Kyçin e këmbës ndrydhur e këmbë, këmbë kyçin e këmbës


Në dekadat e fundit, jeta për shumicën e njerëzve është duke u bërë më pak të lëvizshme: Koha kalon në zyrë, dhe koha e lirë është i dedikuar ulur në kompjuter, TV, apo vetëm të shtrirë në shtrat. Kjo redukton tonin e muskujve, të ulur forcën dhe elasticitetin e ligaments, dhe, si pasojë, ka një rritje të rrezikut të lëndimit. Shumë shpesh mjekët përballur me lëndimet traumatike të përbashkët kyçin e këmbës, lëvizje e mban të gjithë masën e trupit. Lëndimi më i zakonshëm kyçin e këmbës (këmbë) është i ndrydhur.


Dislokimi kyçin e këmbës - një shkelje të pozicionit normal formimin e këtij eshtra të përbashkëta - kërci, këmbës dhe pjerrësi, e cila është shoqëruar me dëmtim të pjesshëm apo këputje e plotë e ligaments.

Shkaqet e dislokimit kyçin e këmbës

Shkaku kryesor zhvendosja e kyçin e këmbës është rritur stresin në këmbë të gabuar me gjendjen e saj. Kyçin e këmbës Dëmtimi zakonshme në mesin e sportistëve, por edhe njerëzit e zakonshëm, në vjeshtë, bruises, këmbët podvorachivaniya, veshur këpucë të pakëndshme.

Simptomet e dislokimit kyçin e këmbës

Niveli i dëmtimit të ligaments përcakton tri shkallë të ashpërsinë e lëndimit kyçin e këmbës, secila prej të cilave karakterizohet nga simptoma të caktuara:

- Shkalla e parë karakterizuar nga një hendek i disa anëtarëve të marrëdhënieve të fibrave, manifestuar ënjtje të butë, dhimbje gjatë ushtrimit, në këmbë dhe prekje. Nuk është një ënjtje të vogël të përbashkët. Pavarësisht funksionit motorike hidhërim të ruajtura.
- Në shkallës së dytë decoupling tipik i pjesshëm në të cilën ënjtje shtrihet në të gjithë pjesën e sipërme të këmbës, një person ndjen dhimbje, jo vetëm në këmbë, por edhe në pjesën tjetër. Kur ecje, pacienti ndihet një siklet të veçantë dhe dhimbje.

- Dislokimi i shkallës së tretë Lidhjet e përbashkëta këputje e plotë të përcaktuara. Kjo enjtje dhe hemoragjia përhapur në sipërfaqen e këmbës dhe e vetme, prekje dhe stresit mbi këmbët ka dhimbje akute, ecje është e mundur.

Këmbët Shfaqja e klasës 3 kyçin e këmbës dislokimit

Ndihma e parë për një këmbë të dyshuar dislokuar

Me dëmtimi kyçin e këmbës ndihmës së parë duhet t'i jepet viktimës menjëherë para vizitës në një mjek. Shpejtësia e bërë ndihmën e parë të pacientit varet nga kohëzgjatja e rehabilitimit, si dhe shkallën e restaurimit të normale kyçin e këmbës aktivitetit motor.

Si ndihmës së parë është e nevojshme për të bërë manipulimet e mëposhtme:

- Imobilizimi maksimale plagosur këmbën e përdorimit të zakonshëm elastike;
- duhet të vihet deri në një kodër të vendosura në një sipërfaqe të fortë, rrit rrjedhjen e gjakut zvogëlon zhvillimin e edemë;
- aplikoni akull në vendin e lëndimit, e cila do të zvogëlojë ënjtje dhe dhimbje - mbushur me akull ose shishe ujë të ftohtë përfundoi me një peshqir për të parandaluar hipotermi përbashkët tepërt dhe aplikuar në vendin e lëndimit për 10 minuta çdo orë e gjysmë;

- nëse është e nevojshme, t'i japë viktimës një mjet anastezik;
- menjëherë të japë pacientit në spital.

Me lëndimet kyçin e këmbës janë kategorikisht të ndaluara:

- provoni veten vpravyty dislokimit pasi kjo mund të thyej ligament dhe frakturë kockave;
- nëse lëndimi ka ndodhur në dimër, ju nuk mund të bëni me dyqane e prekura, pasi ajo mund të përkeqësohet ndjeshëm gjendjen e tij.

Diagnoza e dislokimit këmbë

Ndrydhur kyçin e këmbës ka simptoma të ngjashme dhe mund të ngatërrohet me lëndime si ligaments ndrydhje kyçin e këmbës, eshtra të thyer dhe këmbë të thyer. Saktë të diagnostikuar dëmtim dhe për të përcaktuar shkallën e ashpërsisë vetëm mund mjek duke përdorur procedura të tilla si:

- një studim i detajuar i viktimës;
- prekje e përbashkët;
- radiografi;
- në raste të rënda, MRI ose CT scan e zonave të dëmtuara.

Radiografi me dislokimin kyçin e këmbës

Trajtimi i dislokimit të këmbës

Trajtimi i dislokimin e kyçin e këmbës varet nga shkalla e dëmtimit dhe prania e comorbidities prekura.

Trajtimi i dislokimin e kyçin e këmbës shkallës së parë

1. Cryotherapy - Ndikimi i ftohtë në zonën e dëmtuar. Kjo arrihet duke përdorur aplikacionin në vendin e dëmtuar pako ftohjes hypothermic që mund të blihen në farmaci, ose me shishe, të mbushura me akull apo dëborë. Më efektive kjo procedurë në orët e para pas lëndimit.

2. Immobilization dëmtuar përbashkët përdorimin e zakonshëm me fashë elastike ose proteze. Në mungesë të objekteve të veçanta për fashë përkohshëm mund të përdorni një fashë të rregullt, rroba, shall, etj Kur aplikoni fashë duhet të shikoni për atë që këmba ishte fiksuar në kënde të drejtë, dhe salcë ishte mjaft i lirë për qarkullim normal të gjakut.
3. Sigurimi pushim të plotë këmbë dëmtuar.
4. Pasi pacienti ndalon ndjenja një dhimbje të mprehtë që është zakonisht 2-3 ditë, ajo është e rekomanduar ngrohja imponuar fasha, rrjetë jodit, ointments ngrohjes vajosje, masazh dhe banja të ngrohta. Efekti pozitiv i bërë dhe banjot parafine.

Në disa raste, pacienti është painkillers përshkruara dhe fizioterapi në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë procesin e riparimin e indeve.

Largimi fiksimin e zakonshëm këmbë lejohet vetëm pasi edhe ngarkesa e vogël të shkaktojë më dhimbje pacientit, por në çdo rast jo më herët se dy javë pas lëndimit.

Në trajtimin e parë-shkallë kyçin e këmbës dislokimit disa metoda efektive të mjekësisë tradicionale:
- Përgatitja infuzion e trashëgimisë, celandine, lule kumak dhe myshkut, e cila është aplikuar si një kompresë në vendin e dëmtuar.

- Përgatitja e një përzierje e gjysmë filxhan 9% uthull dhe gjysmë një lugë gjelle kripë. Kjo zgjidhje lagur leckë aplikuar në vendin e dëmtuar që ndihmon të zvogëlojë ënjtje dhe lehtësimin e dhimbjeve.

Trajtimi i shkallës së dytë kyçin e këmbës dislokimit

Trajtimi ndryshon pak nga trajtimi lëndimit kyçin e këmbës më të butë. Këmba është e fiksuar fashë elastike, dhe me vendosjen e formatimin e teksteve U-formë suva. Hedhur është larguar pas rreth dhjetë apo dymbëdhjetë ditë, gjatë së cilës pacienti realizohet ngrohja fizioterapi, masazh dhe fizioterapi. Në kryerjen e procedurave të tilla formatimin e teksteve hequr.

Në të njëjtën kohë të caktuar redukton ënjtje dhe lehtësimin e simptomave dhe kursin inflamacion i drogës nonsteroidal anti-inflamator si ibuprofen, nimesulid, ketorolac dhe të tjerët. Gjithashtu tregon përdorimin e analgesics në formë të pilulës dhe rast in'ektsiy.V e dëme të mëdha në kërc emëruar chondroprotectors gojë stimuluese sintezën e chondroitin dhe rigjenerimin e indeve të dëmtuara në traumë.

Pas suva është formatimin e teksteve janë hequr kryer një kurs të gjatë të terapisë fizike që ndihmon të rivendosur veprimtarinë motorike të kyçin e këmbës së dëmtuar. Gjithashtu emëroi një mjet të jashtëm i takon një efekt shërim vaj klasës hondroprotektorov të cilat në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon kohëzgjatjen e rehabilitimit.

Në mënyrë tipike, shërim ndodh brenda tre javësh.

Trajtimi i zhvendosjes së këmbës shkallën e tretë

Kur diagnostikimin zhvendosja kyçin e këmbës shkallën e tretë është paraqitur në spital detyrueshëm. Një transaksion, në të cilën restaurimi i ligaments shqyer strukturës dhe, nëse është e nevojshme, zëvendësim. Indeve mbyllur seams dëmtuara apo shiritat skripnymy, pas së cilës zona nga majat e gishtave në krye të këmbë mbivendosur hedhur rrethore. Hedhur është larguar pas rreth tre javë pas shërimit të plotë të indeve.

Pas heqjes suva në këmbë e pacientit është aplikuar fashë elastike dhe zhvilloi një sërë procedurave fizioterapi, masazh terapeutik dhe ushtrime. Faza e fundit e rehabilitimit të pacientëve mund të kalojnë në shtëpi, dhe për një shërim të shpejtë dhe restaurimin e aktivitetit normal motorik ai duhet të ndiqni me kujdes të gjitha rekomandimet e mjekut tuaj dhe bëni ushtrime të rregullta zgjedhur individualisht. Nëse trajtimi shërim duhur ndodh në rreth një muaj.

Kur diagnostikimin dislokimin kyçin e këmbës së dytë dhe shkallën e tretë të përbashkët duhet të ushtrojë vetëm një mjek me përvojë, mundësisht të bërë këtë operacion brenda dy orëve pas lëndimit. Kyçin e këmbës fiks kryhet nën anestezi lokale (Novocain).

Terapia fizike dhe terapi ushtrim për rehabilitim pas dislokimit këmbë

Kur trajtimin rol të dislokimit kyçin e këmbës të madh për fizioterapi dhe ushtrime terapeutike. Një kurs i fizioterapisë ndihmon për të reduktuar dhe lehtësimin inflamacion, ënjtje dhe dhimbje në bazë të ngarkesës dhe të lëvizjes. Shumica e pacientëve caktuar electrophoresis me një zgjidhje të jodur kalium, UHF, dhe në disa raste - lidokainovyy novokaina bllokadën apo dëmtuar sustava.Vypolnenie ushtrim kompleks terapeutik të konsiderueshme zvogëlon periudhën e shërimit pas lëndimit.

Terapeutik jep efekte pozitive në vijim:

- zhvillon lëvizshmërinë e përbashkët të dëmtuara, ndihmon për të parandaluar shkeljet e ardhshme të funksionimit normal të përbashkët;
- aktivizon qarkullimin e gjakut në të përbashkët, parandalon atrofi të muskujve;
- redukton dëme zgjatet pushimi krevat përputhshmërisë;
- ka dosed ngarkesën në të përbashkët, duke rezultuar në dhimbje shumë të atenuar;
- rrit tonin e përgjithshëm dhe palestër e pacientit.

Ushtrime terapeutike të përbëhet nga një seri ushtrimesh të lehta rotacionit, përkulje dhe zgjerimin e këmbë.
- Bending njëkohshme dhe alternativ dhe straightening gishtat poperemennoe sëmurë dhe të shëndetshme këmbë dhe rotacionin e njëkohshme e këmbëve të sëmurë dhe të shëndetshme, kthen këmbë jashtme dhe të brendshme. Çdo ushtrim përsëritet 20-30 herë në një tempo të ndryshme.
- Sock një këmbë vendosur në gishtin e dytë. Përkulem këmbë dhe përkulem, tejkalimin e rezistencës ushtruar këmbën tjetër. Ushtrimi është 15 deri në 20 herë në një ritëm të ngadalshëm.

- Në pozicion ulur në përpjekje për të kapur topa të vogla gishtin, laps, etj
- Standing vënë duart tuaja mbi rripin, ngadalë ngjiten në këpucë me majë, pastaj të zbresë në të gjithë këmbë. Ushtrimi është kryer 30 herë.

Përveç kësaj, ka një efekt pozitiv të ashtuquajturat ushtrime pasive kur të sëmurë, duke e mbajtur pasurinë e këmbë, lodhje muskujt në zonën e dëmtuar. Performanca e rregullt e ushtrimeve të tilla përmirëson qarkullimin dhe mban tonin e muskujve, parandalimin e atrofi të muskujve.

Parandalimi i dislokimit të këmbës

Masat kryesore të parandalimit çrregullimi kyçin e këmbës është zgjedhur si duhet dietë që përfshin kalcium-ushqime të pasura dhe vitamina dhe stërvitje të rregullt. Ajo gjithashtu duhet të jetë i vëmendshëm për zgjedhjen e këpucë të rehatshme.

Ed. Mjeku traumatologist ortopedike Savchenko VR