Diabetik koma


Diabeti - një sëmundje e përhapur kronike e karakterizuar nga çrregullime metabolike. Diabeti është jo vetëm komplikime të rrezikshme vonë (dëmtimi i indeve nervore, enëve të gjakut, mëlçisë, veshkave), por edhe kushtet akute (vende). Kushtet emergjente në diabet të ndryshme në drejtim të shkaqeve dhe mekanizmat e shfaqjes së tyre. Koma mund të shoqërohet me glukozë të ulët në gjak apo, anasjelltas, të jetë në sfondin e hyperglycemia (sheqerit të lartë). Aktualisht, ekzistojnë koma tre opsione diabetik me glukozë të lartë të gjakut (ketoacidosis diabetik, koma hyperosmolar, acidozës laktike) dhe dikush hypoglycemic me sheqer të ulët.


Ketoacidosis diabetik

Ketoacidosis diabetik - në fakt është faza jashtëzakonisht e vështirë e çrregullimeve metabolike në diabet mellitus tip 1. Në raste të rralla, kjo mund të jetë një gjendje kome në pacientët me tip 2 sëmundje.

Arsyeja për këtë situatë urgjente është mungesa pothuajse e plotë e insulinës në trup. Kjo situatë ndodh kur diagnostikuar vonë diabet tip 1. Në këtë rast, sekrecion tyre insulinës në trup është e pamundur për shkak të vdekjes së qelizave beta në pankreas, dhe trajtimi nuk është kryer për shkak se diagnoza nuk është i instaluar. Diabeti vonuara zakonisht është diagnostikuar në të rriturit e rinj të prirur për të kryer ndonjë sëmundje e këmbë dhe të mos i kushtoj vëmendje të sëmundjeje. Përveç kësaj, pas 18 vitesh proceset e shkatërrimit të qelizave beta janë të ngadalshme se një fëmijë, dhe kjo do të thotë se diabeti zhvillohet shumë ngadalë, duke lejuar një person për të përshtatur për sëmundje gjatë jetës. Në fund të fundit, një pacient pasi pacienti merr në spital në një ambulancë, duke anashkaluar në fazën e shqyrtimit në klinikë.

Gjithashtu, shkelje të trajtimit të diabetit tip 1 të çojë në zhvillimin e ketoacidosis. Këto gabime të zakonshme përfshijnë përdorimin e vonuar e insulinës ose magazinimit të pahijshme, dështimi në sistemet e insulinës (shiringë-stilolapsa, pompat), llogaritjes pasaktë e dozës së insulinës nga numri i karbohidrateve. Në disa raste ketoatsidaticheskaya koma ndodh kur anulimin e paautorizuar të insulinës. Ideja për të refuzuar trajtimin e pacientit mund të vijnë nën ndikimin e opinionit negativ publik për injeksione insulinë ose pas duke studiuar teknikat pseudoscientific në internet, duke premtuar trajtim për diabetin tip 1. Dështimi i insulinës në këtë sëmundje në disa ditë që çojnë në zhvillimin e ketoatsidoticheskoykomy diabetik.

Sëmundjet të rënda shoqëruese (infeksion, inflamacion, sulmet në zemër, goditje) të çojë në zhvillimin e vende të tilla.

Simptomet e ketoacidosis

Mekanizmi i ketoacidosis përbëhet nga disa pjesë. Në mungesë të insulinës në mënyrë dramatike rrit nivelin e sheqerit në gjak. Glukozë e tepërt është excreted përmes veshkave fillon, duke sjellë me vete dhe mjaft e lëngjeve. Kjo çon në dehidratim të rëndë. Pacienti shpesh shkon në banjo dhe pirë shumë ujë çdo orë. Lëkurës dhe mukozës bëhet e thatë dhe të humbasë elasticitetin. Në sheqer indeve nuk mund të merrni në, sepse brenda qelizave si një rezervat materiale të energjisë së konsumuar yndyrë. Pacienti fillon të shpejt të humbur peshë. Prishja e indit dhjamor, një sasi e madhe e organeve keton dhe acidet yndyrore të lirë. Këto substanca të grumbulluar në sasi të mëdha në gjak. Ndryshimi ekuilibrin acid-bazë e gjakut. Acid Gjaku irriton qendrën frymëmarrjes. Në njerëz, gulçim ose zhurmshme të marrë frymë thellë. Në ajër exhaled duket trupat ketone papastërti. Në dhomën ku era pacienti i aceton.

Ketoacidosis zhvillon brenda pak ditësh, më pak orë. Gradualisht, pacienti është kusht ndryshime. Si progresion të komplikimeve akute pacienti është duke u bërë më pak i shoqërueshëm, përgjigjet monosilabik pyetje, shumë fjetur. Në raste të rënda, humbja e vetëdijes zhvillon dhe gjendje kome.

Nëse ju ketoacidosis dyshuari duhet menjëherë të tregojnë mjekët e pacientit. Telefononi një ambulancë ose të marrë atë në spital të tyre.

Trajtimi ketoacidosis

Për të konfirmuar diagnozën, mjekët do të bëjë një test të gjakut për sheqer, pH, organet e ketonit, elektroliteve. Gjithashtu, një studim i urinës. Trajtimi kryesor në rastin e ketoacidosis diabetike është insulinë. Në jetën e përditshme, diabeti subkutane injektuar substancën. Por ketoacidosis këto injeksione nuk janë të efektshme. Ju duhet intravenoz insulinë në doza të vogla çdo orë. Përveç kësaj, pacienti do të caktohet pikoj për të luftuar dehidratim, medikamente për të normalizuar përqendrimin e kripërave në gjak, dhe medikamente të tjera treguar.

Koma Hyperosmolar në diabet

Hyperosmolar koma - është shkalla ekstreme e metabolizmit në diabet tip 2. Në raste të rralla, gjendje kome ndodh në llojet e tjera të diabetit. Parazgjedhur është mosha e avancuar e pacientëve, sëmundjeve njëkohshëm i sistemit kardiovaskular. Për këtë vende karakteristike jashtëzakonisht të përqendrimit vlera të larta të glukozës në gjak. Në të njëjtën kohë trazirat e bilancit acid-bazë të gjakut ndodh. Kjo do të thotë se pH në gjak mbetet normale. Gjithashtu, nuk ka formimin e tepruar e organeve keton dhe acidet yndyrore të lirë. Pacientët nuk do të jetë një erë fryma aceton ose të thellë zhurmshme frymëmarrjes. Pacientët pikë gjendje hyperosmolyarnoy është shprehur në gradë dehidratim ekstreme. Gjatë zhvillimit të gjendjes së jashtëzakonshme (dhe disa ditë), pacienti humbet deri në 10% të peshës trupore.

Mekanizmi i pikës dukuri është mungesa relative e insulinës në comorbidity sfond dhe dehidratim të mprehtë. Rritjet e sheqerit në gjak në vlerat 5-10 herë më të lartë se normale. Një përqendrim i vogël i insulinës në diabet tip 2 është gjithmonë aty, sepse indi dhjamor ishte prishur. Produktet e saj prishjen nuk e mbush gjak. Por nivelet e glukozës në gjak aq e lartë që ajo vetë bëhet pronat toksike në lidhje me tru. Sheqeri excreted në urinë. Që një person humb një shumë e lëngjeve, zhvillimin dehidratim.

Rënduese shtet hyperosmolar: të vjella, diarre, diuretics, gjakderdhje, djegiet, kufizimit fluide, proceset shoqëruese infektive, traumat, kirurgji, shkeljet sistematike të dietë.

Edhe në qoftë se diabet tip 2 ndodh lehtë të mjaftueshme për të trajtuar vetëm dietë dhe tableta, kjo nuk do të thotë se pacienti është i sigurt nga vendet hiperosmolyanoy. Në moshën e vjetër, çdo sëmundje e lidhur mund të ndikojnë dukshëm metabolizmin e karbohidrateve dhe të shkaktojë përkeqësimin e diabetit.

Nëse pacienti mund të dyshohet koma hyperosmolar, ajo duhet të dërgohen menjëherë në spital.

Vendet trajtim hyperosmolyarnoy

Tashmë në një spital do të bëhet analizat e gjakut dhe urinës. Do të jetë e përshkruar trajtimin e sëmundjes themelore dhe comorbidities. Kryesor në trajtimin e shtetit hyperosmolar është konsideruar të plotësoj lëngun humbur vëllim përdorur droppers. Gjithashtu duke u trajtuar vena me doza të vogla e insulinës çdo orë.

Acidosis laktik në diabet

Laktik acidosis - gjendja e jashtëzakonshme që ndodh kur rritje të mprehtë në përqendrimin e acidit laktik në trup. Në pacientët diabet vuajtjet e mundshme të moshuar nga sëmundje të rënda të mëlçisë, veshkave, zemrës, mushkërive ose alkoolizmi kronik. Acid laktik është formuar në indet kur uria oksigjen. Sëmundje të rënda, sidomos të zemrës dhe të mushkërive shkakton dështim oksigjen të tillë.

Në diabet acidosis laktik shkakton përdorimin e një glukozës-uljen e drogës - Metformin. Ky ilaç nxit formimin e acidit laktik në indet. Për mjekët më të rëndësishme në parandalimin e acidozës laktike është vetëm metformina vlefshme destinacion. Dhe pacientët janë të rekomanduara për të krejtësisht të braktisur vetë dhe në mënyrë rigoroze ndiqni udhëzimet e mjekut tuaj.

Simptomet e acidozës laktike

Tipar tregon e acidozës laktike konsiderohet dhimbje të muskujve përhapur, dhimbje gjoksi, dobësi të rënda, gulçim në pjesën tjetër, dhimbje barku, ul performancën. Acidosis laktik shoqëruar me të vjella, neveri. Qendra frymëmarrjes inatosur përqendrim të lartë të acidit laktik, kështu që nuk është fryma e madhe të thellë. Erë aceton në ajër atje.

Trajtimi acidosis laktik

Diagnoza është kryer në bazë të testeve laboratorike. Përcaktimin e analizave mund të konsiderohet si përcaktues rritur ndjeshëm nivelet e kripë e acidit laktik në gjak. Trajtimi i vendeve të bazuar në futjen e zgjidhjeve alkaline, lëngjeve dhe mbështetje ilaçe presionin e gjakut. Në disa raste, nevoja për seancat e pastrimit të gjakut përmes një veshkë artificiale.

Hypoglycemia rënda në diabet

Hypoglycemic koma - një gjendje kome, lidhur me një rënie të mprehtë në nivelet e glukozës në gjak. Kjo shpesh i kushteve urgjente në diabet. Më shpesh kjo ndodh në pacientë që marrin trajtim insulinës, dhe në mënyrë të barabartë të jetë e mundur me çdo lloj të diabetit.

Hypoglycemia vërtetë është për të zvogëluar e sheqerit në gjak nën 2,2-2,8 mm / l. Provokon një rënie në mbidozë glukozë të drogave (për shembull, përmes harresës apo gabimisht) ushtrimin e paplanifikuar, duke lënë mënjanë ushqimet apo të hahet asnjë karbohidratet, dhe alkoolit në sasi shumë të mëdha. Për më tepër, doza e alkoolit të pastër 20-40 ml është konsideruar më e rrezikshme në terma hypohlykemyy.

Simptomet e komë hypoglycemic

Manifestimet e hypoglycemia lidhur me mungesën e energjisë në qelizat e lëvore cerebrale dhe lirimin e një numri të madh të hormoneve të stresit në gjak. Shenjat e hypoglycemia është një dhimbje koke, marramendje, mpirje e buzët, gjuhën, ankthi, përqendrimi reduktuar, frikë, ankth, çrregullime të të folurit, konvulzione, urisë, pështyme, palpitations, nervozizëm, dridhje në gishta, të dridhura në trup, djerse të ftohtë nauze, vjellje, urinim i tepruar, humbja e papritur vizion.

Trajtim

Në shenjë e parë e pacientit hypoglycemia duhet të ndihmojnë veten e tyre - ngrënë atë që është zakonisht e ndaluar dietë - ëmbël. Ajo është e mirë për të pirë çaj të ngrohtë me 2-3 lugë sheqer, ose një gotë me lëng frutash. Ju gjithashtu mund të përdorni karamele, karamel, sheqer ose sheqer i rafinuar dhe produkte të tjera në glukoze apo fruktoza. Nëse pacienti nuk ka kohë kohë për të marrë karbohidratet, nuk është humbja e ndërgjegjes dhe komë zhvillimit. Në këtë rast, ndihma mund të sigurojë vetëm person i trajnuar. Ju duhet të hyjë në një zgjidhje të glukozës intravenoze ose zgjidhje ndërmuskulor glukagonit. Hypoglycemia e rëndë që kërkon hospitalizimin e detyrueshëm në një spital për ekzaminim, trajtimin dhe edukimin.