Thyerje e pranoj


Çdo furçë gisht, me përjashtim të parë, përbëhet nga 3 eshtra (falangave) nyje interphalangeal lidhur, shputë i parë (i madh) ka vetëm dy falangave.

Gishtat e anatomise

Frakturë Simptomat gisht


Thyerje e falangave çdo gishtat manifestohet me dhimbje, ënjtje, gjë e shëmtuar dhe kufizim të lëvizjeve në gishtin e dëmtuar. Falangave frakturë mund të korruptuar ose tendons flexor zgjatues të gishtave, dhe lëvizjet përkatëse të kufizuara në mënyrë drastike ose nuk ekzistojnë.

Ndihma e parë për thyerje gisht

Gjëja e parë që bëni kur dëmtuar gishtit - është për të hequr gisht unazë e pacientit me të gjitha duart. Ring dëmtuar gishtat kontribuon në zhvillimin e edemë, nekrozë të enëve të gjakut peredavlyuvannya gisht. Tjetër imponojnë autobus improvizuar në gishtin e madh të dëmtuara ose të gishtit të rregulluar dëmtuara fqinje suva gisht apo fashë. Në dhimbje të forta mund të jepet qetësues, ju lutem, të vendosura në kabinetin e mjekësisë në shtëpi.

Diagnoza gisht frakturë është kryer duke përdorur radiografi.

Trajtimi gisht frakturë

Gishtat Broken pa paragjykim trajtuar në një fashë suva nga tretën e mesme të parakrah në majë të gishtit të dëmtuara. Në vend të gips janë gomat e veçanta që lënë joints ana tjetër celular, obezdvyzhyvaya dëmtuar vetëm gishtin.

Thyerje me zhvendosje prodhojnë reposition gishtin tuaj nën anestezi lokale dhe gjithashtu të imponojë një suva ose paftë metalike. Veshin gomave ose gips për 3 javë. Frakturat Nevpravleniyi mund të trajtohet me formulimin e gjilpërave fiksimin, e cila është hequr pas 3-4 javë. Gjithashtu për të praktikuar dhe të mbajë fragmente të përdoren për të tërhequr pjatë gozhdë gisht.

Kohëzgjatja e përgjithshme e falangave trajtimit thyerje - 3-5 javë.

Gomave për fiksimin thyerje gisht

Me disponueshmërinë lëndim mbyllur gilcë për të arritur gishtat thyerje dhe pastaj të bëjë plastike pjezë dëmtuar. Kushtet e trajtimit, pastaj, shtrirë në 2-3 muaj.

Rehabilitimi pas gishtit thyerje

2-3 ditë pas lëndimit të fillojnë të lëvizjeve në anën sinqertë dhe gishtat dëmtuara gishtat dorë të shëndetshme. Pas heqjes suva caktuar shtesë fizioterapi, UHF, magnet, lazer, elektroforezë.

Duke zhvilluar lëvizjet në gishta të dëmtuara duhet të trajtohen me seriozitetin maksimal, sidomos gisht 1. Ushtrim terapeutik duhet të fillojë menjëherë pas heqjes së suva.

Ushtrimet për të zhvilluar lëvizjen në gishtat (në lidhje me një dorë të shëndetshme):

• Duart mbi pëllëmbët tryezë poshtë. Thyer larg nga tabela me gishtat e tij dhe të kthehet;
• Dispozitat too. Trupi i race dhe gishtat;
• Dispozitat too. Ne kryejnë lëvizje rrethore me gishtat tuaj, rrëshqitje pads mbi sipërfaqen tryezë;
• Dispozitat too. Trupi i gishtat në majë dhe simulon llojin lëvizjes "majë e kripë";

• Marrja rrjet, duke çuar gishtin e 1-rë të pushojë;
• gishtat Bend 2-4, 1 gisht caktimin prodhuar lëvizje;
• Alternuar bëjë klikoni çdo gisht;
• Trupi i pëllëmbët e të dyja duart së bashku, bëjnë wrenches lëvizje;
• Bending gishtat në një grusht dhe të alternuar së bashku;
• prek një shami apo një tufë lulesh në gishta;
• derdhjen në tavolinë dy drithëra të ndryshme (oriz dhe hikërror), përzierje dhe të renditura;
• Mblidhni kit;
• funksionim e tastierës apo të luajnë një instrument muzikor;
• Ushtrimet përdorur expander i kyçit të dorës;

• Të qëndrueshme kufizime të lëvizjes gishtat gatuaj në mënyrë aktive duke përdorur duart e të shëndetshme.

Të gjitha ushtrimet janë bërë 10-15 herë, 3-4 ditore. Shumë mirë përsëris ushtrimin në një pellg të zgjidhjes së ngrohtë kripë deti. Pas duke bërë furçë ushtrime vetë-masazh dhe fërkim ointments anti-inflamator.

Thyerje gisht Moti pas

Gishtat e thyer, edhe pse nuk kanë të bëjnë me lëndime serioze, por mund të rezultojë në mosfunksionim të rëndësishme të dorës dhe natyrën e jetës së përditshme, sidomos muzikantë, artistë, etj Pra, zhvillimi i lëvizjes është çelësi për një shërim të suksesshëm.