Lëkurë kruarje kokës


Simptomat janë të ngjashme me shelusheniekozhiholovy:


• Zbokth • lëkurë • kimik kokës itchy kokës • • kokë hlopyana Bardhë

Humbja e qelizave kokës është një fazë normale e ciklit të jetës së qelizave të lëkurës. Megjithatë, flaking tepërt e kokës apo zbokth - etochastye probleme kozmetike të cilat përballen miliona njerëz. Zbokth nuk është ngjitëse dhe zakonisht nuk është një problemoy.V serioze disa raste të shoqëruara me kruarje intensive silnayaperhot dhe spote flaking karakteristike e lëkurës në fytyrë ose të quajtur diku tjetër ekzemë seborrheic.

Zbokth besohet të jetë i lidhur me një kërpudhat njohur si Malassezia (i quajtur më parë Pityrosporum), i cili jeton në lëkurë e kokës shumicën e njerëzve. Hribahriba Prichinyaktivnoho rritja nuk është e qartë, por mund të jetë e lidhur me faktorë të mjedisit, ndryshimeve hormonale, çrregullime neurologjike të tilla si sëmundja e Parkinsonit, rezultat i sëmundjeve kronike, të tilla si goditje apo sulm në zemër, me shuarjen e sistemit imunitar, dhe zgjedhjen e gabuar të shampo. Ka edhe disa dëshmi se zbokth është natyra e trashëguar. Lëkurë lëkurës mund gjithashtu të shkaktuar nga psoriasis ose sëmundje të tjera të lëkurës ose infeksionit.

Lëkurë kokës si një simptomë

Kjo është një simptomë mjaft të zakonshme me të cilat ballafaqohet një numër i konsiderueshëm i njerëzve. Është e rëndësishme të mos e ngatërruar zbokth dhe seborrhea e kokës (zbokth - thekon pak gri ose të bardha, zakonisht e thatë, shkatërruar mbi supet, seborrhea kokës - kore të trashë apo edhe një kore, të verdhë, i yndyrshëm në të prekur, të ulen të shtrënguar në lëkurë e kokës, përmes tyre dal flokët). Ne të gjithë e dimë se burimi i zbokth është një kërpudhat Pityrosporum ovale (aka - Malassezia furfur), i cili i ngjitet kokës. Megjithatë, ne duhet të mbajnë në mend se në qoftë se ju jeni pas disa përpjekjeve për të hequr qafe zbokth veten duke përdorur shampoos ndryshme dhe maska ​​mos ketë sukses, kjo do të thotë se ne po flasim për reduktimin dy imunitet të përgjithshme dhe lokale të dysbacteriosis supozuar, dhe ndoshta Abuzimi lipidet metabolizmin. Shpejt të trichologist!

Sëmundje, e cila mund të shkaktojë flaking kokës

• Zbokth (seborrhea)
• Psoriasis

Shkaqet flaking kokës

• folliculitis Tinea capitis
• shampo dobët
• Ndryshimet në të motit apo lagështia
• Produkte për flokët
• lëkurë lëkurë pas kokës djegien nga dielli

Shembuj të kokës drogës otshelushennymi

• chloroxine-shampo, Capitrol
• katran, Denorex, Neutrogena T / GEL, Pentrax, Tegrin, Zetar
• fluocinolone acetonide, shampo, shampo FS
• ketokonazolin, nyzoral, Extina, Xolegel, Kuric

• salicili gri-shampo, Sebex, Sebulex

Këto droga të lejojë për të eliminuar vetëm simptomë flaking kokës dhe zbokth, për të trajtuar sëmundje të konsultoheni me një mjek.

Për të kontaktuar një mjek për diagnozën dhe trajtimin e flaking kokës

  • Terapist
  • Dermatolog
  • Trichology (një mjek që e specializuar në problemet e kokës dhe flokët)
  • Sëmundje infektive