Alopecia alopecia, baldness, hedh lëng, hedh lëng flokëve


Humbja e flokeve ndodh nën kushtet alopecia, baldness, lysosti, humbje e flokëve, humbje, humbje humbjen e flokëve patologjike. Flokët ka qenë gjithmonë një shenjë e vitalitetit dhe bukuri jo vetëm gratë, por edhe burrat. Në legjendat e ndryshme të Samson, i cili është kredituar me forcë mbinjerëzore, shpjegon se flokët e tij tepër të ishin veçanërisht të qëndrueshme. Humbja e fuqisë barabartë me prerjen e kokës. Flokët e grave është konsideruar si një shenjë e bukurisë dhe feminitetit. Nuk është çudi që në botën moderne kërkojnë mënyra efektive që do të të shpëtoj nga humbja e flokëve!


Ne vazhdimisht të humbasë flokët, por flokët nuk është ndryshuar. Kjo ndodh për shkak se flokët janë në faza të ndryshme të rritjes (fazën e rritjes së 3-6 vjet, ngritje në fuqi në 2 javë pushime 2-4 muaj). Por humbja e flokëve është një foto krejtësisht të ndryshme dhe ka një kusht patologjike. Alopecia - është humbje e flokëve tepruar në fusha të caktuara të trupit, e cila çon, si pasojë, deri në zhdukjen e plotë të flokëve.

Ka disa forma të alopecia:

- androhenetycheskaya - një predispozicion gjenetik tek baldness në meshkuj është e lidhur me çrregullime të hormonal.

- alopecia - e lidhur me çrregullime të imunitetit, karakterizohet humbjen e flokëve hnezdnom në fusha të caktuara.
- rubtsovaya - humbja e flokëve plagët formuar nga ind lidhës. Follicles janë dëmtuar përtej shërim.
- përhapur - madje edhe humbjen e flokëve si rezultat i abuzimit ciklet e flokëve.
Disponueshmëria nuk ndryshime karakteristike të kokës dhe humbjen e flokëve mund të tregojë praninë e një procesi kronike patologjike në trup.

Shkaqet e humbjes së flokëve

Gjatë jetës së një gjëndër e flokëve rritet rreth 20 flokë. Jetojnë e flokëve nën lëkurë, jo në sipërfaqe.

Komponentet kryesore që përbëjnë flokët është një proteinë, keratin dhe melaninës. Qetë dhe të shëndetshme në kërkim të siguruar gjëndra dhjamor të kokës. Normalisht njerëzit një ditë të humbasë rreth 100 qime. Statistikisht, humbje e flokëve tek gratë është më pak e zakonshme se në muzhchin.Eto fenomen fiziologjike dhe ajo është e lidhur me dështimin e vjetër dhe pamjen e flokëve në vend të saj një të ri.

- Rritja humbja e flokëve ndodh në pranverë dhe kjo është krejtësisht normale - gjatë flokët e dimrit të dobësuar, të privuar nga vitamina dhe minerale.

- Seboreynaya alopecia është një tjetër arsye pse flokët bie jashtë. Kjo vlen për të dy burrat dhe gratë. Procesi i lidhur me prodhimin e tepruar të sebum, kështu që sëmundja quhet zbokth me vaj. Flokët bien jashtë dhe për të marrë crusts humbur lidhur me disa copa në raz.Naibolee kauzë të përbashkët të zbokth me vaj dhe yndyrë është një infeksion fungale.

- Alopecia mund të shkaktojë disa procedura kozmetike, veçanërisht për t'u ngjyrosur të shpeshta, duke përshëndetur, dhe çdo ditë spërkatje llak. Në mënyrë të ngjashme, të detyrueshme flokët në një bisht të shtrënguar bandë ose shumë i ngushtë mund të dëmtojë gjëndër e flokëve.

- Njerëzit shpesh janë në një dietë, too tullac. Pesha humbje të çon në një mungesë të ushqyesve - vitaminave dhe mineraleve. Hekur, zink, selen dhe elemente të tjera të nevojshme që të ketë atë të bukur, flokë me shkëlqim.

- Situata të vështira mund të çojë jo vetëm për humbjen e flokëve, por brishtësia e tyre. Hormonet e stresit ngushtojë enët e gjakut. Flokëve fillon të dobësohet dhe të bien nëpër uria.

- Shumë shpesh baza e humbjes patologjike është një arsye gjenetik - trashëgimia nga babai i tij, nënën dhe gjyshërit.

- Disa ilaçe të ndikojë edhe në rritjen e flokëve. Disa antibiotikët, droga për barnat të lartë të gjakut presion që reduktojnë koagulimit të gjakut, përkeqësohet flokët.

- Infeksionet janë të shoqëruara me temperaturë të lartë, indukton rritje humbjen e flokëve, për shkak të ngrohjes shkakton një tranzicion të shpejtë në fazën e pushimit gjëndër e flokëve. Por, për fat të mirë, ky është një kusht i përkohshëm dhe se procesi është i kthyeshëm.

- Gjatë viteve, flokët bëhet faza e hollë dhe të dobët rritjen e flokëve është më e shkurtër dhe periudha e "pushim", më - pas disa kohe flokët follicles zhduken tërësisht.

- Pirja e duhanit, kozmetike me cilësi të dobët - e gjithë kjo mund të përshpejtojë alopecia.

- Arsyeja për humbjen meshkuj dhe femra e flokëve mund të jetë femra hormonal urovnya.U është mungesa e estrogjenit. Periudha Postpartum ose tërheqja e papritur e kontraceptivëve oral mund të shkaktojnë një ulje të përkohshme në hormon femra. Gjatë kësaj kohe, gratë shpesh ankohen për humbjen e tepërt të flokëve. Ka raste kur gratë pas shtatzënisë (në nivele të ulëta të estrogjenit) humbur deri në gjysmën e flokëve.
Shumica e grave postmenopausal të bien flokët. Për këtë ndeshje androgens, numri i të cilëve është duke u rritur në mënyrë të konsiderueshme. Kjo është shumë e ngjashme me modelin klasik e baldness model mashkullor. Efektet e testosterone është për shkak se ajo redukton fazën e rritjes së flokëve, kjo e bën flokët e dobët dhe të çon në humbjen e tyre. Ndonjëherë sëmundja fillon para menopauzës vetë.

Në burra, shkaku kryesor i baldness - testosterone tepërt dhe ndjeshmëri veçanërisht të lartë të androgens në gjak. Ky lloj quhet alopecia androgjenetike.

Sëmundjet në të cilën ekziston një simptomë e humbjes së flokëve

Ka sëmundje, ekzistenca e të cilave ne nuk mund të mendoj, por një simptomë e alopecia mund të tregojnë praninë e sëmundjes.

 • Në thelb, të lëkurës dhe të flokëve Çrregullime të rënduar nga gjëndër tiroide, sidomos në hypothyroidism.
 • Indeve tumor prapambetur, sëmundja e prapambetur e trurit, e fshehur gjakderdhje të brendshme (ulçerë stomakut), si rezultat i këtyre proceseve - anemi - një gjendje patologjike karakterizohet nga përmbajtje të ulët të qelizave të kuqe të gjakut.
 • Ulcera gastrike, ulcera duodenale 12, gastrit rralle - nje semundje e karakterizuar nga ulceration e mukozës. Kjo dëmton thithjen e ushqyesve.
 • Mosfunksionim i Hipofiza - struktura e trurit përgjegjëse për prodhimin e hormoneve.
 • Mosfunksionim i gjendrës së adrenalinës - një gjëndër që janë përgjegjës për rregullimin e metabolizmit.
 • Depresioni - një sëmundje karakterizohet nga humor të ulët dhe të ulur veprimtarinë motorike, shkelje të aktivitetit intelektual.
 • Infeksionet (ARI, RIA, gripi etj) - Një gjendje e shkaktuar nga agjenti prekje viral.
 • Psoriasis - një sëmundje kronike autoimune neifektsionnoe kryesisht ndikon kokës, pra follicles flokët.
 • Varësia nga Afrika e Jugut (alkooli, droga) - shtetet e karakterizuara nga dehje, shkelje të mëlçisë.
 • Alopecia mund të jetë një efekt anësor i barnave, të tilla si ilaqet kundër depresionit apo kimioterapi. Po, ata kanë efekte toksike në trup.

Kur për të parë një mjek humbjen e flokëve

Para se të konsultoheni me mjekun tuaj, ju duhet të prisni kohë. Ndoshta ajo do të kthehet në normale dhe të rriten përsëri flokët e humbur. Por në qoftë se humbja e flokëve vazhdon, ju gjeni veten në shenjat e alopecia - nevojë urgjente për këshilla të ekspertëve!

Shenja shqetësuese të humbjes së flokëve:
- një sasi të madhe të flokëve në jastëk, në lavaman kur larë, krehër, në veshje,
- thekon thatë e zbokth,
- substancë me vaj akumulon nën pjatë gozhdë, ndërsa kruarje kokën
- skuqje e kokës,
- kokës itchy,
- në vend të vjetra nuk rriten flokët e re,
- nënkuptuar lëkurës mbresë ndryshon në vendin e humbjes së flokëve
- karakterizuar nga një zonation veçantë (në meshkujt është temporo-frontal pjesë dhe pjesa e sipërme e kokës, gratë kanë tendencë të bien nga flokët e kudo).

Në prani të një ose më shumë shenja të mësipërme, ju së pari duhet të konsultoheni me një specialist generalist. Ai do të vlerësojë natyrën e ndryshimeve mundshëm shkakun dhe, nëse është e nevojshme, të dërguar për të trichologist. Trichology - një mjek, i cili është një i madh ose dermatovenereology cosmetology mjekësore. Ai ka përvojë në thellësi në trajtimin e sëmundjeve të kokës dhe flokët, dhe kështu të jenë në gjendje të përcaktojnë më me saktësi shkaqet e alopecia dhe zgjidhni trajtimin e duhur.

Ekzaminimi standarde në trichologist përfshin:

- Trihoskopiya - një metodë për të përcaktuar llojin e humbjes së flokëve. Përfshin imazhin zgjeruar të flokëve dhe kokës përmes një aparat të veçantë e videove lidhur me një monitor kompjuteri.

- Tryhohramma - flokët nga pjesë të ndryshme të kokës shqyrtuar nën një mikroskop. Vlerëson se shumë prej tyre janë në fazën e rritjes.

Të dhënat janë vlerësuar dhe, në këtë mënyrë, është një shkak i mundshëm i humbjes së flokëve.

Gjithashtu, një dritë të veçantë që ndihmon për të identifikuar lezione fungale të kokës.

Historia shumë e rëndësishme mjekësore të jetës në meshkuj, si baldness është i trashëguar.

Gratë kanë nevojë për ekzaminim gjinekologjik shtesë, si dhe është e nevojshme për të kryer një test të gjakut për përmbajtjen e hormoneve femërore.

Hair Loss Treatment

Farmakoterapia

Për gratë terapi efektive të veçantë, të cilat mund të përfshijnë kontraceptivëve oral apo medikamente të tjera që përmbajnë në përbërjen e tyre estrogjenit.

Alopecia androgjenetike në meshkuj lidhur ngushtë me ndjeshmëri gjenetik në dihydrotestosterone (formë aktive e testosterone), e cila çon në tkurrje të gjëndër e flokëve. Për konvertimin e testosterone të DHT është enzim përgjegjës 5-alfa-reductase, trajtimi është i bazuar në shtypjen e kësaj enzimë.

Finasteride (Proskar) - merret nga goja, ngadalëson prodhimin e një përbërësi që konverton testosterone në një formë tepër aktive. Është më efektive në luftën kundër humbjes së flokëve.

Dutasteride (Avodart) që përdoren për trajtimin e hiperplazisë beninje të prostatës dhe për trajtimin e hormonit te androgjenit (mashkull) alopecia. Veprimi reduktim në bazë të shpenzimeve të testosterone.

Efektet anësore të barnave që përmbajnë finasteride ose dutasteride, ulur epsh, vështirësi me britmë, gjoksa të zgjeruar ose të dhimbshme, reaksione shumë të rralla alergjike: skuqje të lëkurës, koshere, ënjtje të qepallave.

Trajtim është më efektive në njerëz të rinj të cilët kanë humbur vetëm një pjesë të vogël të flokëve, si follicles flokët humbur nuk mund të rikthehet!

Minoxidil - përdoret për aplikim të jashtëm. Solucion për trajtimin e alopecia, si në meshkuj dhe në femra. Efekti kryesor i kësaj droge - për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në lëkurë e qarkullimit të gjakut pastron kanalet e kaliumit përgjegjëse për ushqimin dhe oksigjenim të follicles flokët, promovon bazat aktivizimi i flokëve. Kështu, përgatitjet që përmbajnë Minoxidil të rritur numrin e flokëve ose të bëjë më të shëndetshëm, të trashë dhe të gjatë. Rezultatet e para janë të dukshme pas 2 muajve të trajtimit, si dhe shkallën më të lartë të rritjes vërejtur pas 12 muajsh të përdorimit.

Depot përmbajnë lëngjeve minoksedil për lëkurën e kokës: Loxon 2% ose 5%, Piloxidil, Regaine.
Trajtimi zgjat rreth një vit, atëherë - efekti është ruajtur shampoos dhe conditioners për humbjen e flokëve.

Ndonjëherë kur infektuar me infeksion fungal të përshkruajnë medikamente antifungal që ndihmojnë të heqin qafe e problemit shëmtuar e zbokth dhe rivendosjen e flokëve humbur.

Vitamina terapi. Shpesh humbje e flokëve - mungesa e vitaminave dhe mineraleve në trup. sidomos në dimër - pranverë. Në mënyrë për të trajtuar mangësitë vitaminë duhet të marrë vitamina përmbajnë vitamina A, E dhe C, hekur, bakër, kobalt, zink dhe elemente të tjera gjurmë.

Kozmetikë për humbjen e flokëve

Kur flokët fillon të hollë, mund të përdorni kondicionerët përmbajnë keratin, proteina, vitamina A, B6 dhe E, zink dhe bakër.
Keratin - një proteine ​​është një komponent kyç i flokëve, thonjve dhe shtrese corneum.
D-Panthenol (provitamin B5) moisturizes dhe zbut kodin e kokës, e bën flokët me shkëlqim dhe elastike, stimulon rritjen dhe përtëritjen e qelizave përshpejton formimin e melaninës, mbron nga rrezet UV.
Zink - parandalon shkatërrimin e follicles flokët dhe pengon dobësimin e flokëve. Kozmetikë luajnë një rol të rëndësishëm në ruajtjen e bilancit lipidet e kokës, të parandaluar zbokth.

Qelizat e placentës (placenta nxjerrjen kafshët) - aplikohet topically, është pjesë e kozmetikës apo përgatitjes (myk lirimi capsule, ampulë). Ajo përmban aminoacidet të cilat ofrojnë flokët me gjithçka të nevojshme për rritjen e tyre intensive. Efektet e para të trajtimit mund të pritet në 2-3 muaj.

Vajguri kozmetike (parafinë të lëngshme) - jo vetëm ushqen, forcon, dhe gjithashtu parandalon rënien e flokëve, heq simptomat zbokth.

Humbje e flokëve trajtim shtëpi

Moisturizers maskë flokët shtëpi në disa raste është një farmakoterapii.V alternativë prej tyre përfshijnë vaj pluhur, vezë e verdhë veze dhe lëng limoni.

Ketamine është Moisturizers më të zhdërvjellët kozmetike. Përmban 85% acid ritsinoleinovoy, acid oleik, acid stearik dhe acid linoleik, të cilat janë në fuqi për furnizimin e follicles flokët. Ketamine forcon, zvogëlon humbjen e flokëve dhe rrit rritjen e flokëve.

Pule verdhë veze veze - përmban sasi të mëdha të acideve yndyrore polyunsaturated dhe minerale që intensivisht ushqyer dhe moisturize flokët.

Vepron lëng limoni si zbardhues natyrore dhe exfoliating qelizat e vdekura të kokës, pengon zhvillimin e zbokth.

Banana parandalon dehidratim i kokës, soothes, zbut, hydrates dhe ushqen flokët.

Dhallë apo hirrë - përmban acid laktik që butësisht exfoliates dhe rikthen kokës. Flokët merr shndrit dhe elasticitet, bëhet hydrated dhe të fortë.

RETSEPT1. Mix 1 lugë gjelle vaj pluhur me 3 lugë vajguri kozmetike (shih. Kozmetikë), një vezë e verdhë veze dhe disa pika të limon. Aplikoni maskë në kokën e tij të gjithë gjatësinë e flokëve dhe kokës përfundojë me kapem film ose një paketë, të mbuluar me një peshqir. Pas 30 minutash, pije dhe lani flokët.

RETSEPT2. Në një tas, pure një banane e pjekur me një pirun. Shtoni 3 lugë kos natyral, gjysmë lugë çaji vaj kokosit (shih. Phytotherapy) dhe përzierje tërësisht. Pastaj aplikoni maskë për lëkurë e kokës dhe flokët, të mbajë për aq kohë sa të jetë e mundur, një minimum prej 30 minuta. Pastaj lani flokët tuaj me shampo projektuar për flokët e thatë.

Recipes mund te ndryshohet varësi prani ose mundësitë e përbërësit. Për shembull, vaj kokosit mund të zëvendësojnë ulliri ose rodhe, shtoni decoctions ose infusions e bimëve (shih. Phytotherapy), dhe në vend të vajgurit kozmetike është familje e mirë vajguri pastruar shiten në dyqanet harduerike.

Ilaç bimor humbje e flokëve

 • Horsetail - dhe forcon flokët, parandalon brishtësinë e tyre, forcon enët e gjakut.
 • Rrënjë rodhe (rodhe) - përdoret në humbjen e flokëve, rritjen e dobët e flokëve. Ajo forcon, moisturizes, ushqen gjëndër e flokëve.
 • Kamomil - i njohur për vetitë e saj anti-inflamator. Kujdesin e rekomanduar për shkak të pronave të tyre flokëverdhë zbardhues të flokëve. Eliminon kruajtje, dezinfekton kokës.
 • Ekstrakti i impiantit Serenoa palme ose palmetto (Saw Palmetto) - konsiderohet si ekuivalent i finasteride drogës. Disa studime kanë treguar se ajo redukton nivelet e testosteronit, kështu që mund të përdoret për parandalimin dhe trajtimin e njerëzve balding prostatës sëmundjes. Ofron një efekt të butë dhe nuk ka efekte anësore në trup.
 • Vaj kokosit përmban sasi të mëdha acid laurynovoy (përafërsisht. 60%) dhe vitaminë E, është e lehtë depërton në strukturën e flokëve dhe forcon intensive tyre.
 • Vaji i ullirit - ndihmon për rigjenerimin dhe forcimin e flokëve. Ajo është përdorur në marrjen e infusions e rodhe (vaj rodhe). Ky kombinim është më e dobishme në humbjen e flokëve.
 • Djegës - lëng përdorimit, infusions, decoctions. Rubbed në rrënjët e flokëve. Pronat e saj lokale ngacmues përmirëson rrjedhjen e gjakut në gjëndër e flokëve.

Trajtimi Salloni i alopecia

Procedurat profesionale për të përmirësuar gjendjen e flokëve:

Flokët sauna. Kjo procedurë përdoret temperatura rreth 40 ° C. Në sallon bukurie apo spa, ajo është në formën e një aparat fotografik kube, pak më shumë se procedurën tradicionale flokët parikmaherskoy.Pered duhet të lahen dy herë me shampo, aplikoni kondicioner përkatës të destinuara për sauna. Gjatë procedurës, nën kube të avullit nga një erë të këndshme. Avull ka një efekt pozitiv në lëkurë. Procedura zgjat rreth 20 minuta. Pastaj flokët është e shpëlarë dhe të thata.

Balsam Sauna rrit efektin. Flokët bëhet elastike, me shkëlqim, më të lehtë për krehër. Lagështi dhe ngrohjes zbut ata larg molekulave zbokth lëvore Keratin përfshira në ca balsam, oe depërtojnë thellë në strukturën e flokëve, forcimin e tyre. Procedura duhet të përsëritet së shumti çdo javë.

Trajtim me lazer. Procedura është kryer duke përdorur një instrument të veçantë - lazer. Terapia përmirëson qarkullimin e gjakut, e cila e rrit rritjen e flokëve. Në mënyrë që të arrihen rezultate të dukshme, trajtimi duhet të zgjasë një vit, dhe pastaj çdo muaj për të mbështetur zhvillimin e procedurës.

Mezoterapia. Injection administrohet kokteje vitaminë ose medikamente të veçanta që ushqyer flokët. Përgatitjet për Mezoterapia janë zgjedhur individualisht, duke përfshirë mbi bazën e Trichogramma ose vlerësimit mikroskopik të flokëve të mbledhura nga pesë zona të kokës.

Kur të gjithë trajtimet e mësipërme nuk punojnë, nuk është vetëm transplantin e flokëve. Procedura përfshin një tarifë (zakonisht nga mbrapa dhe pjesë të tjera të kokës) dhe implant e tyre në lokacionin e ri. Fillesat e donatorëve janë të ndarë në fragmente, të cilat janë të vendosura në zonën tullac me prerje të vogël të lëkurës. Gjatë një seancë mund të zhvendoset rreth 2000 copa të lëkurës me follicles flokët katër. Sesioni zgjat 2-5 orë dhe kryhet nën anestezi lokale. Efekti është i përhershëm, dhe kur flokët rritet, duken shumë të natyrshme.

Parandalimi Humbja e flokeve

Në mënyrë për të parandaluar humbjen e flokëve duhet të ndjekin disa rregulla të thjeshta:

1. Rishikimi dietën tuaj - hani Acidet yndyrore të pangopura më shumë (vaj ulliri, ullinj vetë, fara luledielli, fara kungull, proteina peshk, fruta të ndryshme).
2. shkurton flokët, prerë në fund të dëmtuara. Për meshkujt në shenjën e parë të humbjes së flokëve, ajo është më mirë për të prerë flokët nën "zero".
3. Ulja e përdorimit ployok, tifozët, rectifiers. Ata të çojë në flokë të dëmtuar dhe thatësi kokës.

4. Kufizimi kontaminimin flokët tuaj, të siguruar rrjedhën e oksigjenit në flokë. Ajrit të freskët, jo vetëm përmirëson funksionin e trurit, por edhe ushqen flokët follicles.