Apendiksit


Apendiksit akute - shpesh
 Sëmundjet kirurgjikale
përmban shumë paradokse.
V. Rusakov, 1975

Apendiksit - një inflamacion i shtojcës (Shtojca) cecum. Shtojca - një gjatësi uritur trupi i 7-11 cm, e cila largohet nga cecum kube. Pezmatimi i shtojcës mund të jetë akute ose kronike. Sepse në mjekësi lëshojnë apendiksit akute dhe kronike. Aktualisht, apendiksit kronike është shumë e rrallë. Tillë një diagnozë për pacientët të cilët kanë pasur një sulm të apendiksit akute në të cilën shtojcë nuk mund të fshihet përmes zhvillimit të komplikimeve (Depërtojnë appendicular dendur e tij do të diskutohet më poshtë).


Shkaqet e apendiksit akute

Akute apendiksit - sëmundja më e zakonshme kirurgjikale. Dhe paradoksalisht kjo tingëllon, por sot një teori të qartë dhe bindës për origjinën e tij nuk është propozuar. Ka rreth 17 hipoteza të mëdha për të shpjeguar zhvillimin e një sulmi të apendiksit akute. Ndër shkaqet e mundshme të sëmundjes janë:

• Infeksioni - bakteret mund të depërtojnë muret e shtojcës së lumen e saj ose mund të futet nëpërmjet gjakut të xhepat e tjera (p.sh. bajamet);

• Shkelja evakuimin e feces apo bllokimit goja e gurit shtojcë jashtëqitjet, e cila mund të çojë tek përmbajtja stanjacioni dhe inflamacion;
• Shkelja e dietë - njerëz të cilët vazhdimisht konsumojnë një sasi të madhe të mishit, sipas disa shkencëtarëve, apendiksit sëmurë më shpesh, dhe në anën tjetër gjatë numrin uria e rasteve ul ndjeshëm apendiksit;
• Tiparet individuale të anatomisë shtojcë - prania e kthesa, një gjatësi të konsiderueshme të shtojcës gjithashtu mund të shkaktojë ngecje të përmbajtjes së saj;

• arterie trombozë që ushqen shtojcë në njerëzit që vuajnë nga atherosclerosis dhe zemrës sëmundjeve me normë të zemrës arrhythmia;
• predispozitë trashëguar provuar në njerëz - bartës të antigjeneve të caktuara;
• Është e rëndësishme për të reduktuar elasticitetin e përgjithshëm të trupit të njeriut, si rezultat i stresit, alkoolit, pirja e duhanit.
• Në gratë me inflamacion mund të shkojnë vendosur ngjitur me shtojcën e mitrës, kështu checkups rregullt gjinekolog, parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve gjinekologjike mund të zvogëlojë rrezikun e apendiksit.

Një studim i pacientëve me simptoma të apendiksit

Diagnoza e apendiksit akute, pavarësisht idesë ekzistuese e butësi, është komplekse dhe kërkon aftësi profesionale. Apendiksit akute mund të ndodhë në çdo person, pavarësisht nga gjinia dhe mosha, kjo ndodh më e vështirë në foshnjat dhe të moshuarit. Apendiksit është quajtur "majmun të gjitha sëmundjet", për shkak se ajo mund të marr pjesë në maskaradë si çdo patologji në bark. Pra, shpesh aq e vështirë për të bërë diagnozën e saktë. Shumë të ngjashme me simptomat e apendiksit akute sëmundjet e mëposhtme: dhimbje barku i veshkave, cholecystitis akute, adnexitis drejtë, enterocolitis, ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale (ulçerë vrimë sidomos kur vrima formuar në muret e stomakut apo zorrëve), shkelur inguinale, femurit dhe hernie kërthizës , pezmatimi i diverticulum Meçkel. Në fëmijët, dhimbje të barkut mund të ndodhë edhe në sëmundjet infektive.

Simptomet e apendiksit

Në mënyrë që të ju mundësojë për të identifikuar menjëherë në këtë kohë dhe të kërkojë specialist patologjisë, konsiderojnë shenjat themelore të sëmundjes.

Sulmi i apendiksit shpesh vonë natën ose në mëngjes. Në sëmundje klasike tipar i tij i parë do të jetë një dhimbje. Së pari, dhimbje stomaku ndodh ose rreth kërthizë apo rreth bark. Është raspyrayuschyy paqartë, tërheq karakter. Pas 3-4 orësh dhimbje zhvendosur në rajonin e duhur çapokor, ku ai mbetet. Tani ai bëhet i përhershëm, të fortë, të zgjeruara me këmbë, shtrirë në anën e majtë.

Një çift i orëve pas fillimit të dhimbjes ka përzier dhe të vjella. Të vjella nuk është e bollshme, shpesh të vetme që sjell lehtësim. Ekziston një çrregullim gastrointestinal, konstipacioni ose diarre anasjelltas.

Pas 2-4 orësh pas fillimit të duket ethe dhimbje. Sa më e lartë temperatura, inflamacion më e theksuar.

Mos harroni: dhimbje të forta që dalin në stomak dhe nuk kalojnë vetë brenda 6 orëve - një shenjë e sigurt e sëmundjes dhe të kërkojnë kirurgji shqyrtim kirurg!

Ndihma e parë për shenjat e apendiksit

Kur dhimbja ju mund të marrë drogë antispasmodic, të tilla si jo-spa, Buscopan, një herë jo më shumë se 2 tableta. Në efikasitetit të tyre duhet të shkoni në një kirurg.

Shfaqja e papritur e dhimbje barku në një sfond të plotë mirëqenies Mos e merrni qetësues, ju lutem, analgjezike veçanërisht të forta të tilla si droga josteroidale anti-inflamatore. Këto përfshijnë analginum dhe analhinsoderzhaschie drogë (baralgin etj), Ketorol, ketanof, ketorolac, nimesulid, indometacin dhe të tjerët. Ata mund të lyej sëmundje, e cila nuk do të lejojë mjeku për diagnozën e saktë.

Është e papranueshme që të përdorin hrilok, fasha bark - Ajo vetëm përkeqësojnë inflamacion. Është e pamundur për të apendiksit të dyshuar akute trajtohen mjete popullore apo të aplikoni antibiotikët. Fundit gjithashtu shtrembërojnë foto klinike të sëmundjes.

Nëse keni këto simptoma, të cilat nuk janë mbajtur për 6 orë? Ju duhet të telefononi ambulancën e ekipit që do të ju merr në spitalin më të afërt për kirurgji, ku ju do të shqyrtohet nga një kirurg. Hani mjeku shqyrtim nuk mund.

Trajtimi i apendiksit akute

Çfarë do spitali? Për një fillim do të duhet të kalojë një analizë të përgjithshme të gjakut dhe urinës, e cila do të jetë gati në 15-30 minuta. Pas inspektimit kirurg, të cilat ju do të duhet të tregoni historinë tuaj ankesa e sëmundjes duhet të nënshtrohen ultratinguj barkut (US). Vajzat dhe gratë janë dërguar zakonisht për konsultim me gjinekologun për të sunduar nga sëmundjet e mitrës.

Shënim: në këtë fazë metoda më e sigurt e diagnozës - një shqyrtim i kirurg, ai mund të dyshohet vetëm apendiksit. Metodat e mbetura diagnostike janë komplementare, edhe ultrasounds jo gjithmonë japin mundësinë për të parë shtojcë.

Pas shqyrtimit, nëse mjeku kishte dyshuar apendiksit treguar shtrimin në spital në departamentin kirurgjikale. Nëse fotografia është sëmundje fuzzy, ju mund të lihet nën mbikëqyrjen dhe për të kryer laparoscopy. Laparoscopy - një metodë diagnostikimi, kur kërthizë është bërë sipas anestezi lokale dhe çaj përmes saj është futur në zgavrën e barkut e pajisjes - një laparoscope, e cila lejon vizualisht inspektojnë shtojcë. 

Trajtimi kirurgjik i apendiksit

Nëse modeli i sëmundjes nuk është në dyshim, ju lutemi të bëjë operacionin - appendectomy (heqjen e shtojcën). Kjo është trajtimi i vetëm për apendiksit. Operacioni për apendiksit akute është kryer nën anestezi të përgjithshme. Ju mund të hiqni shtojcë përmes qasjes laparotomnoy kur kryejnë prerje klasike në rajonin e duhur çapokor, dhe 3 laparoscopically përmes një prerje të vogël. Metoda e fundit është më e mirë për shkak se rehabilitimi (shërim) Periudha e pas operacionit është shumë më e shkurtër.

Pas operacionit

Pas operacionit, nuk ka komplikime gjatë para 12 orë regjim shtrati të duhet të ndjekin dhe nuk e hani. Gjatë 12 orëve të ardhshme ju mund të ktheheni mbrapsh dhe të ulem në shtrat, të pi ujë me limon në pjesë të vogla çdo 2 orë, nëse nuk ka përzier. Në ditën e dytë pas operacionit në konsultim me mjekun mund të marrë dhe të ecin. Active ngarje mode - çelësi për një shërim të shpejtë dhe parandalimin e clots gjakut në venat e gjymtyrë të ulët. Mbi mundësinë e të ngrënit duhet të pyesni doktorin. Mos harroni se treguesi kryesor për ju për të ngrënë është uria, mungesa sëmundje, shkarkimin e gazit dhe pamja e karrige. Këto shenja tregojnë rimëkëmbjen e funksionit të zorrëve.

Në ditën e dytë pas operacionit duhet të marrë ushqim të lëngët (1% kos, lëng, bollgur, djathë të ulët yndyrë, ushqim për fëmijë) në pjesë të vogla, deri në 6 herë në ditë, duke u fokusuar në ndjenjat e tyre. Në ditën e tretë pas një operacioni mund të marrë ushqim pule të ziera, të ulët-yndyrë supë supë, bërxolla disa sasi të vogla në shëndetin normale. Nga 8 ditë mund të hani normalisht.

Qepje janë hequr 7-8 ditë pas operacionit.

Pas 1,5-3 muaj pas operacionit mund të bëni sport (not, vrapim, duke kërcyer, hipur, stërvitje sportive valle mbi bar, etj). Nga ushtrimi rënda (peshëngritje) duhet të shmanget për 3-6 muaj. Këto kufizime janë të nevojshme për formimin e formimit mbresë të dendur në mënyrë që të shmangen hernie në vend prerje. Ind lidhës, e cila është kukurec, fiton forcën e nevojshme për 3-6 muaj.

Kushtet paaftësisë ndryshojnë në varësi të natyrës së procesit të inflamacionit dhe prania e komplikimeve 16-40 ditë.

Komplikimet e mundshme të apendiksit

Ne nuk duhet të nënvlerësojnë peshën e apendiksit akute. Deri tani ka sëmundje vdekje. Inflamacion shtojcën rrezikshme komplikimet e tij. Pas 12 orësh të fillimit të inflamacionit përfshin të gjithë trashësinë e murit të shtojcë dhe 24-48 orë është shkatërrimi saj dhe shkarkimi e përmbajtjes së zorrëve në zgavrën lire barkut. Nëse kjo ndodh, zhvillimin e mundshëm të këtyre efekteve.

• abscesi peryapendykulyarnyy dhe abscese në zgavrën e barkut - Formimi i abscese rreth shtojcë, zorrët mes sythe në legen, nën diafragmë, shoqëruar nga temperaturë të lartë dhe të dridhura.
• peritonit - inflamacion i peritoneum (membranën thinnest që mbulon pjesën e jashtme të të gjitha organeve dhe sipërfaqen e brendshme të barkut), e cila mund të çojë në sepsë (helmimi i gjakut), dhe vdekje.
• Infiltrimi appendicular - një përpjekje për të mbrojtur trupin e trupit përflakur nga zgavrën e barkut. Ky formacion rreth shtojcë, i përbërë nga ngjitur me to zorrë sythe dhe fillesa e omentum madhe. Ajo mund të jetë dendësia shkëmbore. Hiq shtojcën e këtij konglomerati dendur pamundur. Përshkruajnë antibiotikët, fizioterapi, përmes të cilit infiltrimi ose absorbohet, apo transformuar në një absces. Kur tregohet depërtojnë resorption apendektomi planifikuar në 4-6 muaj. Në zhvillimin e saj teper abscesit ose ultratinguj kontrolluar nën anestezi lokale ose prerje standarde në rajonin e duhur çapokor nën anestezi të përgjithshme. 

• Pylephlebitis - inflamacion i kryesor (portal) venë të mëlçisë duke e goditur atë me emboli mikro nga shtojcën deje, e cila çon në mosfunksionim hepatik dhe vdekjes. Kjo është ndërlikimet më të vështira të rasteve akute apendiksit, shërimin e saj është e panjohur.

Apendiksit Parandalimi

Mënyra e vetme për të parandaluar këto komplikime të apendiksit akute është një trajtim të hershëm të një operacioni brenda 6-12 orëve të para të dhimbjes së saj!

Në fjalët e kirurgut të madh rus dhe diagnostikimin Ivan Grekov: "apendiksit akute nuk mund të gjeni se ku për të gjetur atë dhe për të gjetur se ku ekzistenca nuk dyshoj as." Pra, të kujdeset për shëndetin tuaj, mos e trajtoni atë rastësisht. Është më mirë të mbivlerësohet simptomet tuaja, se sa më vonë të kërkojë ndihmë mjekësore.