Otki në këmbët e tyre këmbët fryrë, këmbët e fryrë


Kur ënjtje në këmbë do të thotë një rritje në vëllimin e ekstremiteteve të ulëta, sidomos shqiptuar me konsum të tepërt fluide, duke rritur në mbrëmje, pas këmbë të zgjatur ose në këmbë.

Edema nuk është një sëmundje të pavarur. Kjo është vetëm një shenjë e sëmundjes, por më tepër një shenjë e tmerrshme. Në kushtet e fiziologjisë, edemë është një lëng që ka akumuluar në indet (ndërqelizore) çara të, duke çuar në një rritje në vëllimin e indeve.

Shkaqet e ënjtje këmbë


Shkaku i edemë mund të jetë shkelja ose tërheqja e lëngjeve (e gjakut dhe limfatike) nga gjymtyrë të ulët ose povyshennomeeobrazovanii.

Shkaqet më të zakonshme të një grupi të ndërhyrjes mekanike. Ajo rezulton compression e tumoreve venat apo mitrës shtatzënë, venë mbyllje trombo, në kundërshtim me rrjedhjen e limfatike nëpër enët limfatike. Në këtë rast, ka një rritje në presion në capillaries të vogla dhe për të rritur lëngun plazma propotivannya në indet përreth.

Në gjak të mbajë kripë dhe proteinat lëngun. Prandaj, duke zvogëluar numrin e proteinave në plazmën e gjakut ndihmon lëngu kthehet nga gjaku tek indet.

Duke marrë medikamente të caktuara, duke përfshirë edhe mjekun e rekomanduar mund të nxisë mbajtjes fluide. Në radhë të parë (sepse pritja frekuenca) i referohet një grupi të glukokortikoideve caktuar për alergjitë, sëmundjet inflamatore të nyjeve, astma, kanceri. Por efektet anësore të ndodhë vetëm gjatë administratës kronike. Të njëjtat droga efekt kanë hormonet si gratë dhe burrat. Hormonet seksuale femra janë marrë si një mjet për të kontracepsionit (estrogjenit dhe progesterone kontraceptivë oralë) dhe testosterone (hormon seksi mashkull) administrohet në trajtimin e dobësisë mashkullore dhe trashje. Gjithashtu i kushtoj vëmendje përgatitjet për trajtimin e presionit të lartë të gjakut - një grup i frenuesit ACE.

Shkaqet e këmbë ënjtje gjatë shtatzënisë

Shpesh, ënjtje e këmbëve ankohen gratë shtatzëna. Dhe ka disa arsye. Në - hormonale parë. Për të ruajtur dhe shtatzënia normale trupi është lëshuar në sasi të mëdha e progesterone hormon, i cili relakson muskujt e butë të mitrës jo vetëm, por edhe kontribuon në enët e gjakut dhe mbajtjen e lëngjeve. Së dyti, në gjysmën e dytë të shtatzënisë mitra fasha venat e mëdha të mëdha në bark, duke e bërë të vështirë për ta gjak. Kjo kontribuon në presionin në venat e gjymtyrëve të ulëta, dhe ata bymehet. Së treti, ënjtje të këmbëve (dhe jo vetëm), mund të jetë një shenjë e preeclampsia (helmim gjaku i shtatzënisë në fund), e cila është duke përparuar (në zhvillim) mund të jenë të rrezikshme për jetën si nënë e ardhshme dhe fëmijën.

Sëmundja me këmbët edemë

Sëmundja, i shoqëruar nga edema e gjymtyrë të ulët, janë mjaft të ndryshme.

Besohet se një nga shkaqet më të shpeshta të edemë janë venat me variçe. Në një mënyrë të shëndetshme të trupit - një anije që devijuar gjakun nga zemra në indet (me përjashtim të rrallë). Këmbët kanë një sistem të venave të thella dhe sipërfaqësore që lidhen me njëri-perforating (binder) venat. Normalisht, pothuajse të gjithë ngarkesës duke pasur venat e thella. Por nëse ata dështojnë, atëherë ata vijnë në sipërfaqe ndihmës. Gjaku lëviz lart, venat kanë valvula që pengojnë rrjedhjen e kundërt e gjakut. Shtyn gjakun nëpër venat përreth muskujt e tyre këmbë (këmbë, këmbë, kofshë). Në kundërshtim me valvulare, mbyllje venë të thellë, dobësi e muskujve ndodh mbajtjen e gjakut në venat dhe propotevanie lëngun e tyre në indet përreth. Kjo nga ana tjetër çon në indet kequshqyerjen e uria oksigjenit dhe venat me variçe.

Faktorët janë të shtatzënisë dhe lindjes, gjinia femërore, të punojnë në këmbë dhe ngritje peshe, kontraceptivëve oral. Me venat me variçe, së bashku me simptoma të shënuara edemë të tilla si këmbët lodhje në mbrëmje, asimetrike ënjtje në këmbën e djathtë dhe e majtë (më shumë ku venat më shumë i impresionuar), pamjen e lëkurës së venave këmbët merimangë, fushat e errësuar në këmbë apo të dukshme vizualisht venat avancuara saphenous.

Lymphedema - një sëmundje e rëndë shkaktuar nga një shkelje e rrjedhjes së limfatike përmes enëve limfatike e gjymtyrë të ulët. Enët limfatike të mbledhur lëngun intersticiale të produkteve metabolike e qelizave për të transportuar atë në një drejtim me venat. Është shumë e enët e hollë dhe të brishtë të gjakut, kështu që në rast të pengesave në rrugën e tyre funksioni i tyre është ndërprerë dhe lëngjeve në inde. Këmbët shpesh ndodh si rezultat i inflamacionet akute të shpeshta erysipelatous. Pas trajtimit të sëmundjes së vulës ind lidhës formuar në vendin e shkatërrimit, e cila majë enët limfatike. Në mënyrë tipike, një herë u shfaq, kjo ënjtje mbetet përgjithmonë. Faza e fundit e lymphedema është thënë emri "elefantiazë" - për ngjashmërinë e paraqitjes së këmbët e pacientit dhe të kafshëve më të madh barngrënës.

Elefantiazë

Për të provuar këmbët deri në pikën, duhet menjëherë të kërkojë që të konsultoheni me një specialist.

Ënjtje të këmbëve mjaft tipike për sëmundje të zemrës. Vizatoni një devijim të vogël në të anatomisë. Zemra - një organ muskulor i ndarë në katër dëmtimit të dhëmbëve. Gjysma e majtë të tij (atrium dhe barkushes) pompa e gjakut nëpër arteriet e trupit. Këto anije, bronkial mbajnë indet e ushqyesve dhe oksigjenit. Pastaj, të mbledhur në indet e dioksidit të karbonit dhe produkteve të tjera metabolike, bashkimin në anije më të mëdha - venat bartin gjakun në gjysmën e djathtë të zemrës. Nga atje, gjaku është derdhur në mushkëri, ku oxygenated përsëri dhe në zemër të majtë.

Ënjtje të rënda mund të tregojë një dështim të avancuar të zemrës. Në sëmundje ishemike të zemrës për shkak të mungesës së rrjedhjes së oksigjenit përmes enëve, pllaka aterosklerotike bllokuar, të paaftë për të punuar me kapacitet të plotë, e cila zvogëlon shpejtësinë e kalimit të gjakut nëpër enët. Sa më gjatë gjaku rrjedh nëpër enët, më fluide nga gjaku në kohën e indeve për të shkuar. Mungesa e funksionit të zemrës gjithashtu ngadalëson largimin e gjakut nga gjymtyrë të ulët. Sepse ënjtje shfaqen këmbët e para ocheredna shoqëruar nga simptoma të tilla si gulçim dhe dhimbje në zemër, nën teh shpatullën e majtë dhe krahun e majtë, në rritje tendosje, cianozë e buzët dhe thonjtë, dobësi, palpitations. Për sëmundjet e zemrës karakterizohet nga ënjtje simetrike, më në mbrëmje, duke lënë një vrimë kur presion, zgjerimin e mëlçisë. Pacientët e tillë duhet mbikëqyrje mjek dhe, nëse është e nevojshme, të konsultoheni me një kardiolog.

Ënjtje të këmbëve gjithashtu mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të veshkave. Në këtë rast ato zhvillojnë shpejt, kundër dhimbje prapa, temperatura, njollë dhe sasia e urinës, ënjtje të fytyrës në sy. Shpesh ajo është paraprirë nga një javë ose dy fyt të ftohtë apo të lënduar. Ënjtje në rastin e zhvillimit të një kripë shkelje dhe sekretim të ujit nga ana e viktimave veshkat dhe duke ulur sasinë e proteinave në plazmë dhe rritjen e permeabilitetit vaskular. Proteina albumin prodhuar në mëlçi dhe të depozituara në gjak dhe inde. Normalisht albumin nuk depërtojnë përmes veshkat, në urinë. Pra, nëse një mostër e urinës që ju të zbuloni proteina është shpesh sereznyypriznak pacientët zabolevaniya.Takih trajtohen nefrologëve dhe urologists bashku me terapist.

Në hypothyroidism (ulur prodhimin e hormoneve tiroide) kishte ënjtje, e cila nuk ka lënë një vrimë kur presion, e kombinuar me një fitim të përgjithshëm peshë, letargji, apati, tendenca për kapsllëk dhe depresioni.

Ënjtje lokale në këmbë mund të duket në sëmundjet inflamatore e këmbëve nyje. Në këtë rast, vetëm sa zbuloi ënjtje mbi përbashkët prekur, kjo zonë ka një temperaturë të lartë në të prekur, lëvizjes në të përbashkët të dhimbshme, funksioni i saj është ndërprerë. Kjo mund të jetë një shenjë e artritit apo osteoarthritis përbashkët. Në këtë rast, ju mund të kenë nevojë këshilla rheumatologist.

Në cirroza e mëlçisë mund të përjetojnë ënjtje në gjymtyrëve të ulëta dhe dëmtimit të dhëmbëve të trupit (në zgavrën e barkut rreth zemrës dhe mushkërive). Kjo mund të jetë një shkelje e të zhvilluar albumin mëlçisë apo rrjedhjen e dëmtuar gjakut përmes dhëmbëza në mëlçi, përmes të cilit kalon një vëllim të madh të gjakut në zemër. Një pacient i tillë zakonisht nënkuptohet shkon gjatë në sëmundje të mëlçisë sfond hepatiti, alkoolike toksike dëmtim të mëlçisë ose sëmundje zemre. Këta pacientë vërejtura në hepatologists dhe sëmundjeve infektive.

Ekzaminimi i pacientit me ënjtje në këmbë

Në mënyrë të pavarur të zbuluar ënjtje parakohshme. Së pari, provoni duke shtypur këmbën më të ulët në këmbës dhe prisni disa sekonda. Nëse pas kësaj manipulimi i thjeshtë do të fossa, i cili vazhdon për një kohë të gjatë - një shenjë e qartë e edemë.

Ekzaminimi i pacientit me edemë fillon me një vizitë në mjek mjeku i cili, pas një studim të plotë dhe të inspektimit mund të përcaktuar gamën e shkaqet e mundshme të kësaj gjendje.

Atëherë pacienti është ekzaminuar në laborator, dhe nëse është e nevojshme dërguar për konsultim me një specialist të ngushtë. Është e nevojshme që të dorëzojë të gjakut dhe urinës teste, jo vetëm të përbashkët, por edhe të tregojë funksionin e veshkave dhe të mëlçisë të bëjë një elektrokardiogramë (EKG).

Trajtimi i ënjtje këmbë

Për trajtimin e edemë të ekstremiteteve të ulëta duhet së pari të identifikojnë shkakun e saj dhe ndikimin e saj të marr drogë kardiake, kurë sëmundje të veshkave, të normalizuar funksionimin e enëve të gjakut. Në mënyrë të pavarur mund të zvogëlojë perdorimin e kripes se (së bashku me lëngun e saj të vonuar në trup) dhe përdorimi të tepërt të ujit. Nëse mjeku nuk ka gjetur contraindications, ju mund të përdorni TEAS bimor, të cilat janë të përbërë nga jasemini, limon, nenexhik, Kastrati, boronicë. Nëse është e mundur, fik veshur këpucë me takë të lartë, dhe të sigurojë këmbët shtëpi pozicionin ngritur (mbi zemër). Nxjerrë në pah vëmendjen tuaj për faktin se diuretike, duke përfshirë herbs, pranuar vetëm me takim dhe nën mbikëqyrje mjekësore. Shfrenuar marrjen e tyre mund të çojë në rritjen e nxjerrje e kaliumit nga trupi që shkaktojnë çrregullime serioze të zemrës.

Komplikimet e ënjtje këmbë

Ënjtje të këmbëve nuk duhet të nënvlerësohet. Është më mirë për të vizituar një mjek për të siguruar që arsyeja është lodhje e thjeshtë dhe të nxehtit, por jo sëmundje serioze. Në fund të fundit, sëmundjet e zemrës zbuluar në kohë bën të mundur për të parandaluar sulmin në zemër dhe infarkti, si dhe sëmundje të veshkave trajtohen në kohë nuk do të çojë në dështim kronike të veshkave.

Një nga ndërlikimet më të rënda lezione venoz e gjymtyrë të ulët - një shkelje të integritetit të lëkurës, deri në zhvillimin e ulcerat dhe gangrenë, amputim ku treguara gjymtyrë të ulët.

Nëse DVT patrajtuar mund të zhvillojnë emboli pulmonare.

Ndihmë mjekët janë specialistë mund të kenë nevojë edemë e këmbëve?

  • Mjeku Internist ose i përgjithshëm (mjeku i familjes).
  • Kardiolog
  • Kirurg vaskular.
  • Endocrinologist
  • Rheumatologists
  • Dermatolog

Kujdesuni për shëndetin tuaj. Dhe mos harroni se kjo është deri te ju.

Anna M. Moskvin, mjek i përgjithshëm