Helmimit me ushqim, kërpudha, alkooli, kimike


Helmimi akut i përkasin atij grupi të sëmundjeve në të cilën rezultati varet nga veprimet e kryera në minutat e para dhe orë të sëmundjes. Një shumëllojshmëri e kimikateve raznorodnostsimptomov shpesh komplikojë diagnostikimin dhe trajtimin e pacientit racional helmimit zgjedhje.

Ndihma helmuar ndjek disa objektiva. Së pari, heqja e menjëhershme e toksinave nga trupi. Së dyti, neutralizimi i menjëhershëm duke përdorur antidotes helm. Së treti, duke ruajtur funksionin e organeve dhe sistemeve të trupit të cilat janë më të dëmtuara nga toksina.


Masat për të hequr substancave toksike nga trupi varen nga të ardhurat e tyre të rrugëve.

Nëse substanca helmuese marrë brenda, është e detyrueshme Lavage stomakut. Është e këshillueshme për të mbajtur ngjarjen në prani të një mjek dhe një hetim. Në shtëpi përdorur shpesh metodën e (metodës "restorant") hetim pa. Por mbajnë në mend se kjo metodë ka contraindications. Ju nuk mund të lani metodën hetim pa stomak, në qoftë se helmimi ka ndodhur substanca pryzhyhayuschymy për të shmangur ri-ekspozimin e mukozës së traktit të sipërm gastrointestinal.

Lëvizja zorrë duke përdorur enemas dhe laxatives ndihmon në parandalimin absorbimin e toksinave që arrijnë traktin gastrointestinal ulët.

Adsorption helm. Drogës më të famshme dhe të arritshme për këtë qëllim janë aktivizuar qymyr (carbol). Sot ka sorbents më fal dhe të sigurt të tilla si polisorb, smectite, enterosgel. Ata mund të merren në mënyrë të pavarur në orët e para të helmimit, dhe nën mbikëqyrje mjekësore për një kohë më të gjatë.

Në qoftë se helmimi ka ndodhur kur prekje helmet nëpërmjet traktit respirator (nxjerrje gazi), ndihma e parë e parë konsiston në vendosjen e viktimës në një zonë të ventiluar mirë. Në qoftë se helmimi ka ndodhur komponimet shumë toksike, ju duhet të marrë off rrobat e tij, sepse ajo mund të mblidhen substanca toksike. Firë e substancave toksike në lëkurë shpenzuar larjen e lëkurës.

Helm, të cilët nuk kanë kohë për të hequr nga trakti gastrointestinal, është e zhytur në gjak. Me rrjedhën e gjakut substancave helmuese të përhapur nëpër trup, bien dhe dëme organet dhe sistemet e organeve të ndryshme. Për të hequr substancave toksike nga metoda e qarkullimit të gjakut të përdorur diuresis detyruar, kur përdorimi i drogës dhe futja e lëngshme shtesë përforcojnë veprim në sekretim i veshkave e helmeve. Kjo metodë është përdorur për funksione urinare paprekur, kardio - vaskulare sistemeve. Me funksion të dëmtuar renal është përdorur hemodializë ("Veshkë artificiale"). Aparatet me filtra të lidhur në arterie ose venë dhe kaloi përmes gjakut të tij. Helmet mbeten në filtra dhe e prapme të pastër e gjakut të pacientit. Nëse kjo nuk është e mundur, në raste ekstreme, të kryejë gjak artificial - hiqni pjesën e prekur të transfuzionit të gjakut dhe të donatorëve të gjakut odnohrupnoy.

Helmimit me ushqim

Helmimi me ushqim mund të ndodhë kur një person ha ushqim të kontaminuar me bakteret, viruset, parazitët, kërpudhave ose toksinave. Megjithatë, jo të gjitha rastet pas transmetimit për njerëzit e produkteve të tilla do të zhvillojnë sëmundje. Disa njerëz janë më rezistente ndaj tyre, ndërsa të tjerët vuajnë tyazhelee.Termin "helmimi me ushqim" është përdorur shpesh si një sinonim për gastroenterit, edhe pse kjo nuk është e njëjta gjë. Stomaku gastroenterit dhe inflamacion të zorrëve që mund të shkaktohet nga shumë faktorë, një prej të cilave është helmimi me ushqim.

Telefononi një ambulancë ose shkoni në spital menjëherë nëse helmimi me ushqim ndodhur në një fëmijë, një grua shtatzënë, burri me sëmundje kronike ose të moshuar; Nëse simptomet e tilla shfaqen: vizion i mjegullt, gëlltitjes vështirësi dhe të folurit (ndoshta kjo është botulizmi).

Është e nevojshme për të parë një mjek eslisimptomy mbajtur për tri ose më shumë ditë ilistanovyatsya më të rënda në qoftë se ju të përjetojnë dhimbje zgjatur zhivote.Vrach të përcaktuar shkaqet e helmimit me ushqim, të përjashtojë nga lista e diagnozave të mundshme sëmundjeve serioze me simptoma të ngjashme, dhe të përshkruajnë trajtim.

Një pacient me helmimi qetë nevojshme dhe dietë të butë me kufizimin e sasisë ngrënë. Pini sa më shumë lëngje, por të shmangur alkoolit, kafe, qumësht, çaj dhe pije të gazuara. Kur simptomat e helmimit nuk frenojnë vjella dhe diarre - është një reagim i natyrshëm që lejon që të nxjerr një përfundim helmet nga trupi.

Helmimi nga kërpudha

Helmimi nga kërpudha ndryshojnë nga helmimi me ushqim tjetër që kërpudhat helm dobët shpjegueshëm. Prandaj, pavarësisht nga enët përdorim të përgjithshëm, përkeqësimi i shëndetit mund të vijë vetëm një person i hëngri kërpudha cilësi vetëm të dobët. Simptomat e helmimin varet nga lloji i helmit që është në kërpudhave. Me kusht që ata mund të ndahen në grupe të këtyre organeve të cilat janë më shumë dëme në trup.

1) hepatotoxicity (Impress mëlçisë) helm. Kjo kërpudha fallotoksiny dhe toadstools zbehtë. Në rastin e helmimit ato shpesh ndodh për shkak të dështimit fatal të mëlçisë. Ky grup përfshin helvelovaya monometilhidrazin familjes. Më e njohur është përfaqësues i linjave të tyre.

2) nefrotoksicitet helm (veshkave mbresëlënëse). Këto përfshijnë orellamin, hrizmalin, kortinamin. Ato përmbajnë kërpudhave të tilla si webs dhe Volokonnitsa.

3) cardiotoxicity (zemra) helm. Këto përfshijnë kërpudha muskarinik dhe panternoho kuqe.

4) neurotoxic (duke vepruar në tru) helm. Kjo kërpudha hallucinogenic përmbajnë ibotenovoy acid mikoatropin, mustsimol.

5) Helmet vepron në traktin gastrointestinal, të përfshira në lozhnoopenka dhe kërpudhave.

6) Shumica e kërpudhave të shkaktojë alergji.

Ndihma e parë për helmim nga kërpudha është dekontaminimin e helmit (helmit nevsosavshehosya rrjedhje). Për këtë qëllim stomakut zgjidhje Lavage sode apo një zgjidhje të dobët të Permanganat kalium. Pastaj pirë drogë rekomanduar me adsorbyruyuschymy (thithje) pronat. Më të karbonit aktivizohet në dispozicion është e nevojshme për të marrë një dozë të paktën 40-60 gram për një të rritur.

Pjesa tjetër e drogës duhet të merret sipas udhëzimeve. Ju duhet gjithashtu të marrin një pastrues për pastrimin e zorrëve nga helmet. Për të hequr simptomat e dhimbshme mund të marrë ilaçe për lehtësimin e vrull. Për shembull, jo-spa, papaverine. Jetë i sigurt që të konsultoheni me një mjek i thënë atij se të burgosur shëndetin tuaj përkeqësuar me përdorimin e kërpudhave. Është e nevojshme për të mbajtur disa gjellë të dyshimtë për kërpudha provimit, ai do të lehtësojë trajtim.

Për të parandaluar helmim kërpudha duhet të respektojë rregullat e mëposhtme të thjeshtë.

Së pari, të mbledhë vetëm kërpudha të njohura, kërpudha helmuese dinë rajonin e tyre.

Së dyti, u largua në pyllin e vjetër që u rrit, kërpudha krimba.

Së treti, nuk angazhohen në të qeta gjueti rrugët pranë dhe hekurudhat, ndërmarrjet e mëdha. Fungi, si një sfungjer, thithjen e të gjitha metalet e rënda, substancat toksike nga toka. Së katërti, nuk e lënë fëmijët pa mbikëqyrje, ndërsa picking kërpudha. Fëmijët e kuriozitet mund të përpiquni kërpudha, anekotoryh helmet të vdekjes duhet të jetë shumë i vogël. Përveç kësaj, fëmijët janë më të ndjeshëm për shkak të helmimit sistem të pazhvilluar të mbrojtjes kundër toksinave peshë të vogël.

Së pesti, nuk mbledhin kërpudha në një qese plastike dhe ruajtur ato nuk trajtohen deri në mëngjes. Kjo është një produkt prishet. Gjatë përpunimit të përsëritur inspektim House Mushroom dhe zgjidhja kërpudha. Mos harroni kërpudha kryesore rregull: nuk jeni të sigurt - nuk e marrin.

Aktualisht, ka një tendencë për të reduktuar helmim nga ushqimi, por rritja e kimikateve helmuese dhe produkteve mjekësore.

Helmimit me acide dhe alkalet

Helmimit acide të forta dhe schelochamiproishodit rastësisë ose për vetëvrasje.

Veprimi i tyre në trup nga gëlltitje ka veprim pryzhyhayuscheho në mukozën dhe resorption (thithjen) acideve në gjak. Në pikën e kontaktit substancë kaustike me mukozës së gojës, ezofagut, stomakut zhvillon djegur kimike, derisa përparim (nëpërmjet-penetrimit). Rezchayshimi manifestohet me dhimbje përgjatë traktit të tretjes, të vjella të përziera me gjak dhe gjakderdhje gastrointestinale. Nuk është një shok i dhimbshëm dhe stenozë jet (ngushtimi) i frymëmarrjes për shkak të vrull dhe ënjtje e këtij të fundit. Ajo të çon në vdekje. Ekziston rreziku i përthithjes kaustike e toksinave në gjak, duke çuar në veshka dhe dështim të mëlçisë.

Ndihmojë pacienti vetëm mund të sigurojë kujdes mjekësor ekipit. Ndalohet Lavage stomakut pa hetim. Hyrje zgjidhje alkaline të dobët zakonisht nuk janë efektive. Zgjidhje të koncentruar sode për acideve helmuese të shkaktojë formimin e tepruar të gazit dhe të dëmtojë më tej stomakun. Në kushtet e institucionit mjekësor në njësinë toksikologjik ose kujdesit intensiv (në varësi nga shkalla e pacientit) kryhet anestezi, Lavage stomakut, përshkruajnë antibiotikët. Nëse ka udushenie- pastaj lidheni pajisjen me respirator të pacientit dhe të kryejë terapi për të mbështetur sistemet më të prekura organeve. Komplikimet helmim të tilla, përveç funksionit të parregullt të mëlçisë dhe veshkave bëhet ngushtim (ngushtimi) i ezofagut, portieri stomak. Në vendin e djegie kimike të prodhuara dhëmbëza të rënda që shkelin Shkruani kalon nëpër traktin gastrointestinal.

Helmimit me Permanganat kalium

Substancat me veprim të theksuar pryzhyhayuschym të përfshijë edhe permanganat kaliumi (Permanganat kalium, Permanganat kalium). Nëse gëlltiten në përqëndrime të mëdha, përveç simptomat e mësipërme, ajo shkel shtimin e oksigjenit për hemoglobinë e qelizave të kuqe të gjakut, duke shkaktuar uria oksigjenit të gjithë trupin.

Alkooli Helmimi

Nuk mbetet një temë e urgjente e helmimit me alkool dhe alkooli helmimi zëvendësuesit alkoholya.Simptomy përkon me shenjat e dehjes dhe dhimbje koke. Etanol dëshpëruar efekt në sistemin nervor qendror. Feature helmimit tyre është se ajo është e zhytur stomakun e tyre në vend se të përpunohet në trup, kështu që helmimi ndodh shpejt. 90% e saj është përpunuar nga mëlçisë, dhe 10% e ka prejardhjen nga frymëmarrjes dhe përmes lëkurës. Në hequr atë nga trupi kërkon deri në 12 orë. Helmimi Mjekimi etanol është Lavage stomakut, organizatat detyruar diuresis dhe aktivitete të tjera detoxification.

Një model zhvillon helmim të rëndë me metanol, i quajtur edhe alkool metil ose druri. Kjo është praktikisht i padallueshëm nga etanoli për shije dhe erë, por shumë më tepër toksike. Ai është një shtet i dobët i dehjes. Shenjat e para të helmimit metanol janë vizioni dëmtim. Kjo është manifestuar në simptoma të tilla si ndezje fluturon para syve të mi, vizion konfuzion deri verbëri ndaj zgjerimit të mprehtë e nxënësve dhe mungesën e reagimit ndaj dritës.

Më vonë, dhimbje në kokë dhe këmbët, funksioni shqetësuar zemrës, ka konfuzion, nganjëherë ngacmim reaktive dhe konvulsione.

Trajtimi përbëhet nga Lavage stomakut dhe spastrimit zorrë, emërimin si një antidot etanol brenda ose, në raste të rënda, intravenoz, diuresis detyruar. Nëse është e nevojshme - duke përdorur aparat pastrimi i gjakut "veshkë artificiale".

Surrogates vetëm i rrezikshëm për shkak se alkooli që përmban papastërti dhe alkool Ant metil dhe komponimet e tjera karbonil. Prandaj ata janë 1,5-2 herë etanol toksike ismertelno rrezikshme për trupin.

Helmimi drogës

Nga drogat më shpesh ndodh helmim pilula gjumi, tranquilizers, droga neyrolepticheskih nga grupi i barbiturates. Ata pengojnë veprimin e sistemit nervor qendror. Koma zhvillohet gradualisht, duke filluar nga gjumi për pikë të mungesës së reagimeve ndaj stimujve të jashtëm dhe ngathtësi (impotenca) muskujt. Kjo çon në dështim të frymëmarrjes dhe të zemrës. Në depresion mund të ndodhë aspiratën (lënë pas dore) e përmbajtjes stomak në rrugët e frymëmarrjes me zhvillimin e pneumoni (pneumonia). Trajtimi konsiston në kryerjen e masave për eliminimin e toksinave nga trupi, pa ndjenja - parandalimin e bedsores.

Helmimi benzinë

Helmimi benzinë ​​mund të ndodhë nga gëlltitje të substancës në rrugët e frymëmarrjes apo në zona të mëdha të lëkurës. Simptomat ngjashme me dehje dhe karakterizohen me agjitacion, marramendje, nauze dhe vjellje. Në raste të rënda mund të ketë humbje të vetëdijes dhe konfiskimet. Kur injektuar në traktin gastrointestinal, dhimbje të barkut, diarre përzier me gjakun dhe të mosfunksionimit të mëlçisë. Mjekimi kryhet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore dhe është për të mbështetur funksionet e organeve të prekura.

Klori Helmimi

Helmimi gjithnjë e më e zakonshme klor. Ata shpesh ndodhin në shtëpi, nga përzierja klor dhe alkaline detergjenteve. Helmimi klinikisht klor manifestuar djegur sipërme inhibimin udhë ajrore refleks i qendrës frymëmarrjes. Në raste më pak të rënda, personi ndjen dhimbje në sy, lacrimation, kollë të dhimbshme, dhimbje koke. Aty humbjen e sistemit të frymëmarrjes, në formën e emfizemë akute dhe pneumoni akute. Përdorur në trajtimin e inhalacion me oksigjen, antibiotikët, inhalacion solucion sode dhe anestezi.

Karbonit helmimi me monoksid

I grupit të helmimit mbytje dal helmimi me monoksid karboni. Ajo është prodhuar nga djegia jo të plotë të substancave të ndezshme në një mungesë të oksigjenit. Me të shpejtë humbje ndjenjash helmimi zhvillim, konvulsione, nxënësit Dilated dhe cianozë e lëkurës. Me helmim gradual, dhimbje koke, tringëllimë në veshët, marramendje, sytë e përlotur, hallucinations vizuale dhe auditory, paralizë motorike (imobilizimi) me ruajtjen e vetëdijes. Goditja kryesore e pranon, respirator dhe kardio nervor - vaskulare sistemit. Ndihma e parë konsiston në heqjen e viktimës nga zona e ndotur, mbytje të bollshme e oksigjenit në spital. Nëse ju shkelë frymëmarrjes lidheni pacientin në freskore.

Në shtëpi merrni helmim të lehtë. Të jetë mirë për veten dhe miqtë.