Shurdhim në këmbë


Shurdhim në këmbë është një arsye e zakonshme për trajtimin e pacientit te mjeku. Më shumë se një e treta e popullsisë botërore ankohen për një "zukatje", "dhemb" këmbët "ndjenjën e këmbëve plotësi", "lodhje të vazhdueshme" në gjymtyrë të ulëta. Mekanizmi hidhërime në këmbë është reduktuar në stanjacion në enët e gjymtyrë të ulët.

Shkaqet e këmbëve të rënda


Shkaqet e mundshme shurdhim në këmbë, të cilat nuk janë të shkaktuara nga sëmundje

1. mënyrë jetese i ulur, ngarkesa zgjatur statike.
2. Mbipesha. Shurdhim në këmbë ndodh direkt përmes peshë të tepërt, dhe për shkak të rritjes së vëllimit të qarkullojnë fluide fluide dhe intersticiale. Përveç kësaj, ulja e enëve normale parandalon shtresë të konsiderueshme të yndyrës nënlëkurës.

3. mjekim (disa kontraceptivëve hormonal).
4. Shtatzënia.
5. kushtet e motit (moti i nxehtë reduktuar aktivitetin e përgjithshëm fizik të njeriut, të ndryshuar volumin e lëngjeve që qarkullojnë, enët e gjakut të gjymtyrëve të ulëta zgjerohet, toni i tyre është reduktuar, e cila kontribuon në stagnimin e gjakut).
6. Ndryshimi hormonal (shurdhim gratë në këmbë duket apo rritjet në fazën e dytë të ciklit menstrual).

Megjithatë shurdhim në këmbë shpesh mund të jetë një "shenjat e para" që tregon zhvillimin e sëmundjeve të rënda.

Sëmundjet shoqëruar nga trishtim në këmbë

1. Sëmundja e ekstremiteteve të ulëta.
Patologji më e zakonshme, i shoqëruar Sipas simptomë është venat me variçe e gjymtyrë të ulët. Kjo është një sëmundje multifactorial lidhur me venat dobët sipërfaqësore muskulare mur dhe valvulare lindur inferioriteti i tyre. Në fazat e hershme, pacientët i kushtoj vëmendje të shurdhim në këmbë që ndodh në pasdite dhe në mbrëmje është rritur, ndryshimet e dukshme të lëkurës mungojnë. Ju nuk duhet të kaloni këtë hap, pasi që në këtë periudhë të trajtimit më të dobishme dhe masat parandaluese për të ngadalësuar në mënyrë të konsiderueshme poshtë sëmundjen. Me progresin e sëmundjes u bashkuan ankesat e dhimbje në këmbë, dhimbje barku, defekt kozmetike (ndërlikuar zgjeruar venat nënlëkurës e gjymtyrëve të poshtme). Me përkeqësimin e ënjtje këmbët nuk shfaqet në rregullt e parë (pasdite vonë), pa dhimbje. Në raste të rënda ënjtje të bëhet i përhershëm, kazha nga venat me variçe ndezi duket shëruese dobët ulcerat, gjakderdhje nga varices, sëmundja mund të komplikojë varykotromboflebitu akute. Megjithatë, venat me variçe e ulët gjymtyrë - ngadalë sëmundje progresive, madje edhe kur një variçe venë kusht i madh i pacientëve nuk mund të vuajnë për dekada të tëra. Por pafajësia dukje e sëmundjes mos harroni për komplikime të tilla të rrezikshme si varikotromboflebit shfaqur pamjen e clots gjakut në venat, të cilat çojnë dhe lëvizje të mëtejshme në sistemin venoz e trupit, mund të çojë në zhvillimin e gjendjes vdekjeprurëse - emboli pulmonare.

pamjaftueshmëri kronike arterial Gjymtyrë e ulët është ngushtimi i enëve të gjakut të këmbëve dhe të armëve deri në bllokim të plotë, të shoqëruar me shkallë të qarkullimit të dobët të ndryshme në gjymtyrët. Ky grup i sëmundjeve përfshijnë atherosclerosis, obliterans thromboangiitis, aortoarteriyit nonspecific, arterit diabetik rrjedhimisht diabetychnoyimikroanhiopatiyi, sëmundjet e indit lidhor (scleroderma, polyarteritis nodosa, artriti rheumatoid, lupus eritematosus sistemik). Manifestimet janë të ndryshme, por zakonisht përbëhet nga simptomat e furnizimit të pamjaftueshëm të gjakut në gjymtyrë të ulëta. Simptomat e para shfaqen vetëm gjatë ushtrimit. Pacientët ankohen për dobësi, lodhje të lartë dhe shurdhim në gjymtyrë e prekur, paresthesia (një ndjenjë të "zvarritje"), këpucë me majë të ftohtë, dhimbje në këmbë. Një simptomë tipike është claudication përhershme. Në fillim të sëmundjes, ajo vetëm duket pas një shëtitje të gjatë, por me përparimin e procesit patologjike në distancë një pacient mund të sigurtë të kalojë pa u ndalur, reduktohet në 100 -. 150 m mbi ekzaminimin e lëkurës më të ulët skaj të zbehtë, ndonjëherë me një nuancë kaltërosh, shënoi rënie ose mungesa e flokëve, thonjtë i brishtë, vijnë çrregullime vonë trofike (ulcerat, gangrenë të këmbëve). Temperatura e gjymtyrë të prekur është ulur, enët e ngrirë të mëdha dobësuar ose mungon.

Lymphostasis (lymphedema) - Vile limfatike në hapësirë ​​ndërqelizor dhe ndërprerjen e plotë të anijeve të tanishme të saj limfatik. Sëmundja karakterizohet nga ënjtje e gjymtyrë të ulët, shurdhim dhe lodhje në këmbë, dhimbje, ndryshimet trofik të lëkurës. Edemë është e vendosur në pjesën e pasme të këmbës apo të tretën e poshtme të këmbës, e cila nuk është konstante (rritje verë pas ushtrimit dhe ul në periudhën vjeshtë-dimër, ose pas një pushimi të gjatë). Ngjyra e lëkurës normale, ënjtje të butë, të qetë. Ka një tendencë që të sëmundjeve inflamatore të lëkurës të prekur gjymtyrë, e cila kontribuon në përparimin e sëmundjes dhe përkeqësimin e rrjedhës së saj.

Një nga ndërlikimet më të rënda lezione venoz e gjymtyrë të ulët - një shkelje të integritetit të lëkurës, deri në zhvillimin e ulcerat dhe gangrenë, ku amputim gjymtyrë të ulët është treguar si shenjat e para të sëmundjes menjëherë duhet të kërkojnë kujdes mjekësor.

2. Patologjia e sistemit musculoskeletal.
Patologjia e shpinë. Osteokondroza Lumbosacral (sëmundje degjenerative e disqe intervertebral dhe organeve kurrizor subjekt) në fazat fillestare është manifestuar nga dhimbje në shpinë, forcimin vrullshëm i muskujve viç, shurdhim në këmbë. Manifestime neurologjike varet periudhës së sëmundjes. Gjatë dhimbje akute vërejtur (lyumbalhyy), dhimbje shpine (dhimbje mesi), dhimbje radicular dhe çrregullime të ndjeshmërisë në këmbë, çrregullime vegjetative trofike, shpesh reduktuar reflekset pjezë. Në faljen simptomat largohem apo jo zbuluar fare.

Sëmundjet e nyjet e gjymtyrë të ulëta.
Osteoarthritis - sëmundje degjenerative-distrofike e nyjeve. Me të gjitha sërë vendesh manifestimeve të sëmundjes janë formuar nga dhimbja, ndjenja ngurtësi në lëvizjet, rrit lodhjen e gjymtyrëve të poshtme, tuhoruhlyvosti, kriza e trashë. Dhimbje e shurdhër, jo e përhershme, të rritet në një mot të ftohtë dhe të lagësht, pas një ngarkesë të gjatë. Shumë shpesh në artrit moshuar ndodhë me simptoma minimale: dhimbje dhe një ndjenjë e shurdhim në këmbë, dhimbje mungon. Të gjitha këto simptoma janë shkaktuar nga një shkelje të raportit të 00:59 sipërfaqeve të përbashkëta, ndryshimet në kapsulë të përbashkët (kalcifikim, skleroza), tendons dhe spazma e muskujve. Një tipar i rëndësishëm i Arthrosis është një mospërputhje në mes të manifestimeve klinike (ankesa e pacientit) dhe ndryshimet morfologjike në nyje vëzhguara në radiographs. Ndonjëherë edhe ndryshime të vogla në X-ray vërejtur dhimbje dhe mosfunksionim të përbashkët.

Arthritis - është sëmundje inflamatore të përbashkëta. Shkaqet e tyre mund të jetë proces lokale apo të përgjithshme infektive, një reaksion alergjik, autoallergic reagimi, trauma lokale, etj Megjithatë, natyra e caktuar sëmundje të rënda të përbashkët (artriti reumatoid, spondylitis ankylosing, etj). Ende nuk është mjaft e qartë. Kursi i artritit mund të jetë akute dhe kronike, Subacute. Kynycheskaya totale të simptomeve reduktuar dhimbje të përbashkët, gjë e shëmtuar, mosfunksionim, ndryshimet në temperaturë dhe ngjyra e lëkurës gjatë të përbashkët. Megjithatë, çdo sëmundje ka manifestimet e veta të veçanta. Për shembull, në reumatoid artrit manifestime kyçeve përveç simptomave të pranishëm dhe pozasuhlobni. Këto përfshijnë nodules reumatoid - formimin e indit lidhës, dendur, madhësia harmonishëm nga disa centimetra në të mëdha, më shpesh të vendosura në parakrah nën bërryl; vasculitis lëkurës (ulçerë-nekrotizues vasculitis, krevat miokardi gozhdë); polyneyropatyya (me deformim e nyjeve është ngjeshja e nervave: Mediana, ulnar, etj). Në sulm podager të parat në të shumtën e rasteve shkon artrit e gishtin e madh (dhimbje të mprehtë në gishtin e parë plyusnefalanhovoho të përbashkët, Lëvizja këmbë vështirë, skuqje të përbashkët, ethe të 38ºS), e cila spontanisht kalon pas 3-5 ditësh dhe tophi (depozitimi i acidit urik kufizuar ind lidhës) janë shpesh në veshët, këmbët, gishtat. Zgjidhë tophi madhësi të vogël me trajtim adekuat. Çon tepërt në formimin e urate urolithiasis me sulmet e dhimbje barku i veshkave.

Përdhes tophi drejtimin

Këmbët e sheshtë - sëmundje këmbë, të karakterizuara nga një rënie në vaults e saj. Atje harqe gjatësisë dhe tërthor ulur në varësi kërcim. Ajo është e kombinuar shpesh harqe gjatësore dhe tërthor. Në butë pacientët banesë (shkalla I) fjalë shurdhim në këmbë, lodhje të gjymtyrëve të ulët, dhimbje kur shtypur në këmbë ose në mes këmbë, ecje humbet plasticitet. Me rritjen e ashpërsia e sëmundjes shfaqen dhimbje më të vazhdueshme dhe intensive në këmbët dhe këmbët, ënjtje të këmbëve dhe të këmbëve në fund të ditës, ritmi ndryshon në masë të madhe, duhet me porosi rrobaqepsi këpucë, pasi nuk ka mundësi të prodhimit në masë e këpucë të veshin. Kur shihet shtrirë këmbët, thembra zmozolilist lëkure në kokat metatarsal kockave formuar "halyus valhus" - gjë e shëmtuar këmbë në plyusnefalanhovoho madh përbashkët gishtin. 

Hallux valgus - shqiptuar fazë të sheshtë

3. Zemra e Sëmundjeve. Patologji të rënda të zemrës (kardiomiopati, myocardiodystrophy, sëmundje të zemrës dhe sëmundje të tjera që çojnë në dështim të zemrës) mund të shoqërohet ashpërsia në këmbë dhe edemë. Megjithatë, në ankesat ballë nga dhimbje të zemrës në zemër, takikardi (normë të shpejtë të zemrës) ose bradycardia (ngadalësimin e zemrës), çrregullimet në zemër, gulçim. Kur shihet lëkurën konsiderueshëm zbehtë, "turret i ngjashëm me mitër" me stenozë mitrale, pulsin kapilar me pamjaftueshmëri të aortës, ënjtje të qafës dhe venave periferike, acrocyanosis (blu në fytyrë dhe gjymtyrë). Ënjtje në dështim të zemrës simetrike, të ftohtë kryesisht në këmbë dhe të këmbëve ecin në pacientët dhe në indet e rajonit mesit sakrale dhe në shtyp. Kur shqyrton pacientë kanë shenja klinike dhe laboratorike të sëmundjeve të zemrës. Gjithashtu, mos harroni se komplikacion i pamjaftueshmërisë kronike deje të gjymtyrëve të ulët mund të jetë në një distancë prej një thrombophlebitis mpiksjes se gjakut dhe migrimit të saj përmes trupit.

4. Kur sëmundja e veshkave, si glomerulonefriti akute dhe kronike,  glomerulosklerozën diabetik, kronike shurdhim veshkave dështim në këmbë shfaqet në fazat e hershme të edemë. Lëkurës fryrë zbehtë, plotnovataya, temperatura normale. Gulçim zakonisht nuk ndodh. Pacientët ankohen për lëkurë itchy, dobësi, humbje e oreksit, etja, rritje të presionit të gjakut. Shqyrtimi i këtyre pacientëve kanë anemi, ënjtje deri anasarca (indet e nënlëkurës totale ënjtje) dhe lezionet e organeve të tjera dhe sistemeve (uremik gastrit, perikardit, uremik encefalopati) në fazën terminale. Koagulimit shqetësuar gjakut, imuniteti reduktohet.

Diagnostics me shurdhim në këmbë

Laborator dhe ekzaminimit instrumental.

1. gjakut komplet (rënie në hemoglobinë dhe qelizat e kuqe të gjakut, uljen e trombociteve, përshpejtuar ESR, sëmundje të veshkave leukocytosis);
2. kimi gjakut: një rritje në urinës në përdhes, rrit nivelin e kolesterolit në enët aterosklerotike; Elektrolitet, ure, kreatinina (sëmundje të veshkave);
3. urinalysis - shfaqja e proteinave (proteinuria), qelizat e kuqe të gjakut (hematuria) në sëmundje të veshkave;

4. Test Reberga - Toreeva - Vlerësimi i funksionit renal nxjerrës, llogaritet norma glomerular filtrimit (GFR);
5. glukozës në gjak (norma e rritjes 3,3-5,5 mmol / l në glukozës në gjak sugjeron diabetit të mundshëm);
6. Analiza e serologjik: faktor reumatoid në artrit reumatoid;
7. me rreze X studimit - ndryshimet specifike janë specifike për patologji të sistemit muskulor;
8. plantohrafiya kompjuter - Ekzaminimi për këmbë të dyshuar banesë;

9. electrocardiography - vlerësimi i zemrës;
10. shënuesit biokimik të dëmtimit të miokardit (Troponin, CK-MB) me infarkt miokardi të dyshuar;
11. UZDG (skanim dyfish) e ekstremiteteve të ulëta të kryera për të identifikuar patologjinë vaskulare në fazat e hershme;
12. ultratinguj i zemrës;
13. PCG (phonocardiography) - kalojnë zemrën patologji valvulare;
14. koronare Angiografia - një vlerësim i arterieve koronare të zemrës;
15. Angiografia e gjymtyrëve të ulët - për të vlerësuar shkallën e ngushtimit të arterieve në atherosclerosis e gjymtyrë të ulët, për të sqaruar vendndodhjen dhe madhësinë e trombo në thrombophlebitis flotiruyuscheho etj

16. rezonancë magnetike Imazhe (MRI) dhe tomography llogaritur (CT) të shpejt dhe të besueshme të zbulojë sistemin zabalevaniya nervor, zemra, veshkat etj 
17. reovazohrafyya të ulët arteriet gjymtyrë kryhet në atherosclerosis dyshuar të ekstremiteteve të ulëta, fshirë trombanheit etj
18. Indeksi Levave-lodyzhechno (IPT, raporti i presionit në arteriet në kyçin e këmbës për presionin në arterie brachial në normën e 1 - 1.2) rënie në këtë tregues tregon praninë e ngushtimin e arterieve në gjymtyrët më të ulët.

Trajtimi i këmbëve të rënda

Si shurdhim në këmbë është një simptomë e një numri të madh të sëmundjeve që prekin sisteme të ndryshme të organeve, heterogjene në origjinë dhe manifestimet, dhe kështu trajtimet e tyre do të jenë të ndryshme. Vetëm një mjek, duke marrë parasysh të gjitha manifestimet e sëmundjes dhe rezultatet e laboratorit dhe ekzaminimet instrumentale, mund të bëjë një diagnozë të saktë dhe trajtim adekuat.

Megjithatë, ju vetë mund të normalizuar peshën tuaj, të mbajë një ushtrim për të luftuar pasivitet fizike, të kryer këmbët masazh, për të vlerësuar natyrën e pushtetit dhe të përpiqen për të shmangur ushqime të lartë në kolesterolit, braktisin veshur këpucë me takë të lartë, të veshur insoles ortopedike dhe këpucë të rehatshme për parandalimin e këmbët e sheshtë.

Për çfarë mjeku për të adresuar pamjen e këmbëve të rënda

Terapisti. Ju mund të kenë nevojë për të ndihmuar mjekët, një kardiolog, kirurg vaskular, kirurg ortopedik, nephrologist.