Sup humerus frakturë


Humerus frakturë është një lëndim i zakonshëm dhe është gjetur në të moshuarit dhe të rinjtë.

Humerus anatomike është e ndarë në tre seksione:

Kreu humerus dhe kirurgjia qafë - Kjo pjesë, të cilat janë të vendosura në qese kyçeve dhe është pjesë e përbashkët sup ("e sipërme" pjesë). Në këtë zonë janë shpesh frakturë të mëdha gungë dhe thyerje e qafës kirurgjikale e shpatullën.

Trupi i humerus - Burime mjekësore në supe quajtur diaphysis, pjesën më të gjatë të humerus. Thyerje kjo zonë janë emri përshtatshme - thyerje e trupit të humerus (shpatullën diaphysis).


Rajoni Myschelkovyy (pjesa e skajshme) - Ajo formon një lidhje me parakrah në bërryl ("fund" pjesë). Fraktura këtë zonë të quajtur cherezvyrostkovyh.

Anatomia e humerus

Thyerje më të zakonshme të qafës kirurgjikale e thyerje humerus dhe pjesë të kokës, duke përfshirë një frakturë të madhe gungë. Fraktura kokë dhe fraktura zonë myschelkovyy në lidhje me dëmin intra.

Në humerus mund të korruptuar nervat të ndryshme që kalojnë në sup dhe brachial arterie, dhe thyerje e humerus mund të jetë dëmtuar muskujt supe.

Simptomet e sup thyerje

Simptomat humerus frakturë

• Dhimbje në vendin e thyerje;
• krahun Deformim, krahasuar me një gjymtyrë të shëndoshë në thyerje me zhvendosje;
• Reduktimi i shpatullën;
• kërcëllimë në vendin e lëndimit (me kryq probing fragmente dëgjuar).
• Kufizimet në lëvizjet në shpatullën përbashkët;
• ënjtje të indeve të buta në vendin e lëndimit, bruises ("vrragë");
• vrarë Ndonjëherë thyerje (në këtë rast një pjesë në një tjetër vrasje dhe ka arritur një fiksim mjaft të besueshme), dhimbje dhe simptoma të tjera mund të jetë i butë, një person u plagos disa ditë nuk mund të kërkojnë trajtim.

Thyerje e qafës së humerus është shumë e rrallë e hapur, por mund të jetë i komplikuar nga dëmtimit të nervave që do të shfaqet në shkelje të ndjeshmërisë në dorë, vështirësi në kryerjen e lëvizjeve në të përbashkët dore dhe gishtat.

Simptomat frakturë madh gungë e humerus:

• Dhimbja e sup përbashkët;
• Kufizimet e lëvizshmërisë, më e prekura sup anë rrëmbimit. Skualifikimi mund plotësisht mungon, duke treguar dëmtim të muskujve gilcë nadostnoy;
• Enjtje në kthesën e këtij deformimi më pak e theksuar, të dukshme janë të rralla;

• Kriza në faqen thyerje gjatë probing.

Nervat dhe enët e gjakut janë të rëndësishme në këtë nga ana e dëmtuar të rralla. Shpesh ka dëme muskujt nadostnoy që më pas mund të shkaktojnë çrregullime të rënda të lëvizjeve në shpatullën përbashkët.

Simptomat e një thyerje të trupit (diaphysis), humerus:

• dhimbje të rënda;
• Kur zhvendosur deformim shqiptuar;
• Reduktimi i gjymtyrë;
• patate të skuqura kërcitja;
• ënjtje rëndë dhe blanë mund të përhapet me furçë
• Kufizimet në lëvizjet në sup dhe bërryl joints.

Nëse këtë lloj të dëmit thyerje karakteristike nervore dhe enëve të gjakut. Nëse vuani dëme nervore në lëvizjet gishta, ndjeshmëri shqetësuar, furçë të varet pacientit.

Simptomat cherezvyrostkovyh thyerje:

• Dhimbje që jep bërryl dhe parakrah;
• Enjtje bërryl;
• Deformim gjatë zhvendosjes;
• Kufizimet në lëvizjet në bërryl;
• crunching mbeturinat gjatë probing.

Frakturë në këtë fushë shpesh dëmtuar arterie brachial, e cila mund të çojë në një gangrenë gjymtyrë, simptoma kryesore është dëmtimi i arterie brachial në normën e mungesës parakrah (vend tipik të ndjehen pulsin).

Thyerje të pjesës së sipërme të humerus duhet të dallohen nga ndikimi, dislokimin e sup përbashkët, dislokimin e ulët e frakturave të përbashkëta bërryl dhe kockë e jashtme e parakrahut.

Ndihma e parë për thyerje shpatull

Si me çdo thyerje, detyra kryesore është anestezi dhe imobilizimi i gjymtyrë. Për anestezi përdorni ndonjë drogë që janë në kabinetin e mjekësisë në shtëpi (Ketorol, nimesulid, Analgin).

Imobilizimi i gjymtyrëve është arritur nga dizajnimi gomave me improvizuar. Pjatë, binarët, shufra të forta apo shkopinj prybyntovuyutsya të humerus, krahu është pezulluar në sheshe dhe fikse të trupit. Frakturë në krye të autobusit sup nuk domosdoshmërisht e bukur për të ul receptorin e telefonit shami dore.

Diagnoza e një frakturë shpatull

Për radiografi diagnostik performancë të mjaftueshme. Në disa raste, të dyshuar muskujt nadostnoy dëmit dhe frakturat brenda përbashkët, kryhet me ultratinguj.

Trajtimi i sup thyerje

Ka tri metodat e trajtimit të frakturave të krahut: konservator, operative dhe metodën e tërheqje skeletik.

Frakturat pa zhvendosje dhe sup fraktura, të cilat mund të zhvendoset korrigjuar me ripozicionimin një fazë (Praktika) trajtohen duke imponuar hedhur dhe duke përdorur goma speciale Montimi dhe zakonshëm.

Thyerje e humerus tumë të madhe të kërkojë, në shumicën e rasteve, trajtimi duke imponuar hedhura. Përveç kësaj heq gomave mund të përdoret, i cili pengon zhvillimin tuhoruhlyvosti sup përbashkët dhe damar ofron muskujve nadostnoy (kjo e muskujve është dëmtuar shpesh në fillim të tumë e madhe).

Çezmat gomave

Thyerje me zhvendosje trajtim të zbatueshme operative, vidlamok spokes fikse ose vidë, e cila disa muaj hequr. Datat gamë të gjerë të trajtimit të 2 dhe 3 muaj, suva imobilizimi - 4-6 javë.

Surgical frakturë qafe pa zhvendosje mbivendosur hedhura për 4 javë, pastaj të zhvillojnë lëvizjet. Nëse frakturë u kompensuar dhe vpravyty tij arriti, imobilizimi suva shtrihet në 6 javë.

Kur nevpravimyh thyerje operacion treguar. Pikë kthese, me trajtimin e shpejtë e pllaka fikse. Kur thyerje qafën kirurgjikale vrarë dhe frakturat pa zhvendosje të gungë të madhe justifikuar këtë lloj trajtimi konservativ si funksional, kur dora jote është e fiksuar vetëm në llojin e shalle fashë ose jastëk cakton (nadostnoy kur e muskujve të dëmtuar) për 4 javë. Gips në këtë rast nuk është e nevojshme.

Më vonë përdoret fizioterapi dhe ushtrim terapeutik për një ushtrim për të zhvilluar lëvizjet dhe rehabilitimi i përgjithshëm do të jetë e shkruar më poshtë. Periudha e përgjithshme trajtimi i 2 deri 3 muaj.

Thyerje të trupit supit pa zhvendosjen trajtohen gomave suva imponuar për deri në 8 javë.

Thyerje me shpatull trupit zhvendosje veprojnë dhe fix pllaka, vida ose shufra të veçanta intraosseous aplikuar më tej suva për 4-6 javë, me fiksimin e besueshme e thyerje mund të jetë shall kufizuar fashë. Pas heqjes suva për të filluar rehabilitimin. Periudha totale e trajtimit 3 deri në 4 muaj

Përveç kësaj, thyerje sup trupi me zhvendosjen, të aplikojnë metodën e tërheqje skeletik. Një gjilpërë për procesin ulnar dhe të zvogëlojë një sup mjetet e shtytëse. Nga autobusi për tërheqje skeletore duhet të shtrihen rreth 4 javë, është shumë e vështirë për pacientin. Pastaj mbivendosur hedhur edhe për 4-6 javë. Periudha totale Trajtimi i 3-4 muaj. Aktualisht sup thyerje metodë tërheqje skeletik përdorur rrallë.

Frakturat e fund të ulët të humerus (cherezvyrostkovyh) shpesh i shoqëruar nga një mbeturinat ndryshim. Kur heqjen kompensuar nga praktika nën anestezi, aplikuar suva për 6-8 javë. Nëse ndryshim irresistibly, të veprojë dhe të vendosur një pjatë dhe vida për të rregulluar frakturë. Kohëzgjatja e përgjithshme e trajtimit me rehabilitim arrin 4 mesyatsev.Plastiny, shufra dhe vida hequr nga kocka në disa muaj apo edhe vite, pas shërimit të plotë. Çdo afatet pacienti për heqjen e metaleve të vendosur individualisht. Në metali të moshuar dhe nuk mund të shpëtojnë, për shkak të rrezikut të reoperation.

Në thyerje të ndërlikuara të hapura të trupit humerus aplikojnë vendosjen dizajn komplekse të spokes dhe unaza (aparatit Ilizarov), koha e trajtimit me këtë metodë mund të shtrihet në 6 muaj, por javët e para të zbatimit të levizjes në joints.

Dëmtimi i nervave, enët e gjakut frakturat shpatullën kërkesa për operacione speciale (nervore të përbashkët, qepje vaskulare) dhe një rritje të konsiderueshme në kohë trajtimi dhe karakteristika të rimëkëmbjes dorë të përgjithshëm.

Për çdo lloj të trajtimit kërkuar plotësimin e kalciumit, painkillers dhe drogës anti-inflamator.

Rehabilitimi pas sup thyerje

Ndoshta elementi më i rëndësishëm në trajtimin e frakturave sup është rehabilitimi. Rehabilitimi përfshin komponentët kryesore - një fizioterapie, fizioterapi dhe masazh. Trajtimi Fizioterapia emëruar kurset e trajtimeve 7-10 javë pas lëndimit.

Ushtrimi terapeutik (ushtrim) duhet të fillojë me ditët e para të kujdesit mjekësor.

• Pas 2-3 ditë nga koha e lëndimit (kirurgji) fillojnë lëvizjet aktive por nuk ngarkesës në gishtat e duarve të sëmurë dhe lëvizjet aktive në një krah të shëndetshme.

• Një javë pas lëndimit (kirurgji) pacienti isometric sup tendosje të muskujve. Isometric - pa realizimin e lëvizjeve, filloi të punojë jashtë nevojën për krah të shëndetshme. Gjatë natës së 10 ngjarjeve, duke filluar nga 20 tensionet, gradualisht duke rritur numrin e tyre. Këto ushtrime janë të nevojshme për të ruajtur tonin e muskujve dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut që promovon frakturë të shpejtë.
• Pas heqjes hedhura vazhdojë për të zhvilluar lëvizjen në supet dhe bërryl joints.

Ushtrime mostër për të zhvilluar lëvizjet krah në thyerje pas heqjes së suva:

1. Mayatnikoobraznye lëvizje me të dy duart, këmbët janë width sup përveç, bust në një pozicion të pjerrët.
2. Lëvizjet rrethore në të njëjtën pozitë.
3. Duart skualifikimin mënjanë, ndoshta ushtrimi më i rëndësishëm. Nëse ju nuk mund menjëherë të kryer këtë ushtrim, duke ndihmuar dorë nga lëvizjet gisht në mur.
4. mbanin armët e tij në frontin e gjoksit.
5. Përmbledhje duart "bllokohet" për të gji dhe korrigjimin mëvonshëm.
6. Zgjerimi, lakimi në bërryla

7. duart zbaticë prapa kokës së tij.
8. ushtrime të mëtejshme mund të përdoret për shkop gjimnastikor.

Çdo ushtrim është kryer 10-15 herë disa herë në ditë. Kur dhimbja e thyer. Pas 2-4 javësh të aplikimeve të mundshme trap dhe pajisje të tjera të ushtrimit. Periudha gjithsej rehabilitimin dhe restaurimin e lëvizjes në mungesë të komplikimeve, nga 3 deri në 6 javë. Kur lëvizjet komplikime të qëndrueshme në shpatullën përbashkët - contracture zbatueshme aparat të veçantë për zhvillimin e lëvizjeve që janë në qendrat e rehabilitimit.

Tashmë në kthimin në punë dhe me thyerje të fortë mund të lëvizë gradualisht të rehabilitimit aktiv: not, tenis, trajnim në palestër.

Thyerje Moti sup

Në thyerje krahu pakomplikuar të kthehet në aktivitetin normal ndodh brenda 2-3 muajsh për shkak të lëndimit. Kushtet rehabilitimi dhe trajtimi mund të thith ndjeshëm praninë e komplikimeve të ndryshme. Ndërlikimet më të shpeshta përfshijnë: contracture e përbashkët shpatullën (kufizimi i lëvizjes), dëme nervore në traumat, infeksion në kockë.