Shpinë frakturë


Thyerje e shpinë është lëndimet më të rënda të sistemit musculoskeletal. Ka thyerje të shtyllës kurrizore, si pasojë e traumave të madhe mekanike të energjisë: aksidentet e makinave, plagosje, bie nga lartësia, keqtrajtimi i njeriut në vende banje (kaloni "mlysh" në një vend të panjohur), etj Në thyerje të moshuar dhe të moshuarit mund të ndodhin nga edhe dëmtime të lehta, për shkak të brishtësinë e eshtrave për shkak të përmbajtjes së ulët të kalciumit në eshtra.


Shpinë përbëhet nga rruaza individuale (kockat e komponentëve shpinë) dhe kalon ato përmes palcës kurrizore. Në disa fraktura të dëmtuara rruaza - një ose disa përnjëherë. Fraktura mund të ndodhë në të gjitha pjesët e shtyllës kurrizore: qafës së mitrës, torakale, mesit dhe thyerje sakrale më të rrezikshme të qafës së mitrës, kështu që shpesh i shoqëruar nga lëndimit të palcës kurrizore.

Ka shumë lloje të frakturave kurrizore, për shkak të shkathtësi e ekspozimit traumatik dhe strukturën komplekse të shtyllës kurrizore dhe rruaza. Thyerje e shtyllës kurrizore mund të shoqërohet me subluxations kurrizor dhe çrregullimesh, zhvendosja dhe subluxation e organeve kurrizor janë zhvendosur në lidhje me njëri-tjetrin, e cila rezulton në goditjen dhe lëndimit të palcës kurrizore. Palca kurrizore mund të jetë dëmtuar nga cifla rruaza coptuar, zdavlyuvatysya hematoma post-traumatik (akumulimin e gjakut për shkak të lëndimit).

Prandaj, të gjitha thyerje e shtyllës kurrizore mund të ndahen në 2 grupe:
Pakomplikuar - pa lëndimit të palcës kurrizore.
Thyerje të ndërlikuara - të shoqëruar nga lëndimit të palcës kurrizore.

Lloji më i shpeshtë i frakturë e shpinë - një thyerje compression i trupit vertebral. Compression thyerje ndodh për shkak të një ngjeshje të mprehtë të rruaza. Më shpesh në të moshuarit dhe zakonisht shoqërohet me zhvendosjen rrallë dhe lëndimit të palcës kurrizore.

Simptomet e thyerje kurrizore

Simptomet kryesore të fraktura vertebrale përfshijnë:

• Dhimbje në zonën e prekur të shtyllës kurrizore
Dhimbja zakonisht është një avid rritjet e natyrës me lëvizjen. Nuk është rritur dhimbje në probing e rruazë dëmtuar, si dhe krijimin e ngarkesës boshtore në shpinë (mjeku në këtë pokolachyvaet pacient rast në majë të kokës apo të krijon një barrë shtesë nanadplechya pacientit).

• Kufizimi i lëvizjes në shpinë
Kufizimi i lëvizjes për shkak të dhimbjeve të rënda dhe shkelje të strukturës anatomike të shtyllës kurrizore dhe muskujt përreth.

• shëmtuar e dukshme e shpinë prekur
Nuk ka dëme të konsiderueshme në një ose më shumë rruaza.

• Në thyerje e komplikuar për simptomat e mësipërme simptomat e lëndimit të palcës kurrizore shoqëruese.
Lezioni i palcës kurrizore është ndërlikim më kërcënuese të frakturave, e cila mund të çojë në vdekje ose paaftësi e pacientit. Simptomat në këtë rast është i gjithanshëm dhe mund të shfaqet në shkallë të ndryshme - nga lëkurë të butë ndijor dhe dobësi të vogla muskulare nën thyerje të shpinë, për zhdukjen e plotë të lëvizjes së pavarur (paralizë) dhe humbjen e kontrollit mbi urinimit dhe defekimit.

Ndihma e parë për një frakturë të dyshuar të shtyllës kurrizore

Para se mjeku apo personi dhënien e ndihmës së parë, detyra të përjashtojë të tjera, lëndime më pak serioze kurrizore (shembje, dëme të ligamenteve). Për shkak të faktit se sëmundjet si piktura, madje edhe në dyshimin më të vogël të një frakturë, ndihma e parë duhet të jetë si thyerje e shtyllës kurrizore, diagnozën përfundimtare.
Ndihma e parë është imobilizimi (imobilizimi) e shpinë dhe anestezi adekuate.

• imobilizimi dhe transporti
Njeriu me të dyshuar rafte shpinë ndarë dhe të transportohen shtrirë në shpinë të tij, duke përdorur mburojë vështirë apo barelë veçantë, fiksimin bust maksimale dhe këmbët. Përkthimin njerëzore pa nevojë nga vendi në vend nuk është e vlefshme. Nëse mburojë e vështirë në dorë nuk është, atëherë zëvendësimi mund të aplikohen mjete të dobishëm: bordit të gjerë, kompensatë, etj Në mënyrë të pavarur të lëvizin pacientin ndaluar edhe e padëshirueshme për të transportuar një person ulur.
Thyerje e qafës së mitrës doni të krijoni shtesë jakë qafë fiksimi. Jakë mund të improvizoj mjete improvizuara - një copë kartoni ose materialit të trashë. Në asnjë rast nuk mund të provoni dëme vpravyty dukshme në rruaza të qafës së mitrës.

• anestezi
Mjetet për lehtësim dhimbje bazuar në parimin - sa më shumë, aq më mirë. Drogat më të zakonshme në jetën e përditshme - një nimesulid, Analgin dhe Ketorol.
Ju nuk mund të pilulës në qoftë se personi është në prag të humbjes së vetëdijes apo të pandërgjegjshme, ajo mund të çojë në marrjen e drogës në traktin respirator.

Diagnoza e thyerje kurrizore

Mjeku tashmë në shqyrtimin fillestar mund të dyshoni se një shpinë të thyer, dhe në fund të vënë diagnoza është nëpërmjet studimit radiografike. Në disa raste, kur dëmtimit të shtyllës kurrizore me dyshuar lëndimit të palcës kurrizore, në vështirë për të diagnostikuar raste mund të përdoret tomography llogaritur (CT) ose rezonancë magnetike (MRI).

Nganjëherë keni nevojë për një birë të kanalit kurrizore dhe myelohrafyy - të dyja hulumtimet fokusohet në vlerësimin e qarkullimit të lëngut cerebrospinal, por tani janë të rralla.

Në instalimin e natyrës së kurrizore mjeku trauma kurrizit shpesh kanë nevojë për të ndihmuar mjek - neurolog, dhe së bashku ata të vendosur taktikat mëtejshme terapeutike.

Trajtimin dhe rehabilitimin e pacientëve me fraktura kurrizore

Ndoshta detyra më e vështirë paraqet thyerje të shtyllës kurrizore. Taktikë mjekësore është e ndryshme, por në përgjithësi ka dy fusha kryesore: metodat konservative dhe operative. Ndonjëherë është e aplikueshme në kohët moderne - një metodë të shtrihen dhe reduktimin e mbyllur e frakturave.

• Trajtimi Konservatore e shpinë thyerje
Kjo metodë nuk ka të bëjë kirurgji. Aplikoni fraktura pa zhvendosje dhe thyerje pa lëndimit të palcës kurrizore.

Mënyra konservatore është zgjatur pjesën tjetër krevat, thyerje të kraharorit dhe mesit shpinë, ose i veshur me një fiksatsiynoho jakë thyerje e shpinë qafës së mitrës. Periudha gjithsej regjim shtrati ndryshon, në varësi të dëmit, nga 1 deri 3 muaj. Pas kësaj, pacienti duhet të ketë gjashtë muaj për të kryer korse fiksatsiynyy dhe për të shmangur intensive lëndime fizike nahruzok.Pri fiksimi i qafës së mitrës zgjat 2 deri në 3 muaj.

Jakë Fiksatsiynyy

Së bashku me fiksimin ose regjim shtrati duhet në mënyrë aktive të kryejnë gjimnastikë synojnë formimin e një korse muskulor dhe mbrojtje, në mënyrë që të zhvendoset rruaza dhe ngarkesën e tepërt. Ushtrimet duhet të kryhet me gradualisht rritjen e ngarkesës, për shembull nga ditët e para pas lëndimit të lejuar vetëm për të kryer ushtrime të frymëmarrjes, më vonë e lejuar për të lëvizur krahët e tij dhe kështu me radhë. Të gjitha ushtrimet duhet të jetë vetëm me lejen dhe nën mbikëqyrjen vracha.Takzhe një datë të mëvonshme pas lëndimit (më shumë se 3 muaj) not lejuar dhe kthimin gradual të njeriut për të punuar.

Për lehtësimin inflamacion në fushën e dëmit emërohet fizioterapi.

Përgatitjet, përdorur në thyerje pakomplikuar e shtyllës kurrizore mund të ndahen në disa grupe:

1) kalcium - kishte për qëllim të përshpejtojë bashkim e rruaza (Calcemin, Kalcium D3-NYCOMED, ​​vitamina të ndryshme).
2) Droga që parandalojnë shkatërrimin e kërc intervertebral (Teraflex, Don, Alflutop).
3) droga anti-inflamator dhe analgjezik (nimesulid, Meloxicam, ketorolac, DIKLOFENAK).

4) gels ndryshme dhe ointments për aplikim aktuale (Ultrafastin, Voltaren, ketoprofen, Fastum Gel etj).

• Trajtimi operativ i frakturave të shtyllës kurrizore
Trajtimi operativ është përdorur për thyerje përfshijnë dëmtim të palcës kurrizore; thyerje e subluxations kurrizor të rëndësishme: të perelomo-Zhvendosjet e rruaza; në rastet kur nuk ka asnjë garanci që shards ose rruazë të thyer nuk dëmtojnë palcën kurrizore, me një trajtim të mëtejshëm konservatore. Indikacionet për kirurgji është gjithmonë në mënyrë rigoroze individuale dhe secili ka vet strategjinë e saj trajtim të zbatueshme, duke marrë parasysh të gjitha pasojat e mundshme të operacionit.

Sa për teknikën e ndërhyrjes kirurgjikale, të gjitha operacionet që synojnë çlirimin dhe mbrojtjen e palcës kurrizore nga dëmtimin e mëtejshëm. Me struktura të posaçme metalike arritur stabilizimin dhe forcimin e segmentit të dëmtuar. Trajtimi i mëtejshëm nuk është e ndryshme nga metoda konservatore: kufizimi i zgjatur i aktivitetit fizik, pjesa tjetër krevat, masazh, ushtrime terapeutike dhe fizioterapi. Për terapi të drogës, në Përveç sa më sipër, mund të aplikojë trajtim dizajnuar specifik neurolog ose neurokirurgu për të mbështetur funksionin e palcës kurrizore.

Konstruksionesh metalike rritet nga shpinë në periudhën e largët pas lëndimit, por karakteristika lidhjeve moderne kirurgjikale lejojnë për të lënë të zgjasë një jetës. Indikacionet për reoperation për të hequr clamps zgjidhen individualisht, në varësi të moshës, ankesat dhe pasojat.

• shpinë Metoda
Aplikuar për heqjen graduale të zhvendosjes vertebrale, në qoftë se ju nuk mund teknikisht të kryer operacionit ose në kirurgji të rrezikut të lartë. Pacienti në këtë rast është hedhur në shtrat dhe fiksimin e sythe, shiritat, unaza pambuku-garzë në kokë ose në sqetull, duke krijuar kështu dëshirat, pushim ushtrim. Next vjen trajtimi konservativ.

• metode e reduktimit te mbyllur
Kjo metodë kërkon duart të aftë të kirurg dhe tani pothuajse nuk zbatohet, për shkak të rrezikut të zhvendosjes mbeturinat në të ardhmen, madje edhe kur i ulur në mënyrë të vendosur.

Në fraktura që nuk janë të shoqëruar nga paraliza dhe manifestimeve të tjera të lëndimit të palcës kurrizore, u kthye për të punuar në një periudhë prej 3 muajsh (frakturat e qafës së mitrës) deri në gjashtë muaj (fraktura e mesit dhe torakale).

Thyerje Moti shpinë

Në fazat fillestare të trajtimit prognozë është shumë i kujdesshëm, madje edhe në fraktura pakomplikuar. Disa pacientë nuk kanë kohë për të marrë në departamentin e pranimit të spitalit, duke vdekur nga komplikime të tmerrshme - shok kurrizore (një gjendje e shkaktuar nga dëmtimi apo këputje e palcës kurrizore).

Pacientëve të diagnostikuar me dëmtim të palcës kurrizore në të ardhmen mund të vuajnë nga paraliza që të mos lëvizin në mënyrë të pavarur muaj apo vite apo edhe një jetës. Në thyerje pakomplikuar mund të ndodhë në të ardhmen sëmundje të tilla si hernia intervertebral, osteokondroza. Prandaj, rëndësia e madhe ka rehabilitim të gjatë, si në spital dhe në shtëpi.