Ngrirja


Morth - Kjo lezione specifike të lëkurës nën temperatura të ulëta, erërat e forta dhe lagështia e lartë, reaktivitet të ulët. Pjesa më e madhe e dëmit të ekspozuar spikatur gjymtyrët dhe pjesët e trupit, vesh, hundë, cheekbones rajon. Tërhequr në zhvillimin e këpucë ngrirja ngushtë dhe lëvizshmëri të kufizuar, duke rezultuar në një shkelje të microcirculation dhe innervation e lëkurës. Mungesa e gjakut mund të ndodhë jo vetëm kur një të ftohtë të fortë. Oksigjeni është i domosdoshëm për funksionimin normal të indeve pushon të tyre ka ardhur në 8 gradë mbi zero. Prandaj, kushtet e tjera të tilla si veshje lagësht dhe të shtrënguar, mbajtjen e përhershme në duart e çdo objekti, palëvizshmëri zgjatur dhe dështimin stresi trupit, kequshqyerja, beriberi ndodh vrull e anijeve të vogla, në kundërshtim me rrjedhjen e gjakut dhe indeve enzimë mangësi e tyre. Kështu, ngopjes me oksigjen indet e ulet, e cila çon në nekrozë indeve.


 

Simptomet e morth

Për të ofruar ndihmë të duhur dhe në kohë të viktimës së ngrirja, lezione të lëkurës janë të ndarë në ashpërsi. Më e lehtë - 1 shkallë, e karakterizuar nga mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, ndjesi djegie. Lëkura e prekur është i zbehtë, i fryrë pas ngrohjes dhe skuq me ngjyrë vjollcë-kuqe ngjyrë. Dëmtimi i tillë ind është restauruar zakonisht në 5-7 ditë, duke kaluar në fazën e lëkurë.

Simptomet e morth 1 shkallë

Në 2 gradë e blisters ngrirja duket përmbajtjes transparent, pasi ngrohja e lëkurës shfaqen kruarje intensive dhe dhimbje të mprehtë e lëkurës të prekur. Restaurimi i lëkurës mund të kenë nevojë 2 javë.

Simptomet e shkallë morth 2

3 shkalla e karakterizuar nga lezione te gjitha shtresat e nekrozë e lëkurës. Bubbles mbushur me përmbajtje të gjakut. Shërimi është një kohë të gjatë më shumë se një muaj, me formimin e plagët.

Simptomet e klasës morth 3

Në 4 gradë të gjitha segmentet nënshtrohen nekrozë të indeve të buta. Lezione të lëkurës manifestuar të rënda, ënjtje të vazhdueshme dhe humbjen e ndjeshmërisë.

Simptomet e klasës morth 4

Simptomet e hipotermi

Duhet të theksohet se në bazë të temperaturave të ulëta të ambientit mund të jo vetëm lezione të lëkurës lokale në formën e ngrirja. Dridhura pazakontë të përbashkët, e cila manifestohet rënie të përgjithshme në temperaturën e trupit nën 34 gradë, të dridhura, ulur normën e zemrës, norma e frymëmarrjes, presionin e gjakut, shkelje të kushteve të përgjithshme, vetëdijen ndonjëherë janë dëmtuar. Lëkura tërë trupi i zbehtë, cyanotic, me elemente të "lëkurës patë".

Shkatërrimi i tillë sistematik i trupit mund të ndodhë si rezultat i absorbimit të zgjeruara të indet nekrotike nga qendra e ngrirja. Në këtë drejtim, kur simptomat e para të përgjithshme të shëndetit duhet të kontaktoni një specialist. Që nga ngrohja e dukshme "borxh oksigjen të indeve" e trupit që hipoksi do të rritet, dhe shkelje e gjendjes së përgjithshme të progresit. Në spital për të përcaktuar shkallën e viktimës do të vlerësojmë nivelin e bilancit acid-bazë në gjak.

Ndihma e parë për morth

Kur shenjat e para klinike të ngrirja duhet sa më shpejt të jetë e mundur jo vetëm të ngrohtë gjymtyrë të prekur në një dhomë të ngrohtë, por viktimën.

Kur unë ngrirja shkallë, lëkura e prekur duhet të jetë e duart ngrohtë ngrohtë, masazh të lehta, aplikoni një fashë sterile pambuku-garzë.

Në lëkurë i krisur është e rekomanduar për të aplikuar Moisturizers të tilla si "Koldkrem", "Trikzera", "Emolyant Extra" "Ksemoz" disa herë në ditë dhe gjithmonë pas kontakt me ujin.

Mjetet juridike popullore sigurta të përdorura në ngrirja konsiderohet concoctions butë e bimëve, lisi leh, kamomil si fasha ose banja të përgjithshme. Për kompresë të ngrohjes duke përdorur napë, palosur në 5-6 shtresa ngjyhet zierje e bimëve të listuara më sipër temperaturë dhome, vënë në lëkurën e lënduar nga ngrica, pastaj të përfundojë plastike, shtresa e lartë trashë leshi gri dhe pribintovyvayut për 6-8 orë. Për të krijuar kushte optimale për nënshkrimin e çdo shtresë të njëpasnjëshme duhet të rritet në madhësi. Kjo procedurë çon në vasodilatation dhe rrjedhimisht, ngrohja e lëkurës.

Në mënyrë të pavarur viktimës duhet t'i jepet pije të nxehtë, ushqim të nxehtë. Grupi i mundur plotësimi i barnave jo-steroidal anti-inflamator (Analgin), një grup prej salicylates (aspirina), një grup i antispasmodic (No-Spa, papaverine).

Në përgjithësi butë ngrirjes trupit, manifestuar temperaturën e trupit 32-34 ° C, të lëkurës "gunga patë" moderuar zbehtë ose cyanotic, të dridhura, vështirësia e gjuhës, ngadalësuar norma e zemrës për 60-66 rrahje në minutë dhe unë-shkallë ngrohjes morth mundshme trupi ndjek. Viktimë është vendosur në një banjo e ngrohtë të ujit në një temperaturë fillestare prej 24 ° C, e cila gradualisht rritur në një temperature normale trupore.

Në lezione të thella të lëkurës, II-IV shkallë fshij thyer lëkura nuk është e rekomanduar gjymtyrë lënduar nga ngrica duhet të jetë fikse duke përdorur mjete të improvizuara, materiale sterile fashë të izolojnë dhe të thirrur një ambulancë.

Me trupin e ftohjes, i shoqëruar nga temperatura e trupit nën 32 frymëmarrje të rrallë dhe të cekët, të vjella, konvulsione viktimë rekomandohet edhe sa më shpejt që të jetë e mundur për të ofruar në spital.

Trajtimi i ngrirja

Në shkallën e II goma ngrirjet flluska zbuluar dhe për të hequr të gjitha rregullat e asepsis. Lëkura rreth trajtohen flluska borik alkoolit apo acidet salicili. Fashë me ointments antibacterial, droga për të nxitur proceset e rigjenerimit: Dermazyn, Levomikol. Pas 5-10 ditësh fizioterapie emëruar: banja elektrosvetovye, doza rrezatimi ultravjollcë duke filluar nga suberitemnyh, UHF-terapi metodë darsonvalization. Për të parandaluar antibacterials mesme intramuskulare infeksion administruara (penicilinën)

Nëse morth III Niveli pas heqjes flluska dhe përcaktimin e kufijve të nekrozë e lëkurës zakonshëm që përdoren me zgjidhjen hypertonic e NaCl. Gjatë javës së parë të trajtimit të heq indet e vdekur. Për të përmirësuar shërimin plagë janë përdorur edhe trajtime fizike terapi. Ndonjëherë imponojë kufizuar hedhura gjymtyrë lëvizshmërisë.

Nëse morth shkalla IV kryhen prerje të vdekur indeve, amputim të gjymtyrëve.

Në trajtimin e dermatitit kronike të shkaktuara nga ekspozimi i zgjatur ndaj lëkurës duke përdorur temperaturat e ulëta dhe vitaminë çaj tonik dhe mënyrat e përmirësimit të qarkullimit periferik. Pacientët me ngrirja në dietë duhet të rrisë përbërësit proteina-vitaminë. Me fizioterapi është më e rëndësishme në suberitemnyh doza ultravjollcë rrezatimit.

Prodhimi dhe Parashikimi për ngrirja varet nga shkalla e lezioneve. Për ngrirja butë, pas restaurimin e lëkurës së dëmtuar duhet të trajtojnë atë me kujdes. Përsëritet ngrirjes, të lëkurës të prekur më parë mund të ndodhë shumë më të shpejtë. Rezultati i ngrirja rënda mund të jetë jo vetëm humbja e gjymtyrëve, por vdekja.

Siç u përmend më lart, faktorët e rrisin mundësinë e ngrirja në sezonin e ftohtë shumë, kështu që ju duhet për t'iu qasur seriozisht çështjen e trajnimit do jashtë në një periudhë kaq të vështirë për trupin.

Konsultimi mbi temën e morth:

1. A është e vërtetë se djersitje të tepruar të këmbëve është shkaku ngrirja?
Djersitje të këmbëve rrit lagështia e veshjeve dhe mbathjeve në kontakt me lëkurën dhe në këtë mënyrë ulet pronat e tyre izolues.

2. Pse janë më të prirur ngrirja moshuarit dhe fëmijët?
Gjymtyrë Furnizimi varet nga sasia e gjakut që rrjedh nëpër enët të indeve. Të moshuarit e natyrshme jo vetëm obliterating sëmundjet e gjymtyrëve, por edhe sëmundje të ndryshme sistemike e enëve të gjakut dhe kapilarët. Ky është një faktor themelor për lezione të lëkurës gjatë sezonit të ftohtë. Nga rruga, njerëzit pijnë duhan, për shkak të vrull vazhdueshëm të enëve periferike, është edhe më i prirur gjymtyrë të tjera ngrirjet. Trupi fëmijëve ende nuk e ka formuar plotësisht mekanizëm thermoregulatory, kështu që çdo hipotermi nuk sootvetstvuyuscheyu gati për t'u përgjigjur.

3. sëmundjet e lëkurës e cila rrit rrezikun e morth?
Të gjitha sëmundjet që rezultojnë në furnizimin me gjak të trazuar në indet tërhequr për zhvillimin e ngrirja. Si shembull, sëmundje të ndryshme sistemike të lidhës atrofi mbresë ind.

4. Trupi Pse dobësuar ngrirja më të prirur?
Në trupin e një të kohëve të fundit fizike lodhje, trauma, ftohjet dhe dëmtime të tjera të ndryshme të gjitha proceset metabolike janë reduktuar furnizimin me gjak të indeve është e kufizuar dhe, në përputhje me rrethanat, më pak është prodhuar, shumë të nevojshme në sezonin e ftohtë, të ngrohtë.

5. Pse njerëzit në dehje alkoolike shpesh merrni lezione të lëkurës nga të ftohtit?
Kjo është për shkak të faktit se për shkak të rritjes së trupit periferike vaskulare alkoolit humbet më shumë për ngrohje. Një person i tillë nuk do të përjetojnë simptoma të fillojë me lezione të lëkurës ulur pragun e ndjeshmërisë nën ndikimin e faktorit të alkoolit. Shpesh, faktor i rëndë është palëvizshmëri zgjatur dhe gjymtyrët peredavlyuvannya, duke rezultuar në furnizimin me gjak të shqetësuar dhe ishemi saj themelor ind (gjakderdhje). Në këto inde është vdekja masiv celular që rezulton në formimin e nekrozë.

6. Pse në të ftohtë nuk mund të fshij lëkurën lënduar nga ngrica në dëborë?
Anijet në këtë lëkurës është shumë e brishtë dhe fërkime borë lehtë mund të dëmtojë që rrisin foto e humbjes. Mekanike lëndim shkaktuar borë, gërvishtjet - ky është një faktor shtesë për infeksion të lëkurës të prekur.

7. A lëkurës lënduar nga ngrica rekomandohet alkool fërkim zgjidhje, vajra, yndyrna?
Kjo metodë nuk është e pranueshme, në formën e dashuri thellë: shkallë II-IV. Sy të papërvojë shpesh është e vështirë të dallojnë peshën e ngrirja.

8. Pse nuk mund të ngrohtë gjymtyrë lënduar nga ngrica pranë zjarrit, bateri, ngrohje? Ndjeshmëria e indeve të prekura është zvogëluar. Rast i mundshëm shtese e lezioneve lëkurës, por në formën e djegieve termike.

9. Si të visheni gjatë të ftohtit për të parandaluar ngrirja?
Ju duhet të vishen në mënyrë që shtresa të rrobave nuk përmbahen me njëri-tjetrin dhe të lënë një shtresë e ajrit në mes të asaj të madh në mbajtjen e ju të ngrohtë. Veshje të sipërme duhet të jetë i papërshkueshëm nga uji dhe neproduvaemoy. Këpucë nuk duhet të jetë shumë i ngushtë dhe e thatë. Me rritjen e këmbët Djersitje është e rekomanduar që të përdorin insoles ngrohta dhe çorape leshi në këmbë të zhveshur si ata thithin lagështi të tepërt dhe të lënë këmbët e thatë.

10. Ajo që kur acar nuk është e rekomanduar që të veshin unaza në gishta e tyre?
Gishtat e para unazë shpesh ndërhyjnë me rrjedhën normale të gjakut në kushte të ftohta është shumë e rëndësishme. Së dyti, metalike fitilin më shpejt në të ftohtë në temperatura të ulëta, dhe kështu potencialisht ftohjes faktor.

11. Çka kur "primorazhivaniya" lëkurë, mukoza ngrirë për objekte hekuri?
Ajo duhet të lihet me të ngrohtë, por jo ujë të nxehtë vend mbërthyer metalit të ngrohtë deri dhe thyejnë "kontakt" tuaj me lëkurë. Plagët e tilla zakonisht nuk të thellë. Ju duhet të ndaluar gjakderdhje dhe dezinfektoj një dëm të tillë me peroksid hidrogjeni. Ju pastaj mund të bëjnë "Olazol", "Dermazyn" dhe të tjerët. Medikamente përdoren për të trajtuar sipërfaqet njomje sukses. Te mjeku me këtë lloj të dëmit ende duhet të aplikojnë.