Zbokth


Zbokth - kjo është flaking tepruar e qelizave kokës me kruarje periodik. Sëmundje është një gjendje të vazhdueshme të kokës dermatologjike. Zbokth prek rreth 20% të popullsisë. Procesi patologjik është më e dukshme në zonën, e pasur me gjëndra dhjamor: kokës, ballin, folds nasolabial, qerpikët, vetullat dhe veshit të jashtëm. Zbokth - një dukuri sezonale, llogaritë përkeqësim për dimër.

Normal kreu zmadhues - proces patologjik i lidhur me lulëzim e qelizave të lëkurës të cilat formojnë një film të thatë të bardhë. Kjo mund të jetë për shkak të arsyeve nuk natyra e dhimbshme.


Vaj zbokth - shtresa ngjyrë kafe të verdhë me shenja të dukshme të inflamacionit. Shtresohem shoqëruar me rritjen e sekretimit të sebum. Procesi është më i theksuar në rajon, e pasur me gjëndra dhjamor e kokës, ballit, folds nasolabial, qerpikët, vetullat dhe veshit të jashtëm. Zakonisht lidhur me sëmundje të lëkurës.

Shkaqet e zbokth

• të ushqyerit e dobët.
• Nuk mjafton higjienën personale.
• Ndikimi i ndotjes së mjedisit.
• Mungesa e diellit.
• Stresi.
• Shkelja e proceseve imunologjike.

• Përbërja jonormale sebum dhe mosfunksionim të gjëndra dhjamor.
• çrregullime hormonale.
• Shkelja e komponentit normal të florës njeriut.
• kolonizimi i tepruar i kërpudhat Malassezia SPP.
• hyperhidrosis (djersitja).
• Reaksionet alergjike.
• Konsumi i tepruar i sheqerit, ngopur yndyrë dhe niseshte.
• mangësi vitaminë.
• predispozitë gjenetike.
• Përdorimi i shpeshtë i gels dhe llaqe, ngjyra e flokëve.
• shamponit për larjen e shpeshta.

Sëmundjet në të cilat nuk mund të jetë një shenjë e zbokth

Ka kushte të caktuara dhe sëmundjet që çojnë në zbokth:

• Seborrheic pezmatim - sëmundjet gjera lëkurës inflamatore-exudative. Arsyeja e tij është rritur sekretimin e gjëndra dhjamor. Shpesh procesi është lokalizuar në lëkurë e kokës, ballin, hundë, cheeks dhe folds nasolabial, në kafaz i kraharorit dhe në mes të xhades blades. Sebum është një terren ushqyes për organizmat tretem dhe të irritojë lëkurën. Kështu, trupi i pacientit ka zona të shumta skuqur mbuluara me bollëk, të verdhë dhe peshore yndyrshëm. Njollat ​​mund të bashkohen me njëri-tjetrin të rritet, zbardhet e lëkurës. Sëmundja është kronike dhe karakterizohet nga natyra ciklike e periudhës së rëndim në përmirësime të dimrit dhe verës.

Qere - një term kolektive që përfshin sëmundjet e lëkurës të etiologji të ndryshme (origjina).

- Otrubevidnyylishay - infeksion mikotik i këmbës kronike e lëkurës të shkaktuara nga kërpudhat Malassezia. Kjo është një skuqje të lëkurës me njolla të verdhë-kafe. Ata janë të lehtë për të zhvishem dhe lëkura është e zbardhur. Sëmundja shpesh recurs, si kërpudhave të banojnë në epidermë e lëkurës.

- Zoster bardhë (Alba) kokës - një shtet i seborrhea rëndë karakterizohet nga kursi kronike dhe të përsëritura. Ajo formon një, fokus të bardhë të mirë-përcaktuar. Këto janë skuqjen në fytyrë dhe gjymtyrë. Më shpesh ndodh në fëmijët.

• Psoriasis - një sëmundje kronike jo-infektive të lëkurës, manifestuar dermatit.

• çrregullime neurologjike (sëmundja e Parkinsonit, paralizë VII, syringomyelia) - një sëmundje e sistemit nervor qendror dhe periferik.
• çrregullime mendore (depresioni dhe përdorimi i barnave psikotrope).
• Alkoolizmi - Varësia fizike dhe psikologjike të alkoolit.
• HIV - sëmundje për shkak të infektimit me immunodifitsita njerëzore.
• kancerit - nje tumor malinj.
• sëmundjeve të traktit të tretjes - sëmundjet të sistemit të tretjes.

• Sëmundje kronike të frymëmarrjes.
• dermatitis atopik - difuz dermatit atopik, një sëmundje inflamatore kronike te natyres alergjik.
• Zgjebja - Sëmundje parazitare të lëkurës.

Për shumë vite ajo u ndje se zbokth mund të çojë në humbjen e flokëve. Por tani vërtetuar se alopecia nuk është i lidhur me këtë sëmundje!

Për çfarë mjeku për të kontaktuar me zbokth

Me çdo lloj zbokth duhet të zbatohet për trichologist (mjek i cili merret me flokët e kokës) ose një dermatolog. Vetë-mjekim nuk është gjithmonë efektive. Mjeku jo vetëm që përshkruajnë ilaçe të nevojshme, por rekomandojmë kujdesin e duhur të lëkurës dhe parandalimin.

Simptomat në të cilën ju duhet menjëherë të shkoni te mjeku

- Kruajtje të rënda, kruarje.
- Nervozizmi, nervozizëm.
- Spote të çuditshme, të kuqe ose të rozavaya.
- Lëkurës nxituar.

Zbokth Trajtimi

Trajtimi i zbokth - një proces i gjatë dhe i mundimshëm, suksesi varet nga disa faktorë: mosha, rajoni e qëndrimit dhe të gravitetit ndryshime. Për të marrë një pacient të kënaqshëm terapeutik efekt duhet të ndjekin rekomandimet e mjekut. Hapi i parë është për të gjetur shkakun dhe trajtimin e pacientit diagnozë të bazuar. Zbokth nuk mund të eliminohen plotësisht, por ajo mund të kufizojë lëkurë brenda kufijve normale.

Zbokth terapi lokale

Për trajtim i ditës aplikuar shampoos, krem, vajra dhe tonics me keratolytic, antifungal dhe efektet citostatike. Efekti i këtyre barnave që synojnë lehtësimin e simptomave klinike (hequr crusts dhe luspa, sebum) dhe redukuar inflamimin.

• Shampo: Pantene Pro-V, Selsun Blue, Neutrogena, Nizoral 1% -2% (me Ketoconazole), supet Shef, Gard purpurt, Pantene Blue. Shampoos bazuar në katran që përmban kripëra të zinkut, oksid salicili, selen sulfide dhe squfur. Në zbokth shampo trajtim mund të përfshijë edhe ekstrakte: rrënjë rodhe, rrepkë, buds zezë plep, dëllinjë, HOPS, lë thupër, e ëmbël, nasturtiums dhe hithër, kamomil, lëpushkë, Mallow, rrënjë raven, i urtë, rozmarinë, fruta dredhkë, leh lisi, buds bli, qepë, lule kumak, lule Hibiscus, rrënjët alkalet.

• Këngët ("pure") me oksid salicili, Resorcinol, zift, selen sulfide apo kadmium, squfurit - redukuar inflamimin dhe eliminimin e kruarje dhe djegie. Përqëndrimi i këtyre substancave varet nga pacienti dhe ashpërsia e ndryshimeve.
• dermokosmetika - tonics, kremra (p.sh., Seboderm).
• derivatet imidazole (droga: ketokonazolin, flutrimazol, clotrimazole, Miconazole Bifonazol, Klimbazol) - të veprojë në infeksion fungale patogjen, pengojnë riprodhimin e kërpudhat Malassezia SPP.

• Një dietë e pasur me vitamina B, A dhe E. Është e nevojshme që të përfshijë në acidet yndyrore dietë nenasyshennye.
• kortikosteroidet në kombinim me metronidazol, erythromycin, derivateve të vitaminës D3 dhe frenuesit calcineurin. Përfaqësojnë krem, sprays dhe gels. (Për shembull, vaj Heksizon, Futsikord)
• Phototherapy UF - ka veti antibacterial.
• photochemotherapy (PUVA) - përdorimi i rrezeve ultravjollcë të gjatë-valë në kombinim me substanca fotosensybiliziruyuschyh.

Trajtimi i Përgjithshëm i zbokth

Terapia është treguar në pacientët me lezione të gjera kronike dhe përfshin kryesisht drogat e mëposhtme me gojë (përdoret me gojë):

• Retinoyidy (aksionet Isotretinoin) - derivatet e vitaminës A.
• Antibiotikët (gentamicin, neomycin, apramitsin, tetracycline) - substanca që pengojnë rritjen e qelizave bakteriale.
• hormonet Kortikosteroyidnyye (prednisone, hydrocortisone, kortizolit) - substancat fiziologjikisht aktive që shtypin inflamacion.
• Agjentët antifungal (Terbinafine, ketokonazolin, Itraconazol) - barna që veprojnë drejtpërsëdrejti në patogjen fungale.

Phytotherapy dhe mënyra të tjera për shtëpi për të luftuar zbokth

• Krapivny locion - 1 lugë gjelle gjethe të thata hithër derdh një gotë me ujë. Le të qëndrojë 20 minuta. Infuzion i tendosje, shpëlarje flokët e tyre dhe të kokës.

• Peppermint locion (për flokë të errët) - tri lugë nenexhik (freskëta apo të thata), derdh një litër uthull frutash dhe të mbyllur shishe. Mbani në një vend të ngrohtë me diell (në dritareje) për dy javë. Pastaj tendosje përmes napë në shishe. Përdorni pas larë flokët.
• locion Lime (për flokë të lehta) - vlim 4 lugë gëlqere në dy gota e ujit. Flokët Fluid pije.
• Locion me horsetail dhe rodhe - 2 lugë horsetail thatë, rodhe rrënjë saponariya dhe derdh një litër ujë të nxehtë dhe kuzhinier në një banjë me ujë për 7 minuta. Holluar litër ujë dhe shpëlarje flokët pas çdo laj.

• Locion me horsetail, Calendula dhe kamomil - 3 lugë kamomil, Calendula, horsetail dhe shelg për litër ujë. Përgatisë një zierje me barëra të vluar për 5 minuta. Pastaj kullimin e ujit dhe do të lejojë supë të ftohtë, pije dhe flokët e thatë. Përdorni 2-3 herë në javë.

Face zbokth

• maskë "mesdhetare" - ushqen dhe moisturizes flokët e kokës. Merrni vaj 1 filxhan ulliri, verdhë veze 1 veze dhe lëng frutash i një limoni. Përzierje çdo gjë dhe të vënë një maskë në flokët tuaj pas shampooing dhe të lënë për 20 minuta. Pastaj pije me ujë dhe larë bezsulfatnym ose baby shampo.

• maskë Veza me rum - është e rekomanduar për flokët e thatë. Mix dy verdhat e vezëve me 2 lugë rum dhe dy teaspoons e vaj ulliri. Në flokët e larë dhe të thata aplikoni një maskë. Lini për 30 minuta dhe të përfundojë kokën me një peshqir, pastaj pije maskën me ujë të ngrohtë dhe lani flokët tuaj një shampo të butë.
• kokosit Maskë me Jojoba - për zbokth thatë. Mix një lugë vaj kokosit dhe një lugë çaji me vaj jojoba. Një përzierje e lëvizjeve masazh fshij në lëkurë e kokës dhe të lënë për gjysmë ore, duke mbuluar kokën me një peshqir. Pastaj lani flokët tuaj me shampo procedurën e zakonshme të përsëritur pas një jave.

• Lëng limoni - lahen pije të pastër flokët lëng limoni tuaj. Lëng limoni përpunimit të përsëritet çdo ditë deri në lulëzim të plotë të zbokth.
• Ketamine - lani flokët tuaj, peshqir të thatë. Fshij në vaj kokës 1 filxhan, përfundojë kokën me një peshqir dhe të presin për gjysmë ore. Lani kokën me ujë dhe lani flokët tuaj një shampo të butë. Trajtimi Përsëriteni çdo 2 javë.
• Hudhër përfundojë - shtrirje pres dy hudhër dhe shtoni një gotë me ujë të ngrohtë zier. Përzierje të gjithë bashku dhe mbush për 5 minuta. Lëvizjet masazh fshij përzierje në lëkurë e kokës, të lënë në flokë për 5 minuta, pastaj pije tërësisht me ujë. Përfundon bëjë jo më shumë se një herë në javë, sepse hudhër ka kontakt të fortë irrituese dhe të shpeshta me lëkurën mund të shkaktojë skuqje dhe acarim.

• maskë Veza - vezë e verdhë veze ndarë nga proteina. Proteina trokas lëvizje, pastaj shtoni vezë e verdhë veze dhe përzierje butësisht. Në të pastër, flokë të thata pak, aplikoni maskë, kujdes vmassirovat e lëkurës, kreu përfundojë me kapem film dhe të lënë për 30 minuta. Maskë pije me ujë të ngrohtë, pa shampon.
• kos maskë - për të larë fllad, flokët pak lagështirë, të aplikojnë kos nuk e ëmbël, të përfundojë kokën me një peshqir dhe të lënë për rreth një orë. Pas kësaj kohe, maskë del me të larë me ujë të ngrohtë dhe lani flokët tuaj një shampo të butë.

Parandalimi zbokth

Të ushqyerit dhe kujdesin e duhur të lëkurës - baza e parandalimit të zbokth.

Parandalimi i rikthim të dermatit seborrheic e kokës është një pikë jashtëzakonisht e rëndësishme, si për të parandaluar jetesën kolonitë Malassezia spp.

Pacientët duhet të:
- Përdorni shampo me Ketoconazole ose tsyklopiroks një herë në javë për disa muaj.
- Në rastet e faljen higjienës rëndësishme dhe kujdesin e duhur të lëkurës të prirur për të rikthyer procesin patologjike.