Klavikul Dislokimi - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi OT


Klavikul Dislokimi - një lëndim mjaft të zakonshme. Përqindja e rasteve të dislokimit të klavikul është 5% të dëmit të përgjithshëm të këtij lloji. Ajo duhet rreptësisht të dallojë acromial zhvendosja (I jashtëm) dhe sternal (të brendshme) në fund. Por gjërat e para të parë.

Klavikul - një avull kockave S-formë pjesë uritur e gjymtyrë sup brez sipërme. Si kockave parë në trup, e cila fillon procesin e kockëzim edhe në fazën embrionale të zhvillimit njerëzor dhe vetëm nyje të ekstremitetin e sipërme të skeletit, ajo kryen disa funksione të rëndësishme. Në veçanti, referencë (në klavikul përmes një numri të muskujve bashkangjitur sup dhe gjymtyrë), mbrojtja (klavikul mbulon zgavrën mes qafës dhe gjymtyrëve, përmes të cilit kalon disa struktura vitale anatomike) dhe transporti (klavikul është dirigjent i impulseve nga gjymtyrët në shpinë). Megjithatë, detyra e saj kryesore është që të sigurojë lëvizjen e lirë të dorës. Kjo shpjegon strukturën e kockave: fund jashtëm acromial, së bashku me bashkangjitur teh sup, pjesë lakuar konveks e pasme dhe brenda, në fund sternalnuyu që është ngjitur në gjoks - gjemb prirje përpara.


Fundi Acromial e dislokimit klavikul

Simptomat klavikul përmbysje

Klavikul Dislokimi zakonisht ndodh përmes dëmtimit të tërthortë mekanike. Kjo mund të rënë në krah apo shpatullat, ose një goditje të trupit sipërme. Megjithatë, në disa raste, mund të ndodhë samproizvolnye zhvendosjen e klavikul (ata që nuk janë të paraprirë nga një dëmtim të drejtpërdrejtë).

Pjesa më e madhe e lëndimeve të tilla llogari për dislokuar jashtëm (akromyalnoho) fund të kockave. Krahasuar me të, ndrydhur brendshëm (sternal) fundi i klavikul është diagnostikuar shumë më pak shpesh. Dhe shumë rrallë vërejtur zhvendosjen e njëkohshme të të dyja anët.

Zhvendosja e jashtme (akromyalnoho) fundi i klavikul

Jashtme, në fund acromial i klavikul degë acromial lidhur me dy bono blades. Në varësi të dëmtuar njëri prej tyre ose që të dy, diagnostikuar subluxation ose dislokimin e klavikul të plotë, respektivisht.

Simptomet kryesore të dislokimit të fundit jashtme të klavikul janë dhimbje në lidhje me klavikul dhe shpatullën teh dhimbje kur duke u përpjekur për të lëvizur një dorë ose shpatull.

Vlen të përmendet se aspekti fundit shpesh çon në faktin se, nga injoranca, pacientët shpesh ngatërrohet zhvendosjen ndrydhur klavikul e shpatullën përbashkët. Megjithatë, për të dalluar atë nga dëmtimi tjetër është mjaft e thjeshtë, duke e ditur simptomat e mëposhtme:

A) Kur zhvendosja e klavikul është shënuar ënjtje dhe deformim të shkaktuara nga zgjatje e fundit e jashtme e kockave (ai qëndron lart dhe pak mbrapa). Në rastin e dislokimin e sup ënjtje të përbashkët ndodh rrallë.
B) të përbashkët dislokuar shpatull shoqëruar nga një ndjenjë se krahu nuk është në vend, dhe çdo përpjekje për të lëvizur dhimbjen e tij gjymtyrë të shoqëruar nga një sulm të mprehtë. Nëse ka pasur një dislokimi i dhimbjes klavikul është mesatarisht kufizues.

Zhvendosja e brendshme (sternal) fundi i klavikul

Ndryshe nga të jashtëm, zhvendosjes së brendshme, në fund sternal i klavikul ngatërrohet me diçka tjetër është e vështirë. Kjo është artikulimi specifik i kockave gjoks. Varësisht nga natyra e lëndimit të dalluar peredno-, lloje tej- dhe retrosternal të çrregullimesh. Ata janë të gjithë karakterizohet nga dhimbje në zonën ku klavikul lidhet me kafaz i kraharorit, dhimbje gjatë frymëmarrjes të thellë, gjë e shëmtuar dhe ënjtje të indeve të buta dhe shkurtimin e shënuar brezin sup me anën e dëmtuar. Nëse dislokohen një kockë prek enët e gjakut që më shpesh të vërejtura në përmbysje retrosternal, do të festohet jashtë manifestimeve të veçanta të jashtme (p.sh., njollë e lëkurës).

Kështu ka simptomat e çdo çrregullimesh të veçanta të tipit. Pra, së pari, tipi perednehrudinnyy më i zakonshëm i zhvendosjes dhe përcaktohet lehtë nga fundi i brendshëm zgjatje të klavikul përpara. Nëse nadhrudynnoy zhvendosja klavikul protrudes përpara e lart. Për llojin e tretë të zhvendosjes, nën emrin e tij, ka një fund Tërheqja e brendshme e klavikul. Zahrudnaya fund e brendshme e dislokimit klavikul është konsideruar më e rrezikshme, për shkak se në këtë rast ekziston rreziku serioz i dëmtimit të strukturave të rëndësishme anatomike.

Ju lutemi vini re: të gjitha opsionet klavikul zhvendosja simptomë karakteristikë është se kur ju klikoni në fund Gjuha e klavikul, ajo është e lehtë për të reduktuar një vend, por kur presioni ndalon, kthehet mbrapa. Ky fenomen është quajtur "efekti i rëndësishëm." Kjo na lejon të mos ngatërruar frakturë ndrydhur e klavikul saj.

Për të shmangur konfuzionin ndihmuar edhe nga fakti se frakturat përveç ënjtje dhe deformim ndodhin lëvizshmërinë e sup, bruises dhe hendekut indeve thyer fragmente të buta kockave kufizuar. Për më tepër ndryshim fraktura, ndryshe nga zhvendosja zakonisht ndodh përpara dhe poshtë. Megjithatë, për të përjashtuar plasaritur kockave x-rrezet duhet të bëhet.

Kujdes: njerëz që vuajnë nga obeziteti, shenjat e jashtme të dislokimit të klavikul mund të jetë më pak e dukshme.

Ndihma e parë për çrregullimi klavikul

Nëse ka një klavikul dyshuar ndrydhur, urgjentisht duhet të ul receptorin e telefonit me kujdes dhe të bllokohet gjymtyrë nga veshja (kjo do të vijë si një fashë dhe shall). Në sqetull duhet të vënë një rul pambuku-garzë ose shkarkuar atë një copë leckë.

Reduktuar ënjtje mund të vënë në vendin e lëndimit të ftohtë.

Kur transportimin viktimën në qendrën e traumës duhet të shikoni për atë që ai ishte komode. Para se të vijnë në spital nuk është e rekomanduar për të marrë qetësues, ju lutem fuqishëm (kjo mund të ndërhyjë Rezolutën diagnozë të saktë). Përjashtimet janë rastet kur një person ka një prag të ulët dhimbje.

Shënim: para se të hyjnë painkillers veprim të fortë duhet të konsultoheni me një mjek.

Sa për ndalon, atëherë ndihma e parë nuk do të përpiqet të ushtrojë vetë-zhvendosjen, si në raste të tjera, madje edhe teknologji mjekësore zhvendosja korrigjim nuk mund të garantojë rezultate 100%. Për më tepër, klavikul është e vendosur në një numër të strukturave të rëndësishme të trupit. Prandaj, vetë mund të jetë vdekje e rrezikshme për shëndetin.

Diagnoza klavikul përmbysje

Zhvendosja e klavikul mund të diagnostikojnë karakteristikat e jashtme (zgjatje tipike dhimbje të jashtëm ose të brendshëm kockave fund, indeve të buta ënjtje). Megjithatë, përveç ekzaminimit, mjeku do të kryejë prekje e vendit dëmtuar dhe të X-ray foto.

Nëse në fund e jashtme e klavikul çrregullimi X-ray diagnozën shumë më e lehtë për shkak se ajo lejon një proces të jashtëm të marrin në konsideratë pozitën e tehut në buzë të ulët të klavikul, zhvendosja ata janë në një kënd me njëri-tjetrin. Nëse ata janë në të njëjtin nivel, deformimi i jashtëm nuk shkaktoi asnjë fundin e zhvendosjes, por patologji klavikul.

Në diagnozën e fundit të brendshëm të radiografi klavikul është e detyrueshme. Me ndihmën e krahasimit të dy clavicles me nyje të brendshme gjoks, dhe kështu është përcaktimi i disponueshmërisë zhvendosjes (njëanshëm fund projektimit shënuar më lart normale, dhe hija e saj mbulon hijen e rruaza).

Në disa raste, mjeku mund të përshkruajnë një hetim CT e zonës së dëmtuar.

Trajtimi i dislokimit të klavikul

Trajtimi i dislokimit të klavikul mbahet si metodat konservatore, dhe përmes operacionit. Specifiteti i procedurës është se vpravyty fryrë fundi i klavikul - detyrë nuk është e vështirë. Kjo është shumë e vështirë për të rregulluar dhe për të mbajtur atë në pozicionin e duhur.

Trajtimi i dislokimit të fundit jashtme të klavikul është kryer duke përdorur teknika invazive dhe jo-invazive. Në shumicën e rasteve, një mishërim i një metodë e trajtimit konservativ është i mjaftueshëm. Por në qoftë se rezultati përfundimtar ka trajtim, ose ajo është e pakënaqshme, mjeku mund të sugjerojë kirurgji.

FA SHAT elastike

Më të zakonshme jo-invazive Trajtimi opsion dislokimi fund jashtme e fashë klavikul është Volkovich. Para se imponimi i saj dëmtuar vendin znebolyuyut dozë (20-30 ml) zgjidhjen e prokainë 1% dhe për të zvogëluar një klavikul. Pastaj, në përshtatje roll sqetull pambuku garzë, dhe acromial përbashkët mbivendosur pelota pambuku-garzë, e cila regjistruar kasetë në rend mëposhtme:
1) të prapambetur dhe poshtë pjesën e jashtme të kockave teh sup brez;

2) në anën e pasme të shpatullës në bërryl;
3) bërryl nënbarkëz;
4) në frontin e blades sup për akromyalnomu proces.

Si versioni i parë analoge mund të aplikohet fashë deodora. Para vendosjes së saj në sqetull të investojë rul pambuku-garzë. Shirit është aplikuar si me poshte:

1) Double-përfundojë fashë gjoks në krahun e klavikul plagosur dhe nën krah - nga gjymtyrët shëndetshme;
2) heqjen e fashë diagonalisht në gjoks, duke ndjekur me nga sqetull në shpatull brezi duart paprekur nga dëmtimi;

3) fashë Ulët në anën e pasme të shpatullës në bërryl;
4) raundin e bërryl, të lidhësh me fashë në parakrah me gjymtyrë të plagosur dorën në sqetull të shëndoshë;
5) heqjen e fashë diagonalisht në anën e pasme, duke ndjekur me nga sqetull në shpatull brezi duart paprekur nga dëmtimi;
6) raundin e sup brez, të lidhësh me fashë në frontin e shpatullat nga lëndimi për të filluar në bërryl, parakrah arrestimi.
7) Përsërit hapat 4 - 6 për të përfunduar imobilizimi e sup brez dëmtuar.

Fashë deodora zhvendosjen e klavikul

Në trajtimin e dislokimin e fundit jashtme të klavikul përdorur elastike (të buta) dressings në ditën e parë të terapisë është e rekomanduar për të aplikuar vendet e dëmtuara të ftohtë (kjo ndihmon në eliminimin e ënjtje dhe dhimbje të përzier). Në këtë rast, në qoftë se dhimbja nuk shkon larg, duhet të marrë një analgjezik.

Mos harroni, vetë dëmshme për shëndetin sepse produkti dhimbje dhe tipi i saj duhet të diskutohet me mjekun tuaj.

Zakonshëm palakueshëm

Pavarësisht mundësisë së përdorimit të zakonshëm fleksibile, më të mirë mënyra klavikul fiksim pa kirurgji është konsideruar si një fashë suva. Në përgjithësi, për vendosjen e saj të përdorura zakonshëm makineri deodora.

Lloji dhe datat e veshur me ndonjë lloj të veshjes është përcaktuar vetëm nga specialistë. Mesatarisht, ju duhet të veshin një fashë nga një muaj për të dy. Një qëndrim në spital gjatë kësaj periudhe nuk është e nevojshme.

Kirurgjia me dislokimin e klavikul

Ndërhyrja operativ ne trajtimin e çrregullimi fundin e jashtme të klavikul caktuar vetëm nëse terapi konservative kane deshtuar.

Sot ka shumë opsione për terapi invazive dislokimit të jashtëm. Kjo mund të jetë një fiksim klavikul me spokes metalike, vida ose "butona", etj

Fixing kockave jakë me spokes metalike - Kjo është alternativa buxheti i trajtimit kirurgjik të zhvendosjes. Por kjo është (marrëdhëniet e komunikimit / që lidhin fundin e jashtme e klavikul blades shtojcën acromial dhe mbeten jo restauruar) joefektive. Për më tepër, pas shpeshta retsedyvy të jetë e mundur.

Fiksim klavikul me vida siguron një shtojcë më të sigurtë dhe në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e rikthim. Megjithatë, fiksim aq të mirë shpesh rezulton në kufizimin dhe reduktimin e lëvizshmërinë e klavikul, të cilat ndikojnë drejtpërsëdrejti në funksionalitetin e gjymtyrë, sup brezin e cila ishte dëmtuar.

Metodë fiksim klavikul duke përdorur butonat eshte nje lloj i sintezës së llojit të parë dhe të dytë të fiksimit. Ajo është konsideruar mjaft i lumtur në aspektin e parashikimeve për situatën post-operacion dhe rivendosjen gjymtyrët trudosoposobnosti. Por butonat zinxhir lë një shenjë. Dhe raste kur ky opsion pushtuese terapi zhvendosja fund jashtme shkakton rifillimi shpeshta, gjithashtu nuk i rrallë.

Pra, mënyra më efektive dhe të sigurt konsiderohet Na plastike. Gjatë këtij operacioni materialet sintetike kirurgjikale të krijuar një artificiale trashë / lidhjeve dhe ta zëvendësojë atë / ato struktura dëmtuar.

Pas çdo lloj ndërhyrje sup brez është hedhur suva të caktuar, të cilat duhet të mbajnë 1,5 - 2 muaj.

Mos harroni: çdo lloj të terapisë invazive ka indikacione, disavantazhet dhe rreziqet. Në funksion të asaj që është e rëndësishme për të gjetur të gjitha detajet e këtij lloji të terapisë nga mjeku, i cili emëron kirurgji.

Terapia fund e brendshme e dislokimit klavikul praktikisht nuk përfshin trajtimet konservatore. Sigurisht, metoda mund të konsiderohet e mbyllur përpara. Ai kryhet në rendin e mëposhtëm:

1) dozë analgjezik i novokaina dëmtuara zonës;
2) drogës veçantë relakson muskujt (relaxants muskujve);
3) Pacienti është vendosur në një tryezë, duke i vënë nën supe pambuku garzë roll;
4) Kryerja duart tensionit me të njëkohshme shtypur klavikul;
5) Heqin pacientin nga tabela dhe rregulluar fashë klavikul vosmiobraznoy.

Por kjo metodë e trajtimit të zhvendosjes së brendshme rrallë të ketë sukses për shkak se, në shumicën e rasteve, të ngrihet nga tryeza, klavikul përsëri nga pozicioni normal. Kështu, rezultati më i mirë është arritur vetëm me anë të lëndimeve terapi invazive.

Në mënyrë tipike, para operacionit, mjeku kryen mbyllur zhvendosjen reduktimin, dhe gjatë ndërhyrjes së klavikul në kafaz i kraharorit bashkangjitur mekanikisht nëpërmjet hala, shufra, pllaka ose seams U-formë transossalnyh. Materiali dhe lloji i në rritje varet nga lloji i zhvendosjes dhe mjeku të caktuar. Nga ana tjetër, të ngjashme me trajtim kirurgjik i zhvendosjes së jashtme, mund të bëjë litarët plastike.
Pas operacionit, zona e dëmtuar është mbivendosur heq gomë ose hedhura për një periudhë prej 3 - 4 javë. Një kapacitet i plotë është restauruar gjymtyrët 1,5-2 muaj.

Në fund të trajtimit si dislokimin e fundit jashtme dhe të brendshme të klavikul mbahet ri diagnostifikim (përfshirë X-rrezeve dhe, nëse është e nevojshme, të imazhit) dhe rehabilitimin e caktuar.

Kapaciteti i plotë është restauruar gjymtyrët 1,5-2 muaj si konservatore dhe metoda kirurgjikale e trajtimit të zhvendosjes.

Të rëndësishme: mos harroni se shumë tregues janë të varur nga karakteristikat e secilit organizëm individuale (pragu dhimbjes, aftësia për rigjenerimin, faktor alergjik, etj). Prandaj, zhvendosja e klavikul (si acromial dhe sternal) gjatë konsultimeve me një specialist për të gjetur se pikëpamjet e tij (e plotë / paplotë), tipi i fotografisë (para / top / e pasme), metoda e preferuar e trajtimit dhe metodat e lehtësim dhimbje, kushtet e terapisë, komplikime , metodat e rehabilitimit dhe të kthimit aspektin e efikasitetit.

Rehabilitimi pas dislokimit të klavikul

Zhvendosja Rehabilitimi i klavikul është një shërim procedurat komplekse, e cila përfshin një numër të ushtrimit të specializuar synon rikthimin e funksionimit normal të brez sup dhe lëvizshmërisë gjymtyrë kthim, masazh terapeutik, terapi chiropractic dhe UHF. Ai caktoi një specialist duke pasur parasysh llojin dhe llojin e zhvendosjes, metodat e tij të trajtimit dhe karakteristikat individuale të pacientit.

Trajtimi i dislokimit të klavikul mund të shtyhen, sepse pas 3 - 4 javë pas lëndimit zhvendoset konsiderohet të vjetëruara. Nëse zhvendosja ishte i paplotë, me kalimin e kohës ajo pothuajse nuk shqetësojë pacientin. Por drejtimin e një takim të plotë zhvendosja dhe dhimbje në dobësimin e dëmit dhe funksionin e zvogëluar gjymtyrë.

Mbani në mend se zhvendosja vjetër klavikul nuk janë subjekt i trajtimeve terapi konservative. Reduktimi i tyre kryhet ekskluzivisht nga operacioni, me parashikimet për suksesin e operacionit dhe rezultati i saj në mënyrë të konsiderueshme të bien edhe nëse përdorimi i terapive të shtrenjta dhe inovative.

Ed. Mjeku traumatologist ortopedike Savchenko VR