Çrregullime të ndërgjegjes


Vetëdija e njeriut - është proces më i lartë mendor që ofron njohje dhe reflektim i realitetit objektiv të botës dhe të njeriut vetë dhe të përshtaten me botën e jashtme. Trazirat e papritur e vetëdijes përbëjnë një kërcënim real për jetën.

I dobët (të fikët) - një periudhave të shkurtra afatshkurtra të humbjes së aktivitetit kardiovaskulare dhe respiratore vetëdijes dhe abuzimi postural ton çrregullim që është në kundërshtim me funksionet vitale.
 
Fikët është shkaktuar nga prishja akute të metabolizmit dhe qarkullimit të gjakut të trurit, duke çuar në neuronet hipoksi. Njeriu papritmas bie pa ndjenja. Ndoshta prania e shkurtër atmosferë - ndërprerje, një ndjenjë e "sëmundjes" dobësisë.


Të fikët

Shumë të fikët është pjesë e stresit emocional dhe kanë një natyrë primare neurogjenik. Ata mund të jetë një person i shëndoshë në kushte ekstreme të cilat tejkalojnë kufijtë fiziologjike kapacitetet adaptuese dhe transportueshmëri e kushteve të pazakonta mjedisore apo ndikime të jashtëzakonshme - në sytë e gjakut, në një pritje në natën dentisti në rritje të shpejtë, këmbë zgjatur, mbingarkesë fizike, hipertermia.

Mungesë e rëndësishme e oksigjenit në ajër përreth (më të lartë, në kamera hermetyzyrovannoy) do të shkaktojë vetëdijen dëmtuar. Rritja e reaktivitet emocional dhe enëve të gjakut përcakton natyrën e përgjigjes për theksojnë patogjene. Faktorët e rrezikut për zhvillimin e zalisur "emocionale" është neuroza dhe neurozë kushte, veçanërisht histeri, krizë nervash, dhimbje, frikë apo tmerr në lidhje me ngjarje të vërteta - aksidentet, fatkeqësitë, fatkeqësitë natyrore, krimin. Përmbajtja ndikimi personal dhe kuptimplotë emocionale për personin provokuar zalisur - vdekja e një të dashur, lajmi i funeralit, divorc, dështojnë provimin.

Megjithatë i dobët mund të jetë një manifestim i sëmundjeve të rënda fizike dhe neurologjike që kërcënojnë jetën - tumoreve të trurit, aneurysms cerebrale, sëmundje të zemrës. Distonia Neurocirculatory, atherosclerosis cerebrale, vertebrobazylyarna dështimi, patologji e kurrizor dhe karotide arterie mund të shkaktojë fikët. Aritmi dhe bllok të zemrës, miokardit, sëmundje koronare të zemrës, hipertension dhe hipotension mund të shkaktojë i dobët. Infeksionet dehje (helmimi) shtëpiake dhe industriale toksinave, reaksione alergjike, sëmundjet e gjakut, humbje masive të gjakut, diabetin, sëmundje të mushkërive mund të shkaktojë vetëdijen dëmtuar.

Epilepsi - një grup i sëmundjeve me konfiskimet e papritur krizave konvulsive dhe humbja e vetëdijes. Në konfiskimeve epilepsisë mund të zhvillojë versione të ndryshme me çrregullime të ndryshme të vetëdijes: Twilight marramendje, somnambulism, ekstazë, mungesat, psikozë, iluzionet, hallucinations.


 

Sulmi i epilepsisë - humbja e vetëdijes dhe tonik - konfiskimet clonic

Epilepsi mund të jetë një sëmundje e pavarur, por mund të jetë një simptomë, ndërsa një tjetër sëmundje - tumoret e trurit, goditje, dëmtimi traumatik i trurit, dehje (alkooli dhe droga). Shumica e njerëzve papritmas bërtet, bie, lufton në konvulsione, prirje trupit, vjen nga shkuma gojës, ajo kafshon, ndoshta urinim i pavullnetshëm. Pas sulmit të përgjumur i durueshëm dhe nuk mbani mend asgjë.

Mahnitëse - karakterizohet nga kufizimi verbale - kontakt verbal, duke rritur pragun e perceptimit të stimujve të jashtëm - zë, dritë, dhimbje, ul aktivitetin motor të vetin. Nëse ka një të qenët i përgjumur mahnitëse të thellë, disorientation për kohën dhe vendin, mund të kryejnë vetëm udhëzime të thjeshta. Kombinimi i hallucinations mahnitëse, jerm, nxënësit Dilated, takikardi, dridhje, rrit presionin e gjakut. Shkaku më i zakonshëm i jerm (një çrregullim mendor i shkaktuar nga një shkelje e vetëdijes) është alkooli zlouotreblenie, temperatura e lartë e trupit, dehje disa droga (stimuluesve, ilaqet kundër depresionit, qetësuesve), onkologjisë, neuroinfections rënda (meningjitit), lëndime në kokë. 

Sopore - më shumë të dëmtuar rëndë vetëdijen kur ruhet vetëm reagime mbrojtëse, duke hapur sytë si përgjigje ndaj dhimbjes, tinguj dhe stimujve të tjera, kontakt verbal episodik të shkurtër minimale - me kërkesën e mjekut pacientit hap sytë e tij, ngre dorën.

Coma - përjashtimi i plotë i vetëdijes. Nga ashpërsia është e ndarë në tre nivele - të moderuar, të thella dhe të jashtëzakonshme. Koma mund të zhvillojnë diabet, sëmundje të veshkave, zemrës, goditje, dëmtim traumatik të trurit, helmim. Diagnoza e të cilëve shkakton dhe trajtimi i tyre - duke punuar profesionistë - mjekët e urgjencës. Vlerësuar gjendje kome të thellë në një shkallë com veçantë - Glasgow, e cila merr parasysh vizuale, fjalim, përgjigje motorike. Gama e pikëve: 15 - vetëdija e qartë e 3 - 4 pikë - Numri shkallë gjendje kome. Task tjerët vetëm të shpejt të thirrur një ambulancë dhe për të sjellë pacientit për çdo shkelje të ndërgjegjes në spital.

Marramendje - shpërbërja, një shtrembërim i aktivitetit mendor në të cilin pasqyrim i shtrembëruar i botës. Kur oneyroydnom Marramendje pacientin hequr nga ngjarje të vërteta, duke përjetuar ngjarje fantastike gënjeshtërt kërcënuese. Aktualisht kllapi turbullt e hallucinations vizuale vërtetë duke ruajtur orientimin në vetvete. Kur errësuar ndodh shkelje Amentyvnyy totale të të gjitha proceseve mendore. Marramendje - një zonë e psikiatrit kërkimore.

Hallucinations

Rëndësia e qasjes në një mjek për çdo shkelje të ndërgjegjes përcaktohet nga ashpërsia e manifestimeve të veçanta të sëmundjes, frekuencën, rrezikut dëmtim të mëtejshëm gjatë ndërprerje, rrezikun e vërtetë për të tjerët, në qoftë se pacienti gjatë një sulmi menaxhon transportin, duke punuar në lartësi, me zjarr të hapur, mekanizma ngarje.

Sondazhet në shkeljen e të ndërgjegjes dhe të kontaktojnë një mjek

Inspektimit të detyrueshëm në kundërshtim me ndërgjegjen (nëse pacienti thjesht nuk ka marrë në gjendje të rëndë në njësinë e kujdesit intensiv) do të - komente neurolog, okulist, mjek, e electrocardiograms, electroencephalography, tomography llogaritur, terapi magnetike rezonancë, provimit biokimike. Taktikë tej varet nga rezultatet. Zalisur Single mbinxehje në diell ose ortostatycheskyy natën me një të mprehtë nevojat në rritje nuk ka trajtim të veçantë. Neuro - tsirkuljatornaja i dobët me dystonia kërkojnë vëzhgimi dhe trajtim kurs neurolog. Nëse ju gjeni një pacient tumor të trurit do të dërgojë një departament neurosurgical. Goditje trajtuar në departamentin neurologjike. Infarkt miokardi, aritmia kardiake kërkon trajtimin dhe vëzhgimin e kardiolog. Epilepsi është trajtuar në një neurolog dhe me pranine e çrregullime të personalitetit të psikiatrik - Epileptology.

Konsultimi al temën dëmtuar ndërgjegjen

Pyetje: si për të ofruar ndihmën e parë në zalisur?
Përgjigje: kontrolloni pulsin, lëvizjet gjoks, dmth të frymëmarrjes, të rritur këmbët për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në kokë, të lirë nga rrobat, fasha, ngre leshi pambuku me amoniak dhe valëzim në para, rroba të ftohtë për të fshirë uiski dhe palme sigurojnë ajër të pastër . Nëse të fikët zgjat më shumë se 2 minuta për të thirrur një ambulancë. Kur rivendosjen mendjen për të parë një mjek për shqyrtim dhe për të përcaktuar shkakun e humbjes së vetëdijes.

Kur konfiskimet duhet të mbajë kokën e pacientit për të parandaluar kokën - lëndim të trurit, ndoshta ajo rrokullisje në anën e saj për të dalë nga goja e tij pështymë. Sulmi do të zhvillohet brenda 1 - 5 minuta. Ju duhet të thërrasë një ambulancë.