Diabetik këmba


Në dekadat e fundit, në mbarë botën fikse rritje katastrofike në rastet e diabetit. Ky trend është plotësisht e dukshme në Rusi. Sipas ekspertëve, çdo rus dhjeta është mirëkuptim apo paqartësi metabolizmit të karbohidrateve. Rreziku më i madh në këtë sëmundje janë pasojat e shkeljeve të tilla në formën e dëmtimit të organeve dhe sistemeve të ndryshme. Diabeti ngadalë shkatërron pothuajse të gjitha qelizat në trup. Dhe sytë, veshkat, zemra, dhe mëlçisë, trurit dhe janë njëlloj të ndjeshëm ndaj glukozës tepërt në gjak. Si rezultat i ekspozimit të zgjatur në përqendrime të larta të sheqerit në gjak në pacientët diabetik zhvillojnë komplikime vona të sëmundjes. Ndoshta një nga komplikimet më të rënda është sindromi diabetik këmbë.


Shkaqet dhe simptomat e këmbë diabetik

Diabetik këmbë - një proces Ulçera-nekrotik ose gangrenë e këmbë. Në sindromi diabetik këmbë dhe të kuptojnë gjendjen menjëherë para zhvillimin e nekrozë, të cilat përfshijnë lezione të rënda të sistemit nervor periferik, enët e gjakut, eshtra dhe nyje të këmbës.

Më shumë se 5% e të gjithë pacientëve me diabet gjatë gjithë jetës me të cilat ballafaqohen me këtë komplikacion serioz. Rreziku më i madh i sindromi diabetik këmbë në pacientët me kushtet e mëposhtme:

* Dëmtim të rënda të indit nervor të këmbës
* Dëmtimi i arterieve të ekstremiteteve
* Këmbë Warp
* Verbëri
* Dështimi kronik i veshkave
* Alkoolizmi
* Varësia e duhanit

Shpesh sindromi zhvillohet në pacientët me diabet tip 2 në grupmoshat më të vjetra.

Në shfaqjes së këmbës diabetike rol të madh mund të takojnë të dëmtojë në nerva apo enëve të gjakut. Në varësi këmbë diabetik klasifikohen si ishemike dhe neyropatycheskuyu. Rritja e mundur dhe sindromi i përzier.

Në ekzaminimin e ekstremiteteve të ulëta mund të përcaktojë afërsisht ndërlikimet themelor - nevropati ose ishemi. Kur neyropatycheskoy formojnë lëkurës në të thatë këmbë, ka zona të lëkurës ndryshuar në presion më të madhe, kur në këmbë, këmba është e deformuar, pulsation në arteriet ruajtura, defekte pa dhimbje Ulçera, ankesat në pacientët pothuajse asnjë. Në formën ishemike (dëme të enëve të gjakut), lëkurë ystonchennaya në këmbë, cyanotic, puls nuk është zbuluar në arteriet, plagë dhe të çara mbi gishtat janë të ashpër dhimbshme.

Diabetik këmba

Sigurisht, vetëm një provim të jashtëm nuk ofrojnë informacion të plotë në lidhje me gjendjen e enëve të gjakut dhe indeve nervore. Kur iu referuar te mjeku për sindromi diabetik këmbë, pacienti duhet të jetë në spital për ekzaminim dhe trajtim. Pacientët në spital vlerëson të gjitha llojet e ndjeshmërisë (dridhje, temperaturë, dhimbje), përcaktimin e reflekseve gilcë, elektroneyromiohrafiya, x-ray, me ultratinguj të arterieve. Pas diagnostikimit të mëtejshëm, pacienti është përshkruar trajtimin e bazuar në ndjeshmërinë individuale.

Trajtimi i këmbë diabetik

Trajtimi i formave neuropatike këmbë diabetik përfshijnë:

* Normalizimi i sheqerit në gjak
* Sigurimi pushim këmbë
* Heqja kirurgjikale e indeve të vdekur në plagë
* Antibiotikët tableta ose injeksione
* Përdorimi i veshjes moderne

Heqja kirurgjikale e indeve të vdekur në plagë në këmbë diabetik

Trajtimi i formës ishemike e këmbë diabetik përfshijnë:

* sheqer Normalizimi dhe nivelin e kolesterolit
* Ndalohet pirja e duhanit
* Trajtimin e hipertensionit

* Zvogëlimi i viskozitetit të tepërt të gjakut (aspirina, heparin)
* Restaurimin kirurgjikale e permeabilitetit vaskular
* Antibiotikët

Amputim është gjithashtu një trajtim për sindromi diabetik këmbë. Indikacionet për amputim - është purulent bashkim i eshtrave të këmbës, duke zvogëluar rrjedhjen e gjakut në indet kritike.

Në amputim të lartë është kryer shpesh. Operacioni në një të tretën e mesme apo e sipërme të kofshës është një nga më të zakonshme. Pas këtyre intervenimeve pacienti është konsideruar i pavlefshëm. Shërbyer veten në shtëpi, dhe puna e më shumë të plotë bëhet jashtëzakonisht e vështirë. Prandaj, në vendin e parë në luftën kundër sindromi diabetik këmbë vjen parandalimi.

Parandalimi i sindromi diabetik këmbë

Trajtimi i diabetit dëmet nervave dhe enëve të gjakut konsiderohet parandalimi më i mirë këmbë diabetik. Normalizimi i metabolizmit të karbohidrateve, ndoshta më e vështirë e arritshme. Sheqerit në gjak dhe të hemoglobinës glycated në një pacient nuk duhet të tejkalojë pragun individuale të synuar. Zakonisht qëllimi është agjërimi sheqer të 7.5 mm / l sheqerit gjatë gjithë ditës jo më shumë se 10 mm / l, hemoglobinës glycated më pak se 7.5%.

Trajtimi i indit nervor mbajtur së bashku neurolog dhe endokrinolog. Tradicionalisht përdorur alfa-lipoic acid (BERLITHION, Tioktatsid, Oktolipen), B vitamina (Mylhamma, Kombilipen, Neyromultivit), fizioterapi (magnetike) dhe ushtrim terapeutik.

Trajtimi i enëve të gjakut kryhet endokrinolog dhe kirurg. Pika e rëndësishme është konsideruar jo duhani dhe reduktimin e nivelit të tepërta të yndyrës në gjak (kolesterolit).

Përveç kësaj, vizita në zyra të specializuara këmbë diabetik në institucionet mjekësore dhe banesash mbikëqyrjes klinike të zvogëluar rrezikun e komplikimeve. Në qytetet e mëdha zakonisht të organizuara qendër diabet, ku pacientët mund të shihni një ditë dhe Diabetology, dhe ekspertë të specialiteteve të tjera.

Një hap i rëndësishëm në parandalimin e arsimit pacientit konsiderohet për programe të specializuara bazuar në të ashtuquajturën "Shkollat ​​Diabetes". Gjatë seancave me pacientët dhe të afërmit e tyre për të diskutuar në detaje rregullat e kujdesit këmbë dhe zgjedhjen e kepuceve.

Këpucë për pacientët me gjë e shëmtuar këmbë do të prodhohen individualisht në dyqanet ortopedike. Në raste të tjera, këpucë blerë në dyqane me pakicë, pas këtyre rregullave:

* Shoes zgjedhur në mënyrë rigoroze nga madhësia
* Ju nuk mund të veshin këpucë gome
* Thembra nuk duhet të jetë më i lartë se 4 cm
* Këpucë nuk duhet të jetë tepër i ngushtë
* Në këpucët e para përshtatshëm duhet të jetë të rehatshme

Në përgjithësi, të gjitha rregullat janë ulur në zgjedhjen e këpucëve që këpucët nuk duhet majë dhe të dëmtojë këmbë dhe për të parandaluar avullimit të tepërt të lagështisë. Çizme të gomës mund të provokojë dëme në këmbë. Ata nuk mund të mbajnë më shumë se 30 minuta në një kohë, por më tepër për të zgjedhin nga ky material.

Kujdesit këmbë Kushtet të ndarë në dy grupe: Çfarë duhet të bëni për të parandaluar dhe Don'ts në çdo rast.

Rregullat ndalues:
* Ju nuk mund të veshin këpucë të hapura veshin ndonjë këpucë "këmbët e zhveshur"
* Ju nuk mund të shkojnë zbathur
* Ju nuk mund të hiqni calluses veten duke patches, ointments, makina rroje
* Për kujdesin e këmbë nuk mund të përdoren metalike dhe objekte të mprehta (gërshërë, brisqe)
* Ju nuk mund të bëni pedikyr në sallonet e bukurisë
* Nuk ka plagë dhe gërvishtjet nuk mund të trajtojë substanca të alkoolit (jod, alkoolit salicili, Zelenka) .Për këtë qëllim mund të përdorni peroksid hidrogjeni, chlorhexidine, Myramistin.

Rekomandime për kujdesin këmbë:
* Para se të veshin këpucë, t'ia obmatsayte saj Sipërfaqja e brendshme (ose shtrojë është në mënyrë të barabartë? A nuk është marrë një boot ndonjë shkumës subjekt?)
* Mbrëmje Daily bëni dush të ngrohtë për këmbët për 10 minuta
* Pas dush këmbë duhet të jetë tërësisht e thatë peshqir
* Perditshme zbatohen krem ​​me ure ekstrakte bimore ose në sipërfaqen e podoshvennuyu këmbë
* Daily kujdes të inspektojë këmbë, trajtimin e të çara, për çdo ndryshim të dyshimtë - te mjeku.

* Brenda 5 minuta para gjumit ndiqni masazh të lehtë në këmbë, gjimnastikë speciale program ushtrim

Këmbë gjatë ditës ekspozuar ngarkesë të madhe. Pesha jonë e tërë qëndron në sipërfaqe të saj. Lëvizja kur ecin mjaft monoton. Me dëme nervore diabetit çon në faktin se njerëzit nuk mund të ndjeni dhimbje e plagë të lehta, fërkime djeg. Plaga që rezulton do të shëroj keq - për shkak se pacientët zvogëluar rrjedhjen e gjakut, indet trofik. Një faktor i rëndësishëm është ulja e imunitetit në diabet. Bakteret shpejt depërtojnë në plagën dhe shumohen lirshëm në të. Si rezultat i këtyre lëndimeve të cilat pa diabet mund të kalojë pa u vënë re në të gjitha, në pacientët me diabet të dëmtuar karbohidrate ndonjëherë edhe të çojë në gangrenë dhe amputim. Prandaj, pacientët me diabet të ketë qëndrim shumë të përgjegjshëm ndaj kujdesin e këmbë, zgjedhjen e këpucëve, monitorimit specialistë. Lufta kundër çrregullimeve metabolike në diabet mellitus (normalizimin e sheqerit në gjak), është sigurisht një bazë për parandalimin e ndonjë komplikime, duke përfshirë sindromi diabetik këmbë.