Flokët brishtësia e brishtë, të ndarë flokët e thatë


Shkaqet e flokëve të brishtë
A është një simptomë e sëmundjes?
Ku të shkoni?
Trajtimi i brishtë, flokët e ndarë
Parandalim

Brishtësia, flokët e thatë, letargji, humbje e shkëlqim, përkeqësimi, finesë, sqimë, volosap ristrukturimit, brishtësinë, ndarë - të gjitha këto fjalë janë përshkrimet e flokëve, të cilat ne do të diskutojmë në këtë artikull.

Flokët që ne shohim në sipërfaqe të lëkurës, të çuditshme sa mund të duket - është i vdekur. Ato përbëhen kryesisht nga keratin, dhe ne mund të rivendosur ato rrugë vetëm kozmetike. Ka ende pjesë e flokëve, ne nuk e shohim. Ajo është e vendosur në lëkurë e kokës dhe është shumë e ndjeshme ndaj të gjitha ndryshimeve në mjedisin e jashtëm dhe të brendshëm.


Brishtësia e flokëve - një gjendje patologjike thatësi dhe flokët i hedh lëng flokëve ku degëzuar (whipped) dhe të ndërpresë.

Shkaqet e flokëve të brishtë

Ne kemi dalluar disa faktorë që së bashku ose veç e veç e dëmshme për flokët tonë:

1. Funksionimi jo i duhur i gjëndra dhjamor të kokës.
2. Kequshqyerja. Flokët duhet zink, magnez, hekur, kalcium dhe vitamina. Pa to, flokët bëhet i brishtë, i brishtë, rrihej, humbin shkëlqimin e tyre.
3. Efekti i temperaturës (diellit, acar, tharëse flokësh, curlers, dhomë ajer te kondicionuar, ajër të thatë në shtëpi)

4. Ngjyrosje flokët (sidomos kur ekspozohen ndaj temperaturave).
5. shpeshta krehje kombinezon me cilësi të dobët dhe furçat.
6. Përdorimi i kozmetikës me cilësi të ulët.
7. predispozicion trashëguar.
8. Zakone të këqija (alkooli, duhani).

Sëmundjet në të cilat simptomë e zakonshme e flokëve të brishtë

Ndonjëherë flokët e brishtë - është shenjë e vetme e dukshme e cila është shkaku rrënja e një zabolevaniya.Zabolevaniya më të rëndë kronike, një simptomë e cila mund të jetë e flokëve të brishtë:

- sëmundje mendore (neurozë, stresi të rëndë, trauma psikologjike).

- mellitus - Sëmundjet endokrine sistemit. Dëmtimi dhe flokët e brishtë - një pasojë e sëmundjes.
- çrregullim të gjakut, të karakterizuar nga hemoglobinës ulët - anemia. Çon në një mungesë e hekurit, e cila është pjesë e strukturës së flokëve.
- ichthyosis dhe psoriasis - në këtë sëmundje karakterizohet nga keratinization tepruar ose anormale, e cila është shkaku i shumë sëmundjeve të lëkurës dhe të flokëve.
- pabarazitë hormonal (të ulur nivelet e estrogjenit në gratë) - është shkaku i çrregullimeve metabolike si rezultat - hedh lëng dhe flokët e brishtë.

- sëmundje tiroide (Hypothyroidism) - çon në çrregullime metabolike, ajo ndikon në strukturën e flokëve.
- Sëmundje maj (ulçerë stomakut, gastriti) - copëtim të shqetësuar dhe thithjen e ushqimit në traktin gastrointestinal. Në këtë drejtim, flokët mungon ushqyesve.
- të gjitha llojet e alergjive - reaksionet e mbindjeshmërisë imunitare, të karakterizuara nga eruptions lëkurës mund të ndikojnë në flokët.

Për të cilat mjeku dhe kur të aplikoni në flokët e brishtë

Ka disa shenja paralajmëruese që tregojnë se flokët kanë nevojë për ndihmë urgjente. Në disa raste, përkeqësimi mprehtë e flokëve duhet të paraqitet profesional - trichologist. Kjo do të ndihmojë për të ruajtur pamjen e flokëve të bardhë dhe për të shmangur probleme serioze shëndetësore.

Simptomet e flokët e brishtë, çdo trichologist nevojshme konsultimit:

 • Në prekjen e flokët e thatë, i brishtë dhe i përafërt.
 • Krehje thyer off dhe bie.
 • Get në gunga, sidomos pas larë.
 • Është e vështirë për të modeluar stilin e flokëve - flokët e padisiplinuar dhe me gëzof.
 • Split dhe përfundon thatë, të cilat nuk ndihmojnë hidratues kozmetike.

Është e nevojshme për të dalluar strukturën e flokëve kaçurrel flokët e brishtë. Kjo e flokëve është gjithashtu shumë e brishtë, ju duhet t'i trajtoni ata me kujdes të madh.

Trajtimi i flokët e brishtë dhe të ndarë

Flokët e dëmtuar nuk mund të rivendoset dhëmb plotësisht si i keq apo një gozhdë thyer. Ne vetëm mund të përmirësojë pamjen dhe për të eleminuar shkaqet që çuan në dëmtimin e strukturës. Trajtimit (shërim) e flokëve të dëmtuar:

Dietë

Flokë të shëndetshëm duhet të jetë, mbi të gjitha, një dietë të ekuilibruar, e pasur me proteina, minerale dhe vitamina, veçanërisht A, E dhe Grupi B. Edhe një mungesë e vogël e tyre mund të shkaktojnë përkeqësimin e flokëve.

Kushtoj vëmendje të veçantë për dietën tuaj. Baza e saj duhet të jenë frutat dhe perimet. Unë duhet të hani çdo ditë të qumështit, mish apo vezë, dhe 2-3 herë në javë peshk apo produktet e tjera detare. Është e rëndësishme për çdo ditë për të ngrënë drithëra (2-3 feta bukë gruri nga miell gruri, 2-3 lugë oriz ngjyrë kafe).

Në pritje të hequr toksinave nga trupi. Me dietën e përditshme duhet të përjashtojë produkte me një shkallë të lartë të përpunimit (patate të skuqura, të shpejtë - ushqim, ëmbëlsirat). Ushqime të skuqura dhe mish, si dhe të përmbajnë toksina që dëmtojnë strukturën e flokëve dhe thonjtë. Ulja e përdorimit të çajit të fortë dhe kafe - ata "ha" vitamina dhe të çojë në dehidratim. Pini 1.5 deri 2 litra lëng në ditë.

Flokët shquar për dashurinë e tij të "minerale". Veçanërisht e rëndësishme për ta është zinku, bakri dhe silic. Pra, çdo ditë për të ngrënë arra, bajame (një pjesë të vogël në ditë) ose farën. Ato përmbajnë zink (të përfshirë në prodhimin e proteinave, duke siguruar rritjen normale e flokëve dhe thonjtë), bakri (përfshirë në formimin e melaninës - ngjyrë natyrale e flokëve). Rrepkë, kohlrabi dhe selino - të ketë një shumë të silikonit, e cila redukton flokët e brishtë.

Hani sallatë me perime të kuqe, portokalli, të verdhë dhe të gjelbër. Domate, brokoli, marule, karrota, qepë jeshile, kopër, majdanoz - ata janë një burim i beta-Kerotyn se trupi i konverton në vitaminë A. Kjo do të përshpejtojë ciklin e ripërtëritjes qelizore, do të kontribuojë në zhvillimin e blloqet themelore të ndërtimit të flokëve.

Farmakotrerapiya

Keratin medicinale.Keratin është një proteinë, e cila përbëhet nga lëkurës, e flokëve dhe thonjtë.

Fibrave keratin në Volos ndërlidhur me lidhjet e veçanta, duke e bërë flokët më fleksibile dhe elastike. Ky format proteina pjesë cuticle jashtme e flokëve (sipërfaqe), është përgjegjës për pamjen e saj. Mungesa e saj mund të çojë në dëmtime të epidermë, prishin strukturën e flokëve dhe do të shkaktojë ndarje, i brishtë. Në këtë rast, trajtimi përdor droga të veçanta që përmbajnë keratin hidrolizuara, e cila të plotësuar mungesën e substancave natyrore që janë të përfshirë në formimin e strukturës së flokëve dhe thonjtë.

Keratin është anëtar i kozmetikës (shampoos, conditioners, llaqet dhe përgatitjeve të tjera për flokët) si një hydrolysate keratin. Kjo proteinë i tretshëm në ujë rrjedh nga lesh të kafshëve. Ajo përmban amino acidet që janë blloqet themelore të ndërtimit të proteinave të ngjashme me ato që gjenden në flokë të njeriut (cystine dhe methionin). Falë tyre, keratin hydrolyzed lidhet lehtë me fibra flokëve natyrale, depërtojnë thellë në strukturën e tyre dhe rivendosjen e zonave të dëmtuara. Keratin pastër gjendet në formën e një lëng transparent, pak ngjyrë verdhë ose kafe me një aromë karakteristike.

Efektet trajtim keratin:
- Flokët bëhet i fortë;
- volum;
- fitojnë famë;
- moisturizes flokët dhe i bën ata të butë;
- mbyllet peshore dhe lidhja ndarë në skajet e flokëve;
- lehtëson krehje;
- përmirëson kokës ka antifungal dhe efekt qetësues (përfshirë eliminon zbokth);
- mbron nga efektet e dëmshme të oxidants që gjenden në ngjyra dhe kimikateve të tjera dhe detergjenteve;
- vepron si "mburojë", - parandalon efektet negative të rrezeve UV dhe era.

Oil kujdes flokët.Vajguri kozmetike të përshtatshme për trajtimin e të gjitha llojet e flokëve, sidomos thatë, i brishtë apo të dëmtuara. Vajguri lejon për rezultate të shpejta dhe dramatike në formën e flokë me shkëlqim dhe të shëndetshme.

Prona të paluajtshme:
Vajguri kozmetike operon nga rrënjët në këshilla e flokëve. Forcon dhe parandalon efektet e dëmshme të faktorëve të jashtëm, mbron kundër humbjes së lagështisë, eliminon drejtuar kryq seksion, i bën flokët më fleksibël, ul energjisë elektrike statike. Përmes kësaj, ndalesa e flokëve të jetë e thatë dhe i brishtë. Vajguri Cosmetic ushqen jo vetëm flokët, por kokës tuaj si përmirëson qarkullimin. Veç kësaj, mjet i përdorur në trajtimin e zbokth.

Si të përdorni:
Vajguri kozmetike (një sasi e vogël) butësisht rubbed në lëkurë e kokës dhe të gjithë gjatësinë e flokëve për 10 minuta. Pastaj, format vaj në sipërfaqen e flokëve, që është në trajtë filmi (jo depërtuar në brendësi). Pas 10 minutash, vajguri larë tërësisht. Për fat të keq, vajguri e vështirë të del me të larë (zakonisht kreu duhet të lahen me shampon disa herë ose më shumë), duke lënë një erë karakteristike dhe të angazhuar lehtë (duke e bërë maska ​​nga soba me gaz, ngrohje, etj).

Vaj parafine (Paraffinum Liquidum) në formë të lëngshme (të marra nga distilim shumta e naftës së papërpunuar, torfe, katran, zift rërë - e cila shpjegon erë e saj). Është pjesë e shumë produkteve kozmetike. Kur aplikohet për flokët pengon avullimit të zbut lagështisë.

Terapi Vitamina

Vitaminat dhe mineralet - materialeve të ndërtimit për flokët, në qoftë se ndonjë komponent është zhdukur, mund të zhvillojnë simptomat e thatësi dhe lomkosti.Dlya formimin e strukturës optimale të vitaminave flokëve që ju duhet në vijim:

A - (Retinol, beta Kerotyn) - produktet proteinike e prejardhje shtazore dhe bimore. Është një vitaminë esenciale për flokët.
Në (të gjithë grupin) - gjendet kryesisht në proteina bimore, fasule. Siguron rritjen e flokëve.
E (tocopherol) - gjendet në vajrat bimore. Nevoja për të moisturize dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në lëkurë e kokës.

C (acidi Askorbik) - përmbajnë shumë fruta të freskëta dhe perime. Kapilarët dhe përmirëson gjendjen e të ushqyerit gjëndër e flokëve.
Elementet Mynyralnaya - që përmban pothuajse të gjitha ushqimet, sidomos arra dhe fara. Janë blloqe ndërtimi të nevojshme për rritjen e flokëve.

Phytotherapy për flokët e brishtë

Për forcimin e flokëve dhe mbrojtjen e tyre nga shkatërrimi mund të përdoret terapi bimor.

 • Horsetail - një komponent i shumë përgatitjeve për forcimin e flokëve. Në horsetail fitolikuvannya, nuk është opsioni i vetëm, si superiore ndaj të gjitha bimëve të tjera për funksionet e tyre terapeutike. Ajo është e mirë forcon dhe ushqen flokët.
 • Fresh lëng spinaq - ofron një efekt të mirë tonik për flokët.
 • Lëng limoni dhe lakër - rubbed në rrënjët e flokëve. Përdorimi i rregullt do të përmirësojë ndjeshëm gjendjen e flokut.
 • Hithër (supë) vëllimin e flokëve -pridaet, tone, përmban vitamina A dhe C.
 • Aloe vera (lëng, tul) - ndihmon në përmirësimin e flokëve, pastron, moisturizes.
 • Rrepkë e zezë (lëng) - stimulon rritjen e flokëve të shëndetshme dhe parandalon humbjen e flokëve.
 • Maja - që përmban proteina dhe vitaminë D, flokët e nevojshme. Rikthen strukturën e flokëve.
 • Linden (infusions, decoctions) - mbushur shkëlqejë e flokëve, forcimin, shtoni ngjyrë të errët shpëtoj zbokth.
 • Flaxseed (vaj, lëng mishi) - përmban një mikroelemetov madhe të caktuar të nevojshme për flokët. Infuzion të dobishme ose zierje rubbed në rrënjët e flokëve, si dhe të marrë vnur.
 • Sage - i bën flokët të fortë dhe të qëndrueshme. Përdorim të mirë një zierje ose infuzion pas pikturës.
 • Këna ngjyrë për flokët - nxjerr në pah flokët e padukshme mbulon, peshore zbutjes, i bën flokët e trashë.
 • Sweet (decoctions, infusions) - i njohur më mirë në mjekësi si laksativ dhe antitussive. Por shpëlarje rregullt të ekstrakt rrënjë bimore ofron një efekt terapeutik në flokë.
 • Elderberry - Zierje e gjethet e thara të pini para ngrënies. Njomet me flokët supë gjatë krehje. Kjo procedurë do të bëjë flokët të shëndetshme dhe të qetë.

Në flokët e ndjeshme naftës fshij mirë. Kjo është bërë e mirë gjatë natës. Për shembull, arhanovoe - vaj përmban acide yndyrore që moisturizes dhe flokët.

Maska për flokë të brishtë

Kur brishtë dhe e thatë 1 herë në javë duhet të ushqyer dhe moisturize flokët duke përdorur maska. Maskë ndryshme nga kondicioner dhe locion që përmban përbërësit natyral dhe më shumë ushqyesve. Për efekt të mirë, përdorni efektin e ngrohjes.

 • Xhelatinë maskë - maskë alternativë kollahenovoy, e cila është procedura sallon. Ushqimi shpërndarë xhelatinë sipas udhëzimeve. Aplikoni për flokët pak të lagur, pako të ngushtë apo të kapem film, të përfundojë peshqir. Ju mund të ngrohjes një tharëse flokësh. Mbajeni për 30 minuta, pastaj pije me ujë të ftohtë. Flokët do të jetë e vështirë, me shkëlqim dhe të shëndetshme.
 • Maska e vezë bardhë - të ndarë disa proteina vezë, shtoni 1 lugë çaji kos atje për përzierje, të aplikuar në flokë, pak vspeniv. Mbylle kapem film ose të vënë një dush kapak që nuk do të thata proteina. Me flokët e brishtë përbërje të fortë e sotme mund të zëvendësojë shampon. Maskë pije me ujë të ngrohtë. Bad ndihmon hequr lëng limoni ose uthull molle, 1 lugë gjelle holluar në një gotë me ujë. Vetëm pije atyre kokën pas aplikoni maskë.
 • Tvorozhennoy maskë - mix 1 banane e pjekur dhe një paketë e djathë me yndyrë, aplikoni në flokë për 15-20 minuta, pastaj pije mirë me shampon dhe pije zierje e flokëve të bimëve. Ju mund të bëni një maskë në dush sauna, baltë, pas përfundimit të përfundojë flokëve.
 • Maskë me avokado - të marrë 1 frutat pjekur, pure atë (që ju mund të përdorni një blender), shtoni 2 lugë krem, 1 lugë gjelle mjaltë. Aplikoni për flokët përgjatë gjithë gjatësinë. Dërgo në për 20 minuta, pastaj del me të larë me shampon. Efekti i ngrohjes të përmirësojë efektin.

Trajtimet kasolle për të brishtë, flokët e ndarë

 • Kantier i flokëve - flokët me një shtresë të veçantë përbërjen pangjyrë apo ngjyra. Ajo zbut flokët dhe i bën ata më të dendur.
 • Flokët keratin - GTR dhe restaurim të shpejtë të flokëve. Ryhtuye, zbut dhe ushqen strukturën e saj. Flokët Keratin mbuluar përbërjen përdorur për ngrohje. Kështu, të gjitha gropat dhe flokë mbushur proteina keratinovymi.
 • Prerje "gërshërë nxehtë" - procedurë e kryer gërshërë të veçanta të nxehtë. Si rezultat, këshilla e flokëve, si "zaplavlyayutsya" që parandalon brishtësinë dhe pjesën e tyre.
 • Përpunimin e flokëve kolagjenit lëngshme - është një mjet profesional. Procedura ngjan përdorur flokë balsam. Efekti i smoothness ruhet deri në 2 javë.
 • Zgjerimet e flokëve - vetëm jashtë vëllimi rritje, përmirëson pamjen dhe sasinë e flokëve. Fuqimisht të dëmtojnë flokët tuaj, duke siguruar barrë shtesë në gjëndër e flokëve. Procedura ngjitje fillesat e fillesa e flokëve artificiale për flokët më të vogël në rrënjët.

Parandalimi brishtësinë e flokëve

Masat parandaluese që do të ndihmojë në parandalimin thyerje, të mbajtur flokët tuaj të shëndetshëm dhe të fortë:

1. Shmangni procedurat agresive (tharje, perms, për t'u ngjyrosur, etj) që mund të dobësojnë flokët tuaj.
2. përfundon prerë rregullisht.
3. Para se të shkojnë në shtrat dhe kur larja bëni pak masazh kokës për të stimuluar gjëndra dhjamor.
4. Mos lani flokët tuaj shumë shpesh.
5. Përdorimi kozmetike (balms, kondicioner dhe kështu me radhë. D.). Në flokët gjithmonë duhet të jetë diçka e shkaktuar, qoftë balsam natyral apo një shtresë me yndyrë.
6. Mbroni flokët tuaj nga efektet e ngrohjes dhe të ftohtë (të veshin një kapelë apo individualitet në dimër, mbrojtja dielli përdorni UF)

7. Përmirësimi dietën tuaj (hani ushqime të pasura me proteina, acide yndyrore polyunsaturated, si dhe vitamina, minerale)
8. Mos bojë ngjyra kimike flokëve. Në vend të kësaj, përdorni pikturë bojë këna.
9. furçë Correct flokët tuaj. Mos e hiq, mos bëni jerks papritur.

Produkte kozmetike kujdesit të flokëve.

Kondicionerë dhe flokët.

Pas larë flokët, flokët e thatë me një peshqir dhe të aplikojnë balsam. Jo fërkim dhe stroking flokët nga rrënja deri te maja. Të mbajë për 15-20 minuta dhe pije. Është më mirë për të larë me ujë të ngrohtë, pastaj të ftohtë. Kjo flokët peshore hapur, thithin balsam dhe nën ndikimin e ujit të ftohtë do të mbyllet. Nëse dries flokët e mundur natyrisht.

Balms të përmbajë:
Alkooli - alkool Izopropil, alkooli cetyl, cetearyl (Alkooli 40b) - kjo është e mirë zbut flokët.
Vajrat - kokosit, bari, gjalpë, gjalpë Shi, kakao etj - Ata japin shndrit e flokëve dhe për të parandaluar humbjen e lagështi.
Proteinat - keratin.

Shampoos.

Për larjen shampoos brishtë flokët janë më të mira bezsulfatnye, si SLS (sulfat) shampo flokët shumë të thatë. Megjithatë, si pjesë e shampoos SLS mund të përmbajnë silicones dhe Parabens, të cilat e bëjnë flokët më të shndritshme dhe të qetë, zbutjen veprimin e sulfateve.

Kreu mos lani filxhan 1 herë në 5-7 ditë. Zakonisht fërkim shampo për flokët për 1-2 minuta dhe pastaj del me të larë shkumës.

Kremra, sprays për flokët.

A u bazuar në ekstraktet e bimëve që prodhojnë mukozë (gëlqere, liri) me shtimin e vitaminave të ndryshme.
Struktura prirje të shtoni edhe keratin, silikoni dhe vajra të ndryshme që moisturize dhe për të lehtësuar krehje e flokëve.

Hair Restoration - një efekt të përhershëm (të përkohshme) që kërkon procedura të vazhdueshme mbështetëse dhe kostot financiare. Është më mirë që të mos presin për dëmtimin e strukturës, kohë për të marrë masa parandaluese, flokët u rrit fortë dhe të shëndetshme.