Ecje


Sigurisht, ju gjithmonë i kushtoj vëmendje për një figurë të bukur, natyrisht të bukur. Dhe në qoftë se keni menduar se ajo siguron lëvizje tonë të bukur?

Sistemi nervor qendror: lëvore cerebrale, piramidale dhe sistemi extrapyramidal, brainstem, palcës kurrizore, nervat periferike, tru i vogël, sytë, aparati vestibular e veshit dhe natyrisht strukturën e brendshme, e cila menaxhon atë të gjithë - një skelet, eshtra, joints, muskujt. Struktura e shëndetshme të listuara, sjellje korrekte, lëvizjet e qetë dhe simetrike të siguruar rrjedhën normale.


Formuar ritmin që nga fëmijëria. Zhvendosja kongjenitale e hip përbashkët ose nyje mund të çojë, në fund, për shkurtimin e gjymtyrëve dhe të ecur shqetësim. Trashëguar, degjenerative, semundjet infektive e sistemit nervor, shfaqura në patologji muskujve, shkeljes e ton (hypertonicity, hypotonus, distonia), parezë, hyperkinesis gjithashtu të çojë në ecje - paralizë cerebrale, miopatia, sëmundja myotonyy Frydreyha, semundja Shtryumpelya, korea Hentynhtona, poliomelitit.

 

Shqetësim ecje me miopatia

Formimi i lëviz saktë ndikojnë përputhet saktë këpucë. Me këpucë të ngushta fëmija do pidtyskaty gishtat, formimi thyer harku mund të shtrembëroj nyje si rezultat - artrit i nyjeve dhe të ecur shqetësim. Këmbët e sheshtë, këmbë e shtrembër shkelin shkojnë. Ulur pahijshme gjatë në tryezë do të rezultojë në lakim të shpinë (scoliosis), dhe ecur shqetësim.

Me bust duhur në këmbë është shtrembëruar pak mbrapa. Prapa tij duhet të mbani drejt, gjoks - vijë i drejtë, mollaqe forcuar. Në çdo hap, këmbët duhet të vendosen në një rresht, dhe këpucë me majë duhet të përveshura nga jashtë. Mbajeni kokën ngritur pak. Shikojmë drejt përpara ose pak lart.

 
Humbjen e nervave periferike - peroneal dhe tibial - do të çojë në ecje. "Stepazh" - këmbë në këmbë "plops" e pamundur për përkulje pasme (përkuljes) dhe të ndaluar në lartësi. Kur duke ecur një pacient me plagë fibular nervore është duke u përpjekur që të ngrejë më lart (jo aq sa për të rregulluar në katin e me gishtat tuaj), këmbë varur në këmbët e tij uljen e bazuar në një thembër - këmbë godet në dysheme. Edhe një kurs të tillë të quajtur "karin". Nervore Peroneal është prekur në ngjeshje - ishemike, traumatike, nevropati toksike. Compression - që do të thotë se ju peredavyly nervat dhe / ose enët e gjakut dhe zhvilluar ishemi - qarkullimin pamjaftueshëm të gjakut. Kjo është e mundur, për shembull, i ulur zgjatur, "squatting" - riparim, kopsht; në autobusë të vogla gjatë udhëtimeve të gjata. Sport Aktivitetet, gjumë shumë të thellë në sjellje të vështirë, FA SHAT shtrënguar, splints suva mund të shkaktojë qarkullim të dobët në nerva.

Varur këmbë në lezione nervore peroneal

Humbjen nervore tibial pengon shputës përkulje e këmbë dhe të këmbëve dhe këmbët të kthehet brenda. Kështu pacienti nuk mund të qëndrojë në thembra të thellohet ndërtimit këmbë, formuan një "kalë" Stop.

"Kali" këmbë në humbjen tibial nervore

Ataktychna ritmi - pacienti ecën me këmbët të gjerë përveç, anuar në anën e (zakonisht drejt hemisferës së prekur), sikur balancimin në lëvizjet e paqëndrueshme kuvertë e armëve dhe këmbët nuk është i koordinuar. Kthehet bust komplikuar. Kjo "ecje dehur." Shfaqja ataktycheskoy lëviz mund të tregojnë abuzim aparatin vestibular, çrregullime të qarkullimit të gjakut në vertebrale - bazyllyarnoy problemet e trurit pellgu në tru i vogël. Sëmundje vaskulare, dehje, tumoret e trurit mund të manifestuar ataktycheskoy ecje dhe madje bie shpeshta.

Antalhycheskaya Ritmi - me sindroma radicular dhimbjen e pacientit degjenerative sëmundjes disk ecën, lakimi shpinë (scoliosis duket), uljen e barrës mbi pacientit mbrapa dhe kështu peshën e dhimbjes. Kur dhimbje në nyje e kursyer pacientin, përshtatur kursin për të ulur dhimbjen - atje butë, dhe kur arthrosis specifike "duck" ecje - perevalyuyetsya pacienti nga këmbë në këmbë si një rosë.

Çdo dëmtim të sistemeve extrapyramidal në zhvillimin Parkinsonism akynetyko - sindromi i ngurtë - lëvizje të detyruar, rrit tonin e muskujve, lëvizjes Commonwealth thyera, lë të sëmurë, kërrusur, kreu vendosur përpara, duart prirje në bërryla, në hapa të vegjël, ngadalë "shuffling" në katin e . Pacienti është e vështirë që të fillojnë të lëvizin, "prishur" dhe të ndaluar. Kur ju të ndaluar për një kohë ai vazhdoi lëvizjen paqëndrueshme përpara ose në anën.

Ritmi i pacientëve me Parkinson

Në zhvillimin hiperkinetike korea - sindromi hypotonic me lëvizjet e dhunshme në muskujt e trungut dhe gjymtyrëve dhe periudhave të dobësisë muskujve (hypotonia). Pacienti shkon si "vallëzimi" ecur (korene Huntington, valle Shën Vitus).

Çdo dëmtim të sistemit piramidal në sëmundje të ndryshme të sistemit nervor të lindin parezë dhe paraliza e gjymtyrëve. Pra, pas një goditje me hemyparezom formuar jashtë Wernicke tipike - Mana; dora paralizuar sjellë në trup, vendosur në bërryl dhe zapyastnom-rrezet, gishtat Bent, shpjegoj këmbën maksimale paralizuar në nyje hip, gju, kyçin e këmbës. Kur ecin përshtypjen "zgjeruar" këmbët. Pacienti nuk të prekin në dysheme me gishtin e përshkruan gjysmërreth e tij në këmbë - ". Tsirkumdutsiruyuschaya" ecje e tillë të quajtur Në raste të butë pacienti është i çalë në gjymtyrë e prekur rritur tonin e muskujve dhe përkulje në nyje, sepse në këmbë është një masë më të vogël.

Procesion në hemypareze qendrore

Në disa semundjeve te sistemit nervor mund të zhvillohet paraparesis ulët - dobesi në të dyja këmbëve. Për shembull, skleroza e shumëfishtë, myelopathy, polyneyropatyyah (diabetik, alkoolike) sëmundjes Shtryumpelya. Në këto sëmundje, shumë e shqetësuar ecje.

Mundohem - ënjtje e këmbëve, venat me variçe, qarkullim të dobët në këmbë - një njeri i stomping vështirësi të vështirë ngritjen këmbët piqem.

Çrregullim ecje është gjithnjë një simptomë e cila - sëmundje. Edhe zakonshme ndryshimet e ftohtë dhe lodhje natyrisht. Mungesa e vitaminës B12 mund të japin mpirje në këmbë dhe prishin lëvizje.

Për çfarë mjeku për të adresuar gjatë ecje

Në çdo ecje duhet të shihni një mjek - neurolog, traumatologist, terapist, otolaringolog, okulist, anhiohirurh. Ajo duhet të shqyrtohen dhe të trajtojnë sëmundje themelor që shkaktoi ecje ose rregulluar zakon jetese i ulur në tryezë "këmbë për këmbë", ndryshojnë edukimin mënyrë jetese i ulur fizike, pishinë, palestër, gjimnastikë uji, hiking. Kurse të dobishme grup multivitamin, masazh.

Konsultimi mbi temën e ecje:

Pyetje: si për t'u ulur në kompjuter që nuk zhvillojnë scoliosis e shpinë?
Përgjigje: