Peritonit


Peritonit - inflamacion i peritoneum, i shoqëruar helmimi organizëm dhe shkelje njëkohshëm i shumë organeve dhe sistemeve. Peritoneum - janë fletët e hollë e indeve lidhës që mbulojnë zgavrën e barkut nga brenda, që kufizojnë atë nga muskujt dhe organet e brendshme, ndan ata nga njëri-tjetri. Peritoneum ka një tipar të shkëlqyer - kur të ekspozuar ndaj patogjenët e saj ajo fillon të prodhojë substanca që shkaktojnë vdekjen e tyre. Ku numri i mikrobeve se vetitë mbrojtëse të peritoneum, ajo bëhet një burim i sëmundjeve dhe peritonit zhvillim. Peritonit referohet zhyzneuhrozhayuschym statusin si parakohshëm kur të aplikoni për prognozë mjekësor është zakonisht e dobët.


Shkaqet e peritonit

Roli kryesor në shkaktimin e peritonit luan një rrjedhje masive e mikrobeve në zgavrën e barkut. Kjo zakonisht ndodh kur ju thyejnë murin e barkut për shkak të sëmundjes apo lëndimit. Më pak peritonit zhvillon gjatë infeksionit hyn në gjak ose limfatike.

Komplikuar më shpesh nga sëmundjet peritonit si apendiksit, Ulçera rrugëdalje ose Ulçera duodenale, pengimin e zorrëve, e zorrëve zonat nekroza hernia, shkatërrimi i trupit, si pasojë e rënies së tumorit dhe trauma e lëndimit barkut të organeve apo këputje, dëmton muret e stomakut apo zorrët huaj trupi.

Disa herë shkaktuar nga peritonit gëlltitjes të gjakut në zgavrën e barkut, të tilla si thyerje të enës. Kjo quhet bezmikrobnyh peritonit ose pa mikrobe. Por zakonisht pas 4-6 orë në zonën e hematoma depërtojnë bakteret e zorrëve, dhe peritonit bakterial është.

Gjithashtu, zhvillimi i peritonit mund të çojë acarohet shumë fluide (ascites), e cila akumulon në sëmundjet zgavrën e barkut, si veshkave apo dështimit të zemrës.

Simptomet e peritonit

Shfaqja varet nga simptomat e sëmundjes që shkaktuan peritonit, dhe mund të ndryshojnë në masë të madhe. Megjithatë, në varësi të kohës që ka kaluar inflamacion, konvencionale dalluar disa faza të peritonit.

Faza e parë - reaktive - dita e parë e sëmundjes. Ajo karakterizohet nga manifestime të rënda lokale. Në mënyrë tipike, dhimbje ndodh papritmas në zonën e përcaktuar. Shfaqja dhe karakteri i dhimbjes është nganjëherë krahasohet me ndjenjat kur goditi me një kamë. Në këtë kohë epiqendër i dhimbjes është përcaktuar, zakonisht në organ prekur, të tilla si thyerje të shtojcë - në zonën e duhur nyzhnebokovoy, ulcera e stomakut - majtas podrebernoyoblasti dhe / ose në rajonin epigastrike. Dhimbja është shumë intensive, me një tendencë për të përhapur. Shpesh dhimbja është konstante, por ndonjëherë një simptomë e mendore mirëqenien. Kjo dhimbje bëhet më pak intensive, pacientët qetësuar. Pas 2-3 orësh rishfaqen dhimbje.

Shfaqja dallues i pacientit - lëkurë të zbehtë, ndonjëherë dheu ngjyrë gri ose kaltërosh, mbuluar me djersë të ftohtë, shprehja e fytyrës së dhimbjes. Pacienti përpiqet për të lehtësuar vuajtjet - e bën qëndrimin e dhunshëm në anën e pasme apo anën e barkut solli në këmbët e tyre, duke u përpjekur të mos marrin pjesë në frymëmarrje fryj stomakun, pengon kollën.

Pozicioni i detyruar me peritonit

Tensioni i muskujve është shumë e rëndë që thonë doskoobraznyy stomak. Në mënyrë tipike, ndjenja stomak shkakton dhimbje të konsiderueshme. Kur rritet peritonit dhimbje gjatë ana shpejtë kalimtar shtypur bark. Ky tipar është në mënyrë tipike që ishte izoluar në një simptomë të veçantë - një simptomë SHCHetkina-Blumberg.

Pacienti mund të përjetojnë të vjella të përsëritura, të cilat nuk do të sjellë lehtësim dhe kërkon të rreme për të urinuar, pastroj. Tashmë në këtë fazë manifestohen simptomat e organizmit helmimit si ethe deri në 38 gradë, të dridhura, impuls të shpejtë të dobëta, gjuhën e thatë, faqet, etje të rënda.

Faza e dytë e peritonit - toksike - e karakterizuar nga nje gjendje të rëndë përgjithshme me simptoma të rënda të organizmit helmues. Zhvilluar me 24-72 orë fillimit. Kjo manifestimet lokale të tilla si dhimbje barku, tensionin e muskujve murit të barkut përparmë janë të lehta ose mungojnë. Tiparet e fytyrës kundër një sfond të buzëve të rënda akute zbehtë, hundë, lobes veshit, thonjtë bëhen cyanotic. Duart dhe këmbët janë të ftohtë në prekje. Vetëdija zhvilluar dëmtuar (eksitim i fortë, ose më shpesh, indiferenca e plotë). Humbja periodikisht plotë të ndërgjegjes. Pacienti qëndron i palëvizshëm në shpinë të tij, ndjenja e barkut shkakton asnjë ndjesi. Shqetësuar në lidhje me goja e thatë dhe etja. Vazhdimi vjella dhimbshme, nuk i jep lehtësim. Vjella ngjyrë kafe të errët, me një erë të vrenjtur. Ashpër reduktuar sasinë e urinës deri në mungesën e saj. Temperaturën e trupit të 40-42 gradë, frymëmarrje të përhershme, impuls të shpeshta, mezi i perceptueshëm.

Faza e tretë - pakthyeshme ose terminal. Zhvilluar pas 3 ditëve të fillimit të sëmundjes dhe, për fat të keq, në 2-3 ditë përfundon në vdekje. Gjendja e përgjithshme është shumë e vështirë. Në këtë fazë, manifestimet e jashtme karakteristike dhe kështu të ngjashme në të gjithë pacientët që i tyre të kombinuara me emrin "fytyrë Hipokratit": lagësht cyanotic zbehtë të lëkurës, faqet fundosur, karakteristika tensionuara fytyrës. Kur ndjenja e tensionit të muskujt e barkut mungojnë, dhimbja nuk është. Mungon ose thyer ashpër frymëmarrje, tensioni i gjakut dhe pulsi nuk është zbuluar. Në mënyrë tipike, në këtë kohë, pacientët janë në njësitë e kujdesit intensiv në bazë të mbështetjes artificiale të jetës.

Diagnoza e peritonit

Diagnoza bazohet në zbulimin e shenjave peritonit të jashtme, simptomat specifike për sëmundje që shkaktohen peritonit, si dhe laborator dhe metodat instrumentale. Në një test i gjakut të vendosur shenja të inflamacionit - rrit qelizat e gjakut të bardhë, zvogëlimin e nivelit të qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës në fazat e mëvonshme - koagulimit. Kur me ultratinguj diagnostikuar patologjinë e trupit, e cila ishte e komplikuar nga peritonit dhe shtrirjen e një fokus infektive.

Në fillim të kërkojnë ndihmë mjekësore përcaktojë prognoza e sëmundjes. Prandaj, në rast të dhimbjeve të forta në bark që nuk zvogëlojnë pas marrjes ilaçe dhimbje, nauze, vjellje, ethe, duhet të kërkojë ndihmë mjekësore. Në këtë rast, pranimi urgjente në spital.

Trajtimi i peritonit

Vetëm Trajtimi kirurgjik i peritonit. Në mënyrë tipike, diagnoza e provuar kirurgjisë nevojë emergjente. Gjatë operacioni duhet të pajiset me një vështrim të përgjithshëm të organit të prekur - burimi i ndezjes, nëse është e nevojshme - mbylljen e mureve defekt, heqjen e tumorit ose të ndaluar gjakderdhje. Ju duhet të hiqni lezione purulent nga larja kujdesshëm të zgavrën e barkut zgjidhje antiseptik, të tilla si zgjidhje Ringer s. Me peritonit gjerë mund të kërkojë larjen shtesë për ditët e para, të dyta dhe të mëvonshme pas operacionit. Pas trajtimit kirurgjik tregohet terapi masive antibiotik dhe korrigjimin e çrregullimeve fluide dhe electrolyte.

Në 1926, një kirurg i shquar SI Spasokukotsky përcaktuar parashikimin e rezultateve të suksesshme në peritonit: "Kur operacioni peritonit në orët e para të jep 90% shëruar, në ditën e parë - 50% pas ditës së tretë - vetëm 10%", dhe jo shumë ka ndryshuar që atëherë. Kështu, faza e parë e procesit, kur helmimi i përgjithshëm i trupit mungon ose dobët shprehur, në trajtimin në kohë përfundon favorshme. Në një toksina masive shërim (faza e dytë) parashikimi është e dyshimtë, dhe tërësisht i varur nga shkalla e organeve të sëmura dhe sistemeve. Faza e tretë është karakterizuar nga pothuajse njëqind për qind vdekshmërinë, si zhvillohet mungesa e rëndë e organeve, nuk është subjekt i korrigjimit.

Parandalimi i peritonit

Parandalimi i peritonit është se çdo person me një sëmundje të caktuar ishte më e paralajmëruar e komplikimeve të mundshme dhe kishte një sekuencë të qartë të veprimeve në dyshimin më të vogël të peritonit, i cili është si një thirrje më parë ambulancës ekuipazhit.