Dhimbje koke dhimbje koke


Asnjë shtet nuk ka arsye më të shpeshta dhe më të shumta dhe të ndryshme se sa një dhimbje koke.
Edhe GA Zakhar'in në vitin 1889 shkruante: "kushtet e dhimbshme të pjesëve të buta të kokës dhe fytyrës dhe kafkës eshtrat, nervat e krerëve të shumta të ndjenjave më të larta, dhe më e rëndësishmja në tru, e cila, përveç lezione të saj të pavarura janë të shënuara në mënyra të ndryshme për të ndikuar në frustrimin të gjitha pjesët e tjera të trupit, që shkakton dhimbje koke frekuencën ose ashpërsia. " Dhimbja kryesor është çdo dhimbje në kokë.


Mundur shkakton dhimbje koke

Gjithkush, edhe të shëndetshme, ndonjëherë kishte një dhimbje koke. Çdo ftohjet me llojin ethe ari ari domosdoshmërisht japë një dhimbje koke intensive. Stresi, ndryshimin e kushteve të motit, overeating dhe kequshqyerjen, shqetësime gjatë gjumit, temperatura dhe overcooling, tendosje fizike, pirja e duhanit, alkoolit, ndonjë sëmundje apo gjendje që të çon në uria oksigjenit dhe trurit kequshqyerja dhe membranat e tij, të çojë në shfaqjen e një dhimbje koke. Dhimbje koke është e pranishme në shumë sëmundje dhe nganjëherë mund të jetë e vetmja dhe manifestimi kryesor i sëmundjes. Dhimbje koke mund të shkaktuar nga çrregullime të ndonjë strukturat e kokës dhe qafës.

Baza e acarim dhimbje koke është receptorët dhimbje Dura mater, arteriet e trurit, trigeminal, glossopharyngeal, nervat vagus dhe nervat e lëkurës, muskujt e kokës, qafës së mitrës rrënjët kurrizore. Dhimbje koke më të rënda ndodh kur enët e stimulimit, nerva kafkës, dura mater, si ato dhënë një shumë të receptorëve të ndjeshme nervore përgjegjëse për ndjeshmërinë dhimbje. Ndryshimet neurochemical të shkaktojë dhimbje koke dhe të ndikojnë në emocionale - aspekte të sjelljes të perceptimit të dhimbjes. Komponenti emocional përcakton shkallën e vuajtjeve, shprehjeve të fytyrës, gjeste, sjellje, përshkrim verbal i dhimbjes.

Dhimbje koke mund të jetë pulsating, compressing, arching, e shurdhër; ballore të lehta, të mesme dhe të rënda, të njëanshme dhe bilaterale me një ndjenjë të presionit mbi sy, të përkohshme, parietal, zverku; Kohëzgjatja dhe frekuenca të ndryshme; me dhe pa prekursorëve; me simptoma shoqëruese neurologjike pa të; me një rritje të presionit të gjakut dhe uljen e presionit të gjakut; përzier dhe të vjella; me marrje mendsh; me çrregullimeve vizuale ... ju shihni ndryshme dhe kombinimin e vuajtjeve të mëdha. Intensiteti, kohëzgjatja, vendndodhja, natyrën e rrjedhjes, ripërsëritshmëria janë të rëndësishme për diagnozën.

Kreu nganjëherë mund të dhemb dhe një person i shëndoshë, por dhimbja intensive të parë u duk, shpesh të përsëritura, motra, duke rritur duhet domosdoshmërisht të çojë në një mjek. Gjëja kryesore është të mos humbasë një varësisë serioze sëmundje për analgesics.

Sipas klasifikimit ndërkombëtar të dhimbje koke shquar:

- migrena,

- dhimbje koke tensioni,

- dhimbje koke grup,

- dhimbje koke nuk janë të lidhur me lezione strukturore të trurit,

- me lëndime traumatike të trurit,

- sëmundjet vaskulare,


- në sëmundjet e strukturave intrakraniale

- ndërsa duke marrë medikamente, substanca kimike dhe anulimin e tyre,

- infeksionet,

- me çrregullime metabolike,

- Patologjia e nervave kraniale.

Dhimbje koke mund të jetë primare, pra të jetë manifestimi kryesor i sëmundjes, tensioni dhimbje koke, migrenë, dhimbje koke grup, dhimbje koke idiopatik nga compression e jashtme, të ftohtë, dhimbje e stresit fizik, aktiviteti seksual.

Dhimbje koke Cluster

Dhimbje koke e mesme - një dhimbje koke si një manifestim i sëmundjes, traumave kokë, sëmundje vaskulare, sëmundjet intracranial, infeksionet, dehje, çrregullime metabolike. Dhimbje Vtorichnyeholovnye mund të rezultojë nga një morie arsyesh, duke filluar nga të rrezikshme për jetën, të tilla si tumoret e trurit, tru, meningjiti dhe subarachnoid shpërthim hemorragjike serioze, por shkaqet e zakonshme të tilla si zloupotrebleniekofeinom heqjen dhe analgesics (ilaçe dhimbje). Shumë njerëz vuajnë nga "i përzier" shkruani dhimbje koke tensioni, të cilat mund të shkaktojnë vtorichnayaholovnaya dhimbje migrenë.

Sëmundje, të cilat mund të jenë një simptomë e dhimbje koke

Dhimbje koke - simptomë e detyrueshme në sëmundjet e enëve të gjakut: vegjetative-vaskulare dystonia, hipertension, atak ishemik i përkohshëm, goditje, hemorragji subarachnoid, hematoma intracerebrale, keqformime vaskulare, arterit, distsirkulyatsii venoz.

Vegjetative-vaskulare distonia mund të prodhojë mjaft dhimbje koke të ndryshme dhe kombinimin e saj me marramendje, vjellje, çrregullime neurotike, duke u luhatur presionin e gjakut. Acarimin shpesh ndodhin kur kushtet e motit të ndryshojë, neuro - mbingarkesë emocionale.

Në dhimbje koke hypertensive shpesh lokalizuar në rajon zverku, duke shpërthyer, e kombinuar me ngrohje në kokë, marramendje, zhurma në kokën time, ndezje e "pamjet e para" para syve, dridhje, nauze, dhimbje në zemrën time.

Venoz mosfunksionim vullnet dypalësh dhimbje koke e shurdhër në mbrëmje dhe mëngjes, shurdhim në kokë, presioni, plotësi.

Në goditje akute simptomë e parë e tij është dhimbje koke e papritur intensive.

Nëse bote arterie - dhimbje koke të fortë të ngrirë në rajonin e përkohshme.

Sëmundjet vaskulare dhimbje koke e kombinuar me shkeljen e funksioneve njohëse, dobësi e përgjithshme, ndryshueshmëri emocionale.

Dhimbje koke ndodh në lëndimet traumatike të trurit - bruises, tronditje të trurit, duke vrarë compression trurit e trurit dhe të epidemisë subdurale hematomas. Lëndim akut traumatik i trurit është shoqëruar gjithmonë me dhimbje koke. Varësisht nga shkalla e dëmtimit dhe masën e humbjes së dhimbjes ndërgjegjes është e ndryshme intensiteti dhe lokalizimin, i shoqëruar nga nauze dhe vjellje. Kjo ndodh në traumatik hematoma shtyrë dhimbje koke, pra menjëherë pas lëndimit të gjithë të drejtë ("periudhë të lehta") aspustya disa kohë gjendja përkeqësohet, ka dhimbje koke intensive dhe simptoma neurologjike fokale. Dhimbje koke mund të jetë për shkak të një dëmtimi të mëparshme kokë, në shkelje likvorodinamiki.

Dhimbje koke është një simptomë e meningjitit, encefalit,, infeksionet virale dhe bakteriale infektive virale. Infeksioni akut është gjithmonë debuts me temperaturë të lartë dhe dhimbje koke, të përhapur, arching, serioziteti, me një ndjenjë të presionit mbi sytë dhe veshët, shpesh me nauze dhe të vjella. Më vonë u bashkuan me simptoma neurologjike në rastin e meningjitit dhe encefalit, nëse ARD - kullojnë hundët, dhimbje fyti, kollë ...

Dhimbje koke ndodh në administratë të vetme ose kronike e nitrateve, alkoolit, ergotamine, analgesics, caffeine, droga, droga e kontrollit të lindjes, hormonet.

Dhimbje koke ndodhin origjinën kur hipoksiilyuboho.

Dhimbje koke është një simptomë me sëmundjeve të syrit - glaukoma, strabismus, çrregullime thyes. Në glaukoma, pacienti mund të jetë një dhimbje koke, e cila është e shurdhër, karakteri dhemb, shpesh të shoqëruara me dhimbje brenda sy, sy. Pacienti ndjen sikur ndjenja e plotësinë, intensitet për sy dhe kokë. Kjo është kryesisht për shkak të presionit të lartë intraokular.

Dhimbje koke është i pranishëm në sëmundjet e veshët dhe sinuset, dhëmbët. Lokalizimi i dhimbjes do të përputhen me sipërfaqe prej inflamacionit - i sinuseve nofull apo në pjesën e përparme, të shtënat në vesh lidhur me lëvizjen e nofullat përtypet.

Dhimbje koke - simptomë nevralgji detyrueshme e nervave kraniale: trigeminal, glossopharyngeal, zverku. Kjo dhimbje shumë të shkurtër konvulsiv, ashpër, "prostrilyuye", "si goditje elektrike" në fushën e innervation të nervore prekur. Shumica sulm provokuar bisedën, gëlltitjes, përtypet, larja e dhëmbëve, rroje, larë me ujë të ftohtë, emocionet, aktiviteti fizik, duke prekur pikat shkaktojë. Nga dhimbje të forta pacienti vdes, nuk flet, nuk ha. Në mes të periudhave të shkurtra të dhimbjes atje.

Dhimbje koke ndodh kur shpinë qafës së mitrës në patologjinë - sëmundje degjenerative, paqëndrueshmërinë e rruaza të qafës së mitrës, dyskohennyh radicular simptomah.Holova me bolitchasche në zverku ose zverku-parietal rajoni dhe dhimbje qafe lidhur me rotacion kokë, anim kokën përpara, dhimbshme dhe qafën muskujt. Dhimbje mund të jetë e shurdhër të rënda, dhe mund të jenë intensive, zgjatur, vendndodhja shpesh i njëanshëm, me rrezatim të mundshëm në brezin sup dhe krah. Shefi Tservikohennaya dhimbje provokuar nga faktorë mekanike - lëvizjet në rajonin e qafës së mitrës, të detyruar sjellje të zgjatur të vështirë, hipotermi, presion të jashtëm në muskujt e qafës apo proceseve spinous e shpinë qafës së mitrës.

Dhimbje koke mund të jetë një simptomë e çrregullimeve metabolike në onkologji, diabet, dështimi i veshkave. Dhimbje koke me shurdhër, të rënda, dhemb, konstante ose në rritje, shoqëruar nga dëmtime njohëse dhe lodhje.

Dhimbje koke në sëmundjet infektive

Dhimbje koke - simptomë shumë e zakonshme e sëmundjeve infektive. Më shpesh kjo është rezultat i një dehje, efektet dmth në trupin e njeriut të sëmurë toksina mikroorganizëm (më shpesh gripi, SARS). Kjo dhimbje koke ndodh në sfondin e shenjave tipike të dehjes - ethe, ndonjëherë ethe, dhimbje të muskujve, dhimbje në sy. Shumica e dhimbje koke për ftohjet dhe gripit intensitet të moderuar, dhe kalon pas marrjes ethe-uljen e drogës.

Megjithatë, dhimbje koke është gjithashtu një tipar karakteristik sëmundje e tmerrshme - infeksionit meningjokoku. Në format më të rrezikshme menihokokkovoy infeksion - meninhokokktsemii (kur bakteret merrni në gjak) dhe meningjit meningjokoku (me humbjen e meninges) - dhimbje koke është një nga simptomat e para. Sëmundje meningococcal është shumë e rrezikshme, ka forma të rrufeshme të sëmundjes, çon në vdekje brenda disa orë; diagnoza në kohë e sëmundjes është vendimtare për trajtim të suksesshëm.

Në të gjitha rastet, përveç simptomat dhimbje koke sëmundjeve të pranishëm të mëdha. Mjeku diferencial diagnoza angazhuar.

Ekzaminimi i pacientit me një dhimbje koke

Duke pasur parasysh sërë arsyesh që mund të shkaktojë dhimbje koke, pacienti ka nevojë për një ekzaminim të plotë. Kerkohet konsultoheni me një okulist, mjek, neurolog, neurokirurgu, nëse është e nevojshme, një sëmundje infektive.

Nga testet laboratorike shpesh përdorin sheqerit të përgjithshëm të gjakut, lipidohrama, atëherë nevojshme. Studimet funksionale përfshin Doppler, electroencephalography, kompjuter dhe magnetike ekzaminimin tomografi rezonancë të shpinë qafës së mitrës dhe tiroide. Shuma e sondazheve të veçanta të dizajnuara dhe të emëruar me të gjitha ankesat e pacientit dhe sëmundjeve të identifikuara sistemike.

Dhimbje koke Mjekimi

Dhimbje koke Trajtimi varet nga lloji dhe ashpërsia e dhimbje koke dhe faktorë të tjerë siç janë mosha e pacientit. Trajtimi i dhimbje koke si një simptomë të këtyre sëmundjeve është për të trajtuar sëmundje themelor. Duke krijuar një diagnozë të saktë, trajtim të emërojë një mjek.

Për lehtësim të analgesics akute dhimbje koke përdorin - drogë jo-steroidal anti-inflamator - Acetaminophen, Ibuprofen dhe kombinimi i drogës në bazë të tyre duke shtuar antispasmodics, caffeine - solpadein, pentalhyn, Panadol, ymet, ... noshpalhin tableta dhe kapsula, pluhurat e çastit dhe tableta plot gjallëri - një i madh arsenal në luftën kundër dhimbjes. Në mënyrë të pavarur të merren një herë dhe dy herë, por i zgjatur përdorimin pavlefshëm - duhet të shkoni te mjeku për të kërkuar dhe për të eleminuar shkakun e dhimbje koke.

Në varësi të diagnozës mund të përdoren valproate, gabapentin, relaxants muskujve, sedativë, vitamina, venotoniky, diuretics, antioksidantë, neuroprotective, droga vaskulare. Për trajtim mund të përdoren fizioterapi - kokë darsonvalization dhe aty aty zonë, electrophoresis, akupunkturë, masazh, hidroterapi, spa - trajtim spa. Unë përsëris - një mjek përshkruajnë trajtim individualisht. Është e pamundur për të zgjedhur nga lista e propozuar e drogës dhe trajtimin. Mjeku do të shpjegojë se çfarë do të thotë mund të përdoren për lehtësimin e rëndë sulmuan atë në rastin tuaj, që të marrë për parandalimin. Në fund të fundit, në qoftë se shkaku i dhimbje koke, për shembull, tumori i trurit, nuk ka hape kurë nevojë për kirurgji në departamentin neurosurgical. Abuzimi i analgesics si vetë mund të shkaktojë disa efekte anësore nga trakti gastrointestinal, mëlçinë dhe veshkat.

Konsultimi mbi koke

Pyetje: Çfarë është dhimbje koke abuzusnyh?
Përgjigje: kjo është një dhimbje koke shkaktohen nga rregullta kronike ilaçeve - analgesics - aspirina, droga nonsteroidal anti-inflamator, barbiturate, droga benzodiazepinet, ergotamine. Futje kronike e tabletave është efekti "mënyrë jetese" analhezyruyuschyy ul, numrin e tableta rritet.
Abuzusnyh bespokoitkak kryesore boldolzhna të paktën 15 ditë në muaj, rritet për të hequr të drogës, marrin rreth një muaj pas ndërprerjes së të drogës. Për trajtimin e kërkon heqjen e drogës në një pacient i jashtëm apo spitalor takim me drogë simptomatike për lehtësimin e efekteve anësore. Për parandalimin e nuk duhet të abuzojnë këto grupe të drogës.

Pyetje: si për të reduktuar ftohjet dhimbje koke?
Përgjigje: marrin forma të shpejt të tretshme të drogës - Coldrex, Ferveks, solpadeni, ymet i noshpu mund të fshij uiski dhe ballin limon të freskët, e bëjnë komposto murriz, multivitamin.

Pyetje: Çfarë është një dhimbje koke veçanërisht e rrezikshme?

Përgjigje:

  • Nëse dhimbje koke është i shoqëruar me të vjella, sidomos kur të vjella nuk sjell lehtësim
  • Nëse dhimbje koke vazhdon pas marrjes antipiretik - analgesics
  • Nëse për shkak të qafës dhimbja është e vështirë për të ngritur kokën me jastëkë nga një pozicion të prirur
  • Në rast të ndonjë trazirave të ndërgjegjes
  • Kur njolla. Për sëmundje meningococcal karakterizohet nga skuqje hemorragjike - kjo hemoragji të vogla në lëkurë që kanë pamjen e njolla të kuqe të errëta që nuk i Projektit mbi lëkurë, nuk bledneyuschyh kur shtypet. Nuk janë më së shumti në mollaqe, kofshë, bark, dhe pastaj mund të përhapet në të gjithë trupin.