Zalisur


 Simptomat si marrje mendsh,


• Dështimi kujtesës 
• Humbja e vetëdijes 
• Marramendje
• Dobët

I dobët (të fikët) - Kjo është një humbje e shkurtër e vetëdijes dhe bie në sfondin e uljes së papritur të metabolizmit në tru. Shpesh kjo është për shkak të rënies së fluksit të gjakut cerebral i afatshkurtër dhe, prandaj, mungesa e trurit oksigjenit. Kjo çon në marrje mendsh ose humbjen e vetëdijes. Përkeqësimi i përkohshëm i furnizimit me gjak të trurit mund të shkaktohet nga sëmundje të zemrës apo shkaqe të tjera që nuk janë të lidhura direkt me zemrën. 

Zalisur shoqërohet gjithmonë nga gjendja peredneprytomnyy - Njeriu ndjen të përzier, qarqet para syve, palpitations zemrës, një trokitje në tempuj, djersitje, ethe Flushes nxehtë, vjellje, ndjenja rënien afrohet. Nëse koha nuk ulen, nuk është humbja e vetëdijes dhe të rënies. Humbja e vetëdijes të shkurtër (disa sekonda), dhe personi shpejt zgjohet, duke qenë në një pozicion horizontal. Ndonjëherë ka gjymtyrët përhershme twitching, urina upuskanie dhe simptoma të tjera.

Arsyet kryesore për të ulur në rrjedhjen e gjakut cerebrale dhe zalisur:

1. Shkelja e sistemit autonom nervor, e cila çon në rregullimin pahijshme të contractility e enëve të gjakut - shkaku i fikët neurogjenik (deri më shumë se 50% të të gjithë zalisur)

2. Sëmundje të zemrës - shkaku i zalisur kardiohennyysynkopalni (llogariten për 25% të të gjithë zalisur)

3. Çrregullime të enëve të gjakut (depozita të konsiderueshme aterosklerotike në enët e kokës dhe qafës, atak ishemik i përkohshëm, goditje)

4. papritur rritur presionin intracranial (tumor, hydrocephalus, hemorragji)

5. Reduktimi i oksigjenit, sheqer, elektroliteve në gjak (hipoksi, anemi, hipoglikemia, veshkave dhe dështimi hepatike)

6. Zvogëlimi i vëllimit të qarkullojnë gjak (gjakderdhje, urinim i tepruar, diarre)

7. helmim (monoksidit të karbonit, alkooli, etj).

8. çrregullime mendore (sindromi hyperventilation, neurozë histerike)

9. Dhe gjithashtu emetojnë forma të tjera të humbjes së vetëdijes - si rezultat i epilepsi, lëndimeve traumatike të trurit, infeksioneve dhe të tjerët.

Konsideroni llojet më të shpeshta të fikët, neurogjenik, kardiogjenik, hyperventilation.

Fikët neurogjenik:

1. Vazodepressornyy - ndodh në rinjve në situata të caktuara - me dhimbje, frikë, stresi emocional, duke parë gjak, zagushi, këmbë të zgjatur; Zalisur Vazodepressornyy është pjesa më e madhe të fikët e rasteve të të gjitha llojeve

2. Ortostatycheskyy - ndodh kur një ënjtje të mprehtë, duke marrë medikamente të caktuara (antihipertensivëve, ilaqet kundër depresionit, levodopa)

3. Dobët gjatë karotide sinus alergji - ndodh në meshkuj më të vjetër me arteriosklerozës dhe hipertensionit kur i veshur me collars shtrënguar

4. Dobët me rritjen e presionit intrathoracic - ka urinim gjatë natës në burra të moshuar, kollë, jashtëqitje

Fikët kardiogjenik ndodhin në çrregullime të ritmit të zemrës, bllokadës përçueshmëri, infarkt miokardi.

Hyperventilation fikët të paturit e një sulm të ankthit, frikës, sulm paniku (krizës vegjetativ) si rezultat i frymë pa ndjenja jep jetë dhe thellimit.

Nëse bradycardia (Kur shkalla e zemrës nën 60 rrahje në minutë), mund të vërehet sulme të përhershme të pavetëdijes (sekonda) - "ka luajtur ishte - erdhi në vete shtrirë në dysheme." Rëndësishmja, shkurtimet norma rënie duhet të jetë e mprehtë dhe të shpejtë, për 20-30 rrahje në minutë. Bradycardia mund të paraprijë periudhave të shkurtra të ndjenjës "nxitojnë të ngrohjes në kokë." I dobët i tillë për shkak të një rënie të mprehtë në furnizimin me gjak të trurit dhe specifike për lloje të ndryshme të aritmisë.

Sëmundje, e cila mund të shkaktojë të fikët 

• stenozë aortës
• dehidratim
• Diabetes
• tensioni i ulët i gjakut
• migrenë
• sëmundja e Parkinsonit
• hipertensionit pulmonar
• Beat

Shkaqet e mundshme i dobët

 • Shkeljet e sistemit autonom nervor
 • Sëmundje zemre
 • Papritur rritur presionin intracranial (tumor, hydrocephalus, hemorragji)
 • Helmimi (monoksidit të karbonit, alkooli, etj).
 • Çrregullimet mendore (sindromi hyperventilation, neurozë histerike) Epilepsi
 • Dëmtimi traumatik i trurit 
    

Humbja shkaqet e vetëdijes

Zalisur shpesh shkaktohet nga faktorë të cilat nuk janë të lidhura direkt me zemër:
• postural (ortostatik) hipotension: presionin e ulët të gjakut për shkak të ndryshimeve në pozicionin e trupit në një pozicion vertikal pas shtrirë ose ulur;
• sëmundjet e nervave e këmbëve në të moshuarit (sidomos diabetit ose sëmundjen e Parkinsonit)
• lartësia mëdha
• Dobët në situata të caktuara (fikët situatës), të tilla si:
   Marrja e gjakut
   Urinim
   Jashtëqitje,
   Gëlltitjes ose

   Kollë që shkaktojnë sistemin pavullnetshme refleks nervor (reagimit vazovahalnyy), i cili ngadalëson rrahje zemre dhe dilates enët e gjakut në këmbë, një person ndjen vjellje, djersitje, dobësi vetëm para zalisur.

Që dalin nga zemra: sëmundjet e zemrës, e cila mund të shkaktojë të fikët ose humbje të vetëdijes:
• Shkalla e patologjike të zemrës (zemra rreh shumë shpejt ose shumë i ngadalshëm).
• Anomalitë e valvulave të zemrës (stenozë aortës ose stenozë e valvulës pulmonare).

• Tensioni i lartë i gjakut në arteriet që furnizojnë mushkëritë (hipertensioni arterie pulmonar).
• autopsi aortic.
• sëmundje e përhapur e muskulit të zemrës (kardiomiopati).

Medikamente mund të shkaktojë humbjen e vetëdijes duke ndryshuar presionin e gjakut ose duke ndikuar në zemër.

I dobët në fëmijët dhe adoleshentët vazovahalnyy

Vazovahalnye fikët në fëmijët dhe adoleshentët zakonisht zhvillohet në sfondin e stresit, lodhja, as uria, kështu që ne rekomandojmë të shmangur këto kushte.

Pjesa vazovahalnyh fikët përbën rreth 50% të zalisur. Ata janë gjetur shpesh në njerëz të shëndetshëm dhe shpesh ndodhin në mënyrë të përsëritur.

Vazovahalnye provokoi i dobët

- eksitim (në këtë rast, ata shpesh zhvillojnë një zihet fryma, dhomë mbushur me njerëz)

- dhimbje (p.sh., në një pritje në dentisti)

- lodhje,

- dëmtimi ose

- dhimbje.

Shpesh të mbeten të zhvilluar pa arsye të dukshme.

Klasik vazovahalnyy i dobët shoqërohet me hipotension arterial, bradycardia, vjellje, zbehje dhe djersitje e harlisur.

Mekanizmi i fikët ardhshëm. Në përgjigje të rënies së kthimin venoz dhe rënie në goditje në tru rritet vëllimi refleks ton dashamirësi. Në gatshëm të personave të tillë i dobët është duke u rritur tonin simpatike është e tepruar, dhe kjo çon në një rritje të mprehtë në contractility e zemrës. Nga mechanoreceptors ventricular në Grupi C centripetal fibrave nervore vagus në oblongata palcë hyn impulset intensive, dhe kjo është shoqëruar me një rënie në simpatik dhe parasympathetic rritje ton. Si rezultat i zhvillimit të vasodilation tepruar periferike dhe bradycardia relative, e cila çon në një rënie të presionit të gjakut dhe zalisur. Ndërgjegja është i shpejt restauruar shtrirë me këmbët të ngritura.

Test për ortostatychnapolozhennyah tavolinë (gjatë të qëndrojnë në një kënd prej 60-80 *) mund të shkaktojnë fikët në këta pacientë. Izoprenalin në doza të ulëta rrit ndjeshmërinë e këtij testi, por në doza të larta mund të çojë në rezultate të rreme-pozitive.

Vazovahalnyy fikët ndonjëherë ndodh në përgjigje të një dhimbje të mprehtë, sidomos që vijnë nga organet e brendshme. Herë pas here ai e shoqëron një sulm migrenë.

Zalisur gjatë urinimit ndodh më shpesh në meshkuj më të vjetër, gjatë dhe pas urinimit, zakonisht pas gjumit. Ndoshta ajo është lloji i dobët vazovahalnyh. Reduktimin e presionit në fshikëz shkakton vasodilatation dhe bradycardia të shkaktuara nga rritja e tonit parasympathetic.

Çfarë mjekët zbatohen nëse nuk janë të zbehta:

 • Kardiolog
 • Mjeku urgjencës
 • Gastroenterologist