Humbja e kujtesës, amnezi


Amnezi - një humbje e kujtimeve ose, me fjalë të tjera - humbjen e kujtesës.

Zhvillimi i mundshëm i amnezi të plotë ose të pjesshëm. Complete amnezi - humbje e plotë e kujtime për një periudhë të caktuar kohe. Amnezi të pjesshme - jo një humbje të plotë të kujtesës, e kujtesës dyqane imazhet e trishtuar, scraps ngjarjet në kundërshtim me hapësinore - e përkohshme karakteristikave.

Në varësi të periudhës së kujtesës humbur është amnezi reaksionar, retroantehradnaya, antehradnaya, retardyrovannaya.

  • Reaksionar amnezi - një humbje e kujtimeve të ngjarjeve që i paraprinë momentin e sëmundjes.
  • Antehradnaya amnezi - një humbje e kujtimeve të periudhës menjëherë pas lirimit të fikët.
  • Anteretrohradnaya amnezi - një kombinim i të dyjave.
  • Retardyrovannaya Amnezi - kujtimet zhduken menjëherë, por humbi pas një kohë të gjatë pas humbjes së vetëdijes.

Për zhvillimin e diferencuar - hapa prapa, të palëvizshme, amnezi progresive.


  • Regressing amnezi - amnezi e mbulimit kujtimet humbur.
  • Stacionare amnezi - është e qëndrueshme dhe nuk ndryshon humbjen e kujtesës e ngjarjeve të caktuara të jetës.
  • Amnezi Progressive - një gradual fshirja e kujtesës së vërtetë të ngjarjeve të kaluara. Dëmtuar aftësinë për të kujtuar ngjarje të reja, të humbur dhe të hutuar në kujtimet kohë venitje ngjarje emocionale e kaluara dhe ata zhduken. Më qartë është më i ruajtur kujtimet për fëmijët dhe të rinjtë dhe aftësive profesionale.

Shkaqet e mundshme amnezi

Ndahet (disociues) amnezi - një humbje e ngjarjeve të rëndësishme të kohëve të fundit, faktet jetës personale, duke ruajtur të gjitha ngjarjet dhe aftësitë e tjera. Shpesh ndodh kur trauma, rastet tragjike, humbjen e të dashurit. Kështu jo organike dëmtimi i trurit, dehje, lodhje. Memory është e humbur vetëm në shtetit të zgjuar, pacienti hipnotizuar mund të rifillojë ngjarjet.

Posthipnoticheskaya amnezi - paaftësia për të kujtuar se çfarë ka ndodhur në shtet të hipnozës.

Disociues fugë - amnezi psikogjenike, arratisje në një gjendje të traumave psikologjike në situata ekstreme - një gjendje të vështirë, kur pacienti shkon krejtësisht harron gjithë biografinë e tij në orën dhe muaj, rrallë më gjatë. Pastaj papritmas të gjithë mund të mbani mend dhe të harrojmë ngjarjet që ndodhën gjatë fugë.

Amnezi mund të jetë vetëm manifestim i sëmundjes, dhe mund të kombinohet me agnosia, apraksyey, afazi. Lost Memories pacienti mund të zëvendësojë meta - konfabulyatsyyamy mund të shtrembërojnë ngjarjet e ndodhur - paramnesia.

Për amnezi mund të shkaktojë një goditje, trauma kokë, herpes encefalit, dehje, encefalopati metabolike, sëmundje degjenerative të trurit, kanceri, sëmundje mendore, epilepsi, shoku emocional.

Struktura anatomike, operacioni i kujtesës - hypotalyamus, soskovydni mediodorsalnoe trupi kryesor Talamusi, lob të përkohshme, lob ballore. Sistemi Mediobazalnyh siguron memorie shpejtësi, të mësuarit, perceptimin, njohjen, regjistrimin e informacionit të ri. Cerebrale lëvore - një ruajtje të madh afat-gjatë kujtesës. Amygdala, tru i vogël dhe lëvore të sigurojë kujtesën procedurale. Memory holinerhycheskoy moduluar, noradrenerhicheskoho, serotoninerhicheskimi, dofaminerhicheskim sistemet e trurit. Blerja dhe ruajtjen e të dhënave të reja të ofruara dhe potencialit posttetanicheskoy, veçanërisht në neuroneve hippocampus, glutamate NMDA - receptorët. Çdo dëmtim të këtyre strukturave mund të shkaktojnë amnezi.

Sëmundjet shoqëruar nga amnesia

Për tronditje të trurit karakterizuar nga amnezi reaksionar. Për dëmtimet më të rënda anteretrohradnaya tipike amnezi. Viktima nuk mbani mend ngjarjet trauma, vetë lëndim kryesorë dhe ngjarjet që pasuan pas lëndimit. Çfarë ka ndodhur? Kush mundi? Si në spital? Kush e solli? Përgjigjet e këtyre pyetjeve pacienti ka humbur. Në psikozë më vonë post traumatike mund të zhvillohet amnezi retardyrovannaya.

Për sindromi Korsakoff e karakterizuar nga amnesia reaksionar dhe fiksimin - amnezi të plotë për ngjarjet aktuale. Pacienti nuk mund të kujtohet me të cilët komunikohet, ku dhoma e tij, kishte drekë ose jo, është e orientuar në vend dhe kohë, por kujton ngjarjet e largët. Ka konfabulyatsyy. Karakteristikë e alkoolizmit, mangësi vitamina B1, malignancies, AIDS, herpes encefalit, çmenduri degjenerative.

Në epilepsi zhvillon amnezi për periudhën sekuestrimit epileptik.

Amnezi mund të çojë në hipoksi zgjatur e trurit, të tilla si ndaluar qarkullimin, asfiksi, helmimi me monoksid karboni, goditje.

Kur dehje amnezi humbur përgjithmonë ngjarjet që ndodhën gjatë helmimit me alkool, monoksidit të karbonit, pesticideve, barnave, barbiturate, benzodiazepinat.

Histerik amnezi - humbje selektive e sigurisë, ngjarjet "pafavorshme", rrethanat - kur ekziston sëmundje mendore.

Tumoret e trurit duke shkaktuar probleme të kujtesës, sjellje, personalitetin.

Amnesia është një simptomë e dementia, sëmundjes Alzheimer, Pick, sëmundjeve neurodegjenerative, neyrosyfylysa.

Të gjitha këto sëmundje përveç amnezi të ketë foto të tyre klinike, simptomat dhe karakteristikat e tij. Mjeku diferencial diagnoza angazhuar.

Ekzaminimi i pacientit me amnezi

Të gjithë pacientët me amnezi kanë ekzaminuar - electroencephalography, rezonancë magnetike, tomography llogaritur, analizat e gjakut, biokimike dhe teste toksikologjike individualisht, recensione neurolog, psikiatër dhe psikiatër, teste të veçanta për funksionet e kujtesës, nëse është e nevojshme, të konsultoheni me një neurokirurgu, sëmundjet ngjitëse. Pacienti nuk mund gjithmonë objektivisht të vlerësuar praninë e dëmtim të kujtesës, kështu që është një ndihmë e vlefshme të afërmit, miqtë, kolegët.

Trajtimi i amnezi

Mekanizmat e kujtesës është shumë e vështirë. Recover humbur kujtimet e një çështje shumë problematike. Trajtimi përfshin efektin amnezi në sëmundje themelor, rehabilitimin neyropsyholohycheskuyu, duke përdorur neuroprotective - Cerebrolysin, citicoline, memantin, semaks, Cortexin, tsytoflavyn, glycine dhe përgatitjet xhinko - biloba, vitamina B, antioksidantë.

Çrregullime të kujtesës Parandalimi

Parandalimi i kujtesës mund të konsiderohet një jetë të shëndetshme pa alkool, drogë, droge të lirë, mënyra e syçeltësi dhe gjumit, stërvitje, ecje, të ushqyerit, trajnimin e kujtesës, problemet qasje -Svoyechasne për një mjek dhe trajtim.


Për trurin normal dhe kujtesës kanë nevojë për një dietë të larmishme - proteinat, karbohidratet, yndyrna, vitamina - viçi, peshk yndyror, qumësht dhe produktet e qumështit jo yndyrë, vezë, hikërror dhe tërshërë drithëra, makarona nga grurit durum, patate, mjaltë, Perimet dhe frutat - banane, pjeshkë, dardhë, mollë, boronica, domate, brokoli, fara kungull, spinaq, Indisë, kanellë, qimnon, çokollatë e zezë, arra.

E cila kontakt mjek me amnezi

Kur amnezi shkaktuar nga dëmtimi i trurit kanë nevojë për të thirrur një ambulancë. Neurolog kërkohet konsultimi, në disa raste - mjeku terapist.