Shenjat e pash


Asnjë prej nesh është e përjetshme, por në botën e jetës së përditshme janë njerëz të cilët ende mund të ndihmojë në qoftë se përreth saktë njohin shenjat e fatkeqësisë afërt e brendshme - goditje, dhe me kusht të ndihmës së parë ...

Goditje mund të jetë hemorragjike (gjakderdhje e trurit) dhe ishemike (ndërsa kufizimin e furnizimit me gjak), të dyja simptomat e kushteve të jetesës të rrezikshme janë shumë të ngjashme.

Simptomat e përbashkëta të pash


  • Shkelja e udhëtimit: brishtësisë, të tundet pacientit dhe mund të bien. Shkelja e lëvizjes në gjymtyrëve apo ndërprerjen e plotë, duke reduktuar fuqinë.Pyetni personin për të ngritur dy duart lart - ai nuk mund ta bëjë atë si një person i shëndoshë.
  • Shprehjeve të fytyrës: Mimika panatyrshme, mund të vërehet asimetri.Pyetni personin për buzëqeshje - ai nuk mund ta bëjë atë siç duhet;
  • Pyetni nxisin gjuhë - kur lakuar kthye - është gjithashtu një shenjë e një goditje.
  • Gjuha Shkelja: Dim, gjuha fuzzy, ose paaftësia e plotë për të flet ose nuk kupton gjuhën. Kanë pacienti thonë një fjali të thjeshtë, ai nuk mund ta përsërisë atë të saktë.
  • Çrregullime të ndjeshme: zvogëlim ose humbje e perceptimit të dhimbjes, temperatura, zakonisht më e dukshme në gjymtyrët.
  • Çrregullime të vetëdijes: nga të qenët i përgjumur për të përfunduar humbjen e vetëdijes.

Nëse ju gjeni veten pranë një njeriu, që ka të paktën një shenjë e sipër, është e nevojshme për të vënë atë të përshtatshme dhe menjëherë të thërrasë një ambulancë. Dërgo pacientin disa mjekësi nuk bëjnë. Pacienti nuk mund të lihen për të shtrihen në shpinë, reduktuar forcën e muskujve, ne mund të mbyllim dahatelnoe fyt dhe njeriu vdiq nga ngufatja. Njeriu pa ndjenja gjithmonë për të mbajtur në anën e, në mënyrë që fryma mund të dalë pështymë dhe kjo mund të komplikojë frymë.

Shenjat e pash ishemike

Përkundrazi, në viktimë të zhvilluara goditje nuk do t'ju them atë që ai ndjen është për shkak se karakteristikat e mëposhtme janë të përshtatshme vetëm për vetë-diagnozën, dhe më mirë të jetë i vetëdijshëm për këtë çështje në dyshimin më të vogël e pash zemrës sa më shpejt të jetë e mundur për të parë një mjek, ose të paktën të japë udhëzime përreth thirrur një ambulancë.

Këto shenja janë:

  • Mpirje dhe / ose dobësia e trupit, gjymtyrët e të njëjtin emër.
  • Dhimbje e fortë holovnayay.
  • Shakiness, marramendje, vjellje dhe të vjella, të folurit.

Goditje është e rëndësishme për të siguruar diagnozën e shpejtë dhe kujdes. Për këtë spital të rëndësishëm të hershme brenda 2 orëve të shenjave të para të pash në departamentet e specializuara pajisur njësinë e kujdesit intensiv apo për kujdes intensiv pas në departamentin neurologjike.

50% zhvilluar goditje gjatë para 90 minutave të sëmundjes të, 70 - 80% - në 360 minuta. Kështu, një "dritare terapeutike" - 02:00, brenda e cila është ndoshta masa më efektive terapeutike për të shpëtuar neuronet zonë penumbry.Poetomu sa më shpejt të jetë e mundur është e rëndësishme që të kërkoni ndihmë. Kjo jo vetëm që mund të shpëtojë mbi aftësinë e kufizuar, por edhe për të shpëtuar jetën.

Simptomet e pash hemorragjike

Zhvillimi i pash akute hemorragjike, me një rritje të shpejtë të simptomeve neurologjike.

Rritja e shpejtë e dhimbje koke - veçanërisht të fortë, me nauze dhe vjellje, "baticë-Pulsation" në kokë, dhimbje të syve kur shikon në dritën e ndritshme dhe kur rritur rreth syve, qarqet e kuqe para syve, dështim të frymëmarrjes, palpitations, paralizë e gjymtyrëve të njëjtin emër - e drejtë e askujt apo të majtë të njëanshme, vetëdija paaftë shkallë të ashpërsisë ndryshme -. mahnitëse, gjumë i rëndë ose koma That goditje skenar hemorragjike.

Ndoshta fillimin e papritur e një zhvillimi epileptik sekuestrimit. Në sfondin e shëndetit të plotë në plazh gjatë emocione të forta në punë, kur një njeri me lëndime të qaj bie, hedh rrahjen e tij qendrore në konvulsione, frymë hoarsely, fryma është shkumë (ndoshta me gjak përmes gjuhës kafshimit ). Sytë u kthye në drejtim hemorragji, pacienti duket sikur pala e dëmtuar të trurit, gjakderdhje nga ana e nxënësve të gjerë (mydriasis), ndoshta strabismus divergjent, shikimet e bëjnë "lundrues" lëvizja, pamje nuk është fikse; në anën e kundërt të hemorragji zhvillim ngathtësi (mosveprim) të qepallë e sipërme, varet cep të gojës, faqe nuk mban frymëmarrja e ajrit (simptomë e "sails").

Ka meningeal simptomat - nuk mund të anim kokën tuaj përpara dhe për të marrë mjekër në gjoks, nuk mund të jetë shtrirë në shpinë të tij dhe lakimi këmbën tuaj në hip përbashkët të shpjegoj atë në gju.

Kursi i hemorragji të madhe në hemisferat cerebrale të trurit mund të jetë i komplikuar nga sindromi rrjedhin mesme. Rritet dështim të frymëmarrjes, zemrës, vetëdijen, tonin e muskujve izmeneniyaetsya llojin e spazma periodike tonik me një rritje të mprehtë ton në gjymtyrë (hormetoniya) dhe rritjen e muskujve ton ekstenzorov (extensors) dhe flexor afërm relaksim të muskujve (detserebratsyonnaya ngurtësi) mund të zhvillohet me rotacion sindroma (sindroma cilat kombinojnë dashuri e nerva kafkës në xhepat anësore të gjakderdhjes çrregullimeve lëvizjet dhe ndjeshmërinë në anën e kundërt).

43-73% përparim gjakderdhje gjak fund në ventricles e trurit. Në pushim të gjakut në ventricles e gjendjes së pacientit utyazhelyaetsya ashpër - zhvillon gjendje kome, ka shenja dypalëshe patologjike, reflekset mbrojtëse, hemiplegia të kombinuara me nervozizëm motor gjymtyrë paralizuar (lëvizja e dhunshme në këtë mënyrë duket të vetëdijshëm (pacientë të tërheqë veten batanije, si në qoftë se ata duan të ikin batanije) hormetoniya , simptomat rënduar të sistemit nervor autonom (ka të dridhura, djerse të ftohtë, një rritje të ndjeshme në temperaturën). Shfaqja e këtyre simptomeve prognostically pafavorshme.

Në shenjë e parë e pash nevojë për ndihmë të menjëhershme - ju keni nevojë për të thirrur një ambulancë dhe shtroj në spital pacientin!

* Shkencëtarët japonezë kanë shpikur një test të thjeshtë për të parashikuar insulta.Te rrezikut i cili nuk mund të qëndrojë në një këmbë më shumë se 20 sekonda, kanë një rrezik në rritje e pash dhe inteligjencës reduktuar në pleqëri, thonë shkencëtarët japonezë.

Mosha mesatare e vullnetarëve në studimin e tyre ishte 67 vjeç. 841 gra dhe 546 burra të pasur për të qëndruar në një këmbë me sy të hapur për aq kohë sa të jetë e mundur, por jo më shumë se 60 sekonda. Puna e trurit është vlerësuar duke përdorur MRI.

Përveç kësaj, hulumtuesit mbledhur informacion mbi pacientët e sëmundjeve, peshë dhe të jetesës standardet e tyre. Pas shqyrtimit të të gjithë faktorëve të gjetur se ata të cilët nuk mund të qëndrojnë në një këmbë më shumë se 20 sekonda, 15.3% më shumë mikrokrovovylyvy zbuluar në tru. Ata që përjetoi dy raste të pash, probleme bilancit ndodhur më shpesh - 30% të rasteve. Për më tepër, pamundësia për të qëndrojë për kohë të gjatë në një këmbë shpesh shkonte paralelisht me uljen e aftësive mendore.

Nëse një person vërehet mungesë ekuilibri, ajo është edhe një shkelje në tru. Hulumtuesit rekomandojnë që të gjithë njerëzit e moshuar që mbajnë ekuilibrin keq, vizitoni një neurolog.