Thyerje parakrah bërryl rrezja yyly


Parakrahët formojnë bazën e dy eshtra, kockë e jashtme e parakrahut dhe rreze. Këto kocka janë të ndërlidhur membranë mezhkostnoy. Proximal (afër trupit) parakrah fund formon një sipërfaqe e përbashkët të përbashkët bërryl. Në anën tjetër, parakrahët, lidh me forma furçë e dore (të dorës) të përbashkët. Kur thyerje parakrah mund të korruptuar një ose dy kockat kockat menjëherë.

Kockat e parakrah

Simptomat e një frakturë parakrah


Thyerje e diaphysis (trupit) të dy kockat e parakrah në sipërm, të mesëm apo të ulët të tretën e parakrah.Thyerje e dy kockat e parakrah shoqëruar me një dhimbje të mprehtë, ënjtje të rënda dhe bruising në vendin e thyerje. Nëse thyerje me zhvendosjen vërejtur deformim dhe shkurtimin e parakrah. Në kryerjen e lëvizjeve në dorë të dëmtuar, mund të ndjehen kriza e rrënoja. Sepse dhimbja mund të kufizohen lëvizjet e bërryl dhe dore nyje. Lëvizje rrotulluese në lidhje me aksin e parakrah (pronation dhe supination) kufizohet ashpër.

Thyerje e izoluara (vetëm) ulnar trupi ose kockave radiale në pjesën e sipërme, të mesëm dhe të ulët të tretë.Thyerje e një parakrah shfaqur simptoma të njëjta, por me më pak ashpërsi. Zhvendosja e fragmenteve është më pak e zakonshme për shkak se ajo parandalon kockave paprekur.

Një thyerje të kockave, zhvendosja e përbashkët që shoqërohet në fund të një tjetër. Për shembull, thyerje kockë e jashtme e parakrahut trupi shkakton zhvendosjen e kreut radiale në bërryl dhe thyerje e rreze të trupit shpesh çon në zhvendosjen e kreut radiale në dore përbashkët, për shkak të të dhënave të ngushtë lidhje kostey.V rastin e zhvendosjes së fragmenteve të kockave, bërryl ndarë rreze apo shoqëruar, në përputhje dislokimit të përbashkët rrezatimit fund apo kockë e jashtme e parakrahut.

Thyerje e kockave radiale në një vend tipik. Kjo ndodh më shpesh parakrah thyer, dhe skelet në përgjithësi. Me këtë nga ana e rreze të dëmtuara kyçeve fund të avancuar i cili, kur kombinohet me një furçë, forma sustav.Dlya frakturë të dorës së kockave radiale në një vend tipik karakterizuar nga një dhimbje të mprehtë në dhimbje dore përbashkët jep një furçë. Ënjtje dhe bruising shprehur në mënyrë të konsiderueshme dhe përhapur që të lahen dhe gishtat. Në kapërcyell të ndryshim, nuk është një gjë e shëmtuar e dukshme në të përbashkët i kyçit të dorës, mund të ndihet kriza e rrënoja. Lëvizja në kthesën e "vendit tipik" do të jetë e kufizuar ndjeshëm në dore përbashkët dhe mezi preku bërryl.

Thyerje e kockave radiale në një vend tipik

Thyerje e parakrah pa kompensuar për X-rrezeve, mund të ngatërrohet me bruises dhe një plagosje parakrah Nesh kyçit të dorës përbashkët.

Thyerje e hapura të ndonjë nga fushat e mësipërme janë të shoqëruara me gjakderdhje, prania e fragmenteve të eshtrave në plagë dhe të butë furçë dëme indeve.

Ndihma e parë për thyerje parakrah

Dhimbje Eliminimi
Kjo mund të vijë ndonjë qetësues, ju lutem të tjera në dispozicion (Analgin, ketorolac, nimesil, etj), nuk e marrin alkool, për këtë qëllim, ajo vetëm mund të përkeqësojë rrjedhën dhe komplikojë pacientit trauma për të komunikuar me mjekun tuaj.

Ngrirjes segmentin dëmtuar gjymtyrë
Arrihet duke imponuar mbi gomat parakrah. Gomave mund të improvizoj me mjetet në dispozicion. Pllaka, shufra apo shkopi të fiksuara në parakrah, duke përdorur fashë. Gjithmonë kërkon fiksimin dore përbashkët, bërryl dhe shpatullën nyje mjaft të bllokoj dhe zbraz duke përdorur fasho "shami"

Vendosjen e ndaluar dressings gjakut, në prani të gjakderdhje
Frakturat e hapura janë të shoqëruar me gjakderdhje, e cila është e nevojshme kur dhënien e ndihmës së parë për të ndaluar ose të dobësuar. Thjesht imponuar fashë byntovoyi shtrënguar në lëndimit. Nëse gjakderdhja është mjaft e fortë dhe pulsating (gjakderdhje arterial) duhet kapëse për ndaljen e gjakut në gjymtyrë, por jo më shumë se 1.5 orë.

Diagnoza e thyerje e parakrah

Për të kryer studime radiografike diagnoza në dy projeksione.

Trajtimi i frakturë kockave

Thyerje të diaphysis (trup) të dyja eshtrat e parakrah, dhe thyerje të izoluara e radiale ose ulnar diaphysis kockave pa zhvendosjen trajtohen duke imponuar hedhura të tretën e mesme të supe kreut të eshtrave metacarpal ("Eshtrat" ​​në dorë). Nëse thyerje me zhvendosje ose dislokimin shoqëruar kockave ngjitur, pastaj kalojnë frakturë dhe reduktimin e zhvendosjes, imponuar më pas të hedhura të tretën e mesme të shpatullën. Periudha e plotë e hedhura të vazhdueshme immobilization këto fraktura 6-8 javë. Nëse ju nuk mund të reposition frakturë dhe dështimin e operacionit të kryer me prodhimin e targave të ndreqim apo shufra. Hedhur është aplikuar pas një operacioni për një periudhë prej 4 deri në 8 javë, në varësi të rezultatit të operacionit.

Në kthesën e kockave radiale në një vend tipik suva aplikuar nga tretën e sipërme të parakrah në kokë e kockave metacarpal në gishtërinjtë e mbetur të lirë për të lëvizur. Në rast të zhvendosjes, të zvogëlojë një thyerje dhe të vënë një fashë të ngjashme për deri në 6 javë. Nëse thyer me sukses vpravyty nuk mund të krijohet fiksimin pjatë.

Pas heqjes suva të fillojë pacientit aktive rehabilitimi. Pllaka dhe shkopinj janë hequr në një periudhë prej 6 muaj deri në 1.5 vjet.

Thyerje rehabilitimit parakrah

Për rehabilitimin e pacientëve me thyerje e parakrah është aplikuar fizioterapi, terapi stërvitje dhe masazh. Në shtëpi për lehtësimin inflamacion dhe zhvillimin e lëvizjeve më efektive të përdorura dush të ngrohtë me kripë deti - në për 15-20 minuta tri herë në ditë.

Me terapi fizike terapi përdoret magnetike-lazer, UHF, electrophoresis, baltë dhe banjot parafine.

Thyerje terapeutike parakrah

3-4 ditë pas ndihmuar vendosjen e gips vazhdojë të lëvizjes aktive në gishtat dorën thyera.

Pas 10 ditë lejohet tension dhe trajnimin e muskujve arbitrare nën hedhura suva, ushtrimi duhet të përsëritet disa herë në ditë.

Pas heqjes suva fillojnë për të hartuar lëvizjet në dore (i kyçit të dorës) dhe bërryl, kur ky i fundit ishte ngujuar kur imobilizimi. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të zhvilluar një lëvizje rrotulluese e parakrah (pronation dhe supination).

Ushtrime për zhvillimin e përbashkët bërryl:

- Në pozicionin ulur në tryezë, të marrë gishtat e fëmijëve në makinë dhe të kryejë lëvizjen "katatelnye" në tryezë, bërryl, lodra lëvizje në tavolinë, përkulem dhe kthesë;
- Duke luajtur me një top në këmbë dhe ulur;
- Bimët duart prapa kokës së tij, duart stulyayemo kështjellën dhe potyahuyetsya, straightening deri bllokoj duart;
- Pas 2-3 javë pas largimit të suva, përdorni shtangë dore me peshë të ulët (deri në 2 kg.) Prodhimi flexor-zgjatues lëvizjet e bërryl.

Të gjitha ushtrime për zhvillimin e prodhimin bërryl të përbashkët vetëm në lidhje me një anë të shëndetshme. Ushtrimi kryejnë 3-4 herë në ditë për 10-15 repetitions.

Ushtrimet për të zhvilluar përbashkët dore (shpesh duhet të zhvillohet në rreze kthehet "në vend tipik"):

- Ushtrimet me expander i kyçit të dorës. Këto ushtrime të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në të përbashkët dhe për të kontribuar në zhvillimin e dorës dhe parakrah muskujt e;
- Loosening dhe forcimin e ndalues ​​në shishe, të prodhuar dorën të shëndetshme dhe të sëmurë alternuar;

- Raskatka pin Testi fiktive;
- Lëvizje rrethore në dore përbashkët për të marrë këtë objekt të rrumbullakët në furçë;
- Dora Pleas drejt gishtit të madh dhe gishtit të vogël;
- Përkulje dhe zgjerimi në dore përbashkët, duke krijuar rezistencë elastike (çorape të përshtatshme gome kamera fikse ose çiklizmit).

Ushtrimet për zhvillimin e përbashkët të dorës të kryer në një banjë me kripë deti, e cila do të përmirësojë rezultatin. Filloni me 10 ushtrime në një kohë, gradualisht duke rritur sasinë. Përsëriteni 3-4 herë në ditë.

Të jetë i sigurt për të kryer lëvizjet rrotulluese të parakrah. Këto lëvizje kemi bërë, të tilla si shtrëngimin e rrufe në qiell ose vidhos me një kaçavidë.

Masazh duhet të bëhet në anën e pasme dhe sup muskujve, ajo do të përmirësojë ndjeshëm furnizimin me gjak në dorë të dëmtuara. Vetëm 3-4 javë pas largimit të suva dhe kujdesit ndezjen, të vazhdojë të butë masazh parakrah dëmtuar dhe nyjeve të zhvilluara 10-15 seanca për çdo fushë.

Në zbatimin e masave të rehabilitimit të lejohen të ngrihen peshën mbi 3 kilogramë, të sjellë dorën në lodhje të rëndësishme dhe dhimbje të forta.

Thyerje Moti parakrah

Në përgjithësi, prognoza e frakturave të parakrah favorshme kohën e përgjithshme të trajtimit arrin 3 muaj, thyerje të eshtrave parakrah e trupit, dhe 2 muaj në fillim të kockave radiale në një vend tipik. Vetëm fraktura të hapura dhe të komplikuara trajtuar për një kohë më të gjatë.