Duart e përbashkët dislokuar sup sup


"Njerëzit" e quajti zhvendosjen e ndonjë dëm të ligaments, duke rezultuar gjymtyrë podvorachivaniya. Megjithatë, përmbysje konsiderohet të kompensuar sipërfaqen kyçeve të eshtrave të afërm me njëri-tjetrin, nyje zhvendosur e eshtrave (në këtë rast kreu i supe) është prej dëmit të përbashkët dhe mund të kalojë së bashku pranë nerva saj dhe enëve të gjakut.

Simptomet e sup dislokimit


Nga të gjitha nyjet e trupit të njeriut është shpesh vyvihivaetsya sup përbashkët. Sup ndrydhur është një nga lëndimi serioz dhe kërcënon zhvillimin e komplikimeve. Ndërlikimet më të shpeshta përfshijnë zhvendosjen: contracture (kufizimi i lëvizjes) e sup përbashkët, dëme nervore dhe paraliza e dorës.

Simptomet kryesore të shpatullën dislokimit të përfshijnë:

• Dhimbje në të përbashkët sup, i cili është një karakter shumë të fortë dhe është e shoqëruar nga një ndjenjë të theksuar të ngushtë në të përbashkët.
• deformim i dukshëm. Për shkak të supe qethje kokë, sup uploschen përbashkët, sup kreu detektueshme në vend të pazakontë, ju mund të kontrolloni it out, probing shëndetshme të përbashkët dhe krahasuar atë për të nxjerr nga vendi.
• Kufizimet në lëvizjet në shpatullën përbashkët. Lëvizja aktive kufizuar ndjeshëm, ndërsa duke u përpjekur për të tërhequr dorën me ndihmën nuk është një "shenjë e rezistencës elastike."

• Enjtje në sup zhvendosja mund të përhapet në furçë
• Dëmi nervore mund të jetë me dorë apo krah paralizë në përgjithësi, si dhe shkelje e ndjeshmëri të lëkurës.

Përsëritura (të përhershëm) Zhvendosjet sup janë të gjitha simptomat mund të shprehet në një shkallë më të vogël. Përhershëm sup përmbysje nuk mund të ndihmojnë ushtrimin dhe të përsëritur me frekuencë disa herë në muaj ose më shumë, duke dhënë shumë shqetësime.

Ndihma e parë për një përmbysje shpatull

Shpatullën e përbashkët është e nevojshme për të bllokoj Kjo arrihet duke varur duart në shall. Ju nuk mund të përpiqet të ushtrojë vetë-zhvendosjen, dhe të angazhohen në diagnozën dhe të kërkojë pacientit lëviz dorën e tij. Kur sindromi shprehur dhimbje mund të japin obezbolyvayusche, por mos harroni se të pijshëm tableta fluide, ju tërheq një vend për të praktikuar përmbysje anestezi.

Diagnoza e një dislokimit shpatull

Për diagnozën duke përdorur X-rrezeve, të cilat administrohen para dhe pas reduktimit dislokimit, për të monitoruar kockave këmbë në të përbashkët. Për të përcaktuar praninë e boshllëqeve në kapsulë të përbashkët sup dhe muskujt kryhet me ultratinguj ose MRI. Kur përdorimi nervore dëme elekromiohrafiyu.

Screenshot i sup dislokimit të përbashkët

Trajtimi i sup dislokimit

Trajtimi fillon me reposition e zhvendosjes nën anestezi të përgjithshme. Pets reduktim zhvendosja nën anestezi lokale në çrregullimesh zakonshme shpatullën në të moshuarit. Pas reduktimin aplikuar suva ose fashë zëvendëson, obezdvyzhyvayut supe të përbashkët për një periudhë prej 3-4 javë. Kur reduktimin Zhvendosjet vjetra dhe bajate mund të jetë për shkak të vështirësive në këtë rast dislokuar eliminuar metodë operative, duke kaluar podshivaya kapsulë-ligamentet e supe.

Gipsi në shpatull dislokimit

Në çrregullimesh zakonshme, operacioni në kapsulë plastike dhe ligaments e sup përbashkët është bërë në mënyrë rutinore pas një operacioni të mobilizuar hedhura përbashkët suva ose autobus të veçantë prizë.

Ndrydhur shpatullën e përbashkët mund të shoqërohet me dëmin dhe këputje pranga rotatornoyi e përbashkët sup, e cila shpesh kërkon kirurgji plastike dhe qepur dhe muskujt përreth shpatullën përbashkët.

Rehabilitimi pas sup dislokimit të përbashkët

Nga ditët e para pas reposition i zhvendosjes së të vazhdojë të lëvizjeve aktive në dorë dhe gishtat e dorës të shëndetshme pacientit.

Nga 7-10 ditë mund të bëjnë kontraktimet e muskujve isometric nën hedhura suva. Gjithashtu në këto kushte mund të jepet trajtim fizioterapie, terapi magnetike (për lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion), UFO për një shpatull të përbashkët të shëndetshme (në këtë rast ka një efekt refleks) procedurat kursin e 8-10 seancave emëruar.

Pas heqjes suva physioprocedures shkojnë zgjerohet, të emëruar nga ultrazërit, përfshirë me hydrocortisone, terapi magnetike, lazer terapi, elektroforeza dhe të tjerët. Të gjitha fizioterapi për të ulur dhimbjen dhe inflamacion dhe për të përmirësuar ushqimin e indeve, e cila përshpejton zhvillimin e shpejtë të lëvizjeve dhe promovon shërim.

Para zhvillimit të sup Lëvizjet e përbashkëta të fillojë pas heqjes suva, bëni ushtrime për 10-15 repetitions, 3-4 herë në ditë. Ushtrimet mund të dyfishohen në pishinë ose në det ujë.

Ushtrime mostër për zhvillimin lëvizjet në shpatullën përbashkët:

• Pozita - në këmbë, me armë poshtë përgjatë trungu. Të dy heq krah dhe ul me bërryla shpjegoj duart.
• Pozita - too. Lëvizje rrethore në shpatullën përbashkët.
• Pozita - too. Trupi i race dhe blades në anën e pasme.
• Pozita - vuri dorë mbi nyje tij shpatullën. Lëvizjet rrethore në nyje sup.

• Duke u përpjekur për të mbyllur dorën në anën e pasme të kalasë, nga ana tjetër, duke ndryshuar vendet e tyre.
• Lidhja e furçë në "bllokohet", shuplakat përpara. Ne përpiqemi për të ngritur dorën si të lartë të jetë e mundur.
• Pozita - too. Edukuar dorë për dore.

Me komplikime të rëndësishme duhet shfrytëzojnë ndihmë nga ana tjetër. Dhe zhvillimin e trafikut devijimit në sup përbashkët mund të arrihet duke swiping në mur. Me një rritje në dhimbje e thyer dhe (ose) të përdorur vaj anti-inflamator (fastum xhel ultrafastin etj) dhe banjot kripë.

Pas një muaj ose më shumë pas lëndimit mund të fillojnë të masazh. Në fushën masazh, përveç sup përbashkët, ju mund të përfshijnë të gjitha qafë dhe qafë zonë.

Kushtet e përgjithshme të trajtimit të zhvendosjes 1,5-3 muaj.

Sup Moti përmbysje pas

Moti mjaft të favorshme, por mund të jenë mjaft serioze nëse nervave të dëmtuara dhe muskujt pranga rotatornoyi. Në mesin e efekteve negative i referohet zhvendosjen përhershëm të supe, e cila ndodh pak kohë pas zhvendosjes së parë për të vazhduar në mungesë të trajtimit të nevojshme mund të përsëritet më shpesh.