Ajo dhemb një person


Face dhimbje (prozopalhiya) - një dhimbje në fytyrë e arsye të ndryshme.

Cilat janë arsyet person dhemb


Fytyra e njeriut ka një degë pasur innervation të nervore trigeminal. Personi i këndshëm innervation kryer segmentet C8-D2-3 brirët anësorë të palcës kurrizore, atje fibrave preganglionic shkojnë në nyjen e sipërme të qafës së mitrës. Disa prej tyre, i cili nuk është ndërprerë, vjen në nyjet kafkës autonome - ciliar, krylonebnoho, sublingual, podnyzhnechelyustnoho, veshit ku ndërprerë dhe degës në indet e fytyrës. Personi parasympathetic innervation bërë strukturave të rrjedhin trurit, bërthamat e nervave - 3, 7, 9,10 nerva kafkës, fibrave të cilat janë të drejtuara në ganglia nervore. Qendër nervore (nyje) - një arsim komplekse nervor - qendra periferike refleks, e cila përfshin ndijor, motorik (lëvizjen), qelizat parasympathetic dhe dashamirës. Prandaj humbjen nyje duket të gjitha çrregullimeve - çrregullime të ndjeshme lëvizjes, reagimi i ashpër autonom - skuqje, djersitje, pështyme dhe slozo-, paresthesia (ndjesi e zvarritje në lëkurë, djegie ndjesi shpimi gjilpërash ...). Këto ganglia kanë një marrëdhënie të ngushtë me nervore trigeminal, ciliare - dega e parë, pterygopalatine - dega e dytë, veshit dhe submandibular - i treti.

Çdo anomali në fytyrë, kokë dhe qafë mund të shkaktojnë dhimbje në fytyrë.

Klasifikimi më i plotë i dhimbjes fytyrës

1. Somatalhiya:
- nevralgji trigeminal;
- prozopalhiya me lezionet e nerva të tjera të fibrave somatike shqisore - glossopharyngeal nevralgji, nervat e sipërme laryngeal.

2. sympatalhiyi - dhimbje në fytyrë përgjatë trungjet arterial, djegie, të ngrirë, i shoqëruar nga reagime të ashpra vegjetative:
- Dhimbje vaskulare fytyrës (migrenë fytyrës, sindromi karotide-kohore ...)

- sympathalgia, sympathicoganglionitis lezione të drejtpërdrejta që lidhen me personin autonom innervation (sindromi aurykula-bote, nevralgji krylonebnoho, nyje veshit ...)

3. kombinuar dhimbje fytyrës.

4. Prozopalhiya me hypochondria, depresioni, histeria ...

5. Prozopalhiya për sëmundjet e organeve të brendshme.

Sëmundja, ku ka dhimbje në fytyrë

Fytyrës migrenë dallon kohëzgjatje të gjatë sulmit dhimbje - orë, ditë, ka zona të shkaktojë (pika prek të cilat mund të provokojnë një sulm të dhimbjes), prania e përzier, të vjella, dhimbje lokalizimin plotëson enët më shumë se nerva. Rezultojnë Lezionet e qafës së mitrës nyjen këndshëm rrjet këndshëm arteries karotide e sipërme të jashtme dhe degët e saj. Dhimbja është e lokalizuar në më shumë bazat, nofulla e sipërme, vesh, të paktën - në hundë, hundë, tempulli, brez shpatull, krah, impuls i shoqëruar kohore dhe karotide arterieve, presionin e ulët të gjakut. Ka gjithashtu një dhimbje koke për palët e interesuara.

 
Charles Sindromi (Nevralgji nosoresnichnoho nyje) karakterizohet nga dhimbje akute në orbitë, syrit, me përhapjen (rrezatim) në hundë për 20 minuta në një orë, shpesh gjatë natës. Nyje Hanhlionit ciliar shoqëruar shpërthimet herpetike në lëkurën e ballit dhe hundës, syri mund të preket me zhvillimin e keratitit, iridocyclitis. Epiqendra e dhimbjes - është brenda cep të syrit. Bashkangjitur me këtë pikë mund të shkaktojë një sulm të dhimbjes. Shkaku më i zakonshëm i sëmundjes është etmoyidyt, sinusit, hipertrofia turbinate, infeksion viral, herpes. Për të konfirmuar diagnozën dhe lehtësim dhimbje mund të mbajë lubricating mukozën e hundës në dikainom sipërme turbinate me epinephrine, të dy mund të prishin sy.

 
Sindromi Sludera  (Nyje Hanhlionit krylonebnoho) karakterizohet nga dhimbje në nofulla e sipërme, rrënja e hundës, rreth syve, dhimbje më shumë se nevralgji trigeminal. Zonat Chicken në dispozicion. Simptomat e theksuara vegjetative: mukozën e hundës shpesh blushes, ka shkarkojë nga një flegër, të paktën - lacrimation, jargëzim, teshtitjes, ënjtje të lëkurës. Për shkak lidhjet nyjë me 1-2 degë e trigeminal dhe e sipërme e qafës së mitrës nyjeve model sulm mund të ndryshojë, mund të japin dhimbje në rajon zverku, qafa, sup brez. Për të konfirmuar diagnozën mund të bëhet vajosje zgjidhje dikaina Mukoza pasmë hundës mesme kalimin.

 
Frey Sindromi (Nevralgji mandibular nervore) - dhimbje djegur jo shumë kohë (20 - 30 minuta), kryesisht në rajonin e përkohshme dhe pranë veshit, asnjë pikë pule gjatë vakt duket djersitje e tepruar (hyperhidrosis) dhe skuqje (hyperemia) në rajonin pranë veshit, pyrexia ( ethe) hypersensitivity (hypersensitivity). Kjo çrregullime vegjetative-vaskulare lokale në rajon pranë veshit. Sindromi më i shpeshtë shkaku janë sëmundjet e gjëndrës pranë veshit (abscesi infektive pas operacionit ...)

Nevralgji nervore glossopharyngeal - Dhimbja përqendruar në rrënjët e gjuhës, bajamet, e pasme të fytit, këndi i mandibulat, shije ndryshime, gëlltitjes vështirë. Në kulmin e sulmit të jetë e mundur fikët, bradycardia, ul presionin e gjakut. Sulmi mund të arrestojë gjuhën dikainom vajosje, bajamet.

Hanhlionit verhnehosheynoho faqe - Dhimbje Prystupopodibni nga minuta në ditë, dhimbje në qafë, prapa, sup brez, fytyra perivascular. Në Ekzaminimi zbuloi simptomë Horner (ptosis, ptosis, miosis - shtrëngim i nxënësit, enoftalm - tërheqjen e syrit), dhimbje pikat paravertebral në shpinë qafës së mitrës, shkeljen e ndjeshmërisë. 

Infeksionet e prekura nyje (me infeksion herpes - blisters shfaqen skuqje në zonën e innervation), helmimeve, lëndimet e qafës së mitrës. Simptomë Horner mund të shfaqet me sëmundje të tjera të rënda, APEX tumor të mushkërive, tiroide, aneurizëm të aortës ... sepse paraqitja e simptomave të tilla duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun dhe të testohen.

Glossalgia, hlossodinii  - Dhimbje në gjuhën, siklet, djegie, ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje, të qëndrueshme dhe të përhershme. Dhimbja mund të jetë i pranishëm në gojë - stomalhii. Shpesh kjo situatë ndodh në patologji të traktit gastrointestinal.

    
Sindromi dhimbje në sëmundjet e dhëmbëve është e gjatë, dhimbje mund të rrezatojë nga dhëmbi nëpër nofulla, qafë dhe madje supe. Dhimbja provokuar temperaturë të mundshme nakusyvanii ujë të ftohtë. Dhimbja mund të ndodhë në fytyrë me pulpitis, sëmundje periodontale, patologjinë e okluzion pas dhëmbëve protezave dhe si një komplikacion i anestezi.

Dhimbje në fytyrë për sëmundjet e sinuseve paranazale - Sinusit, sinusit, pansynusyt - dhimbje (shpesh arching natyra) në fushat e sinuseve, radiating në sy, ndoshta në veshët, frymëmarrje vështirësi apo shkarkimin nazale nga hunda, ethe, përkeqësim të shëndetit të përgjithshëm, zona pule mungojnë dhimbje, konstante - një ose dy anët.

Sinusit. Sinusit.

Post-herpetike nevralgji - Komplikime të shpeshta të infeksionit akut herpes, ka dhimbje akute të rënda në vendin ku ata ishin skuqje flluskë, dhimbje mund të vazhdojnë për një kohë të gjatë. Në zemër të dhimbjes ndryshime inflamatore apo dëme ganglioneve rrënjët e prapme të palcës kurrizore dhe nervat periferike në zonat e prekura.
 
Arterit përkohshme - Fillimin akute me ethe dhe dhimbje në prekje e arterieve përkohshme, dhimbje në tempuj përgjatë arteries nga orë në ditë. Disa javë sëmundje muret e arterieve kompakt, sformirovyvayutsya "nyje". Komplikimet e mundshme me zhvillimin e syrit trombozë, çrregullime të qarkullimit të nervit optik dhe zhvillimi i verbëri. Më të zakonshme në të moshuarit, e kombinuar me polymyalhyey reumatike. Në testin e përgjithshëm të gjakut - nevojë për kërkime mbi revmoproby.

Dhimbje në fytyrë, kokërdhok mund të jetë sëmundjeve të syrit - Sëmundjet inflamatore, trauma, tumoret, glaukoma, neurit optik. Në një përshtatje e glaukomës - dhimbje të forta në një sy, mund të japin në tempull, i shoqëruar nga skuqje të syrit, nxënësit Dilated, reagime pupillary letargji, ulur vizion, "qarqe" në sy kur shikon në dritën, fotofobi. Kur pacienti konjuktivit ndjen një ndjesi djegie në sy, sytë e kuqe mund të zakysanye dhe shkarkimi nga syri, ënjtje të moshës.

  
Dhimbje në fytyrën e dhimbjes mund të reflektohet në sëmundjet e organeve të brendshme - Në angina, stomakut ... sipas Zakharyin-GED zona (dhimbje refleks).

Zona Zakharyin - GED fytyrës:

1 - hypermetropyya;
2 dhe 8 - glaukoma;
3 -zheludok;
4 hundë -polost;
5 -zadnya mbrapa e gjuhës;
6 -hortan;
7 gjysma e parë e gjuhës;
9 -rohovitsa, sy para kamera, pasazh hundës;
10 zgavër gjoks.
  

Çfarë ekzaminim të përshkruara në qoftë se një person i dhemb

Kur dhimbja në fytyrën e çdo vend që ju duhet të shihni një mjek dhe përshkruani simptomet tuaja në detaje. Varësisht nga ankesat dhe ekzaminimin objektiv mjeku do të ju përshkruaj provimin e nevojshme. Mundur numërimin e gjakut funksion. Rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut dhe përshpejtuar ESR (norma sedimentimi eritrociteve) do të tregojnë praninë e inflamacionit - sinusit, sinuzit, grykët, etmoyidyty ... Revmoproby - revmoproby pozitive tregojnë proces aktiv reumatike (p.sh., arterie përkohshme).

Radiografi e mundur Funksioni i sinuseve paranazale dyshuar sinusit. X-rrezet do të jetë errësuar dukshëm i sinus prekur. Në këtë rast, pacienti shkon te mjeku - otolaringolog.

Kur dhimbje të lokalizuara në orbitë, dëmtim vizual duhet tomography llogaritur për të përjashtuar (konfirmuar) patologjinë mundshme të trurit - tumoret, rezonancë magnetike (ndoshta mënyrën angiografi) - për të përjashtuar (konfirmim) sklerozë të shumëfishtë, trombozë shpella sinus aneurysm e trurit ...

Ju mund të kenë nevojë të konsultohen ekspertët - okulist, otolaringolog, dentist, rheumatologist, neurokirurgu.

Trajtimi i dhimbjeve në fytyrë

Për të vetë-mjekoj rrezikshëm për shkak të lëshimeve të mundshme të sëmundjes së rëndë dhe komplikime. Është e nevojshme për të parë një mjek dhe të testohen.

Për trajtimin e dhimbjes neuropatike përdorur drogën antikonvulsanti - carbamazepine, finlepsyn, gabapentin. Përdoren gjithashtu nonsteroidal droga anti-inflamator - dikloberl, Ksefokam, ymet ... dhe përgatitjet e grupit B.

Nëse dhimbja është një simptomë, në të cilën disa përshkroi sëmundjen, këto barna janë të përshkruara në trajtimin e sëmundjes themelore.

Kur diagnostikuar dhe natyrisht kronike, të tilla si nevralgji trigeminal ndoshta një rëndim të barnave të pavarura vendim-emëruar, gabapentin (hatonin, habahamma, Habantyn, Tebantyn) 300 mg 1 tabletë në mbrëmje, me një rritje të mundshme në dozë - 1 tabletë 3 herë në ditë, dikloberl - 1 tabletë pas ngrënies, Neurovitan 1 tabletë 3 herë në ditë. 

Nëse migrenë mundur pritjen e pavarur Nomihrenu, Antymihren, rapimiha.

Për të trajtuar nevralgji përdorur Reflexology - akupunkturë, Su-Jok, acupressure; fizioterapi - elektroforezë, Darsonvales; Psikoterapia, ilaqet kundër depresionit, tranquilizers.