Hip thyerje


Sipas thyerje të letërsisë e femurit proksimal mblidhet çdo rast e tetë të dëmtimit të eshtrave dhe e bën 68% të të gjitha frakturave hip. Kështu, pacientët e moshës mbi 60 vjeç janë gjetur në 68-80 raste nga 100.

Struktura e femurit dhe hip përbashkët:
Femurit - Struktura e madhe dhe e gjatë kockave tuba në njerëz.

Femur përbëhet nga:

  • Trupi.
  • Dy fund (epiphysis).

Epiphysis e sipërme përfundon kreu raundin e femurit, e cila lidhet me të legenit të kockave.


Trupi është lidhur për të kockave kofshë e kokës femurit, duke përdorur një pjesë ngushtuar të qafës.

Në fushën e lidhjes së qafës femurit dhe trupi janë dy Fjalimi i fuqishëm kockave:

  • fol madh në qafë.
  • vogël përdredhur në skajin e poshtëm të qafës.

Twirling linjë të lidhur mezhvertelnoy dhe mezhvertelnoy jele.
Hip - ka chasheobraznuyu trajte të formuar nga acetabulum e legenit të kockave dhe të kokës femurit. Brenda është një ligament përbashkët raund i kokës femurit, të cilat janë enët e gjakut dhe nervat kreut të femurit.

Të gjitha llojet e frakturave në shumicën e rasteve vërehet në të moshuarit dhe formohet zakonisht në vjeshtë.

Simptomet e fraktura hip

  • Shenjë e parë - një dhimbje në ijë, ajo fokusohet jo i ashpër, por kur ju përpiqeni të lënduar lëvizja bëhet më e fortë. Dhimbja gjithashtu rrit në qoftë se ju të përpiqet të trokas një Effleurage dritë pesë këmbët.
  • Simptomë e dytë - një thyer prapa këmbën pak jashtë. Kjo mund të shihet në këmbë.
  • E treta simptomë -. Shkurtimin e gjymtyrëve, rreth 2 deri 4 cm Kjo simptomë ndodh për shkak të kockave të thyera, dhe muskujve, zbritur, tërheq lart afër pelvisit.

Në mënyrë të ngjashme, ka kriza në të cilën pacientët mund të shkojnë disa ditë ose edhe javë.

Diagnoza e thyerje hip

Diagnoza e frakturave të qafës femurit zakonisht nuk është e vështirë. Diagnoza është e qartë në ekzaminimin klinik. Pacienti ankohet për dhimbje në hip përbashkët. Gjymtyrë të dëmtuara shkurtuar, rotyrovalsya jashtë, pacienti mund të shkëput një të pestën nga shtrati. Dhe kjo normalisht dëshmuar gjatë kryerjes radiographs.

Ndihma e parë për thyerje të qafës femurit

  • vënë viktimën në shpinë të tij.
  • fix up autobusin, të jetë i sigurt për të kënaqur gju dhe hip joints.

dorëzojë në objektet shëndetësore.

Trajtimi i perlomov femurit qafës

Kushtet për bashkim të pafavorshme për shkak të karakteristika lokale anatomike dhe vështirësitë immobilization (sigurimin e pasurive të patundshme). Frakturë kockave ndodh brenda 6-8 muaj. Në të njëjtën kohë, zgjatur pjesa tjetër shtrat në të çon të moshuar për pneumoni congestive, bedsores, thromboembolism, i cili është shkaku kryesor i vdekshmërisë së lartë. Prandaj, trajtimet që lidhen me immobilization zgjatur e pacientit, të moshuarit nuk duhet të përdoren. Skeletnevytyahuvannya dhe suva fashë tazobedrennaya si trajtimet e pavarura janë aktualisht nuk përdoren.


Kur këto thyerje hip kirurgji më racional. Në rastet kur operacioni është i kundërindikuar, përdorur për trajtim konservativ shumë funksionale, e cila është një aktivizimi i hershëm i pacientit. Kur trajtimi konservativ, shpesh për të arritur frakturë dështon. Qëllimi i kësaj metode - të shpëtuar jetën e pacientit.

Operacioni u krye me indikacione të menjëhershme.
Për osteosynthesis (restaurimit të indeve të eshtrave) shpesh përdorin tre vida titan.


Në pacientët e moshuar me thyerje e kokës femurit nuk është e përshtatshme për të mbajtur osteosynthesis thyerje dhe zëvendësimin e përbashkët në artificiale. Zëvendësimi arthroplasty thyerje të qafës femurit në pacientët më të vjetër se 70 vjet është duke u bërë më të zakonshme. Përparësia e saj është mundësia e ngarkesës në fillim në gjymtyrë operuar (2-3 muaj, dhe në rastet e çimentos kockave për të siguruar implant në ngarkesës femurit në përfundimin e mundshëm të ditës së parë pas operacionit), e cila është thelbësore për pacientët debilitated moshuarit .


Parashikimi përdorur trajtim kirurgjik për jetën favorshme. Kur metodat konservatore të trajtimit, vdekshmëria është 50-70%.

Kujdesi për pacientët me thyerje në hip

Kur kujdesen për pacientët me thyerje në hip, një numër problemesh që duhet zgjidhur. I pari prej tyre - një dhimbje në ijë dhe këmbë. Ajo është e butë, por sjell me vete siklet dhe, rrjedhimisht, shkelje të kontaktit psikologjik me njeriun - ajo është e vështirë për të komunikuar.

Një nga problemet më të mëdha - bedsores. Këta njerëz janë atje kryesisht në mollaqe dhe këmbët pesë pacientëve.

Sepse mollaqe është vazhdimisht në kontakt me shtrat dhe moisturize lëkurës për të parandaluar chafing e domosdoshmëri-përdorim vaj ose pluhur të thata (talk për trup, krem ​​zink). Është e rëndësishme që shpesh ndryshojnë rrobat gjatë kryqe - pelena.

Masazh efektive: ajo ndihmon për të përballuar me stagnimin e gjakut në këmbën e prekur, duke çuar në dhimbje në rritje. Gjëja më e mirë për të bërë masazh dritë stroking e këmbë të trupit. Ajo gjithashtu duhet të krijojë një pajisje që ndihmon për të rritur të paktën pellgun e shtratit, duke i dhënë pjesën tjetër të kryqe, të kthehet në anën e nëse është e mundur.


Të gjithë pacientët, të vendosura gjatë në pozicionin e shtrirë në shpinë, vuajnë zorrët ngathtësi, të cilat janë rezultat i kapsllëk. Ky është një problem i vështirë për të trajtuar, sepse dhimbja në njërën anë, pengon lëvizjen aktive dhe, nga ana tjetër, ndikon në oreks - pacienti ha pak, dhe ai duke pasur kapsllëk. Dhimbja nga një vonesë karrige rrit dhimbje e thyerje. Kapsllëk - një problem shumë i madh për ata që thyen hip e tij. Parandalimi është më i mirë për të filluar të drejtë nga ora e parë e ditës së parë. Për ta bërë këtë, përdorni produkte që shkaktojnë rritjen e peristaltikės. Rezultati i mirë jep vaj luledielli pranimit, përdorimin e produkteve të qumështit. Ju mund të përdorni mjete të ndryshme për të stimuluar peristaltikės, hutalaks këto pika.


Qëndrimi i gjatë në pozicionin e shtrirë në shpinë të çon në një tjetër komplikacion serioz - pneumoni, kryesisht, natyrisht, njerëzit e vjetër. Ky është një ndërlikim mjaft të zakonshme dhe kërkon seanca aktive ushtrime të frymëmarrjes.

Rrotullimi i jashtëm i këmbës - problemi tjetër. Nëse pacienti përfundimisht të jetë në gjendje të ngrihen në këmbë dhe madje edhe të ecin pas një frakturë hip, rezultati i rrotullimit kthesë të parandaluar këmbë shëtitje. Gjatë gju duhet të vë rul derotatsionnyy.

Ka probleme me psikikë. Disa njerëz të moshuar të zhvilluar çmenduri, atë çmenduri pleqërie. Dhimbje, hapësirë ​​të kufizuar, duke reduktuar mundësitë e tyre - të gjitha të kontribuojnë në përkeqësimin e sëmundjes mendore. Mund të zhvillojnë depresion, kryesisht në ato me ndërgjegjen normale. Ndjenja karakteristike të depresionit. Ndihma në raste të tilla është që të krijojë një mjedis të njohur, të rehatshme, vendosjen e komunikimit maksimale me pacientin.

Për të shmangur shumica e problemeve të përshkruara, nga dita e parë pacienti duhet të vihet në shtrat. Nga ditët e para që të ngrihet dhe të qëndrojë pranë shtratit duke përdorur një karrige, Walker - rrethoresh, paterica. Nga dita e parë që ju duhet të lëvizë ngadalë, duke përdorur rrethoresh pa mbështetjen e këmbë sëmurë.