Thyerje bërryl bërryl


Bërryl të përbashkët është formuar nga lidhje parakrah dhe proksimal (më të ulët) duan shpatullën. Për thyerje në bërryl të përbashkët janë: thyerje e kokës olecranon thyerje dhe rreze qafë dhe koronare kockë e jashtme e parakrahut frakturë kockave.

Simptomet e fraktura bërryl


Olecranon frakturë është gjetur shpesh dëme në dorë. Në kapërcyell të olecranon shënuar dhimbje në pjesën e prapme të përbashkët bërryl, mund të japin dhimbje në shpatull dhe parakrah. Ënjtje dhe bruising zbatohet për sipërfaqen e përparme të përbashkët bërryl, për shkak të rrjedhje të gjakut në rajonin e përbashkët bërryl. Gjithashtu, thyerje olecranon, thyer zgjerimin aktive në bërryl, kështu që olecranon bashkangjitur supe triceps muskujve përgjegjës për zgjerimin krah. Lëvizje rrotulluese e parakrah (pronation dhe supination) janë të prekur në një masë më të vogël. Crunching mbeturinat dhe deformim i dukshëm ndjerë praninë e mbeturinave paragjykim.

Olecranon frakturë: a) asnjë paragjykim, b) me zhvendosjen

Në kthesën e rreze kokës dhe qafësDhimbja është ndjerë në pjesën e përparme të përbashkët bërryl, mund të japë një parakrah. Bruising dhe ënjtje janë shprehur pak. Ndonjëherë ju dëgjoni përtypje e patate të skuqura, dhe deformimi dukshme nuk janë respektuar, madje edhe kur zhvendosur fragmente. Një tipar dallues i frakturë - një kufijtë mprehta lëvizje rrotulluese e parakrah.

Frakturë kurorë kockë e jashtme e parakrahut kockave shoqëruar me dhimbje në pjesën e përparme të përbashkët bërryl, dhimbje rrit kur probing. Përkulje të kufizuara dhe shtrirja në bërryl. Nuk është një ënjtje të vogël e llojit bërryl është vërejtur.

Ndihma e parë për thyerje bërryl

Frakturë në emergjencë bërryl të përbashkët është i autobusit imobilizimi bërryl me mjete të improvizuara, por mos harroni se nëse ju jeni në gjendje për të në mënyrë të pavarur të imponuar gomave, është më mirë që të mos eksperimentojnë, kravatë dhe shall në dorë. Dhimbje që vazhdon në analgesics dorë: Ketorol, nimesulid, Analgin. A nuk lëvizin dëmtuar përbashkët dhe të provoni veten frakturë vpravyty.

Diagnoza e fraktura bërryl

Për radiografi diagnostik kryer. Në disa raste, për të konfirmuar diagnoza është llogaritur tomography.

Trajtimi i thyerje të përbashkët bërryl

Thyerje Olecranon pa zhvendosje trajtohen duke imponuar hedhura të tretën e sipërme të sup, bërryl dhe nyje entuziazëm radiale. Gipsi duhet të vishen 6 javë.

Nëse thyerje me zhvendosje, pastaj të bëjë operacion dhe fix vidlamok duke përdorur tela metaleve dhe hala. Fixed thyerje të zhvendosur rrallë sjell rezultate pozitive, për shkak të triceps tensionin e muskujve fragment supe. Imponuar Next formatimin e teksteve gips për 4-6 javë. Pas heqjes suva të fillojë rehabilitimin, periudha totale e trajtimit të 2-3 muaj. Spokes hequr disa muaj pas lëndimit.

Kur fraktura dhe kreu radiale pa paragjykimsuva imobilizimi zgjat 2-3 javë. Nëse ka një paragjykim, ajo duke u përpjekur për të rregulluar, në rast të dështimit është operacioni për të hequr një copë e thyer e kockave. Periudha totale Trajtimi i 1-2 muaj.

Frakturë kurorë kockave kerkon nje imobilizimi allçie për një periudhë prej 3 deri në 4 javësh. Kohëzgjatja e përgjithshme e trajtimit të rehabilitimit me 1-2 muaj.

Thyerje rehabilitimit bërryl

Nga ditët e para pas lëndimit në mënyrë aktive përdorin gishtin plagosur dorën dhe supe të përbashkët.

Pas 7-10 ditësh të vazhdojë në kontraktimet Isotonic e muskujve (tensioni i muskujve, pa bërë lëvizje) nën suva.

2 javë pas lëndimit emërohet fizioterapi - magnet. Pas heqjes suva zgjeron varg i trajtimeve mund të aplikohet ozokerit, UHF, electrophoresis, banja me kripë deti dhe baltë.

Pas heqjes hedhura fillojnë të zhvillojnë lëvizjet në duart bërryl dëmtuar. Të gjitha ushtrimet janë bërë në lidhje me një anë të shëndetshme të bërryl për 10-15 repetitions, me një peshë gradualisht në rritje, 3-4 herë në ditë. Disa ushtrime të kryera në banjë me kripë deti, e cila përmirëson rimëkëmbjen e funksionit dhe heq dhimbjen.

Varg i vlerësuar i ushtrimeve për të zhvilluar bërryl:

• bllokohet Brushes stulyayemo, bëni hedh shufra lloj ushtrimi, alternuar dredha-dredha bllokohet për të majtë dhe të djathtë veshit;
• E njëjta gjë, por duke hedhur me dorë prapa kokës së tij;
• Duke u përpjekur për të mbyllur dorën në anën e pasme;
• Bimët duart prapa kokës së tij, duart stulyayemo kështjellën dhe potyahuyetsya, straightening duart bllokohet deri;
• Merrni fëmijët që të lahen makinë dhe roje në tryezë, duke bërë një lëvizje në bërryl;
• Luajnë topin;
• Të bësh ushtrime të ndryshme me shkop gjimnastikor, theksi mbi duke bërë përkulje dhe shtrirje në bërryl;

• Pas një reduktim të mjaftueshme të dhimbjes, të fillojë ushtrimin me pesha (peshon më pak se 2 kg);
• Zhvillimi i një lëvizje rrotulluese e parakrah (pronation dhe supination) - bërryl bëj kënd 90 gradë, pastaj të bëjë lëvizjen e parakrah rreth boshtit të saj, është e rëndësishme për të bërë lëvizjet rrotulluese të parakrah nuk është një shpatull.

Ajo duhet të mbahet mend se bërryl është më "humor" për lëvizjen e zhvillimit. Në disa raste, kërkon përdorimin e pajisjeve të veçanta për të zhvilluar lëvizjet qëndrueshme shkeljes në bërryl.

Nga masazh në bërryl hera e parë që duhet të shmanget, dhe nevoja për masazh muskujt e parakrah dhe supe. Vetëm pas heqjes inflamacion dhe dhimbje mund të filloni bërryl schadyaschemu masazh.

Thyerje Moti bërryl

Thyerje e bërryl mund të rezultojë në një shërim të shpejtë dhe karakteristika të restaurimit, dhe kohë, e cila nuk ka sjellë rezultate të rëndësishme, lëvizjet e zhvillimit. Këto fraktura janë lezione brenda kyçeve dhe mund të çojë në zhvillimin e contractures (kufizimin e lëvizjeve) ose bërryl osteoarthritis në një të largët, një periudhë disa vjet pas lëndimit.