Humbja e vetëdijes


Humbja e vetëdijes, një shtet në të cilën funksionimi i shqetësuar e aktivitetit nervor qendror. Një njeri bie, nuk ka asnjë lëvizje. (Exception - konvulsione në kapjeve epileptike) nuk e pranojnë ambient, nuk përgjigjet në pyetjen, nuk reagojnë ndaj stimujve të jashtëm (me zë të lartë, rreh, godet të lehta, cod, të ftohtë, ngrohje).

Humbja afatshkurtër e vetëdijes nga disa minuta deri në një orë e gjysmë, mjekësi është termi - "të fikët".
Më shumë shtete të rënda dhe të gjata janë të ndarë në seriozitetin e vendeve në shkallë të ndryshme.


Humbja Shkaqet e ndërgjegjes:

1. Mungesa e fluksit të gjakut në tru.
2. Mungesa e oksigjenit në gjak
3. metabolizmi, dmth kabllo të energjisë.
4. shkelje nga disa arsye transmetimin e impulseve përgjatë axons të trurit apo ndodhjes së shkarkimeve jonormale në neuronet e trurit.

Tani analizuar në mënyrë.

Mungesa e fluksit të gjakut në tru mund të ndodhin:

1. Si rezultat i rritjes së autonom përgjigje e sistemit nervor në situata të ndryshme psikologjike të tilla si eksitim, frika, lodhje, një zgjerim të mprehtë të enëve periferike të gjakut, gjaku vërshon poshtë për shkak të rezistencës më të ulët, formuan një mungesë të gjakut dhe kështu oksigjen në tru.

2. Si rezultat i shkaqeve të zemrës, kur reduktuar ndjeshëm pjesë të prodhimit të zemrës, dmth sasia e gjakut derdhet nga barkushe të majtë në zemër sistollë. Kjo situatë është tipike për infarkt akut të miokardit. Çrregullime ritmin e zemrës të tilla si dridhje atrial (kaotike, i pavarur nga reduktimin dridhje ventricular) bllokadës atrioventricular e impulseve nervore mes atria dhe ventricles, sindromi sinus sëmurë (lidhjeve qendror nervor rregullon ritmin e zemrës). Si rezultat i këtyre patologjive mungesa e prodhuara zhduket komplekset gjithë rrahjet e zemrës, rrjedhjen e gjakut bëhet i parregullt, e cila gjithashtu çon në hipoksi të trurit. Kur zemrat aortic stenozë si fikët mundur për shkak të vështirësisë në nxjerrje e gjakut në të aortës.

Vetëm në këtë seksion unë dua të paralajmërojnë se shpesh ndodhin në kardiogramë paplotë këmbët bllokadës rreze Giessen (fibrave nervore në ventricles e zemrës), nuk do të çojë në sulme të humbjes së vetëdijes, dhe në përgjithësi në shumicën e rasteve nuk kanë asnjë simptomë dhe vlera diagnostike nëse ato ekzistojnë kohë të gjatë.

3. Ortostatycheskyy fikët, ndodh në njerëzit me presionin e ulët të gjakut, ndërsa duke marrë doza joadekuate të drogës antihipertensive hypertensives dhe në të moshuarit. Nuk është nga ndryshimi i papritur në pozitën e trupit (të mprehtë në rritje nga shtrati, karrige). Shkaqet e saj vonuar reagimet e gjymtyrë të ulët, ata nuk kanë arritur të tkurret, si rezultat i një rënie në presionin e gjakut, të prodhimit kardiak dhe ulet përsëri mungesën e furnizimit me gjak të trurit.

4. Kur ndryshimet aterosklerotike në enët e mëdha që ushqejnë trurin, e cila karotide arterie dhe vertebral. Atherosclerosis është e njohur është kolesteroli pllakë fort përkrahës të murit anije dhe ngushtimit të saj lumen.

5. Humbja e vetëdijes mundshme paraqitja e një mpiksje të gjakut që mbulon plotësisht enë, rreziku i trombozës ekziston në periudhën postoperative e çdo operacioni, sidomos kur duke zëvendësuar valvulave të zemrës artificiale në pas anashkalojë koronare arterie operacioni në dy rastet e fundit, si në trup të huaj trupit rreziku i trombozës ekziston gjatë gjithë jetës dhe kërkon përdorimin e vazhdueshëm të anticoagulants indirekte. Çrregullime të zemrës ritëm sipas llojit të dridhje të përhershëm ose periodik atrial të zemrës (dridhje atrial) gjithashtu ka një rrezik të lartë për mpiksjen e gjakut dhe gjithashtu kërkon të marrë agjentët antiplatelet ose anticoagulants indirekte.

6. Nëse shoku anafilaktik (manifestim të rënda të reaksion alergjik ndaj një droge të caktuar) dhe shoku infektive-toksike (për sëmundje të rënda infektive), humbja e vetëdijes e duhur, gjithashtu, zgjerimi i enëve periferike të gjakut dhe daljeve të gjakut nga zemra, por duke lëvizur në vazodylatyruyuscheho gjakut (vasodilatory) ndërmjetësi i proceseve inflamatore dhe alergjike - histamine brendaqelizor dhe elemente të tjera që shfaqen në shkatërrimin e strukturave qelizore, ata jo vetëm që kanë vasodilating pronat, por edhe rritjen e pėrshkueshmėrisė e capillaries të vogla përmes të cilave nxitojnë të gjakut në lëkurë, në rënie qarkullojnë vëllimit të gjakut, dhe përsëri, reduktohet prodhimit të zemrës, rezultat - çrregullime të qarkullimit të gjakut të trurit dhe të fikët. 

Ekzaminimet dhe testet e rekomanduar për të sqaruar shkaqet e fikët (humbje e shkurtër e vetëdijes), bazuar mund të qëndrojnë furnizim të pamjaftueshëm të gjakut në tru.

1. Konsultimi neurolog për të përjashtuar neuro - vegjetativ-vaskulare dystonia.

2. Konsultimi terapist për të përjashtuar hipotension (Ulët numra presionin e gjakut nën 100 \ 60 mm Hg.), Dhe emërimin e doza të përshtatshme terapi antihipertensive në praninë e sëmundjes hypertensive.

3. ECHO KG (ultratinguj i zemrës), electrocardiography, Holter EKG (elektrokardiogramë çdo ditë), të gjithë për të sqaruar ekzistencën e sëmundjeve të zemrës, prania e aritmisë në zemër.

4. Studimi Doppler me ultratinguj e anijeve qafës dhe trurit aterosklerotycheskuyu gjejnë një patologji të veçantë në këto anije.

Humbja e vetëdijes për shkak të mungesës së oksigjenit në gjak ndodh në sëmundje dhe kushte të tilla:

1. Mungesa e oksigjenit në ajër thithur, se është një qëndrim i gjatë në një dhomë të zihet fryma.

2. pavetëdije mundshëm në sëmundje të rënda të mushkërive, veçanërisht gjatë acarimin e astmës, status pamjen asthmaticus, me gradë të larta të sëmundjes pulmonare obstruktive kronike obstruktive (bronkit).

Në krizë të gjatë kollitjes në pacientët me mekanizëm obstruktive të mushkërive sëmundje të dyfishtë, së pari direkt nga mungesa e oksigjenit në gjak dhe në kollë e dytë të zgjatur rritur presionin intrathoracic, ndërhyn me kthimin venoz, duke rezultuar në prodhim të reduktuar të zemrës, dhe më shumë.

3. Kur anemi me nivel të ulur hemoglobinës lartë (më poshtë 70 80 g \ l) zalisur mundshme nën çfarëdo rrethane. Me numër më të lartë të hemoglobinës gjasat e ndërprerje të energjisë elektrike rritet, ndërsa në dhomë të zihet fryma.

4. Në rastet e helmimit me monoksid karboni. SB - gaz pa ngjyrë, pa erë dhe shije, e cila rrit rrezikun e helmimit. Helmimi shpesh ndodh në shtëpi kur furrat furre, ngrohje me ujë me gaz dhe shter dhe mungesa e ventilimit të kërkuara, përmes marrjes së gazrat nga motori në shofer taksi automjetit (p.sh. shofer, ndërsa gjumi në një makinë me motor me dritare të mbyllura ose në garazh). Thekshëm nëpër mushkëri, në monoksidit të karbonit në gjak kombinon me hemoglobinë të formuar bllokon carboxyhemoglobin transportin e oksigjenit në gjak, ka një mungesë akute e oksigjenit - hipoksi, përveç të detyrueshme për Myoglobin (një proteine ​​gjetur në muskuj), pengon zvogëlimin e CO " infarkt yaza.

Për të përjashtuar shkakton humbjen e shkurtër e vetëdijes për shkak të mungesës së oksigjenit në gjak mëposhtme ekzaminimin tuaj dhe analiza:

1 gjakut komplet, ku duket sasinë e hemoglobinës dhe të qelizave të kuqe të gjakut, si dhe numrin e eosinophils mund të gjykojë praninë e astmës.

2. radiografi e mushkërive - përjashtojnë bronkit kronik, kancer dhe sëmundje të tjera të mushkërive.

3. Spirography (nxjerr ajrin me forcë në një instrument të veçantë) jep një tregues të funksionit të frymëmarrjes.

4. Dyshimi i astmës alergjike gjenezë të dobishme për të vizituar një allergist dhe të kryejë teste në alergene.

Fikët në shkelje të metabolizmit (ushqimit) tru ndodhin kryesisht në sëmundje të tilla si diabeti.

1. Në rast të mbidozë e insulinës ul sasinë e sheqerit në gjak, hypoglycemia, duke rezultuar në furnizimin ndërprerë trurit, duke çuar në mosfunksionimin e transmetimin e impulseve nervore.

2. ketoatsidoticheskaya gjendje kome diabetik - në të kundërtën nuk është mungesa e insulinës dhe nivele të larta të glukozës (sheqerit në gjak më lart 17-20mmol \ l). karakterizuar nga rritje formimin e organeve ketonit (aceton, ure) në mëlçi dhe për të rritur përmbajtjen e tyre në gjak. Si rezultat i metabolizmit në qeliza f tru dhe si pasojë humbjen e vetëdijes. Veçori e kësaj pike vjen nga era e pacientit aceton.

Laktatsydotycheskaya (molochnokyslaya koma) diabeti zakonisht ndodh në sfondin e dështimit të veshkave dhe hipoksi. Në gjakun vërejtur një numër të madh të acidit laktik. Ndryshe ketoatsidoticheskoykomy, nuk ka erë të aceton.
Për të diagnostikuar diabet nevojë për dhurimin e gjakut përsëritet sheqer me një gisht në një stomak bosh. Kur glukozës në gjak kapilar mbi 7.0 mmol 6.1do \ l thotë rushenyy tolerancë glukozë (dmth, të ulur ndjeshmërinë e insulinës për glukozë), rritjen e glukozës svyshe7,0 mmol \ l alarmimin në aspektin e diabetit, dhe pastaj kërkon nënshtrim Gjaku pas ngarkimit me glukozë (me stomak bosh duket të sheqerit në gjak, atëherë pini 75 gram glukozës tretur në një gotë me ujë dhe dy orë matur kapilar e sheqerit në gjak në gjak. glukozës në gjak, pas ngarkimit sipër 11,1 tregon praninë e diabetit. Gjithashtu Përmbajtja e rëndësishme glukozë në urinë (normale nuk duhet të jetë) .Samaya Metoda e saktë e diagnozës diabetit instalimi është konsideruar si matja e hemoglobinë glycated, e cila është norma mesatare koha e glukozës në gjak për 6-8 javë para vëzhgimit.

Ajo ka kuptim të jetë një ultratingull i pankreasit, për të shmangur sëmundje të çojë në diabet. Siç e dimë insulinë prodhohet në qelizat e pankreasit.

Transmetimit Shkelja e impulseve përgjatë axons të trurit apo ndodhjes së shkarkimeve patologjike në neuronet e trurit ndodh në këto shtete:

1. Para së gjithash sindromi epileptik, konfiskimet e përsëritura, shpesh me humbje të vetëdijes që dalin nga shkarkimi hipersynhronnyh e neuroneve të trurit. (Fokusi jonormale e ngacmim në lëvore cerebrale). Sulmet ndryshe nga raste të tjera, humbja e vetëdijes karakterizuar nga klonycheskyh (twitching muskujve) dhe tonik (rritje ton, tensionin e muskujve) gjykatës.

2. Në lëndimit të ndryshme cherepno- trurit, në të cilën ka një tronditje, shembje, ngjeshja e trurit, duke rezultuar në zhvendosjen e shkaktuar nga hemisferat cerebrale, fiksuar fort në trungun e trurit, ka një rritje të rastit në presion intracranial, ka tensione dhe gjarpërues axons gjatë (fibrave nervore ) thellë në çështjen e bardhë e hemisferat dhe rrjedhin trurit. Në raste të butë, ky proces është ndërprerë përkohësisht axons përçueshmëri (humbje të përkohshme, afatshkurtër e vetëdijes), është në ënjtje të rënda dhe shpërthimit të axons dhe anije të vogla që shoqërojnë (pikë-duration shkallë të humbjes së vetëdijes ndryshme).

Vetëdija 3.Poterya mund të lindin në rast të një goditje ishemike apo hemorragjike. Dallimi në mes tyre është se në rastin e parë çrregullime të qarkullimit të trurit për shkak të bllokimi ndodh ose ku anije nga një mpiksje gjaku, i cili mund të jetë shkaku i arteriosklerozës ose efekteve toksike të substancave të caktuara (në praktikë të respektojë një numër të madh të goditje ishemike pas konsumimit zëvendësues të alkoolit, duke përfshirë dhe pas marrjes së një numër të madh të ekstrakteve alkoolit përmbajnë shiten në farmaci.

Goditje hemorragjike (hemorragji intracerebrale) është këputje e trurit anije gjithmonë ka kurs më të ashpër dhe një përqindje më të lartë të vdekjeve.

Një nga faktorët e rëndësishëm në zhvillimin e të dy llojet e pash është hipertension të pakontrolluar, sepse truri është e pafavorshme në aspektin e pash, si gjithmonë i lartë dhe të papritur (të ulët të arterial të lartë presionin e gjakut).  

Ndihma e parë për humbjen e vetëdijes

Çfarë duhet të bëni nëse ju dëshmitarë pavetëdije personi tjetër.

1. Nëse ndërprerje të energjisë elektrike ka ndodhur në një dhomë të zihet fryma, gjatë ngjarjeve masive. Më shumë të ngjarë të fikët për shkak të mungesës së oksigjenit, ose për shkak të innervation overstimulation autonom të trupit. Mekanizmi i kësaj gjendje është nganjëherë e përzier.

Veprimet në këtë rast:

1. Zgjerimi i shirt jakë apo veshje të tjera.
2. Hapni hyrjen e oksigjenit të viktimës ose të sjellë në një zonë të ventiluar mirë.
3. Ngritja leshi pambuku me amoniak në pasazhe hundës për 1 -2 minuta.

4. Në qoftë se kjo vjen për të vënë veten në anën e djathtë, vendosni dorën tuaj të djathtë përgjatë trungu, koka e tij të vendosur në dorsum të dorës së tij të majtë. Në këtë situatë më pak të ngjarë tërheqjen e gjuhës, dhe ajrore më të lira. Nëse ju mund të, kontrolloni gishtin tregues të dorës së tij, nofulla para roztysnuvshy, apo nuk tërheqjen e gjuhës në fyt, në qoftë se është e nevojshme për të liruar rrugët e frymëmarrjes duke ndreqim gjuhën ndaj sipërfaqeve anësore të zgavrën me gojë (thumb presion dorën e tij). Natyrisht tërësisht në bllokimin e rrugëve të frymëmarrjes.

5. Verifikoni se impuls të pranishëm dhe frymëmarrje (bëni këtë është përshkruar më poshtë).
6. Nëse nuk ka puls dhe frymëmarrje mund, në qoftë se në gjendje për të vizituar SMP fillojë frymëmarrje artificiale dhe masazh të zemrës indirekte (metoda e dhënë më poshtë).
7. Call ambulancë, si për të përshkruar me saktësi simptomat e humbjes së vetëdijes.

Nëse keni gjetur një njeri pa ndjenja në rrugë

1. Kontrolloni me dëshmitarët, mund të jetë diçka që e di se çfarë viktima pacienti.
Ndonjëherë xhepat e pacientëve kronikë është dëshmi e sëmundjes dhe ndihmën e mundshme të hyrjes. Në identifikimit ose marrjen e të dhënave mbi udhëzimet e pacientit follow tyre theksohet ose tregoni të gjitha ambulancë tuaj.

2. Kontrolloni nga ndjenja se trauma hapur dhe gjakderdhje, me identifikimin e tyre, do të përpiqen mjetet në dispozicion për të ndaluar ardhjen e ambulancës.
3. Kontrolloni nëse norma e zemrës, më i miri i dukshëm impuls karotide, ky vend indeksi dhe gishtin e mesëm të dorës së tij të djathtë mbi kërc tiroide viktimës për të ardhur poshtë aq lehtë t'ia poshtë qafën (me pacienti shtrirë) në depresion të butë, dhe nuk duhet të impuls dallueshėm.
4. Nëse nuk ka puls, nuk ka frymëmarrje (nuk ka lëvizje të gjoksit, nuk fogging në prepodnosymoe në hundë dhe gojë xhami e viktimës), dhe lëkura është e ngrohtë, shikoni reagimin e nxënësve në dritë. Në një person jeton, ose kur vdekja klinike, reagimi i nxënësve ndaj eshtrave të lehta. Kontrolloni në vijim:

Nëse pacienti shtrirë me sy të mbyllur, qepallat e hapura, me shenja të jetës po shohim tkurrje të nxënësve në dritë. Nëse sytë e viktimës hapur, të mbuluar dorën e tyre për 10 sekonda, atëherë hiqni dorë përsëri duhet të respektojë një ngushtim të nxënësve. Në errësirë ​​për të parë të gjitha dritë në dispozicion (elektrik dore, një telefon celular). Gjithashtu për të përcaktuar shenja të jetës verifikuar refleks corneal, këtë shami apo pambuku shtupë, në qoftë se jo, e butë tjetër shekull tekstileve touch - një person i gjallë është i keq.

Në prani të shenjave klinike të jetës ose të vdekjes është e mundur para se ardhja e kujdesit mjekësor emergjent, filloni frymëmarrje artificiale dhe indirekte (të drejtojë atë ekspertëve, të mbajtur në hapjen e gjoksit) masazh kardiak. Shumica ringjalljen fillimi i hershëm është më e dobishme se sa të gjatë kohor ambulancës ekuipazhit. I vetëm përveç për frymëmarrje artificiale nuk marrin pjesë specialistë - Kjo frakturë dyshuar shpinë në rajon qafës së mitrës.

Metodat e frymëmarrje artificiale dhe masazh të tërthortë të zemrës.

I shtrirë në shpinë vetë pacientit, pas liruar nga të vjellat e mundshme dhe mukusit frymëmarrjes. Hedh kokën e viktimës nga rreshtim rul nën rajon zverku e kokës në nofullën e poshtme shtyrë përpara. Në nofullat e dendura compression metodë compression mund të përdoret për sipërfaqet anësore të nofullën e poshtme. Tjetra, të kryejnë frymëmarrje artificiale do të thotë "gojë më gojë" (e përdorur më shpesh) ose "gojën në hundë" (e përdorur në rastet e pamundësisë së gojës). Për ta bërë këtë, sepse shami 2 breaths të pacientit, duke mbajtur më parë hundë ose në gojë (në varësi të llojit të respirator), pastaj kliko straightened mbajë duart, palosur njëri mbi tjetrin në të tretën më të ulët të sternum në vlerë prej 8-10 klikime të forcës së arsyeshme për aplikim plying gjoks, dhe natyrisht lehtësimin e udhë ajrore për prizë ajrit. Në kryerjen e frymëmarrje artificiale dhe masazh indirekt zemrës së bashku, i propozuar këtë teknikë: Një mban frymë "sy për sy" apo "gojën me hundë" në vlerë prej një frymë, një tjetër e bën 4-5 shtyn në gjoks.

Ciklet frymëmarrje artificiale dhe masazh i tërthortë zemra përsëritet deri në ardhjen e ambulancës.