Marramendje


Ndjenja e bilancit - të drejtat e lashtë marrjes në procesin e evolucionit. Njeriu në jetën e tij të përditshme, edhe mendon si ai ecën, shkon, hedhje, twists kokën e tij përreth dhe të mos bien. Mosbalancim zhvillim çon në panik. Lëvizja e gënjeshtërt ose mjedisi i pacientit, ndjenja e revolucionit, turbullira në kokë, paqëndrueshmëria, brishtësisë, hedh një parti deri në ngritje - kjo quhet marramendje.

Pacientët Vertigo përshkruani ndryshe - ritëm, not rotacionin kokë brenda në kokë, paqëndrueshmëria, humbje të koordinimit, dobësi në këmbë, unsteadiness kur ecin, ndjenja e rënies ose rrotullimi në kokë ...


 

Lëvizja e gënjeshtërt e objekteve.

Shkaqet e marrje mendsh

Funksioni i bilancit varet nga vizuale, vestibular, proprioceptive dhe sipërfaqe - informacion sensor dhe ofron një unike dhe shumë e komplikuar mekanizëm - aparate vestibullyarnym. Gjithë informacioni ndijor është përpunuar në sistemin nervor qendror eshte moduluar nga aktiviteti i formimit reticular, sistemit extrapyramidal, tru i vogël dhe lëvore cerebrale. Receptorët vestibular përcaktojë ndryshimin e përshpejtimit lineare dhe këndore dhe ndryshimin e forcave gravitacionale, kontrollin pozicionin e kokës dhe të përkthyer këtë informacion në impulse elektrike që proceset e trurit.

Aparati vestibular vendosur në pjesën shkëmbore (piramidave) të kockave të përkohshme. Me strukturën e saj ngjan me diçka joreale fantastike - labirint kockave që përbëhet nga tre dëmtimit të dhëmbëve: kërmijtë para kockave; qendrore (vestibular) me qese eliptike dhe sferike; mbrapa (dhoma vestibular), në të cilën e lartë dhe drejtimi posterolateral janë çarë për kanale pivkolovyh; tre kockave kanal pivkolovyh. Në pouches sferike dhe eliptik është njolla të vogla (më pak se 1 mm 2), i edukuar statolitovoy mukopolisaharydnyh xhel membrana me përfshirjen e kristaleve të vogla të karbonat kalciumi - statolity. Dispozitat e membranës varet nga madhësia dhe forcën e nxitimit linear. Qelizat Kolbopodibni dhe qelizat cilindrike sistemeve shqisore epitelit pivkolovyh kanale kanë spines (qimet) - një 50 gjatë dhe të trashë - 110 gjobë. Për lineare lëviz caktuara nxitimi me efekt fluide dhe i jep jetë epiteli ndijor e qimeve. Këtu është përkthimi i forcave mekanike (përshpejtimin) në aktivitetin elektrik (impuls nervore). Ky është një mekanizëm shumë kompleks varet nga orientimi i endolymph qimeve aktuale orientuese.

Labirint Bone mbushur perylymfoy, i cili me anë të fillesa ind lidhës mbajtur të sistemit lidhur çanta Webby dhe labirint cipë. Peretynchastyylabirynt mbushur me endolymph. Lëngjet ndryshojnë në përbërjen dhe kurrë kontaktoni. Tre Canal gjysmërrethor (rrjet-arsimi), janë tre aeroplanë vzaimoperpendikulyarnyh përfaqësojnë hapësirë ​​tre-dimensionale.

Krovosnabzhaetsya aparati vestibular i degës së brendshme arterie auditory anteroinferior arterieve cerebrale dhe basilar.

Berthamat vestibular të vendosura në zonën anësore të rrjedhin trurit dhe krovosnabzhayutsya thekshëm degët e arterieve kurrizor dhe bazyllyarnoy. Kjo zonë lezione më të prirur ishemike. Dalja e gjakut është sinus kockave dhe sigmoid sinus lartë.

Innervated nga aparati vestibular vestibular nervore.

Vestibular bërthamë - një grup i qelizave të vendosura në pjesën e poshtme të barkushe të katërt - fossa romb. Katër kryesor integruar informacion nga mazes dhe sistemet e tjera somatosensory. Bërthamat lidhen me berthamat oculomotor, pjesë motorike e palcës kurrizore, zmozochkom me sistemin autonom nervor, skajin përkohshme të lëvore cerebrale të trurit. Prandaj "përgjigje" neuroneve motorike ynnervyruyuschym muskujt e syve (parashikuara stabilizimin e lëvizjeve të syrit me kokë), organet e përfshira në rregullimin e sjellje.

Gjatë aktivitet normal vestibular mbetet në një nivel nënndërgjegjeshëm, është e menjëhershme "njohjes" modele të ndryshimit të ndikimeve shqisore. Njeriu nuk mendojnë për gjendjen në sytë dhe anim lëvizjet e kokës, duke kërcyer, duke ecur dhe drejtimin e mirëmbajtjen e bilancit ... E gjithë kjo e bën aparatin vestibular menjëhershme.

Çdo rregullim brez mosfunksionim, integrimi në këtë magjepsëse komplekse mekanizëm shkaku marramendje, çekuilibër, dhe ndoshta të përzier, të vjella.

Marramendje mund të jetë e lehtë, i rastit, dhe mund të jetë simptomë progresive dhe e përhershme e një sëmundjeje të rëndë. Shkaqet e marramendje - Patologjia vestibular e veshit të brendshëm, marrëdhëniet dëmit me berthamat vestibular në bagazhin, zmozochkom, mesor berthamat gjatësore rreze e muskujve të syrit, muskujt e qafës dhe trupit, lëvore cerebrale.

Sëmundjet e shoqëruar me marrje mendsh

Ka marramendje sistematik dhe josistematik. Marramendje sistemik sëmundje ndodh kur aparati vestibular, është një lëvizje e trupit të tij dhe objekteve. Ajo mund të shoqërohet me çrregullime autonome, sulme paniku, nistagmus, humbjen e dëgjimit. Nuk sindromi Meniere, labyrinthitis virale dhe bakteriale, nervore vestibular, dhe marramendje post-traumatik pozicional.

Marramendje - ndjesi e "humbjes së vetëdijes" predobmorok, terr para syve të mi, frika, dobësi, parehati - në hypo- arterial dhe hipertension, çrregullime autonome, sëmundjet e sistemit kardiovaskular dhe respirator.

Marramendje ndodh kur:

- sëmundjet e veshit - inflamacionit akut ose kronik te veshit mesme (medias otitis); holesteatome; pas operacioneve në procesin mastoid, labirintin e brendshme e veshit të dëmit; barotraumën; otosclerosis; labyrinthitis toksike, infektive dhe traumatike; nevromë akustike; të lidhura me moshën proceset degjeneruese e labirint vestibular;
- sëmundjet cerebrovaskulare;
- sëmundjet ngjitëse, kockave sifilizi përkohshme;
- dëmtime traumatike të trurit, trauma e kockave të përkohshme;

- sëmundje të sistemit nervor - skleroza e shumëfishtë, syrynhomyelyy, semundja e Parkinsonit, sëmundjet Cerebellar ...;
- migrenë;
- sëmundjet e tru i vogël - degjenerim, tumori;
- sëmundjet e shtyllës kurrizore cervikal, semundja Paget (ostoz deformuar) me nje lezioni te kockave kohor;
- Tumoret;
- dehje - alkool, tretës industriale, droga, zhiva, droga;
- Çrregullime psikogjenike;
- sëmundjet somatike - hipertensionit, arteroskleroza, artriti reumatoid, sëmundje koronare të zemrës, aritmi, goditje, anemia, kanceri, sëmundja e peptike, çrregullime metabolike ...;

- "Sëmundje detare";
- Sëmundjet mendore.

Marramendje patologjinë e shpinë çrregullim të qarkullimit të gjakut shkaktoi dështimin --vertebral bazyllyarnoy, çrregullime të qafës së mitrës lëndimit simpatik rrjet për shkak të qafës (hlystoobraznoho), proceset degjenerative e shpinë, spondylolysteza, anomali kongjenitale e shpinë.

Mekanizmi Hlystoobraznoho i lëndimit të shpinë qafës së mitrës.

Anomalitë skeletore atlantozatylochnoho dhe zonën e qafës shoqëruar me marrje mendsh, e cila provokoi kthen kokat, të shoqëruar nga dhimbje në qafë, prapa, tingëllim në veshët, nervozizëm.

Marramendje pozicional  - marramendje në një pozicion, kur u kthyer në krevat, në pozicion ku - në anën, duke hedhur kokën. Kjo marramendje shkurtër, i shoqëruar nga të përzier nuk mund të ndodhë në qoftë se ju të lëvizur kokën tuaj ngadalë. Nuk ka lëndime në kokë, sëmundje vaskulare, patologjive te shpinë qafës së mitrës, e cila mund të çojë në labirint qarkullimit të gjakut dështimit nëpërmjet arteries vertebral.

Vertigo - simptomë më të shpeshta në disa manifestime komplekse patologjike në pamjaftueshmëri vertebrobasilar. Kjo marramendje periodike ose të vazhdueshme, lëvizjet spontane apo të provokuara të kokës dhe qafës, i shoqëruar nga bie, dhimbje koke, vizion të reduktuar, vizion të dyfishtë, mpirje e buzët dhe gjuhën. Vertebrobazylyarna pamjaftueshmëri eshte ateroskleroza e arterieve karotide, hipertension, dyscirculatory encefalopati, patologjia e arterieve vertebrale. Pra, të gjitha këto sëmundje kanë në marramendje klinike e tyre foto.

Marramendje ndodh aksident kur akut cerebrovascular - goditje (Ishemike dhe hemorragjike), shpesh në të rrjedhin trurit dhe tru i vogël, hemorragji subarakinoidale dhe shpesh mund të jetë një shenjë e trurit trauma fatkeqësive.

Vertigo në sëmundjet neurologjike nuk është vetëm simptomë dhe e kombinuar me simptoma neurologjike - dhimbje koke, zhurma, kumbues, paresthesia dhe mpirje të fytyrës dhe gjymtyrëve, nauze dhe vjellje, shqetësime vizuale, parezë, paralizë, ataksi, humbje të vetëdijes dhe simptomat objektive neurologjike ju do të shihni një neurolog.

Listë droga me efekte anësore - marramendje, pashtershëm: analgjezike, agjente antianginal, agjentët antihipertensiv, beta-bllokuesit, diuretike, glycosides kardiake, antibiotikët, droga nonsteroidal anti-inflamator per trajtimin e semundjes peptike, antidepresantët, Anticonvulsants, qetësuesit, hipnotike, agjentët antiparkinsonian, hormonet, specifikisht ototoxicity ... antibiotikët aminoglukozidi - stretomocinë, neomycin, kanamycin, gentamicin, tobramicina. Humbja e brendshme antibiotikëve aminoglukozidi veshi nganjëherë shumë e vështirë për të trajtuar. Çekuilibër në aplikimin vestibulotoksichnyh drogës zakonisht është e përkohshme dhe rikthehet pas ndërprerjes së drogës.

Diagnoza e marrje mendsh

Sa për shtetet e sëmundjeve me marramendje të madhe, pacienti kërkohet një studim gjithëpërfshirës mbi shkaqet e çrregullimeve vestibular. Gjëja e parë për konsultimin e një otolaringolog dhe neurolog; terapist, optometrist, sëmundjet ngjitëse, kirurg vaskular, kardiolog - sipas kërkesës. Mjeku Ent shqyrton menjëherë vestibular dhe aparate dëgjimi. Neurologë shqyrtim përveç për të identifikuar simptomat specifike neurologjike mund të kërkojë radiografi qafës së mitrës shpinë, kockave përkohshme, Doppler anije të mëdha, kompjuter dhe tomography rezonancë magnetike. Diagnoza e nevojshme laboratorike - vlera e tij varet nga gjendja e pacientit individit dhe zbuluar sëmundjet sistemike.

Marramendje kundër uljes së aftësive mendore, dhimbje të pabazë, hypochondria dhe depresioni tregon praninë e shkaqeve neurologjike ose psikiatrike të sëmundjes. Vertigo - një karakteristikë simptomë e një numri të madh të sëmundjeve. Mjaft shpesh shkaku mbetet marramendje të pashpjegueshme, edhe pas një ekzaminim të plotë klinik.

Trajtimi i marramendje

Për trajtim simptomatik i drogave Vertigo përdorura në 48mh betahystyna përditshme dozë (BETASERC, Vestinorm); Droga kardiovaskulare për të përmirësuar qarkullimin - sermyon, cavinton, Memoplant; Vitamina B janë në trajtim kryesore e sëmundjes, një simptomë e cila ishin marramendje.

Marramendje Parandalimi

Për të parandaluar çrregullime vestibular rekomandohet jetese të shëndetshme, përjashtimin e substancave toksike, alkooli, nikotina, drogat, stërvitje, parandalimin e sëmundjeve cerebrovascular, trajtim me kohë te mjeku dhe të kryejë ekzaminimet e nevojshme dhe rekomandimet e trajtimit. Masazh të dobishme, neckline darsonvalization, reflexology, spa - trajtim spa në varësi të sëmundjeve ekzistuese.

Ajo që mjekët të zbatohet nëse ndodh marramendje:

Ju duhet Konsultimi i otolaringolog dhe neurolog; terapist, optometrist, sëmundjet ngjitëse, kirurg vaskular, kardiolog - sipas kërkesës.