Compression shpinë frakturë


Kolona vertebrale përbëhet nga kockat individuale - rruaza. Rruazë, si dhe çdo organ mund të prishen kockave - kjo quhet një thyerje compression e shpinë. Shumica thyerje compression shpesh ndodhin në nyzhnehrudnom dhe shpinë mesit.

Thyerje Prichinykompressionnyh vertebral


Frakturat ngjeshja e shtyllës kurrizore shkaktuar nga presioni i tepruar mbi trupin vertebral. Në kthesën e trupit vertebral merr me së ardhshme të lartë të saj në formë pykë-. Indet e brendshme të trupit vertebral shembet apo zvogëlohet. Ajo mund të jetë tilted vertebral column ngarkesën kperedipri lartë axial. Ky mekanizëm është më e zakonshme kur u hedhur nga një lartësi në këmbët e tij.

Ka disa fraktura arsye compression. Nëse rruazë është tepër i dobët për të mbajtur ngarkesën normale axial, ju mund të duhet një presion të lehtë për të që do të shkatërrojnë atë. Shumica e eshtra të shëndetshme mund të përballojë presionin, dhe shpinë është në gjendje për të absorbuar goditje. Megjithatë, ngarkesa e papritur të mëdha një ose më shumë rruaza mund të thyer.

Një nga shkaqet e zakonshme e thyerje kurrizore compression është osteoporozën. Kjo është një sëmundje sistemike çon në humbjen e mases kockore, dobësimin e kockave, duke e bërë atë të paaftë për të kryer ngarkesa normale. Në fund të fundit, thyerje mund të ndodhë gjatë normale tilting përpara. Osteoporozën - shkaku më i zakonshëm i frakturave compression. 40% e femrave dhe 80 vjet ka pasur të paktën një thyerje compression e shpinë. Thyerje Osteoporoznyh compression shkakton një rënie në rritjen dhe formimin e kyphosis gjenitale (breg), sidomos në të moshuarit.

Simptomykompressionnoho shpinë frakturë

Nëse frakturë compression është shkaktuar nga një dëmtim i papritur, ekran i parë do të jetë i prerë bolv shpinë, armëve apo këmbët. Gjithashtu, ju mund të përjetojnë dobësi dhe mpirje në qoftë se frakturat u dëmtuan strukturat nervore e shpinë. Nëse frakturë vertebrale do të jetë graduale (osteoporoza), dhimbja do të jetë i moderuar, duke rritur gradualisht. Në format e rënda të thyerje compression të trupit prapmë vertebral mund të lëvizin në kanalin kurrizor, lëkundje të palcës kurrizore. Për fat të mirë kjo nuk ndodh shpesh.

Diahnostikakompressionnoho shpinë frakturë

Para një mjek mund të diahnostirovatkompressionnyy shpinë frakturë dhe të fillojnë ndonjë veprim në trajtimin, ai duhet të mbledhë ankesat tuaja dhe historinë (historinë e asaj që ka ndodhur për ju). Është e rëndësishme të dallojnë thyerje compression nga sëmundje të tjera vyzyvayuschihbol në shpinë apo kurrizore përcaktojë: çfarë problemi yavlyaetsyaprichinoy. Tjetra, mjeku juaj do të përshkruajnë procedurat e ndërlikuara diagnostike për të sqaruar diagnozën dhe për të përcaktuar strategjinë e trajtimit:

- Ekzaminim neurologjik përfshin kontrollin e funksionit të palcës kurrizore, rrënjët nervore dhe nervat periferike.
- Radiografi e shtyllës kurrizore në dy projeksionet (drejtë dhe anësore) do të tregojnë për rruazë dëmtuar.
Pas X-ray Doktori juaj mund Tomografi e kompjuterizuar (CT), për atë që do të jetë një studim më i hollësishëm i strukturës së rruazë dëmtuar. E njëjta paralele mund të bëhet me CT myelography për të vlerësuar palcës kurrizore në nivelin e thyerje.
- MRI kryhet zakonisht për dëmet dyshuar të strukturave nervore të shtyllës kurrizore.

- Densitometry. Të gjitha gratë pas 50 vjetësh, kur thyerje diagnostikuar compression e shpinë duhet të kryejë densitometry për subjektin e osteoporozën.

Frakturë Trajtimi compression

Pasi do të jetë një kompleks i procedurave diagnostike dhe të diagnostikuar, një plan të trajtimit dhe rehabilitimit. Mos harroni se thyerje compression të shpinë kërkon trajtim afat-gjatë, duke përfshirë respektimin rigoroz dhe vetë-disiplinës. Mjekimi është gjithmonë nën mbikëqyrje të ngushtë mjekësore. Zgjedhja e trajtimit do të përcaktohet nga ashpërsia e sëmundjes dhe pacientit. Në thyerje të butë është përdorur kryesisht për trajtim konservativ, ndërsa nëse të rënda, ka të ngjarë të ketë nevojë për kirurgji.

Trajtimi Konservatore

Terapia konservative përfshin terapi analgjezik dhe ushtrime fizike. Në fazat e hershme të trajtimit pacienti është vendosur në një shtrat të veçantë të ngurtë, e cila gjithashtu duhet të ketë një pjerrësi dhe plotësisht të eliminuar ushtrim për një kohë, në mënyrë që shpinë ishte në gjendje të shërohet. Në fazat e ardhshme të trajtimit mund të përdorni masazh, ushtrime të veçanta dhe fizioterapi.

Në varësi të kohës që ka arritur të kalojë nga koha e lëndimit, karakteristikat e moshës dhe natyra e sëmundjes, me thyerje compression të shpinë duke përdorur terapi ushtrim. Ushtrimin me thyerje compression e shpinë ndihmon për të rivendosur boshtin kurrizore dhe kthesa e saj natyrore, të forcojë shpinën muskulor dhe trungu, rivendosjen lëvizshmëri normale dhe fleksibilitetin e shpinë. Gjashtë muaj më vonë Seancat zakonisht rimëkëmbet kapacitetin normal të pacientëve që i nënshtrohen thyerje compression e shpinë.

Është gjithashtu e rekomanduar që të veshin një korse për të ndihmuar në shërim të shpejtë pas krizës dhe për të krijuar fiksim shtesë në shpinë. Për të arritur efektin duhet të veshin një korse për të paktën dy muaj. Në raste të vështira, thyerje vertebral mund të kërkojë metoda radikale të trajtimit, thyerje të lidhur me strukturat nervore dëmit duhet të kirurgjisë së hapur.

Rehabilitimi pas një frakturë compression të shtyllës kurrizore

Rehabilitimi pas një frakturë compression të shtyllës kurrizore, nëse nuk ka dëme në rrënjët nervore, ka për detyrë të kthyer njerëzit në jetën normale. Shërimi nga një frakturë compression të shtyllës kurrizore përfshin kryesisht përdorimin e terapisë fizike, por jo më parë se një muaj e gjysmë ose pas lëndimit. Për lehtësimin e dhimbjeve përdorur ndonjëherë stimulim elektrik, cryotherapy (terapi të ftohtë) dhe masazh. Nëpërmjet terapi fizike restauruar sjellje korrekte, përmirëson lëvizshmërinë dhe fleksibilitetin e shpinë.

Gjatë rehabilitimit të mëvonshëm rehabilitimit objektivat e mëposhtme:

  • Lehtësimin e dhimbjeve
  • Rikthe gjeometri bends shpinë. Heqja e lateral dhe mëparshëm - zhvendosje pasmë.
  • Hape funksionin motorike. Rivendosur funksionin e diafragmë dhe gjoks.
  • Shpesh thyerje compression përfshin biomechanics mosfunksionim të frymëmarrje. Është e vështirë për të marrë frymë në ose të marrë frymë jashtë, ekziston një mungesë e ajrit.
  • Restaurimi i furnizimit me gjak në zonën e lëndimit.
  • Krijimi i kushteve për rigjenerimin e indeve më të plotë në fushën e lëndimit.
  • Krijo lëndime të fuqishme skeleti muskujve në këtë zonë dhe në pjesë të tjera të shtyllës kurrizore.
  • Rivendosja gamën e plotë të levizjes të shpinë në fushën e lëndimit.

Vendimi i këtyre problemeve - është në fakt një qasje e re në rehabilitimin e pacientëve pas një frakturë compression. Zakonisht rekomandohet pushim të plotë, i veshur me një korse, dispozitat e trajtimit të favorshme për të pushuar afatgjatë krevat për lehtësimin e tensioneve, reduktuar funksionin motorike. Vetëm theksohet se pacientët pas një qëndrimi të gjatë në pastels bëhet në depresion, i cili përfundimisht u transformua në një çrregullimeve serioze psikologjike dhe mendore. Terapi aktive rehabilitimi duhet të plotësojnë rehabilitim psikologjik.