Gangrenë


Gangrenë është një formë e nekroza e indeve në një organizëm të gjallë që zhvillohet kur furnizimin me gjak apo shkeljen e innervation me ndikim të drejtpërdrejtë traumatike në to ose në disa çrregullime metabolike.

Lëkurës gangrenë mund të zhvillohet në të gjitha indet dhe organet e trupit të njeriut, mund të preken, indin nënlëkuror, mushkërive, zorrë, muskujve, vrer fshikëz. Hasur më së shpeshti në praktikën mjekësore pjesë fund gangrenë të këmbëve dhe të organeve të barkut (Shtojcë, fshikëz e tëmthit, zorrët dhe fusha të tjera.).


Në gangrenë historike retrospektivë, që rezulton nga çrregullime të qarkullimit të gjakut të gjymtyrëve, ishte i njohur tashmë për njerëzimin në kohët e lashta; në literaturën mjekësore përshkrim gangrenë ndodh tashmë në veprat e mjekëve lashtë Hipokrati dhe Celsus.

Shkaqet e gangrenë

Shkaku më i zakonshëm i gangrenë është uria oksigjenit të indeve për shkak të çrregullimeve akute të qarkullimit të gjakut në to, të cilat mund të rezultojnë nga trombozë ose emboli (bllokim qarkullojnë në substrate qarkullimit të gjakut (p.sh., u shkëput nga anije mur trombo)) i arterieve të mëdha, dëmtimit ose kontrolloni kirurgjikale ' arterie yazky zgjatur ngjeshja e enëve të gjakut ose bishtalec suva të shtrënguar të hedhura, ndërsa kufizimin e hernias barkut zgavër, e gjarpërues e zorrëve, në disa sëmundje të enëve të gjakut (atherosclerosis, obliterans endarteritis, sëmundje Raynaud-së).

Duke zhvilluar gangrenë mund të rezultojë ndikimin e enzimeve organizëm që ndodh gjatë pancreatitis dhe sëmundjet peptike. Gangrenë gjithashtu mund të shkaktohet nga efektet lokale në indet mikrobet dhe toksina të prodhuara nga to, të vërejtura në infeksionet anaerobe (gangrenë gaz); çrregullime metabolike (diabeti) efektet në indet e temperaturave të larta dhe të ulëta (djegiet dhe morth), goditjet elektrike dhe kimikateve gërryes.

Gangrenë zhvillim mund të kontribuojë për dështim të zemrës, anemi, mangësi vitamina, pirja e duhanit, alkoolit konsum.

Shkaqet më të shpeshta të gangrenë e gjymtyrë në kohë paqeje janë trombozë dhe emboli, si në luftë - arteriet dëmit.

Simptomet e gangrenë

Manifestimet e sëmundjes varet nga karakteristikat e trupit dhe e trupit, e cila zhvillohet gangrenë, dhe shuma e shkatërrimit dhe të karakterit të tij. Më shumë gjasa të ndodhë gangrenë e gjymtyrë, i cili mund të jetë e thatë dhe lagësht.

Gangrenë e thatë Nuk është zakonisht një graduale çrregullime progresive qarkullimit të gjymtyrëve, në qoftë se ajo nuk është kurs i favorshëm përparon. Në fazën fillestare ka dhimbje të forta në arterie skaj nën bllokim. Lëkura bëhet gjymtyrë zbehtë dhe të ftohtë, mermer-atëherë merr një ngjyrë kaltërosh. Zhduket pulsin në arteriet periferike e gjymtyrë, reduktuar ndjeshmërinë e saj, ka shkelur lëvizjet në të. Fabrics humbasin lagështi dhe mumifikuyutsya, i ngjeshur, zmorschuyuchy dhe marrjen e një ngjyrë kaltërosh-zi për shkak të rrjedhjes së gjakut pigmente. Përhapja e gangrenë nivelit të kufizuar furnizimin me gjak të mjaftueshëm për të indeve, ku një vijë në mes të indeve të shëndetshme dhe të vdekur (i quajtur bosht demarkacionit). Që nga rënia e gangrenë e thatë nuk është indet vdekur dhe thithjen e produkteve prishja e mitur, gjendja e përgjithshme e pacientëve është i kënaqshëm, por depërtimi i infeksioneve indeve të vdekur, gangrenë e thatë mund të shkoni në lagështi.

Gangrenë thatë e këmbëve në një pacient me diabet.

Gangrenë lagur ndodh zakonisht në pacientët me gjymtyrë akute çrregullime të qarkullimit të gjakut mbipeshë (plagosje, trombozë akute ose emboli arteriet e madhe), e cila çon në nekrozë shpejtë të indeve me një përmbajtje të lartë të lëngjeve që nuk kanë kohë për të thahet dhe të bëhet një terren ushqyes për zhvillimin ose purulent infeksion putrefactive. Fundi i cakut të parë, bëhet e ftohtë, atëherë lëkura ka spote purple-kaltërosh dhe blisters mbushura me gjak që përmban erë faull. Pulse në arteriet periferike të gjymtyrëve nuk është e përcaktuar, është lëvizjet ndijor dhe aktive, duke përparuar me shpejtësi ënjtje, nuk ka tendencë për procesin delimitimin. Pëlhura janë nënshtruar ichorization, duke u bërë në masë të qelbur testovatoykonsystentsiyi pista gri ose e zezë.

Produktet prishjen absorbimi çon dehjes rëndë, e cila shkakton gjendjen e rëndë e përgjithshëm të pacientit. Ne përcaktuar dobësi dhe pacientit përgjumje, rrit norma e zemrës, ul presionin e gjakut, rrit temperaturën e trupit. Fytyrë bëhet hije dheu zhduket oreksin. Nuk është një kërcënim real për vdekjen e pacientit nga dehje ose sepsë.

Gangrenë e barkut (Colon, fshikëz fshikëz e tëmthit, shtojca) ka shenja klinike të peritonit.

Fushat gangrenë e zorrë e vogël (produkt pathoanatomical).

Dritë gangrenë dehje manifestuar konsiderueshme, nxjerr me kollë gëlbazë putrefactive me një erë faull, ndonjëherë - me fragmente të indeve të vdekur mushkërive.

lëkurës gangrenë formojnë vatra vetme ose të shumëfishta të nekroza e lëkurës, me gangrenë mund të jenë të thatë ose me lagështi.

Diagnoza e gangrenë

Ekzaminimi Laborator:

• gjakut komplet (UAC): leukocytosis karakteristike (rritur bardhë qelizë të gjakut numërimin e më shumë se 9 x 109 / l) me rritje përmbajtjen e formularit band neutrofile (mbi 5%).

• Analiza biokimik i gjakut: në gangrenë diabetik karakterizuar nga rritje e glukozës në gjak (hiperglicemi); në obliterating atherosclerosis shënuar rritje të kolesterolit;
• Testi i gjakut për sterilitetin, të përdorura në gangrenë e komplikuar nga sepsë. (agjentët infektive të fokusit qelbëzues në gjak). Përcakton natyrën e patogjen dhe për të përcaktuar ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve.
• sekrecione kerkimore nga plaga (sidomos në gangrenë lagur) Bacterioscopic (kërkime nën mikroskop pas materiale të veçanta errësirë) dhe bakteriologjik (izolimin e kulturë të pastër në media ushqyese) metodat, si dhe bën të mundur për të përcaktuar natyrën e patogjen dhe ndjeshmërinë e tij ndaj antibiotikëve.

Trajtimi i gangrenë

Trajtimi kompleks i pacientëve me gangrenë përfshin:

1) Masat për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme të pacientit;
2) masat që synojnë dalluar praktike nga indeve të vdekur;
3) masat për heqjen kirurgjikale të indeve të vdekur.

Aktivitetet e përgjithshme janë ulur për të eliminuar dehje, kontrollin e infeksionit dhe optimizimin e funksioneve më të rëndësishme. Zgjidhjet perdorura intravenoz të glukozës dhe elektroliteve (kripur, zgjidhja Ringer), antibiotikët e grupeve të ndryshme në bazë të ndjeshmërisë ndaj patogjenëve janë zbuluar, vitamina, diuretik, nëse është e nevojshme - transfuzionin e komponentëve të gjakut.

Në gangrenë diabetik e një rëndësie të madhe për normalizimin e glukozës në gjak duke korrigjimin dozen e insulinës. Në gangrenë anaerobe dhe oksigjenim ishemike përdorur hyperbaric (Oda presion).

Natyra e kirurgjisë varet nga organi prekur dhe përhapjen e procesit patologjike. Kur gangrenë e zgavrën e barkut treguar kirurgji emergjente - laparotomy (hapja zgavrën e barkut) dhe duke hequr trupin e vdekur apo pjesët e saj (apendektomi, operim zorrë, omentum madhe) kryhet në një spital kirurgjikale.

Trajtim lokal me gangrenë gjymtyrë është për të siguruar paqen, imponuar dressings sterile, bllokadën novokaina performancës, intraarterial zgjatur e administratës rajonale të antibiotikëve, painkillers dhe Vasodilators Qëllimi dhe anticoagulants.

Kur gangrenë e thatë e parandalimit gjymtyrë sjelljes kaloni atë me lagështi: përpunimit temperatura banja kimik të ajrit të ulët zgjidhje alkoolike të tanin, rrezatim ultravjollcë e indeve të vdekur, dhe kirurgji (amputim të gjymtyrëve) kryhet në mënyrë rutinore, pas formimit të vijës së demarkacionit. Në gangrenë e lagësht, zakonisht për arsye shëndetësore menjëherë prodhuar amputim gjymtyrë brenda indeve të qëndrueshme.

Kur gangrenë e lëkurës vdekur zonës ekzistuar.

Rehabilitimi i pacientëve pas amputim është reduktuar në përputhje me rekomandimet për kujdesin e qepje postoperative, duke formuar cungun, ruajnë lëvizjen e përbashkët dhe stërvitje të muskujve ruajtur. Në rast të një periudhe të favorshme postoperative, 3-4 javë pas amputim mund të kryejnë protezë fillestare. Metodat moderne të protezë lejojnë njerëzit të cilët iu nënshtruan amputim, për të vazhduar rrugën e vjetër të jetës dhe për të ruajtur statusin shoqëror.

Komplikimet gangrenë

Gangrenë është një sëmundje shumë e rëndë që mund të çojë në komplikacione të rënda, madje edhe fatale. Gangrenë e zgavrën e barkut të çon në peritonit - një gjendje tejet të rëndë që kërkon kirurgji emergjente për arsye shëndetësore.

Gangrenë lehtë mund të jetë i komplikuar me sepsë, hemorragji pulmonar, dështim të frymëmarrjes akute kardiovaskulare.

Gangrenë gjymtyrë e thatë pa trajtimit dhe respektimin infeksionit adekuat mund të shkoni në lagështi. Fluksi i gangrenë lagësht mund të jetë i komplikuar zhvillimin e dehje të rënda dhe sepsë mund të çojë në vdekje.

Të gjitha të mësipërme sugjeron nevojën për qasje të shpejtë në një mjek në shenjat e para të gangrenë dhe papranueshmërinë e vetë.

Parandalimi i gangrenë

Parandalimi i gangrenë është reduktuar në trajtimin e duhur, përfundimisht mund të çojë në zhvillimin e saj: sëmundjet e sistemit kardiovaskular, sëmundje kirurgjikale e zgavrën e barkut, djegie dhe frostbites, lëndimet dhe të tjerët. Përveç kësaj, kushtet akute përfshijnë qarkullimin e gjakut, është e nevojshme sa më shpejt të jetë e mundur për të rivendosur (rivendosjen e integritetit të anijes kur ajo është e dëmtuar, hiqni trombo dhe emboli që bllokon lumen, heqja kohë i kapëse për ndaljen e gjakut hemostatik dhe kështu me radhë. P.).