Alergji për stings insekteve


Pothuajse çdo pickim insekti në dallon helm në trupin e njeriut të cilat janë shpesh alergene. Por pasoja të rënda insekteve kafshon një person të zhvillohet vetëm nëse ukushennoho alergji të kësaj substance, që kur helmi prodhuar antitrupa. Alergjia mund të ndodhë në çdo kafshon, insektet zakonisht thumbues (bee, grenzë, Hornet ...) dhe më pak - insekteve (pleshti, mushkonjë ...).

Shkaqet e alergjive ndaj stings insekteve


Arsyeja kryesore - një predispozitë gjenetike për alergji, dhe madje edhe pamjen e sensibilizimit, dmth shprehje dhe aktivizimi i nastroennosi alergjike kontribuojnë në mjedisin e keqe, çrregullime të hahet (ngjyra, shije, carcinogens ...), disa sëmundje të brendshme.

Simptomat e alergjive ndaj stings insekteve

Një reaksion alergjik ndaj një pickim insekti duket shumë menjëherë, të paktën - nga minuta dhe orë. Normalisht, që në mungesë të alergjive ndaj insekteve kafshon faqe mund të përjetojnë ënjtje, skuqje, kruarje kafshon shkaktojë, por këto simptomybystro simptoma samostoyatelno.Dannye janë për shkak të ndikimit të insekteve helm, dhe se trupi është duke luftuar me të, pa i dhënë helm për të depërtuar më tej në gjak, por nuk ka alergji në këtë helm. Nëse ka reaksion alergjik ndaj një pickim shumë më i dhunshëm dhe nuk është i kufizuar në karakteristikat lokale.

Mushkonjë kafshon rritur alergjik të mushkonjave ënjtje manifestuar të vogël të kafshimit, kruajtje, pëson fëmijët e ardhshme sutki.U është shpesh shumë më të dhunshme reagim - skuqje e kafshimit gjerë, ënjtje të rënda që nuk vijnë për një kohë të gjatë - disa ditë kruajtje, e cila çon në kruarje dhe anëtarësimit infeksionit. Në moshën e rritur alergji shpesh vazhdon, por porazheniestanovitsya meneeobshirnym.

Alergji për mushkonjë kafshon një fëmijë

Alergji për mushkonjë kafshon në të rriturit

Përveç reagimeve lokale në vendin e kafshimit si edemë, ënjtje, skuqje mund të jetë e zakonshme reagimi - koshere, dobësi, ethe, puls të shpejtë por të dobët, një person mund të ankohen se ajo nuk ka ajër, frymëmarrje bëhet e shpeshtë dhe të përhershme, mund të bjerë presionin e gjakut. Në mënyrë tipike, simptomat rritur me shpejtësi në ashpërsi dhe kështu që është e rëndësishme për të siguruar ndihmë në kohë e parë për viktimën. Alergji zhvillimit mund të shkaktojë Angioedema (ënjtje e laring dhe mushkërive vrull) dhe shok anafilaktik, dhe, rrjedhimisht, nuk ka kujdes emergjent mjekësor në vdekje.

Ënjtje e Angioedema

Shpesh disa kafshon mëdha të insekteve mund të shkaktojë efekt të rënda toksike, edhe në qoftë se një person nuk ka alergji për këtë helm.

Kujdes bloodsucking insektet, sidomos mushkonjat mund të jenë bartës të disa sëmundjeve infektive: West Nil, ethe Karel dhe kështu me radhë. A nuk e ngatërruar simptomet e tyre me alergji, kjo mund të jetë vdekjeprurës.

Diagnoza e alergji të stings insekteve

Shpesh personi vetë vëreni se insekti ka kafshuar atë dhe helm të cilit ishte shkaku i reaksioneve alergjike, por ndonjëherë është e nevojshme për të kuptuar mjeku. Kështu, kur uzhalenyy bletë në qendër të lezioneve shihet zakonisht djeg, grenzat dhe Hornets djeg leje. Alergji Prirazvitii namuravev apo mushkonja kafshon shpesh të shumta. Alergjen konfirmuar nga lëkurë-alergjik provë.

Ndihma e parë dhe trajtimin e alergjive të stings insekteve

Ndihma e parë duhet të jepet menjëherë pas një pickim dhe menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Kur bletët Sting Thumb duhet piskatore për të tërhequr jashtë, ajo është e lidhur me gjëndrën helmuese dhe lëshon bee helm në gjak edhe kur bletët shumica janë atje.

Në vend ukusavvodyat epinephrine në një dozë prej 10 mg / kg (maksimal - 0.3 mg) tek zamedlitprotsess përhapjen helm gjithë trupin. Për të vënë të ftohtë kafshoj (paketë akull dhe ujë). Prednisone intramuskular administrohet ne nje doze prej 2 mg / kg. Prednisolon redukton alergji që neutralizon histaminës, e cila është shkaku kryesor i të gjitha simptomat e një reaksion alergjik. Nëse kafshoj është në një gjymtyrë (krahun ose këmbën) dhe medikamente të nevojshme në dorë atje, vendosni një fashë për ndaljen e gjakut për të reduktuar vkonechnom e fluksit të gjakut dhe nuk e le vrer përhapur nëpër trup. Megjithatë, kjo duhet të bëhet me kujdes, sepse nëse një fashë për ndaljen e gjakut imponohet gabimisht, ajo mund të shkaktojë probleme me të ushqyerit indeve gjymtyrë dhe të çojë në vdekjen e këtyre indeve. Gërshet duhet të krejtësisht të mbuluar dy rrjedhjen e gjakut gjymtyrë dhe në të, kështu që nëse ju nuk e keni bërë këtë më parë, nuk do të eksperimentojnë. Ajo duhet të telefononi menjëherë një ambulancë.

Në alergji butë (p.sh., kafshon mushkonjë) përdorur drogë që kanë një efekt qetësues - xhel fenystyl, apo ndonjë sprays dhe ointments përmbajnë Panthenol (depantenol llak Panthenol, plus Panthenol dhe të tjerët). Ointments hormonal Advantanu vetëm me recetë, pasi që këto ointments janë contraindications serioze dhe kufizimet për përdorim.

Pas lehtësim të procesit akute të mundshme immunotherapy alergjen specifike është trajtimi i vetëm për alergji, jo simptomat e saj.

Parandalimi i alergji ndaj stings insekteve

Ashtu si me çdo trajtimin e alergjive, në këtë rast është e rëndësishme për të mbrojtur njerëzit nga kërcënuese atij alergjen, dmth të shmangur kontaktit me këto insekte. Nëse alergji është konfirmuar, dhe për të shmangur kontaktin thjesht nuk do të duhet t'i nënshtrohen trajtimit parandalues ​​në antihistamines paraprakisht, të cilat do të ju të vini mjeku allergist.

Nëse ju gjithmonë duhet të keni një çantë protivoshokovoe. Në antishock kabineti mjekësi duhet nahoditsyaneskolko shiringa, Adrenalin dhe prednisolon.