Këmbët i lënduar dhimbje në gjymtyrë të ulët, këmbët i lënduar


Një nga simptomat më të habitshme të një numri të sëmundjeve janë dhimbje në gjymtyrë të ulëta. Dhimbje në këmbë (gjymtyrë të ulëta) - Një dhimbje të ndryshme intensiteti, vendndodhjen dhe natyrën e gjymtyrë të ulët lidhur me aktivitet fizik, ose në pjesën tjetër atje.

Shkaqet e dhimbjes në këmbë


Dhimbja mund të ndodhë në çdo pjesë të këmbës dhe shkaqet e dhimbjes janë jashtëzakonisht të ndryshme.
Në artikullin "dhimbje në hip përbashkët," "dhimbje në gju", "dhimbje në thembra" hollësi shkaqet e dhimbjes në këto fusha e gjymtyrë të ulët.

Shkaqet e dhimbje në këmbë, jo e lidhur me sëmundje

Bolv gjymtyrë të ulët (nëse të shkurtër dhe të parregullt), mund të jetë i lidhur jo vetëm me sëmundje, por me zgjatur fizike stresit, lodhjes dhe shpesh ndodhin në muskul gastrocnemius. Muskujt e këmbëve fillojnë të ndjehen anoksi dhe janë shfaqur më produkte të dekompozimit, duke përfshirë edhe acid laktik. Rezultati është dhimbje në muskujt këmbë. Për të eliminuar ato, është e rekomandueshme për t'u çlodhur muskujt. Thjesht shtrihem apo ulen, duke ndryshuar pozicionin e gjymtyrëve, duart dhe fshij muskujve ngritur fort.

Shurdhër, dhemb dhe stabbing dhimbje në muskujt viç, konfiskimet, këmbë shpesh pas zgjatur ose punë ulur. Kur pas një stagnim të gjatë në venat e gjymtyrëve të ulëta nuk është rrjedhë normale e gjakut venoz dhe arterial, uria oksigjenit ndodh.

Sëmundjet shoqëruar me dhimbje në gjymtyrë të ulëta.

Shumë shpesh, dhimbje në këmbë është një manifestim i sëmundjes ose venat arteriale e gjymtyrë të ulët, por shpesh ata janë shkaku i sëmundjeve të shpinë, sistemin nervor dhe metabolizmin. Dhimbja mund të ndodhë në sëmundjet e eshtrave dhe nyjeve, muskujt dhe tendons, nyjet limfatike dhe anijeve.

Konsideroni shkaqet e mundshme që sjellin dhimbje në gjymtyrë të ulëta.

1.Boli këmbët në trauma

Përpjekjet për këmbët - Lëndimi më i shpeshtë i gjymtyrë të ulët. Nuk mund të jetë, të dy në mënyrë të pavarur dhe në bashkëpunim me dëmtime të tjera (shembje e organeve të brendshme, nyje sprains dhe të tjerët.). Kur ju goditi pacienti vuri në dukje një lidhje midis lëndimit dhe shfaqjen e dhimbjes. Në pikën e ndikimit është ënjtje dhe një hematoma (blanë). Shkelja e gjymtyrëve varet nga bruises vendndodhjen, intensitetin e saj dhe qëllimin e zonave të dëmtuara.

Thyerje të gjymtyrëve të ulëta - Kjo shkelje e integritetit të kockave, dhe nganjëherë të përbashkët. Jo të gjitha fraktura të shkaktuara nga lëndimet. Për shembull, njerëzit që vuajnë nga osteoporoza, kockat janë aq të brishtë që fraktura mund të ndodhë me tendosje minimale. Varësisht nga shkalla e thyerje (të hapur ose të mbyllur, me ose pa zhvendosjes) këmbë dhimbje të muskujve do të ketë një intensitet të ndryshëm. Ka dy grupe të shenjave thyerje të gjymtyrëve të poshtme. Mundshme: dhimbje, acaruar në çdo lëvizje; ënjtje dhe prania e ënjtje në zonën e dëmtuar; kufizimi i lëvizjes në këmbë; ndodhja e hemorragji nënlëkurës. Reliable: Pozicioni panatyrshme skaj; këmbë parregullt lëvizshmërisë në vende ku nuk ka nyje; crepitus (kriza) fërkim kundër fragmenteve të kockave; patate të skuqura përcaktuara vizualisht me fraktura të hapura (në këto raste u bashkuan gjakderdhje dhe shoku traumatike). Përveç kësaj, pako dëmtimi neurovascular do të respektohen shenjat e furnizimit me gjak të këmbë të ulët dhe këmbë, dhe çrregullime neurologjike.

Shtrihen muskujt e gjymtyrë të ulët mund të ndodhë kur vrapim, ecje të shpejtë, ushtron ndonjë sport aktive, dhe ndonjëherë edhe kur veshur këpucë të zgjedhur dobët. Dhimbje e parë zakonisht ndodhin menjëherë ose brenda disa ditësh pas jashtëzakonisht intensive tendosje të muskujve. Muskujt duken vzduvshymysya, dhe e rëndë e tij tensionuar. Pacientët ankohen për dhimbje, nganjëherë theksuar mjaft, se ekziston një ndjenjë në muskuj. Në disa raste, ajo bashkohet ënjtje muskujve, treguar një rritje të konsiderueshme në madhësinë e zonës së prekur. Dhimbje dhe ëmbëlsi për prekje vazhdojnë për disa ditë dhe nganjëherë javë. Dhimbja përkeqësuar gjatë lëvizjes, sidomos kur bending në gjunjë dhe kyçin e këmbës.

Boshllëqet muskujt. Zakonisht ky dëm është i lokalizuar në një zonë të vogël muskujt në zonën e lidhjes së saj me pjezë. Megjithatë, në disa raste, mund të ndodhë dhe mangësitë mjaft të mëdha, ndonjëherë i shoqëruar me ndarjen e plotë të pjezë muskujve. Në mënyrë tipike, dëme të tilla ndodhin gjatë papritur lakimi gjymtyrët në drejtim të kundërt me forcën aktuale. Një shembull është pika dramatike e nisjes ose, përndryshe, një ndalesë e papritur ndërsa drejtimin. Këputje të muskujve është shoqëruar gjithmonë me dhimbje të papritur të rënda në gjymtyrët më të ulët. Dhimbja mund të vdesin larg për një kohë, por ai gjithmonë vjen përsëri, dhimbja bëhet e vazhdueshme dhe të rritet me rritjen e hematoma dhe muskujve vrull. Kur ndjenja plagosur gjymtyrët vërejtur dhimbje lokale. Ndonjëherë kontakt mund të përcaktojë ënjtje shkaktuar hemorragji të madhe. Në rast të një pushim të plotë (dmth ndarje e muskujve në fushën e lidhjes së saj me pjezë) mund edhe të ndjehen boshllëkun që ndodh në mes të ligament dhe muskujve. Lëndimet e tilla janë të shoqëruara gjithmonë nga një ënjtje të fortë në muskujve të plagosur dhe një rënie të konsiderueshme në varg e levizjes.

Sindromi gjatë shtrydhje (Sindromi SDR përplasje) indeve të buta - një lloj gjendje patologjike është shkaktuar nga afatgjatë (4-8 orë ose më shumë) dërrmuese indeve të buta të gjymtyrë rrënojat e ndërtesave të shkatërruara, blloqe e tokës bie në miniera dhe kështu me radhë P. . Sindroma Crash ndodh kur situatat emergjente (zemlyatresenye, shembja e ndërtesave, etj).

Një shumëllojshmëri e SDR është pozicional sindromi i ngjeshjes (SPS) e indeve të buta, e cila komplikon rrjedhën e helmimit akut ekzogjene apo shtete të tjera të rëndësishme, shoqëruar me zhvillimin e komë. Sindromi pozita zhvillohet si rezultat i compression zgjatur e indeve të buta të ekstremiteteve dhe bagazhin e peshës së tij trupore. Shkaqet më të shpeshta të zhvillimit të saj është helmimi me alkool dhe zëvendësit e saj, drogave narkotike dhe pilula gjumi veprim, apo helmimi me monoksid karboni nga tymi shter. Viktima u ankua për dhimbje dhe pamundësisë për të bërë lëvizjet e dëmtuara gjymtyrëve, dobësi, vjellje, etja. Ai është i zbehtë, reagon ngadaltë për të tjerët. Të shtohet dëmtuara gjymtyrë shpejt, rritet saj vëllimi, pëlhura bëhet densiteti drunjtë për shkak të ënjtje të muskujve. Lëkurës në fushën e dërrmuese hemorrhages dukshme, bruises, blisters mbushur me lëngun gri ose të përgjakshme. Joints lëvizjes janë të pamundura për shkak të dhimbjeve të shkaktuara nga dëmtime të muskujve dhe nervore mbathje. Ndjeshmëria në dëme dhe indet e humbura të vendosura më poshtë. Anije gurgullimë në këtë fushë dobësuar ose nuk është përcaktuar duke rritur edemë. Tensioni i gjakut zvogëlohet.

Dhemb muskujt në këmbë hematomas spontane. Nganjëherë pacientët marrin trajtim antikoagulant mund të festuar në pamjen e papritur e hemorragji në muskujt e gjymtyrë të ulët. Kjo patologji është e karakterizuar nga dhimbje dhemb dhe për të rritur madhësinë e zonës së prekur. Ashtu si hematoma formuar jashtë kontekstit të lëndimeve të mëparshme, ose nga një dëmtim të vogël.

2.Bil në muskujt e këmbëve në patologjinë e ekstremiteteve të ulëta.

Arterial pamjaftueshmëri kronik të gjymtyrëve të ulët shoqëruar nga një sindroma karakteristike dhimbje që ndodhin kur duke ecur në distancë të kufizuar (500 m). Në disa raste bezbolevoy ecin distanca është vetëm dhjetëra metra. Nuk ka dhimbje të lidhur me akumulimin në indet e muskujve produkteve oxidized të metabolizmit (kripë e acidit laktik, pyruvatov etj), duke e detyruar pacientin për të ndaluar, prisni për zhdukjen e dhimbjes dhe pastaj të vazhdojë ngarje. Kjo simptomë quhet "çalim peremezhayuschey" dhe zbulimin e saj kërkon vetëm një studim të kujdesshëm të pacientit. Në disa raste, dhimbje ishemike në gjymtyrë të ulëta ndodh gjatë natës, duke i detyruar pacienti le poshtë këmbët poshtë. Përsosin diagnoza lejon indeksin e matjes lodyzhechno-brachial (shih. Provimit). Reduktimi këtë shifër në 0.8 ose më pak tipik i pamjaftueshmërisë kronike arterial. Pamjaftueshmëri kronike arterial me një të shkurtër bezbolevoy distancë në këmbë apo vetëm dhimbje është një tregues për hospitalizim në departamentin e kirurgjisë vaskulare për ekzaminim angiografike dhe trajtim kirurgjik.

Sëmundje kronike deje (HZV, venat me variçe) Rezultatet nga Pamjaftueshmëria valvulës sistemit sipërfaqësore venoz. Dhimbje në HZV lokalizuara në pjesët e terminalit e këmbëve, arching karakter dhe është e kombinuar shpesh me simptoma të tjera të tilla si flashes nxehtë, milingonat drejtimin dhe thumbues. Dhimbja shfaqet në fund të ditës, pas një ngarkesat statike si në këmbë dhe ulur. Rëndues ngrohje venoz dhimbje (kate të ngrohtë, vaskë të nxehtë, sauna, sezonin e nxehtë, dhe të tjerët.) Ndryshimi në nivelet e hormoneve (dhimbje intensifikuar në fazën e dytë të ciklit menstrual dhe përdorimin e kontraceptivëve hormonal, duke përfshirë intravaginal). Një tipar i veçantë është zvogëlimi i saj venoz dhimbje ose zhdukje si pasojë e lëvizjeve aktive në të përbashkët kyçin e këmbës, dhe pas heqjen e gjymtyrë mbi horizontale. Venat me variçe zhvillohet ngadalë - gjatë viteve, dhe nganjëherë dekada. Progresi i saj promovojnë: zgjatur ngarkesë statike në gjymtyrët më të ulët, ndërsa në pozicion vertikal; mënyrë jetese i ulur; mbipeshë; qëndrim më të gjatë në një pozicion ulur (p.sh., udhëtime të shpeshta gjatë apo të fluturimeve); përdorim të kontraceptivëve oral ose terapine e zevendesimit te hormoneve; shtatzënisë. Mos harroni se simptomat më të njohur e venat me variçe venë fryrë në formën e njësive dhe venat merimangë nuk janë shenjat e para të sëmundjes. Getting patologji në shumicën e rasteve nuk tregojnë ndryshime të dukshme të lëkurës. Simptomat e para janë shpesh dhimbje, shurdhim, tensioni në muskujt e këmbëve, lodhje dhe edemë. Në rast të ankesave të tilla është më e mirë për të parë një të drejtë-fleboloha specialist. Një foto e detajuar klinike e venat me variçe e gjymtyrë të ulëta përfshijnë: fryrë, nyjë, i dalë mbi sipërfaqe të lëkurës dhe shndrit nëpër venat e saj; dhimbje intensive në muskujt e këmbëve; pezmatimi i lëkurës mbi zonen venë; thrombophlebitis; Shfaqja e shërimit dobët ulcerat dhe gjakderdhje.

Thrombophlebitis - Inflamacion akut i mureve të venave me formimin e një mpiksje gjaku në lumen. Simptomat varen nga lokalizimin e trombozë. Ka thrombophlebitis sipërfaqësore (kryesisht variçe) venat dhe trombozë thellë venë e ekstremiteteve të ulëta. Thrombophlebitis akute e venave sipërfaqësore të ekstremiteteve të ulëta zhvillon, zakonisht në të modifikuar venë variçe. Më të prekur venë të madhe saphenous. Në rrjedhën venat trombyrovannoy ndodhë dhimbje akute, duke tërhequr, ethe lokale, skuqje e lëkurës dhe të kurrizit të trashë të dhimbshëm në prekje, mund të rrisë temperaturën e trupit të 37,5-38 ° C. Manifestimet e akute thellë këmbë venë thrombophlebitis varet nga gjatësia dhe vendndodhjen e trombo, Numri i përfshirë në venat. Sëmundja zakonisht fillon akute, me dhimbje në muskujt viç, një ndjenjë të plotësi në këmbë, sidomos kur ulur atë temperaturë. Në këmbës skajor duket fryrë, lëkura bëhet ngjyrë pak kaltërosh, dhe pas 2-3 ditësh ka zgjeruar rrjetin e venave sipërfaqësore në këmbë, hips, bark. Në përkulje e pasme këmbë të shfaqen dhimbje të mprehtë në muskujt viç. Nuk mund të jenë dhimbje në prekje të thellë (probing) e muskujve gastrocnemius. Shenjat e hershme diagnostike të thrombophlebitis thellë janë:

• Homansa simptomë, është shfaqja ose forcimin e një dhimbje të rëndësishëm në muskujt viç në pjesën e prapme të përkulje këmbë në kyçin e këmbës të përbashkët;
• Testi Moisiu në progresin e realizuar në dy faza: a) compression të ulët këmbë në drejtim anteroposterior; b) compression e këmbë të ulët në çdo anë. Testi konsiderohet pozitiv nëse dhimbja ndodh vetëm në pranimin e parë;
• Testi Lovenberha kryer duke përdorur sphygmomanometer. Pranga pneumatik vendoset mbi tretës e mesme të këmbës dhe ngadalë ta çojë në një trysni prej 150 mm Hg. Art. Një test konsiderohet pozitiv në rast të dhimbjeve në muskuj viç në një presion nën këtë nivel.

Një rezultat pozitiv i edhe një prej testeve të mësipërme identifikon nevojën për ultrazërit. Ndërlikim më të rrezikshme të sëmundjes është një rrezik i ndarjes te mpiksjes se gjakut nga muret e brendshme të venave. Kjo rrjedhë e gjakut më bëni mund të lundruar përmes qarkullimit të gjakut të trupit, dhe të shkaktojë bllokimin e enëve të gjakut vitale. Shkaku më i zakonshëm i arterieve pulmonare e infarkt miokardi apo patologji akute vaskulare të trurit ka ardhur vetëm jashtë një mpiksje thrombophlebitis gjakut në gjymtyrë të ulëta.

Lymfostazom quajtur sëmundje të lindura apo të fituara lidhur me shkeljen e rrjedhjes së limfatike nga capillaries limfatike dhe enët limfatike e gjymtyrë dhe organe të tjera të mbledhësit të mëdha limfatike dhe tub kraharorit. Pacientët ankohen për gjymtyrë të ulët ënjtje, dhimbje, trishtim dhe lodhje në gjymtyrëve, në shfaqjen e çrregullimeve trofike të lëkurës. Fëmijët lymphedema (lymphostasis) zhvillon, zakonisht si rezultat i anijeve lindura limfatike. Në të rriturit limfedemu shkaqet kryesore janë infektive (infeksion strep që shkakton erizipelë) dhe sëmundjet parazitare (filyariyi, Toxoplasma, dhe të tjerët.) Efektet e lëndimit të ndryshme ose kirurgji.

Lymphedema

3.Boli këmbët e sëmundjeve inflamatore

Drag dhimbje të muskujve në këmbët dhe mioentezitah të paratenonity. Gjatë këtyre emrave të kombinuar grup i kombinuar i lezione inflamatore e muskujt dhe ligaments e gjymtyrë të ulët. Këto patologji janë rezultat i muskujve kronike tendosje në këmbët e ngarkesa të larta dhe intensive, dhe janë të shoqëruar nga muskujt dhe ligaments mikroskopike. Faktorë të tjerë të rrezikut janë lodhje të përgjithshme, sëmundje kronike, hipotermi, etj Mioentezit - një inflamacion në vendin e një transferim pjezë muskujve, paratenonit - humbjen e indeve përreth ynsertsyya gilcë - inflamacion në vendin e bonove lidhjes me kockave. Këto patologji janë të kombinuara shpesh me njëri-tjetrin, dhe manifestohet me dhimbje në muskujt e këmbëve dhe ënjtje në sektorin. Në rrjedhën kronike të sëmundjes dhe stresi të vazhdueshëm mund të ketë lot të muskujve, dhe nganjëherë - izolimin e tyre të plotë nga vendet e ngjitjes.

Inflamacion i muskujve (myositis) Dhimbje manifestuar muskujve lokal, rënduar duke shtypur mbi muskujt ose kur je në timon. Kjo dhimbje shkakton muskujt prekur, dhe tension të kufizuar lëvizjen e përbashkët. Ndonjëherë myositis mund të tregojnë ënjtje ose skuqje në zonën e prekur. Gjithashtu simptomat myozyta përfshijnë dobësi të muskujve në rritje, në të cilin pacienti bëhet e vështirë për të kryer veprime të thjeshtë dhe të njohur të tij. Shkaqet e myositis mund të jenë sëmundjet infektive (SARS, gripi, grykët kronike), ekspozimi ndaj substancave toksike, trauma, çrregullime metabolike, hipotermi, tensioni tepruar të muskujve, aktiviteti profesional (në rrezik të violinistë mioziti, pianistët, operatorët PC, shoferët) , dhimbje të muskujve, parazitëve (trikinoz, cysticercosis). Në lëndimeve të hapura dhe u lirua në infeksion plagë mund të zhvillojnë purulent mioziti. Ajo manifestohet: ethe; një graduale dhimbje rritje të muskujve; dridhura; ënjtje, tensioni i muskujve dhe vulë.

4.Boli në këmbë me tumore kockave

Tumoret malinje kanë pasur pasqyrë klinike. Ju mund të caktojë simptoma të tilla si dobësi dhe humbje e oreksit, ethe, lodhje, anemi (anemi) në fazat e mëvonshme të sëmundjes, letargji, dobësi, e cila prish gjumin. Manifestimet lokale përfshijnë dhimbje të forta, të cilat mund të përshkruhet si një të vazhdueshme, konstante, duke rritur me kalimin e kohës dhe natën që painkillers këqija hequr ose jo larguar. Funksioni shkelur të përbashkët në procesin e periarticular vendosje, shpesh një frakturë patologjike (që nuk është e lidhur me një lëndim apo dëmtim, si dalin spontanisht, kur heqjen e peshave ose cornering edhe në pjesën tjetër), mund të jetë një shenjë e "kandil deti në kokë" (zgjerimin e rrjetit venoz mbi tumorit), rrit temperaturën lokale të tumorit. Edhe zhvillimin e tumoreve malinje e gjymtyrë të ulët, një nga simptomat mund të jetë çalim.

Muskujt 5.Bol në këmbët e sheshtë

Një arsye për dhimbje të vazhdueshme në muskujt e gjymtyrë të ulët mund të jetë e sheshtë. Kur ky kusht ndodh rrafshim i harkun e këmbë - ajo bëhet më e sheshtë, duke shkaktuar shkelje të funksionit të saj cushioning. Ndjenjë banesë qartë i "të çojë" shurdhim, dhimbje në muskujt e këmbëve dhe lodhje kur ecin. Gjithashtu në këtë gjendje vuajnë joints gju, sepse ata përbëjnë pjesën më të madhe të ngarkesës. Përveç kësaj, ngarkesën në rritje në shpinë, sepse gunga dhe lëkundjet kur trupin makinës duhet disi të kompensuar. Simptomat kryesore janë këmbët stoptannost sheshtë dhe këpucë veshur në brendësi; Shfaqja shumë lodhje dhe dhimbje në muskuj dhe këmbët kur ecin gjatë gjetjen e drejtë; shurdhim në këmbë, dhimbje dhe ënjtje në fund të ditës; ënjtje të këmbëve; rritjen e madhësisë së gjerësi këmbë.

6.Boli në gjymtyrë të ulëta me tuberkulozin e kockave

Osteoartikulare tuberkulozi manifestohen simptomat e dehjes tuberkulozit dhe kockat plagë lokale dhe nyjeve. Shkalla e tuberkulozit dehjes mund të jenë shumë të ndryshme në varësi të aktivitetit dhe përhapjen e tuberkulozit. Në masë të madhe varet nga tuberkulozi organet e tjera, dhe sidomos - nga tuberkulozi pulmonar. Simptomat lezione lokale ndryshojnë në varësi të vendndodhjes së saj dhe fazat e inflamacionit me tuberkuloz. Pacientët të shqetësuar në lidhje me dhimbje të përsëritura në shpinë ose në nyje, lodhja, tensioni i muskujve. Format kryesore klinike të tuberkulozit osteo-kyçeve, malcim i kockës me tuberkuloz, tuberkulozit tuberkulozi i shtyllës kurrizore dhe nyjeve.

7.Bolee këmbët e sëmundjeve infektive

Rózsa - Sëmundje infektive e shkaktuar nga Streptococcus. Sëmundja fillon akut me paraqitjen e ethe, dobësi të përgjithshme, dhimbje koke, dhimbje të muskujve, në disa raste - të përzier dhe të vjella, normë rritje të zemrës dhe rritjen e temperaturës trupore. Lëkura duket një njolla të vogla të kuqe ose rozë, të cilat disa orë të bëhet një skuqje tipik erizipelë. Skuqje është e ndarë në mënyrë të qartë lëkurën nga jashtë në formën e dhëmbëve të dhëmbëzuar, "si". Lëkurës skuqje në tensionuar, e nxehtë në të prekur, të moderuar të dhimbshme në prekje, ënjtje.

Rózsa

Osteomielit. Ju mund të caktojë simptoma të përgjithshme dhe lokale. Tabloja e përgjithshme e sëmundjes shkaktuar nga prania e baktereve në gjak (baktereminë), si vijon: pas një periudhe të shkurtër të sëmundjeje nuk është një ethe, temperatura në rritje nga 37,5 ° C deri 40 ° C, quickens pulsin (mbi 90 rrahje në minutë). Në këtë fazë të osteomielit mund të jetë i gabuar për infeksionet normale respiratore akute (të tilla si gripi). Në 2-3 ditët e sëmundjes shfaqen në një shenjat lokale të dhimbjes lokale mbi zonën e prekur, ënjtje dhe mobiliteti i kufizuar segment skaj indeve të buta, skuqje e lëkurës. Kockat e prekura më së shpeshti e gjymtyrëve të ulët (femurit dhe tibial).

Artrit 8.Bilsh këmbë nga nyjet e gjymtyrë të ulëta

Që nga artriti i hip dhe gju nyje tashmë janë diskutuar në nenet përkatëse të banojë në humbjen e përbashkët kyçin e këmbës dhe këpucë me majë. Arthritis - është një inflamacion i nyjave, të cilat mund të ndodhin si në akute (dhimbje, ënjtje e kyçin e këmbës dhe këpucë me majë), dhe në formën kronike (të gjatë rrjedhin dhimbje neintensyvni të përbashkët). Megjithatë, simptomat specifike për çdo patologji të veçantë. Osteoarthritis - është shkatërrimi i kyçeve kërc, duke shkaktuar dhimbje dhe inflamacion. Në këto pacientë, lëvizja e vështirë dhe e dhimbshme. Gjatë dhimbjes ecin dhe ënjtje rritje, dhe pas pjesa tjetër ngurtësi ndodh lëvizjet. Artrit podager - kryesisht ndikon gjymtyrët më të ulët, por inflamacion mund të lokalizuara dhe duart. Kristal urinës depozitohen në nyjet e gishtin e madh, pasi ajo është më e tensionuar kur ecin ose running. Ky lloj i artritit shkakton dhimbje torturues që ndodh gjatë stresit. Rheumatoid arthritis - një sëmundje shumë të rënda kronike që prek të gjitha nyjet. Pas një farë kohe për shkak të inflamacionit të vazhdueshëm të nyjeve deformuara, dhe shpesh pacientët bërë të paaftë. Deformim i këmbës e shoqëruar me një ndryshim të disa nyje që pengon njerëzit të shkojnë, dhe ka dhimbje është përhumbur.

9.Bol në këmbët e polyneuropathy diabetik

Simptomet tipike janë një ndjenjë e "drejtimin milingonat", ndjesi djegie, dhimbje në këmbë dhe këmbët, të muskujve dhimbje natë. Në ekzaminim neurologjik janë dobësuar reflekset Akilit, tip ndijor "çorape" dhe "çorape", duke ulur ndjeshmërinë musculo-kyçeve. Në trajtimin fund fillimin e dështimit të trajtimit të zhvillimit të komplikimeve të tilla të polyneuropathy diabetik si ulcerat trofike të këmbëve, të cilat mund të çojnë në nekrozë, gangrenë (këmbë diabetik) dhe shpesh të amputations. Pacientët me diabet të kërkojë shqyrtimin vjetor neurologjike dhe klinike e këmbë.

Sëmundje 10.Nevrolohicheskie dhe dhimbje në këmbë

Dhimbje të shoqëruara me osteokondroza lumbosacral, lokalizuar në anën e pasme të kofshës nga mollaqe në fossa popliteal, dmth përgjatë sciatic nervore. Shpesh këto dhimbje shfaqen papritmas dhe mund të kufizojnë në masë të madhe aktivitetin fizik të pacientit. Si faktorë të shkaktojë mund të bëjë heqjen apo lëvizjet mprehtë trungu. Karakteristike dhe se rritjet e dhimbje me lëvizjen, duke zbritur shkallët.

Sëmundjet e nervave periferike mund të provokojë muskujt viç dhimbje. Dhimbje nevralgji janë konvulsiv në natyrë dhe ndodhin përgjatë fibrave nervore. Në mes të periudhave të shkurtra të dhimbjes është pothuajse inekzistente, dhe sulmi dhimbje mund të zgjasë nga disa sekonda në disa minuta. Sëmundja Raynaud mund të përjetojnë dhimbje në gishtat pas "plogështi".

Nëse një person nuk ka anomalitë neurologjike që shkaktojnë dhimbshme inflamatore muskulare sindromi ose miopatia metabolike.

11. Dhimbje në këmbë me miopatia inflamatore apo metabolike

Sipas klasifikimit ndërkombëtar, miopatia janë tre lloje: 1) të shkaktuara nga droga dhe toksina, 2) inflamatore idiopatike, 3) të shkaktuara nga infeksionet. 95% e miopatiy idiopatike inflamatore sstavlyaet polimiositi, mioziti, dermatomiositi, që dalin si pasojë e sëmundjeve sistemike të indit lidhor. Shkaku i dhimbjes mund të jetë gjithashtu inclusions brendaqelizore të myositis dhe myositis paraneoplastike. Në të gjitha këto raste duhet të konsultoheni me një rheumatologist për të parandaluar ose identifikuar sëmundje sistemike, si rezultat i së cilës ishte një dhimbje në këmbët viçat. Ky lloj i miopatia, një droge, më shpesh të lidhura me marrjen e statin dhe fibrate.

12.Bol në muskujt e këmbëve në çrregullime të metabolizmit dhe të indit dhjamor patologji

Fluid dhe electrolyte çekuilibër. Në disa shkelje të bilancit me ujë kripë, pacientët mund të ankohen për dhimbje dhe dhimbje barku në muskujt e gjymtyrë të ulët. Kjo gjendje ndodh në dehidratim, e cila është shkaktuar nga diarre të zgjatur, të vjella tepruar apo duke marrë diuretics. Që nga shkelja e bilancit me ujë kripë nuk është një sëmundje e pavarur, dhe të cilat lindin nga ose patologji, atëherë simptomat do të jenë të ndryshme, por etja themelore konstante dhe gjeni ënjtje të përbashkët. Gjithashtu rënie të jetë e mundur në presionin e gjakut, norma e zemrës dhe shfaqjes së aritmisë kardiake.

Patologjia e nënlëkurës yndyrë. Panniculitis - lezioni progresive e nënlëkurës inflamator indeve dhjamor, duke çuar në shkatërrimin e qelizave yndyrë dhe zëvendësimin e tyre me ind lidhës për të formuar nyjet, pllakë apo infiltrimit. Manifestimi kryesor i spontane formimit pannikulita nyjë është e vendosur në indin nënlëkuror dhjamor në thellësi të ndryshme. Më shpesh ato shfaqen në këmbët dhe të armëve. Pas lejen njësitë pannikulita janë atrofi qelizave yndyrë, të cilat duken si zonë të rrumbullakosura e tërheqjes lëkurës. Pannikulita gunga opsion karakterizuar nga pamja në indin nënlëkuror njësitë tipike shkëputur që variojnë në madhësi nga 3.4 mm deri në 5 cm. Lëkura mbi nyje mund të ketë ngjyrë nga normale të ndritshme trëndafili. Pannikulita pllakë variant është nyjet cluster individuale, të cilat zrostayuchys formojnë konglomerate kodrinore. Ngjyra e lëkurës me kalimin e subjekteve të tilla është rozë, apo të kuqe-bardovym kaltërosh. Në disa raste, njësitë konglomerate të zbatohet për të gjithë këmbën fibra të ulët apo kofshë, squeezing me vaskulare dhe nervore tufa, e cila shkakton një hidhërim të theksuar dhe gjymtyrët ënjtje, duke çuar në lymphostasis. Opsioni pannikulita Infiltrative rrjedh nga njësitë e shkrirjes apo konglomerate. Në nyjen rajon ose pllakë, zakonisht të ndritshme hije të kuqe ose burgundy, ka luhatje tipik i abscesit apo celulitit. Megjithatë, në njësitë e hapjes nuk janë jashtë qelb dhe në masë me vaj të verdhë. Në vend zbuloi një nyjë formuar gjatë ulçerë jo-shëruese. Përveç manifestimeve lokale në pannikulite mund të jetë e përgjithshme, të tilla si lodhje, rraskapitje, humbje e oreksit, ethe, nauze dhe vjellje.

Panniculitis

Lënduar muskujt këmbë në njerëzit e dhjamosur. Shkaku i dhimbje në muskujt e gjymtyrë të ulët mund të jetë i trashë. Në qoftë se një person ka peshë të tepërt trupore, ajo mbështetet në gjymtyrë të ulët stres shtesë dhe ata ndjehen rritjen e presionit. Kjo në mënyrë të pashmangshme çon në dhimbje në muskujt këmbë, sidomos në madhësi të vogël të këmbës.

Diagnostics me dhimbje në këmbë

Analiza e të dhënave klinike është hapi i parë në procesin e diagnostifikimit në pacientët ankohen për dhimbje në gjymtyrë të ulët, e cila varet nga algorithm e saj të mëvonshëm ka për qëllim të përcaktojë diagnozën dhe trajtimin.

Laboratorike dhe metodat instrumentale e ekzaminimit

1. Testi i përgjithshëm i gjakut (leukocytosis moderuar me një ndryshim në të majtë, aneozinofiliya ngritur moderuar eritrociteve norma sedimentation në fytyrë dhe sëmundjeve të tjera infektive dhe inflamatore);
2.elektrolity, ure, kreatinina (lëngun grade dhe çrregullime electrolyte);
3. glukozës në gjak (nivelet normale 3,3-5,5 mmol / l Rritja në glukozë në gjak tregon gjasat e diabetit);
Gjaku 4.Biohimicheskiy: rritja e urinës në përdhes, nivelet e rritura të kolesterolit në enët aterosklerotike;

5.Mikrobiolohicheskoe hulumtim (p.sh., scraping uretrës për klamidia dyshuar artritit reaktive);
6.Renthenovskoe kërkimore - specifike ndryshime janë specifike për sëmundje;
7.Issledovanie në onco-shënuesit për neoplazme dyshuar malinje;
Analiza 8.Serolohicheskiy: faktor reumatoid në artrit reumatoid;
Biopsi kockave 9.Punktsionnaya në dyshohet tuberkulozi kockave osteomielit, të destinuara për mbjellje, të marra nga aspiratën e qelb nga kockave apo indeve të buta apo biopsia e kockave;

10.UZDH (skanim dyfish) e ekstremiteteve të ulëta zbulon sëmundje vaskulare në nivel preclinical;
11.Anhiohrafiyu e gjymtyrëve të ulët kryhet në dyshohet pamjaftueshmërinë venoze kronike, ateroskleroza i extremiteteve te ulta, etj
12.Mahnitno rezonancë dhe tomography llogaritur (sistemi zabalevaniya nervor, lymphostasis etj);
Arteriet 13.Reovazohrafiya të gjymtyrëve të ulët (arterial insuficienca kronik të gjymtyrëve të ulët);
14.Stsintihrafiya skelet - vatra metastatic në gjetjen e kancerit;

Indeks 15.Lodyzhechnyy presion (LYD, raporti i presionit në arteriet në këmbës me presion ne arteries brachial në shkallën e 1 - 1.2) ulje në këtë tregues tregon prezencen e ngushtimin e arterieve në të gjymtyrëve të ulët.

Trajtimi i dhimbjeve në këmbë

Si dhimbje në gjymtyrë të ulëta është një simptomë e një numri të madh të sëmundjeve të ndryshme isimptomam natyra, trajtimi varet nga shkaku i arsyes. Por, për parandalimin në kohë të shfaqjes së dhimbjes në këmbë muskujt duhet të ndiqni disa rregulla:

Patologji 1.When vaskulare duhet të jetë i kufizuar në përmbajtjen e yndyrë dietë, ushqime kolesterolit të pasur. Mirë do të humbni peshë, dhe rregullisht të kryer grup të veçantë të ushtrimeve që kanë për qëllim parandalimin e zhvillimit të venat me variçe. Për shembull:

- Bending plotë alternative dhe papërkulshëm e këmbët në të përbashkët kyçin e këmbës në një kuptim të mjaftueshëm të tensionit muskujve këmbë 10-20 herë.
- Lëvizje rrethore e këmbë në kyçin e këmbës 10-20 herë.
- Ana e këmbë kthehet 10-20 herë.

- Lakimi dhe straightening të këmbëve 10-20 herë.
Përpiquni të shmangni qendrimi në një statike, ulur ose në pozicionin në këmbë. Nëse kërkohet nga aktiviteti juaj, ju duhet të prishet rregullisht, stërvitje, dhe të ndryshojë në pozicionin e trupit gjatë punës prishet bëni ushtrimet e mëposhtme:
- në këmbë, 8-12 herë rrotullon nga thembra e deri te këmbët;
- për 30 - 60 sekonda duke ecur në vend me këmbë heqjen lartë.

2. Kur sëmundjet e shpinë ose nyje duhet të i kushtoj vëmendje për trajtimin në kohë të këtyre patologjive, si dhe rekomandimet e mjekut.

Ushtrime 3.Periodicheskie për të forcuar muskujt e barkut, të çojë në heqjen e tensionit të muskujve në të ulët mbrapa, duke zvogëluar gjasat e ulët yrradyyruyuschey dhimbje prapa.

Në të gjitha rastet e dhimbje të zgjatur ose të përsëritura në gjymtyrë të ulëta duhet të konsultoheni me një mjek për të kryer hetimet e nevojshme për të identifikuar sëmundjen që e ka shkaktuar këtë gjendje.

Komplikimet e sëmundjeve shoqëruar me dhimbje në këmbë

Në mungesë të diagnozës dhe trajtimit me kohë nën mbikëqyrje mjekësore ka progresion sëmundje dhe komplikime në zhvillim. Një nga më të rënda komplikimet lezionet e arterieve dhe venave: zhvillimi i gangrenë, në të cilën tregon amputim të gjymtyrëve të ulët. Nëse DVT patrajtuar mund të zhvillojnë emboli pulmonare.

Çfarë mjekët zbatohen nëse ka dhimbje në gjymtyrë të ulëta

Terapist, traumatologist - në varësi të faktit nëse lëndimit. Ju mund të kenë nevojë për të ndihmuar këta mjekë, sëmundje infektive, parasitologist, rheumatologist, kirurg vaskular, një oncologist, endokrinolog, neurolog, dermatolog.