Thyerje të kockave të hundës


Hunda përbëhet nga kockave dhe kërc e pjesëve. Pjesa e prapme e hundës formuar kockave nazale dhe proceseve ballore të maxilla dhe hundës tip dhe krahë janë indet kërcor. Septumi hundës në mëparshëm ka një skelet kërcor, dhe në prapa - kockave. Shumica e lëndimeve si të papritura dhe aksidentale, dhe të qëllimshme dhe me qëllim të keq, të çojë në thyerje të kockave ose kërc skelet dhe mur ndarës saj hundës jashtëm. Dalluar ajo nuk mund të shkojnë, sepse si pasojë vuajnë të gjitha funksionet e hundës - nga nuhatjes dhe frymëmarrjes dhe estetike. Është e rëndësishme që të kërkoni menjëherë ndihmë të kualifikuar.


Lëndim Nosa- frakturë është zona e zakonshme të fytyrës (40% e rasteve).

Arsyeja kryesore për thyerje të hundës - lëndimi i tij. Mekanizmi i lëndimit - Ndikimi qoftë drejtpërdrejtë apo anësor apo objekt vështirë hapur goditi sipërfaqe të fortë. Shumica thyerje hundës ndodhin në sport, lufton në rrugë, ndërsa bie në aksident.

Simptomet e thyerje nazale

Ka frakturë nazale me zhvendosje apo pa të, si dhe thyerje të hapura dhe të mbyllura të hundës. Ashtu si me çdo thyerje të mbyllura, integritetin e lëkurës së hundës nuk është prishur. Në thyerje hapur është dëmtimi i lëkurës, dhe plagë mund të përcaktohet si fragmentet e kockave (shtypjes).

Simptomet e thyerje nazale:

  • Gjakderdhje nga hunda. Vlen të përmendet se lëndimi hundë, pas së cilës nuk do të zhvillohet frakturë nazale gjakderdhje për të mos folur. Kjo është më shumë vrasjen e indeve të buta pa dëmtuar skelet. Kjo nuk do të thotë se çdo gjakderdhje nga hunda - një shenjë e thyerje.
  • Dhimbje në ndjenja hundë të mprehtë dhe ënjtje në fushën e zbatimit të përpjekjeve dhe nën sy.
  • Me kalimin e kohës ka mavijosje rreth hundës dhe nën sytë - një simptomë e "syzet".
  • Ndryshuar formën e hundës, zhvendosjen e saj apo tërheqje.
  • Vështirësia e frymëmarrjes hundës.

Shkaqet hundë frakturë

Nose - është pjesa më e shquar e fytyrë, kështu që shpesh lënduar nga subjektet e tjera zonën e fytyrës. 40% e të gjitha lëndimet këtë zonë - një lëndim hundë, duke përfshirë dhe thyerje e saj.

Arsyet më të zakonshme:

  • Lëndimet sportive - boks, hokej, mundje me teknikat e habitshme.
  • Plagosje personale dhe rrugë lufton.
  • Aksidentet rrugore, aksidentet industriale.
  • Fall.

Komplikimet e thyerje nazale

Lëndime të hundës, duke përfshirë dhe e eshtra të ndara hundës shpesh çon në një shtrembërim të septum nazal. Siç është përshkruar në seksionet përkatëse të kësaj patologjie të çon në përçarje të frymëmarrjes hundës, atëherë të rinitit kronike dhe sinusit. Në një situatë të tillë kanë nevojë për trajtim kirurgjik. Komplikime tjera të mundshme përfshijnë thyerje të hundës kërc, dëmtime në kokë, deri në thyerje të bazës kafkës (e cila shpesh është fatale) dhe hematoma hundës mur ndarës (i cili qelbëzim rrezikshme dhe shkrin kërc). Në të gjitha këto raste është me rëndësi jetike për të kërkuar ndihmë mjekësore.

Diagnoza e thyerje të kockave nazale

Diagnoza fillon me komunikimin me mjekun i cili do të gjeni natyrën e lëndimit. Në provim mund të përcaktohet forma e modifikuar e hundës dhe edemë në vendin e ndikimit. Prekje (ndjenja) mund të përcaktohet kërcëllimë fragmente (Kryqi) dhe shprehu dhimbjen. Kur rhinoscopy mund të krijojë vende këputje mukozën e hundës. Në mungesë të zhvendosjes së dukshme të hundës duhet të kryejë kockat renhenohrafiyu hundës në projektim lateral. Pas sqarim dihnoza (paragjykim - jo paragjykim) adresuar çështjen e rivendosjes së kockave dhe menaxhimit të mëvonshëm pacientit.

Trajtimi i thyerje të hundës

Në minutat e para pas lëndimit (nëse është e mundur) duhet të vënë një ftohtësi në hundë. Kjo do të parandalojë ndodhjen e edemë të rënda dhe ndoshta të kontribuojë për të ndaluar gjakderdhje të hundës.

Taktika e trajtimit varet nga thyerje hundë natyra dhe lëndimeve të lidhura. Nëse kaluar që trauma e jo më shumë se 7 ditë, pastaj të kryer me dorë reposition kockat (reposition - mbeturinat instalim në vendin e vet) .Repozitsiya kryhet nën anestezi lokale. Mjet anastezik SOLUTION (Lidocaine) membrana e ujitur mucous e zgavrën e hundës dhe jashtë është injeksion intradermal. Ndonjëherë ju mund të vendosni kockat në vend të dy lëvizjet gishtat. Nëse Tërheqja është kocka duke përdorur një mjet të veçantë - ashensor (elevatio - ashensor). Ashensori është futur në zgavrën e hundës së kockave dhe të zhytur furnizuar dhe në krahasim me pjesët tjera të skeletit të kockave hundë. Dhimbja në këtë manipulimi është e pashmangshme, megjithatë, çdo të përballojë fuqinë e disa sekonda nuk është dhimbje akute. Pastaj në hundës swabs zgavër janë të vendosur për të shtrënguar të ngutshme dhe "pooderzhivaniya" skelet hundë. Tamponin janë në hundë rreth 3 ditë.

Kategorikisht reposition papranueshme vetë lëvizjet kështu ngathët vetëm mund të çojë në më shumë traumatike fragmente të indeve të buta të eshtrave.

Pas një kohë të gjatë pas lëndimit, kur ënjtje subsides, mund të gjeni se vuajti jo vetëm frymëmarrje, por edhe funksioni estetike të hundës. Në raste të tilla, të kryer kirurgji (rhinoplasty). Në të njëjtën kohë mund të kenë nevojë për të rivendosur frymë hundës, duke korrigjimin septum shtrembëruar hundës. Në raste të tilla, të kryer operacion të gjatë - rinoseptoplastyka. Këto ndërhyrje mund të kryejnë si mjek ENT dhe një kirurg plastik.