Termike djegur


Burns - një formë mjaft të zakonshme e dermatit që ndodh si rezultat i drejtpërdrejtë i temperaturave të larta mbi lëkurën e njeriut. Temperaturat e larta, duke shkaktuar djegie mund të jetë rezultat i substancave të lëngëta, të ngurta dhe të gaztë. Shpesh kjo flaka, me avull, trupi i nxehtë dhe lëngjeve të nxehtë. Për të përcaktuar taktikat e djeg viktimës duhet së pari të dinë faktori që e ka shkaktuar dështimin.

Shenjat e kujdesit


Shenjat e djegieve mund të jetë skuqje, fshikëza dhe blisters me përmbajtje të lëngshëm gërryes, dhe sipërfaqe ulcerative dhe dëmtim të rënda, në formën e nekrozë (shkatërrimin, nekrozë) të indeve. Të naznacheniyalecheniya duhur dhe me kohë të kujdesit ishin të ndarë në sipërfaqësore dhe e thellë. Nga sipërfaqja djeg djeg përfshijnë 1,2 dhe 3, dhe gradë. Dhe për 3b thellë dhe 4stepeni.

Lightest mase kujdesi porazheniya1 karakterizohet me shfaqjen e skuqje, ënjtje dhe dhimbje të vogël. Takieozhohi shpesh janë të vetëm, pa pasoja, pas 2-4 ditësh. Rimëkëmbjes mund të ndodhë lulëzim e qelizave të dëmtuara. Djegiet e tilla shpesh ndodhin si rezultat i avullit të kufizuar të ndikimit dhe lëngjeve.

Shenjat e djegiet 1 shkallë

Shkalla II djeg manifestuar jo vetëm pamjen e skuqje, por flluska të madhësive të ndryshme me përmbajtje të lëngshëm. Sepse në këto lezione nuk është dëmtuar shtresa shtohet, të rivendosur lëkurës mjaft ndoshta 1-2 javë.

Shenjat e djegiet shkallë të 2

Më të rënda e sipërfaqes - ajo djeg shkallë 3. Të prekur janë të gjitha shtresat e epidermë, në fund të plagëve paraqitur pjesë padëmtuara e dermis dhe follicles ruajtura pjesërisht, dhjamor dhe gjëndra djerse. Klinikisht, këto djegiet dukshme flluska të madhësive të ndryshme me përmbajtje të lëngshëm-hemorragjike. Lëndimet e tilla janë ngjyrë kafe ose të zezë. Ekziston rreziku i bashkimit me një infeksion sekondar, duke rezultuar në fund të plagës mund të përkeqësojnë mposhtur shtresat më të thella.

Të gjitha djegiet thellë (Shkalla 3 I4 b) janë karakterizuar nga dëmtimi i përhapur në dermis, dhe si rrjedhim humbjen e indeve themelor.

Në foto Shkalla e kujdesit, 3A, 3B, 4

Në varësi të faktorit që e ka shkaktuar lëndime, djeg me karakteristika të përshtatshme. Dëmtimi shpesh shkaktojnë flaka djeg II diplomë, por ka një sipërfaqe të madhe të dëmit. Grimcat e indeve të djegur mbetur në plagë kur përpunimi pas të çojë në infeksion sekondar të plagëve. Ajo duhet të mbahet mend se në vijim prioritet forma dashuri është për të ndaluar djegien detajet e veshjeve. Kjo mund të bëhet me ujë ose duke mbuluar fushat djegia e indeve të dendura.

Lëngjet shpesh shkaktojnë zonë të vogël të dëmit, por më të thellë: shkallën e II-III. Veprimi në lëkurë me ngjyra të ndezura objekt karakteristike dëme të qartë kufi dhe thellësi të konsiderueshme.

Trajtimi i djegieve

Për zgjedhjen e trajtimit dhe prognozë pak dinë faktor shkaktoi humbjen e thellë të tij. Ju duhet ende të përcaktojë zonën e lëndimit. Ajo përdor një shumëllojshmëri të teknikave. Më të zakonshme: rregullat e "9" dhe "duar".

Në përcaktimin e sipërfaqe të mundur rendin e trupit njerëzor "9" i rritur është e ndarë në 11 zona barabarta, secila prej të cilave është 9% (1 i kokes dhe qafes, i gjirit 2. 3. stomakut, 4-5. Sipërfaqja e pasme e trupit (2 zones) 6-7. Çdo krahun, 8-9. çdo kofshë, 10-11. çdo këmbë dhe këmbë (së bashku) dhe gjenitale të jashtme më të ulët .Promezhnost Organizata Ndërkom- 1% sipërfaqe të trupit.

Rregulla "pëllëmbë" është numëruar zonë plagë si më poshtë. Në këtë rast, është supozuar se dora e njeriut është rreth 1% të trupit të tij.

Thellësia dhe zona e dëmit përcaktohet para së gjithash për të përcaktuar taktikat e pacientit me djegie. Për shembull, në qoftë se djegiet sipërfaqësore mbuluar më shumë se 30% të zhvillimit natyror të reagimit. Kjo quhet: djeg sëmundje, zhvillimin e dehje, infeksion dhe sepsë. Këto shtete kërkojnë aktiviteteve mjekësore emergjente dhe vetë në raste të tilla nuk është e pranueshme. Si flluska përmban një sasi të madhe të përmbajtjes lëngshëm, kjo është një shkelje e pronave rheologjike e gjakut. Për të vlerësuar peshën e spitalit treguesve vlerësuar gjithmonë e bilancit acid-bazë.

Ndihma e parë për djegiet

Ndihma e parë për djegiet duhet të synojë kryesisht në ndalimin faktorin bezdisshëm e ndikimit të rritjes së temperaturës në lëkurë. Në qoftë se vetëm skuqje të lëkurës duhet të jetë i ftohtë nën ujë të ftohtë për 15-20 minuta. Në mënyrë të pavarur mund të jenë të Burns shkaktuar nga nje droge me kit kryesore "Olazol" .pri dëmtojnë lëkurë në formën e fshikëza, erozioni, etj duhet menjëherë të kërkoni ndihmë të specializuar. Duhet të bëhet preprocessing plagë kualifikuar veshësh ointments antibacterial. Flluska ia plas, plagë dezinfektohet dhe imponuar dressings pa mikrobe. Nëse plagët ndotura rëndë administruar tetanozit. Shumica e painkillers janë futur. Përgatitjet specializuara për lezione të mëdha dhe të thella futur zgjidhje të shumta infuzion.

Nëse keni nevojë të përdorni grupe trajtimit lokale droga të tilla: për dezinfektim dhe trajtimin e plagëve që përdorin zgjidhje 3% e peroksid hidrogjeni, solucion ujor te Permanganat kalium, nitrofurans (furatsillina, furagin), chlorhexidine, polimiksinës, antibiotikët (chloramphenicol dhe erythromycin) dhe antibiotikët ( sulfonamides).

Për efikasitetin maksimal i trajtimit është e nevojshme për të zbatuar pafundësinë përkatëse dhe thellësinë e plagë. Shumica e rekomanduar kufizimin e lëvizjes së pjesës së dëmtuar të trupit. Dieta e pacientit duhet të merret në konsideratë humbjen e lëngjeve dhe të proteinave në humbjen.

Pas shërim kërkohet trajtim mbron lëkurën e ekspozuar ndaj faktorëve të dëmshme. Ju duhet të mbrojtur lëkurën e tillë nga ekspozimi i tepruar ndaj UV, duke mbrojtur atë me pajisje të veçanta faktor SPF- 50.

Si për të ndihmuar një fëmijë në kujdesin?

Pika më e rëndësishme në trajtimin e djegieve fëmijë - është trajtim antiseptik. Megjithatë, prindërit shpesh pyesin se pse procesi plagë të pashëruara, mbuluar me blisters në të njëjtën kohë të rivendosur indeve të dëmtuara, lehtësimin e dhimbjeve dhe ende të arritur dëshiruar efekt dezinfektimin. Zelenka dhe jod - ky shekulli i kaluar, para se këto fonde janë shumë agresive për lëkurën delikate fëmijën prirur për acarim dhe diatez. Prandaj, pediatër rekomandojnë përdorimin e përgatitjeve moderne antiseptik bazuar në kripë argjendi, të tilla si Sulfarhyn. Ky mjet përshpejton procesin e shërimit, mbron nga bakteret dhe të sigurt për lëkurë të ndjeshme e fëmijës.

Mjetet juridike popullore Trajtimi i djegieve

Në trajtimin e djegieve përdorimin e mundshëm të parave të njerëzve. Me efekt të vogël në lëkurë, është skuqje, gunga dhe blisters, ju mund të përdorni lagësht-tharje zakonshëm me barishte. Më të rëndësishme janë: leh lisi, kamomil, tufë, celandine, gatuar sipas udhëzimeve për përdorim të jashtëm. Në temperaturë dhome barishte lagur gazë, bërë në 6-8 shtresa dhe i mbuluar për 15 minuta e lëkurës së dëmtuar. Procedura përsëritet për gjashtë orë, e ndjekur nga 3 orë relaksim të procedurave. Pra, dressings lagësht-thatë të kryera gjatë ditës 2-3, zhdukja e shenjave të inflamacionit akut. Në natën, kur është e nevojshme që të aplikoni krem ​​antibacterial për plagë "Levomikol" nën leckë dhe rrjetë fashë. Nuk është e rekomanduar për të përdorur barishte për shenja të infeksionit në plagë. Shenjat e infektimit është konsideruar shfaqja e një hemorragjike soderzhimohoili flluskë vetëm spreaders, si dhe skuqje rreth flluskë edges. Ju duhet të konsultoheni me një specialist për të marrë trajtimin e duhur.

Viktimat me djegie duhet të pini shumë lëngje (ujë mineral, pije frutash, çaj të ngrohtë) për të rivendosur ekuilibrin e ujit në trup. Me një sipërfaqe të madhe prej plagë mundur dridhura. Në këtë rast, viktima duhet të mbulojë. Brenda nevojë NSAIDs për antipiretik qëllim dhe efekt analgjezik. Ju mund të përdorni Analgin, Efferalgan në doza terapeutike.

Nëse skuqje mund të përdorni krem ​​hidratues me linjat e shumta dermatologjike të tilla si "Uryazh" - "Ksemoz", "Ebenezer" - "Trikzera" 5-6 herë në ditë, sidomos pas kontaktit me ujin. Faktor kujdesit të lëkurës, u ndikua irrituese duhet të jenë shumë të kujdesshëm. Kur objektet larjes duhet të përdoren që nuk dëmtojnë mantelin hidro-lipidet e lëkurës. Për këtë qëllim, barnatore fituar gels veçanta dhe soaps nga seria "Bioderma" dhe "Uryazh». «Cu-Zn» ose «H2O- Sensibio"

Konsultimi me temë shënuar:

1. A është e vërtetë që djeg mjeku duhet të bëjë combustiologists.
Po, me të vërtetë nuk është një specialist i tillë i cili merret vetëm me djegie, dhe të gjitha aspektet që lidhen me to. Në kompetencën e tij janë shpesh një kombinim i zonës së madhe dhe thellësinë e plagë, dhe reagimin e trupit për të shfaqjes së sipërfaqes djegur. Trajtimi i djegieve sipërfaqësore kryer me sukses dermatolog.

2. A mund të djeg një yndyrat freskët ointments yndyrshëm ose produkte zhyrosoderzhaschye, të tilla si krem ​​ose vaj?

Jo. Kjo sjellje përkeqësojnë ashpërsia e lëndimit dhe do të duhet plagët shtesë pastrimi, tani e naftës.

3. Ne e dimë që në Mesjetë përdorur hekur torturës nxehtë. Pse në lëndët vdiq nga një ndikim të tillë të fortë?
Kështu, tema e nxehtë shkaktuar djegie të thella, por dëme në zonë nuk ishte, reagime të mëdha sistematike, zakonisht jo të zhvilluara.

4. Mund Burns zbatohen për akull dëmtuar sipërfaqe?
Ju nuk mund të, sepse ajo mund të shkaktohet nga ngrirja, e cila do të kontribuojë për dëmin shtesë në qelizat dhe indet.

5. A mund të aplikoj për plagët nga djegiet gjethet e bimëve të ndryshme të tilla si aloe, Kalanchoe dhe mustaqe të tjera të artë?
Jo. Kur përpunimit plagë të tilla mbetje të ekstrakte bimore të çojë në plagët e tjera të traumës.

6. A është e vërtetë që duke marrë vitamina mund të përshpejtojë shërimin e lëkurës djegur?
Po. Kur shëruese sipërfaqe të djegur për të formuar formimin e indeve mbresë rritur kolagjenit - proteinave kryesore indet fijor. Kjo shton nevojën e trupit për vitaminë C. Sting shkakton stres të konsiderueshëm fizik dhe emocional për trupin, duke rezultuar në rritjen e kërkesave të vitaminave të grupit B.