Thyerje e kockave të dorës


Furçë përbëhet nga 13 kocka të vogla (me përjashtim gishtat kockave) - kockave 5 metacarpal dhe dore kockat 8. Thyerje e kockave të dorës është shpesh rënia ose goditje objekt të rëndë, ose të shënoj në një sipërfaqe të fortë - një fytyrë mur të armikut, etj

Anatomia e dorës

Simptomet e thyerje të dorës


Të gjitha thyerje e njohur që ndodh në një luftë - kjo thyerje të eshtrave metacarpal e dorës së krerëve. Në fillim të kokës kockave metacarpal është shënuar ënjtje dhe dhimbje në vendin thyerje, siç është deformimi tipike në gropa në pjesën e prapme të dorës.

E RËNDËSISHME thyerje e kockave navicular e dorës. Thyerje zhvillohet në vjeshtë me theks në pëllëmbë. Dhimbja është e lokalizuar në një frakturë të caktuar të gishtit në bazë të dorës. Dhimbja është dhemb konstante në natyrë, por jo intensive, e cila çon në trajtimin fund të pacientëve (disa ditë, javë apo muaj), ënjtje të vogla, deformimi është vërejtur.

Kockat e mbetura rrallë janë dëmtuar dorën dhe duket e zakonshme për simptome thyerje: dhimbje, ënjtje, gjë e shëmtuar, ndonjëherë mbeturinat kryq. Dallojnë thyerje duhet të lahen me bruises, me dhimbje dhe ënjtje janë gjithashtu të rëndësishme.

Ndihma e parë për thyer kockat dorë

Nevoja për vendosjen e gomave në qoftë se dora e dëmtuar është e rrallë. Nëse frakturë është i shoqëruar me dhimbje të rënda, viktima analgjezik mund të japin një pilulë ose një injeksion (Ketorol, nimesulid, aspirina).

Diagnoza frakturë të dorës

Diagnoza është bërë nga X-ray. Nëse dyshoni se një thyerje të kockave navicular, por nuk ka dëshmi për thyerje në radiographs, tomography llogaritur kryer.

Thyerje e kockave navicular

Trajtimi i dorës thyerje

Thyerje e kockave metacarpal pa zhvendosjen trajtohen autobus suva nga tretën e mesme të kohës parakrah immobilization - 3-4 javë. Në prani të reduktimit paragjykim kryhet nën anestezi lokale, nëse reduktimin e mundur, të rregulluar spokes thyer dhe gjithashtu të imponojë një suva për 3-4 javë, pas heqjes hala gips janë hequr. Kohëzgjatja e përgjithshme e trajtimit të rrallë kalon një muaj.

Thyerje e kockave navicular pothuajse kurrë ndërrime, por rritet shumë ngadalë. Prandaj Plaster nevojë për të kryer 10-18 javë. Në mungesë të shkrirjes, si dhe trajtimi në fund me (disa muaj pas lëndimit) të prodhuar kirurgji. Operacioni konsiston në fiksimin e patate të skuqura vidë apo një kockë fetë vet marra nga këmbë të ulët ose eshtrat e legenit, ose për të hequr një prej fragmenteve të thyerje. Periudha e përgjithshme trajtim nga 2 muaj deri gjashte muaj.

Kockat e tjera të dorës pothuajse nuk shoqërohet me një ndryshim dhe shumë mirë shërohen në një fashë suva imponuar për një periudhë prej 4 deri në 8 javë. Për të përshpejtuar fraktura mund të marrin kalcium shtesë (Calcemin, kalcium-D3-NYCOMED etj).

Rehabilitimi pas dore thyerje

Nga ditët e hershme duhet në mënyrë aktive të lëvizë gishtat, nuk kapur në të hedhura, si dhe bërryl dhe shpatullën nyje. 2 javë pas lëndimit emërohet magnet. Pas heqjes suva përdorur lazer dhe UHF, zgjatur ënjtje caktuar mbajtjen e krem ​​anti-inflamator (ultrafastin, xhel fastum Dykloran dhe të tjerët.) Dhe dush me kripë deti. Lëvizja në gishtërinjtë frakturat dorën, ndryshe nga fraktura e gishtave, janë zhvilluar pa shumë përpjekje.

Një grup i ushtrimeve për të zhvilluar lëvizjeve të dorës thyerje:

• Duart në tryezë, Palm poshtë. Ngritja gishtat nga tabela, veç e veç dhe së bashku;
• Shumë. Harqe dhe lëvizjet e luajtshme gisht;
• Shumë. Lëvizjet rrethore me gishtat tuaj dhe furçë;
• Bëni një "klikuar" dhe klikoni gishtat;
• Shtrydh gishtat në një grusht, me pjesëmarrjen e gishtit të parë dhe pa të;
• merr kokrra të vogla në tavolinë, ajo mund të jetë përzier hikërror dhe oriz;
• Mbledhë dhe çmontuar kit;
• Marrja ushtrime me expander;
• të kryejë lëvizje aktive në dore përbashkët, edhe në qoftë se ajo nuk kërkon elaborim.

Ushtrimet bëni 10-15 përpjekje, 3-4 herë në ditë.

Për të shpejtuar normën shërim mund të shpenzojnë muskujt parakrah masazh dhe furçë vetë-masazh.

Furçë Moti pas thyerje

Thyerje Moti furçë të lëndimeve të favorshme duke i dhënë fund komplikime rrallë serioze dhe mosfunksionim.