshijnë:
• hidhërim
• ënjtje,
• Lëvizja e kufizuar në gju
• simptomë "vota" kneecap
• paqëndrueshmëri, "rozpuschenist" të përbashkët.
• simptomë "sirtar".

Shpesh simptomat e gju ligament cruciate këputje sustavashozhi simptome të tjera të dëmtime në gju, kakushib tillë, plagosje menisk, sprains, chashechki.Poetomu dislokuar gju me këto simptoma është e rëndësishme për të parë një mjek për diagnozën e duhur dhe trajtim.

Ndihma e parë në gju lidhje thyerje

Ndihma e parë në gju ligament cruciate këputje sustavasostoit se viktima japin painkillers siguruar paqe në të përbashkët dëmtuar aplikuar akull dhe ngriti gjurin e tij të caktuar.

Viktima duhet të dërgohen në objektet shëndetësore. Nëse jo, dita e parë pas lëndimit viktimës duhet të kufizojë ndonjë lëvizje të dëmtuara këmbë për të shmangur dëmtimin e mëtejshëm të kyçeve ligaments. Në para njëzet e katër orë duhet të përdorni Cryotherapy - për të imponuar mbi akull dëmtuar zonë ose fasha të ftohta. Kjo ndihmon për të reduktuar gjakderdhje në inde.

Ajo duhet të imponojnë gomave, fashë ose të përfundojë fashë elastike gjymtyrë. Me pacientin fortë dhimbje duhet të marrë qetësues, ju lutem nonsteroidal. Në asnjë rast lëndimi mund të ngrohtë ndaluar "ushtrim" gju.

Diagnoza e Nesh gju këputje

Metodat e mëposhtme të diagnostikimin thyerje e cruciate ligament të përbashkët gju:

• Bisedoni me pacientin për të përcaktuar rrethanat e lëndimit
• mirëpritur "sirtar". Për të diagnostikuar ruptures cruciate ligament mjeku përpiqet për të hequr këmbën e prekur ose prapa të para. Në rast të shpërthimit të mëparshëm kyçin e këmbës cruciate ligament njëanshëm rëndë përpara. Në rastin e pasme cruciate ligament këmbën këputje effortlessly zhvendosur prapa. Nëse pushim ndodhur një kohë të gjatë - një simptomë e "sirtar" është e paqartë për shkak të lëndimit në ind dhjamor nënlëkurës, stabilizimin e gju.

• Arthroscopy - duket të përbashkët nga brenda nga një hetim
• X-rrezeve
• IMRT Tomografi e kompjuterizuar (e përdorur rrallë për shkak të kostos)

X-ray: gju ligament cruciate këputje

Trajtimit razryvovkrestoobraznyh Nesh gju

Trajtimi fillon me një birë të plagosur të përbashkët për të hequr gjakun nga çanta e përbashkëta e fluideve. Mjeku çon në Novocain lëndimit. Pastaj, duke u siguruar që funksioni motorik nuk është prekur përbashkët dhe menisk nuk është dëmtuar, vendosur pak në gju ngujuar gjymtyrë suva të hedhura për deri në një muaj.

Vëzhgimi stacionare është e nevojshme. Pas suva hequr, mjeku i emëruar nga stërvitje, masazh dhe fizioterapi. Menjëherë pas operacionit lëndimit nuk është kryer për shkak të rrezikut të komplikimeve. Në rastin e thyerje kockave zhvendosjes fragment dhe kur ajo kryhet urgjentisht kirurgji.

Prandaj, trajtimi konservativ i hendekut komunikimit gju përfshijnë:
• anestezi
• Heqja e ënjtje
• Mobilizimi

Hiruhicheskoe lecheniekrestoobraznyh Nesh gju

Indikacionet për kirurgji në ligament cruciate është "rozpuschenist" Lëvizja e përbashkët dhe paaftësia qetë me një mbështetje të gjymtyrë dëmtuar. Operacioni është kryer 5-6 javë pas lëndimit. Lidhjet nuk janë sewn, në mënyrë që ajo nuk do të të çojë në rezultatin pozitiv të qëndrueshëm. Një restaurim duke përdorur pjesë plastike nadkolennoy lidhjeve. Në disa raste, komunikimi është kryer arthroplasty materiale artificiale.

Për rezultate më të mira të operacionit për të rivendosur lidhjen duke zgjedhur: një forcë të përshtatshme marrje ryshfeti dhe ngurtësi, të saktë pozicionin dhe fix transplant.V si kirurg transplantin e përdorur:

• autograft me lidhje nadkolennoy
• me grafts paralizoj
• allograft (donatorëve)

Lifetime komunikimi artificial është i kufizuar.

Në rast të një operacioni, pacienti është vendosur në një spital, shpesh për një periudhë prej dy javësh.

Periudha e rehabilitimit pas operacionit

Marrje ryshfeti cruciate ligament ka fuqinë më të madhe gjatë transplantimit. Prandaj, detyra kryesore e kirurgut - për të siguruar mobilizimin e shpejtë të nyjeve dhe të parandalimit të përbashkët "dobësi". Ky objektiv arrihet përmes optimale indeve fiksimi transplantuyutsya.

Nevoja për një kufi javë ndonjë ndikim fizik në gju të përbashkët, ju duhet të përdorin paterica. Ngarkesa duhet të rritet gradualisht, kjo duhet të bëhet në kombinim me fizioterapi. , Tri deri në pesë ditë, këmbë të thyer duhet të jetë gjithmonë në pozitë të ngritur. Terapia fizike duhet të kombinohet me kullimit limfatike të rregullt.

Falë zhvilluar hulumtimet klinike, ajo është e njohur se ngarkesës moderuar në gju promovon shërimin e marrje ryshfeti më i mirë, pasi kjo është formimi i fibrave të reja të kolagjenit, duke siguruar forcën dhe elasticitetin e indeve. Kështu, sot, mjekët preferojnë periudhë aktive rehabilitimi, duke sugjeruar një grup të veçantë të ushtrimeve fizike që janë projektuar posaçërisht për të rivendosur funksionimin e përbashkët gju pas ruptures cruciate ligament.

Periudha postoperative përfshin ushtrimet që forcojnë efekt pozitiv në marrje ryshfeti. Praktika e rekomanduar:

• poluprysedy me anim strehim
• schadaschie ushtrime të ndryshme për këmbët
• ecje të moderuar

Gju Moti pas prishjes Na

Paaftësisë termi cruciate ligament këputje në rreth 2 javë. Pacientët të cilët janë të angazhuar në punë fizike, mund të kthehet në punë në 4-6 javë.

Nëse poeratsii pas 6-8 javë pas operacionit pacienti mund të shkojë deri ushtrim fizik të tilla si not, hiking, çiklizmit dhe kështu me radhë D..

Pacientët nuk janë të rekomanduara për t'u angazhuar në mënyrë aktive në sport për gjashtë muaj pas operacionit. Sport inkurajohen që të angazhohen në vetëm një vit.

Ed. Mjeku traumatologist ortopedike Savchenko VR