Duart Thyerje


Hand (gjymtyrë e sipërme) - është organi, struktura e cila në masë të madhe na dallon nga kafshët e tjera dhe mund të punojnë, të rriten, të relaksoheni dhe të gëzojnë jetën. Prandaj është e rëndësishme në frakturë duart dhe funksionalitetin maksimal shërim.

Fraktura duart e kombinuar në një humerus copëtuar, thyerje parakrah, fraktura në bërryl dhe të dorës dhe gishtërinjve fraktura. Këto zona mund të jetë i korruptuar si individualisht dhe sopryazhenno në ndikim të lartë travmyruyuschem. Më të zakonshme - një thyerje të kockave radiale në një vend tipik të thyerje kirurgjikale qafës së supe, kockat sin metacarpal e dorës dhe gishtin e fraktura.


Duart skelet

Simptomet e thyerje të dorës

Për thyerje e thyerje të dorës simptomat karakteristike të zakonshme:

• Dhimbje në pikë kthese mund të japë zonën fqinje, të tilla si thyerje dhimbje në bërryl i jep një parakrah dhe shpatullat. Dhimbja është një karakter i fortë, intensiteti i saj rritet ndjeshëm kur lëviz dhe krijimin e një ngarkesën boshtore në gjymtyrë.
• ënjtje dhe bruises. Kjo simptomë gjithashtu ndodh në ndonjë thyerje të dorës. Ënjtje zakonisht brushat shpallet shumë thyerje, gishtat, bërryl të përbashkët.

• Deformim dhe shkurtimin e segmentit të dëmtuar treguar për thyerje me zhvendosje, shpesh i dukshëm në thyerje e humerus dhe parakrah fraktura.
• Kufizimi i lëvizjeve pranë vendin e thyerje. Pra, në rreze kthehet në vend tipike, do të jetë lëvizja e kufizuar në të përbashkët dore dhe frakturave të humerus - sup dhe bërryl.
• crunching fragmentet e kockave. Simptomë nuk është gjithmonë karakteristikë e një frakturë e sup, bërryl kockave.
• Kur dëme nervore në kohën e thyerje, mund të ndodhë duart paralizë dhe gishtat, ndijor. Nervat janë dëmtuar shpesh nga thyerje të humerus.

Për më shumë informacion në lidhje me simptome të veçanta për secilën fushë të lëndimit të dorës, mund të lexohet në disa artikuj në faqen tonë.

Ndihma e parë për një krah të thyer të dyshuar

Në kthesën e dorës dhe dyshohet se është detyra kryesore - bllokoj segmentin e dëmtuar dhe nyjeve ngjitur. Imobilizimi (imobilizimi) është arritur nga superimposing gomave e materialeve të improvizuar druri të përshtatshme, shufra solide, shkopinj nivelet. Dizajni pribintovyvayut ju gjeni segment të dëmtuar për të mbështetur duart e veta dhe pasurive të patundshme, si rezultat, të zvogëlojë dhimbjen dhe për të parandaluar zhvendosjen e fragmenteve.

Në personin e papërgatitur mund të përjetojnë vështirësi në sigurimin e pasurive të patundshme sup dhe bërryl joints. Prandaj, për të shmangur dëm dhe nuk do të shkaktojë vuajtje të panevojshme, është më mirë për të kufizuar duart varur në shall.

Në thyerje e gishtave për prodhimin e gomave mund të përdorni një krehër apo gozhdë fotografi, ju gjithashtu mund të dëmtuar prybyntuvaty gishtin në një gisht fqinj. Ju nuk mund të përpiqet për të "forcës" për të lidhur të dëmtuara segment duart, provoni vetëm diçka stërvitje, etj, në qoftë se ju nuk jeni të sigurt në njohuritë e tyre dhe jo të varet dorën dëmtuar në shall.

Thyerje dore immobilization

Anestezi. I përshtatshëm për çdo të drogës analgjezik që është në kabinetin e mjekësisë në shtëpi (ketorolac, Analgin, aspirina, nimesulid, etj). Është e rëndësishme të mbani mend - në qoftë se ju nuk jeni të sigurt se ilaçi juaj është një anestetik, apo jo takuar atë më parë, nuk do të angazhohen në vetë-trajtim, është më mirë të presë për ardhjen e ambulancës.

Thyerje të dorës, sidomos thyerje të dorës dhe gishtat, shpesh i shoqëruar nga ënjtje të gishtave. Për të parandaluar rritjen e ënjtje dhe mpirje e gishtit, më të mirë në minutën e parë të shpëtoj nga unaza dhe bizhuteri të tjera në krahun e prekur. Por ne nuk duhet të përpiqet për të unazë skusyty vetë me dështimin e tërheqjes së saj. Për disa orë në gishtat e fryrë ajo nuk ka dëm, një specialist në departamentin e spitalit do të ju ndihmojë të hequr atë më inteligjente dhe painlessly.

Thyerje të hapura që përfshijnë gjakderdhje. Mbani në mend se parzmore mbulesë është e nevojshme vetëm në arteriale gjakderdhje nga arteriet e mëdha (gjakderdhje do të ketë natyrë të bollshme dhe pulsating, gjakut të kuqe të ndritshme). Në raste të tjera, imponuar zakonshëm mjaft ngushtë byntovoyi.

Diagnoza frakturë të dorës

Simptomet e frakturave të dorës mund të shfaqet në goditjet, lëndimet e ligamenteve dhe çrregullimesh, si aplikohet për diagnostike X-rrezeve. Shumë rrallë (nëse paqartësi diagnoza) duhet të llogariten tomography. Kur dëme nervore mund të kenë nevojë shqyrtim neurolog.

Trajtimi i dorës thyerje

Thyerje e dorës trajtohen pa paragjykime duke vendosur goma ose hedhura rrethore suva. Sup thyerje suva aplikuar "fara" në bazë të këpucë me majë të blades shëndetshme. Thyerje e parakrah dhe bërryl zonës kërkojnë vendosjen e suva "farës" në të tretën e sipërme ose të mesme të shpatullën. Thyerje e kockave radiale në një vend tipik - "fara" në të tretën e sipërme të parakrah. Të njëjtat thyerje aplikuar dorë suva, ndonjëherë me gishtat kënaqësi. Aktualisht thyerje gishtat në vend të përdorimit të suva të veçantë të mobilizuar gomave.

Kushtet mbante gips ndryshme. Sup Thyerje - 6-8 javë, 6-8 javësh parakrah thyerje, thyerje të kockave radiale në një vend tipik - 4 javë, eshtra të thyer metacarpal - 3-4 javë, gishtat e thyera - 3-4 javë.

Thyerje me zhvendosje të kryer reposition thyerje dhe suva imponojë të njëjtin term ose për më shumë se 1-2 javë.

Thyerje me fragmente të shumta, nevpravimye dhe thyerje të hapur të vepruar dhe për të caktuar metali të ndryshme, hala, vida, pllaka, shufra. Më vonë edhe aplikuar suva. Vida dhe hala janë hequr pas disa muaj apo vite pas lëndimit. Thyerje e supe mund të përdoren skeletnevytyahuvannya të reposition dhe mbajtja e thyerje, për një periudhë prej 3-4 javë. Pas nxjerrjes mbivendosur edhe hedhura.

E barnave të përdorura thyerje dore: (. Ultrafastin, xhel fastum, ketoprofen, dhe të tjerët) kalcium (Calcemin), dhimbje (Ketorol, nimesulid), vaj të ndryshme anti-inflamator.

Rehabilitimi pas dore thyerje

Pas dorës së parë komponent thyerje - instalimin dhe mirëmbajtjen e fragmente në pozicionin e duhur për të filluar rehabilitimin. Rehabilitimi përfshin: fizioterapi, terapi stërvitje dhe gjimnastikë, masazh, trudoterapyyu.

Pas 2-3 ditëve pas traumave të vazhdojë të lëvizjeve aktive në lëvizjet shëndetshme krah me "nuk zahipsovanyh nyjeve" dhe gishtat.

Nga 3-10 ditët e para pas lëndimit mund të caktohet:

• rryma Ndërhyrja. Ky lloj i fizioterapisë që synojnë reduktimin e ënjtje dhe dhimbje. (Kursi 6-10 seanca)
• rrezatim ultravioletë e gjymtyrëve të shëndetshme në seksionin simetrik. Reflex arrihet duke përmirësuar qarkullimin e gjakut në faqen thyerje (kurs 6-10 seanca).

Nga kjo periudhë fillojnë të Isotonic (pa lëvizjet e ushtrimeve) tensionin e muskujve në gjymtyrë dëmtuar.

Pas 2 javësh nga koha e lëndimit dhe pas heqjes së llaçit të caktuar:
• Magnet. Veprimi fusha magnetike përmirëson qarkullimin e gjakut, heq ënjtje, përshpejton frakturë e shërimit, promovon lëvizjet e shpejta të zhvillimit.
• Terapia Laser. Efekt terapeutik nga përmirësimin microcirculation dhe largimin e inflamacionit ne vendin e thyerje.
• UHF. Fusha elektrike e chastotytakzhe lartë ndihmon në lehtësimin e edemë, redukuar inflamimin dhe dhimbje.
• ultratinguj. Duke përdorur ultratinguj shpërndarjen e mundshëm të agjentëve të ndryshëm terapeutike në një vend të shkatërrimit, të tilla si vaj hydrocortisone që ka efekt të rëndësishëm anti-inflamator dhe analgjezik.

• Electrophoresis rozchynunovokayinu ka veti analgjezik.

Të gjitha procedurat janë të emëruar tërësisht dhe të zgjedhur në mënyrë individuale. Numri i seancave mund të ndryshojnë nga 6 deri 15 ose më shumë trajtime.

Në periudhën e mëvonshme, pas heqjes suva dhe heqjen inflamacion caktuar terapi baltë, banjot parafine, banja me kripë deti, banja pishe. Objektivi kryesor i këtyre procedurave është që të përmirësojë zhvillimin e lëvizjeve dhe për të forcuar muskujt e dobësuar nën suva. Gjithashtu, baltë dhe kripë banjot të ndihmojë për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe shërim të shpejtë të duarve të plagosur dhe trupin si një e tërë.

Pas heqjes suva bashku me fizioterapi, terapi ushtrimi janë aktive. Ushtrimet janë bërë me një fokus në të përbashkët më të prekur. Në kthesën e sup në mënyrë aktive do të zhvillojnë supe të përbashkët, thyerje e parakrah dhe bërryl zonës - bërryl. Në fillim të eshtrave të dorës dhe kockave radiale në një vend tipik - nyjeve të dorës dhe knuckles. Çdo ushtrim duhet të kryejë 10-15 repetitions, 3-4 herë në ditë. Me rritjen e dhimbje duhet të marrë një pushim apo të aplikoni ngarkesës anti-inflamator vaj duhet të rritet gradualisht, pa lëvizje të papritur dhe të tranzicionit. Për një ndikim më efektiv në nyjeve dhe zhvillimin e muskujve në fillim, disa ushtrime duhet të kryhen në ujë, mundësisht në det.

Ushtrime komplekse për secilin prej nyjeve në anën konsiderohen artikuj të ndara në faqen tonë:
krah zhvillimit të përbashkët, zhvillimin e përbashkët bërryl, zhvillimin e përbashkët dore, zhvillimin e përbashkët të dorës dhe gishtat.

Një komponent i rëndësishëm i rehabilitimit është masazh. Masazh duhet të bëhet me kujdes, që nga ana e segmentit paprekur. Vetëm 6-10 javë pas lëndimit mund të jetë një muskujt lehta masazh ndarë segment, dhe pas një formacion të mirë kallo (thyerje) të lejuar zbatimin e lëvizjeve më aktive masazh.

Për të aplikuar terapi profesionale: rukodelye (thurje, qëndisje, pikturë), ajo është e lehtë për të punuar në kopsht apo në zonë, si dhe punët e shtëpisë të vogël. Terapi profesionale - është faza e fundit e një kthim në jetën normale dhe restaurimin e plotë të dorës së funksionit.

Moti dhe koha e armëve të trajtimit thyerje

Kushtet e përgjithshme të trajtimit, duke përfshirë rehabilitimin, për tronditje të ndryshme të dorës. Në kthesën e sup kirurgjikale qafë pothuajse rikthehet funksion të dorës pas 2-3 muajsh, trupin e humerus - 3-4 muaj, thyerje e parakrah (radiale dhe ulnar) - 2-3 muaj, kockave radiale në një vend tipik - 1-2 muaj, fraktura Kockat dorë - 1-3 muaj kockave navicular - 3-6 muaj, gishtat e thyera - rreth 1 muaj. Në prani të contractures (Kufizimi i lëvizjes) të nyjeve dhe thyerje Ora Trajtimi i hapur rrit shumë dhe arrin 6 muaj ose më shumë. Dhe në qoftë se dëmtuar nervat apo prania e infeksionit në trajtimin e eshtrave mund të thith për vite me rradhë.