Hallucinations


Hallucinations - është perceptimi imagjinare, perceptimi pa objekt, ndjenjat që lindin pa stimuj. Hallucinations - një mashtrim, gabim, gabim i perceptimit të shqisave, ku pacienti sheh, dëgjon apo ndihet diçka që nuk është me të vërtetë.

Funksionimi i trurit nuk është studiuar plotësisht, domethënë nepoznannom qëndron më të pazakontë dhe misterioze. Hallucinations - nga kjo fushë. Truri na tregon fotografitë, të cilat nuk janë. Hallucinations auditory perceptohen si zërin e "lart". Hallucinations janë të njohur nga kohra të lashta. Ata theksuan. Në ritualet e lashta indiane, shamans përdorur "shenjtë" për bashkimin e kërpudhave në një ekstazë dhe të shkaktoj "vizionet". Këto kërpudhat janë konsideruar hyjnore, fotot dhe statujat e kërpudhave të gjetura në tempuj të lashtë. Maya është përdorur gjerësisht drogën haluçinogjene kërpudha, herbs, duhan, kaktus) në qëllime fetare dhe mjekësore për lehtësimin e dhimbjeve. Shumë njerëz të famshëm të talentuar përjetuar halucinacione (alkooli, opiumi, skizofrenia, psikozë) dhe në të njëjtën kohë i dha botës gjini të re letrare - Edgar Allan Poe, Hemingway, Jonathan Swift, Jean Jacques Rousseau, Gogol, Yesenin, Guy de Mopasan; kryeveprat e artit - Vincent Van Gogh, Goya; Vrubel; Music - Chopin; Matematikë - John Forbes Nash, një laureat i çmimit Nobel për zhvillim në fushën e teorisë së lojës dhe gjeometrinë diferenciale. Interlocking botën shpirtërore, bota reale dhe bota e perceptimeve ndikuar geniuses proces psychopathic janë të paparashikueshme dhe të mahnitshme. Por në fund të fundit të çojë në degradimin dhe shkatërrimit.


Piktura artistë nga hallucinations

Atje hallucinations, vizuale, nuhatjes, auditory, shije, kuptim të përbashkët (organeve të brendshme dhe të muskujve).

Shkaqet hallucinations

Visual hallucinations - vizione visualizations me ngjyrë të ndritshme ose të venitur, akoma dhe skena të tëra, në të cilin pacienti mund të marrin pjesë në mungesë të në realitet.

Visual hallucinations

Ndoshta Helmim tyre paraqitja me alkool (si një simptomë e tremens jerm), droga dhe substanca me veprim psyhostymulyruyuschym (LSD, kokainë, hashash, opiumit, amfetaminës, beta-blockers, sympathomimetic) do të thotë veprim M-antikolinergjik (atropine, skopalamin, antyparkynsonycheskye fonde , phenothiazines, Relaxants muskujve qendrore - tsiklobenzaprin, orfenadrin, trytsyklichniantydepresanty, toksina bimë - Datura, Belladonna, kërpudha - phalloides Amanita), disa komponimet organike të kallajit. Hallucinations vizuale, së bashku me hallucinations auditory mund të jetë Creutzfeldt sëmundje - sëmundje Jakob, sëmundje Lewy trupi, pasmë mbyllje cerebrale arterie (pedunkulyarnom hallucinosis).

Hallucinations auditory - pacienti dëgjon tingujt që janë në të vërtetë ka - fjalë, qan, zëra që mund të urdhëroj, shaj, lëvdata. Ka skizofrenia, hallucinosis alkoolike, helmim substanca psikotike, kokaina, sëmundja Lewy trupi, konfiskimet e thjeshtë të pjesshme.

Hallucinations nuhatjes - ndjenja e erë në mungesë të tij. Kjo ndodh në lezione të lob të përkohshme të trurit, skizofrenia. Në skizofrenisë shpesh ndjehet odors pakëndshme, kalbur, kalbur. Në encefalit herpetike, konfiskimet e thjeshtë të pjesshme nuhatjes hallucinations mund të kombinohet me shije.

Shijoni - ndjenja jo të pranishëm stimul shije, shije të këndshme apo të keqe në gojë. Prandaj, pacienti mund të refuzojë ushqimin.

Hallucinations prekjes - pacienti ndihet subjektet nuk ekzistojnë - me sindrom tërheqjes alkoolit, të kombinuara me halucinacione pamore dhe dëgjimore.

Hallucinations trupor - ndjesi të pakëndshme në trup - kalimin e flluska aktuale lopannya në zorrë, prek trupin, koprrac duart dhe këmbët - në skizofreni, encefalit.

Hallucinations janë të vërteta dhe të rreme. Këto hallucinations pacienti sheh nga jashtë, imazhet hallucinatory janë në natyrën e realitetit, vetëm proetsyruemoy hapësirë. Hallucinations të rremë kanë parashikimet në hapësirën e jashtme, pacienti sheh dhe dëgjon brenda kokat e tyre - iluzion projektuar në mendje, nuk e perceptuar nga shqisat.

Hallucinations janë të thjeshta dhe komplekse. Hallucinations Simple kapur reflektimin e një prej shqisave. Halucinacione kombinimi i dy ose më shumë prej kuptime quhet komplekse. Nëse ju shikoni ferr, dëgjoni hapat e tij, të ndjehen të ftohtë në shpinë të tij, të dëgjojë pëshpëritje e tij - ju ndjeheni një iluzion komplekse. Për zhvillimin e hallucinations çështje komplekse samovnushaemost, karakteristikat e personalitetit, psikikë, komplekset psikologjike. Hallucinations Përmbajtja e larmishme, e veçantë dhe e papritur, ai lind nga zonat pandërgjegjshme mendore rezervë të aktivitetit mendor.

Sëmundjeve në të cilat janë halucinacioneve

Ka hallucinations në shizofreni, epilepsi, tumoreve të trurit, psikozë alkool, sëmundjet infektive, sifilizi e trurit, encefalit herpetike, arteriosklerozës cerebrale, helmim nga droga - kokainës, LSD, mescaline. Hallucinations ndodhin kur hipotermi.

Sindromi hallucinatory-paranojak - hallucinations pacienti duke parë (e frikshme - vrasje, përdhunim, kërcënime) i bëjnë ato realitet dhe tregon kuptimin e tyre - pakuptimta. Zhvillohet me psikoza alkoolike, skizofreni, sifilisit e trurit.

Hallucinosis - një sindrom karakterizohet nga halucinacione të rënda dhe të vazhdueshme (zakonisht auditory) - shpesh në alkoolizmit, sifilizi.

Tremens Delirium - psikozë alkoolike, të karakterizuara nga hallucinations vizuale vërtetë, çrregullime delusional, ndryshimet në sjellje, shqetësim motorike. Zhvillon kundër përmbajtje apo dhimbje koke. Së pari, ka iluzione, dhe hallucinations vërtetë. Shpesh pacienti sheh kafshë të vogla, insektet, pak gjarpërinjtë, demonët, njerëzit. Vizuale hallucinations mund të kombinohet me auditory, nuhatjes, i prekshëm. Pacienti është i shqetësuar, lëvizjet e tij korrespondojnë me hallucinations vizione. Brad është përmbajtja e hallucinations.

Alkooli hallucinosis - psikozë alkoolike - në mbrëmje apo natën kur ka ankthi pagjumësi akute, frika dhe gabim auditory. Kërcënimet ndjenjë po vijnë nga perceptimi delusional "e realitetit ndryshuar botën." Zërat shpesh betohem, argumentojnë, zëri i zemëruar duke argumentuar me të mirën. Ndjenja e frikës dhe të rritet i durueshëm duke u përpjekur për t'i shpëtuar. Zhvilluar në lartësi ose në qejf maturi. Hallucinosis akute zgjat nga 2 ditë deri në një muaj, Subacute - 1 - 3 muaj, kronike - nga 6 muaj.

Hallucinosis Burgu - përçart perceptimin e realitetit me hallucinations auditory - një pëshpëritje, persekutimi.

Kronike hallucinosis prekshëm - Pacienti vazhdimisht mendojnë se lëkura dhe nën lëkurë zvarritje milingonat, worms - me dëmtime organike të trurit, psikozë pleqërie.
 
Në disa raste, tetraetilsvintsom helmim (gjendet në benzinë ​​me plumb) ka një shtete akute psikotike e çrregullimit ndërgjegjes dhe përvojat hallucinatory - shpesh urdhëron prekshëm dhe hallucinations auditory - shije flokët në gojë.

Kur sifilizi e trurit janë hallucinations auditory në formën e tingujve individuale dhe fjalët, exclamations, hallucinations vizuale përmbajtje të keqe.

Në hallucinations kombinim të drogës dhe të dëgjimit dhe vizuale imazhet, joreale, e tmerrshme krijesat e keqe, iluzionet e persekutimit, xhelozisë.

 

Polinarkomana hallucinations vizuale.

Dekompensimi i sëmundjeve të zemrës ndodh çrregullim humor, ankthi, frika, pagjumësia dhe manifestimeve hallucinatory. Me përmirësimin e gjendjes fizike dhe normalizimin e qarkullimit të gjakut janë të gjitha çrregullime mendore.

Në sëmundjet reumatike të zemrës dhe nyjeve zhvillon nervozizëm, intolerancën, tearfulness, shqetësime gjatë gjumit, gabim i perceptimit, sidomos në mbrëmje, rrallë rrjedh hallucinations.

Hallucinations auditory dhe vizuale janë formacionet e mundshme malinje. Luan një rol në zhvillimin e sëmundjeve të toksicitetit, lodhje, dëmtimit të trurit, përdorimin si droga analgesics.

Kur sëmundjet ngjitëse - tifoja dhe ethe tifoide, malaries, pneumoni - mund të jetë nodules hallucinations vizuale, perceptimi gënjeshtërt e objekteve dhe deklaratat fragmentare delusional lidhje me emocionuese, skenat e frikshme, monsters sulm, vdekja. Si temperatura është duke u zhdukur.

Marrëzi - dëmtim i rëndë i ndërgjegjes, karakterizohet nga perceptimi i një shkelje të integritetit të objektit, një shkelje të sintezës së perceptimeve, të menduarit të dëmtuar, të folurit, orientim në hapësirë ​​dhe veten tuaj, hallucinations. Psikozë rezultuar endogjen (traumatike, infektive, toksike). Mund të jetë fatale. Për marrëzi periudhë prej të mbijetuarve të zhvilluar amnezi (humbjen e kujtesës).

Hallucinations janë një simptomë e sëmundjes mendore - skizofrenisë, psikozat.

Kërpudha hallucinogenic

Qëllimet kërpudha famshme mund të shkaktojë hallucinations.

Kërpudha hallucinogenic - Psilocybe - që numëron më shumë se 20 lloje në rritje në tokë, bimë të vdekur, degët, në zonat kënetore, torfe, pleh, humus në pyll. Mushrooms përmbajnë substancat psikoaktive grup Tryptamine - helm neurotoksimin, e cila shkakton halucinacione, psychoneurosis, varësia e drogës dhe të vdekjes.

Psilocybe

Red fluturojnë agaric - haluçinogjen shumë të fortë, disa popuj e Siberisë e quajnë atë "kërpudha çmendur", kur duke e përdorur atë në ushqim ndodh dridhje, shqetësime, hallucinations vizuale.

Një lloj këpurdhe helmonjëse

Droga që shkaktojnë hallucinations

Disa medikamente mund të shkaktojë hallucinations - analgesics narkotike, antibiotikët të caktuara dhe barnave antivirale, sulfonamides, anti, Anticonvulsants, antihistamines, antiparkinsonian, ilaqet kundër depresionit, cardiotropic, antihipertensive, stimuluesve, qetësuesit, Droga - mescaline, kokaina, plas, LSD, SSR psilocybin.

Ekzaminimi i pacientit me hallucinations

Nga pacienti majtë me helmim kërpudha dhe hallucinations.

Hallucinations cigareve mund të jetë kritik dhe jo kritike. Një person mund të kuptojnë se ata dëgjuan zëra dhe skenat nuk janë reale, dhe mund të konsiderojnë realitetin e tyre aktuale. Një skenë e vërtetë që korrespondon me realitetin - një vizion të afërmit, për shembull. Pacientët që përjetojnë halucinacione mund të dallojë hallucinations nga realiteti, dhe nuk mund të, mund të ndjeni diçka si prekursorë shfaqjes së hallucinations. Përreth praninë e hallucinations mund të vëreni sjelljen e pacientit - gjestet, shprehjet e fytyrës, fjalët dhe veprimet nuk i përmbushin realitetin. Në qoftë se vetë njeriu nuk është në gjendje për të vlerësuar gjendjen e tij kjo duhet të kujdeset për të tjerët dhe për ta sjellë atë te mjeku - një psikiatër, një neurolog për një shqyrtim gjithëpërfshirës.

Në fazën e para-mjekësore rëndësishmja mbrojtur pacientin dhe të tjerët, për të shmangur veprimet traumë dhe veprat.

Është e rëndësishme për të sqaruar natyrën e hallucinations dhe metodat diagnostike për kujdesin, mbikëqyrjen e pacientit. Ekzaminimi përfshin testet dhe procedurat e kryera në të dyshuar ndonjë nga këto sëmundje.

Çfarë mjekët zbatohen nëse ka hallucinations

Ju mund të kenë nevojë mjekët ndihmë:

- Neurolog
- Psikiatër
- Narcologists
- Oncologist

Hallucinations Trajtimi

Në varësi të sëmundjes themelore kryer trajtim individual. Në kushte akute kërkohet shtrimin në spital. Kur shprehu hallucinations përdorur antipsikotikët, sedativë, tranquilizers, terapi detoxification. Gjëja kryesore në kohë për të parë një mjek.

Konsultimi mbi hallucinations temë

Pyetje: hallucinations mund të jetë një person i shëndoshë?
Përgjigje: Në njerëzit e shëndetshëm mund të jetë iluzion - vizuale, auditory, gustatory, i prekshëm - një shtrembërim i perceptimit të objekteve reale të botës. Derdhje të ujit mund të duket si duke folur, varur fustan në një dhomë të errët mund të merren nga personi hijet pashpjegueshme në muzg nën një shkurre për kafshët. Iluzione mund të jetë në sëmundjet infektive, helmim, lodhje. Nuk është një iluzion kur perceptimi, ndjenja e bashkangjitur prezantimin pahijshme.