Dhimbje thembra Thembra lënduar


Dhimbje në muajin e pestë - një simptomë mjaft e zakonshme, e cila ka shumë shkaqe të mundshme.

Shkaqet e dhimbjes thembra


Arsyeja nuk është shkaktuar nga sëmundje:

1. "Sindromi dhimbje thembra" mund të shkaktojë tendosje në këmbë strukturat e përhershme, e cila është manifestuar nga dhimbje në thembra kur ecin. Ajo mund të shkaktohet nga këpucët me thembra jashtëzakonisht të lartë.
2. Për më tepër, dhimbje thembra mund të ndodhë si rezultat i hedh lëng i nënlëkurës yndyrë në sipërfaqen e këmbë në thembra me një rritje të mprehtë në aktivitetin motorik.

3. qëndrimi të gjatë në këmbët e tij gjatë gjithë ditës.
4. Fitimi i fundit të shpejtë në peshë, trashje.

Dhimbje në këmbë nuk duhet të nënvlerësohet. Përveç kësaj, ata sjellin vuajtje të konsiderueshme dhe do të keqësojë cilësinë e jetës, dhimbje në këmbë mund të jetë një nga simptomat e para të sëmundjes së rëndë.

Sëmundjet shoqëruar nga dhimbje në këmbë

1. sëmundje sistemike:

Spondylitis Spondylitis (spondylitis ankylosing) - një sëmundje kronike inflamatore të shtyllës kurrizore dhe nyjeve. Shkaku i sëmundjes spondylitis - agresivitetin e sistemit imunitar ndaj nyje veta indeve dhe ligaments. Në këtë sëmundje ndodh "kockëzim" ligaments e shpinë, nyje e saj intervertebral dhe disqe. Nuk është një proces gradual "ngurtësim" rruaza bashku, shpinë humbet fleksibilitetin e saj dhe lëvizshmërinë. Në disa raste të hershme simptomat spondylitis janë dhimbje në këmbë që e bëjnë në këmbë shumë të pakëndshme në një dysheme të ngurta. Pa trajtim të duhur për disa vite mund të ngujuar plotësisht shpinë, kur pothuajse të gjithë ndërfutur rruaza në një strukturë të fortë e kockave.

Rheumatoid arthritis - është një prej sëmundjeve më të vështirë të përbashkët që ndodh me shumë komplikime. Simptomet kryesore të artritit reumatoid janë dhimbje, ënjtje dhe duke kufizuar lëvizjen e nyjeve (duke përfshirë nyjet e këmbës, edhe pse ajo është e lezione atipike lokalizimit). Dhimbja mund të duket në të parë vetëm gjatë lëvizjes. Në rastin e dhimbje të forta inflamacionit mund të jetë vetëm, ata madje mund të zgjohen e pacientit. Përveç pacientit dhimbje të përbashkët ankohet për dobësi të përgjithshme, lodhje, humbje e oreksit.

Cerme - një sëmundje të kyçeve, e cila është shkaktuar nga depozitimin e kripërave të acidit urik (urate). Nuk ka dhimbje të forta, ënjtje dhe skuqje të përbashkët (zakonisht një ose dy). Sulm përdhes mund të zgjasë për ditë ose javë (nëse jo për të nuk ka trajtim). Kjo shpesh ndodh gjatë natës, të përbashkët bëhet e nxehtë për të prekur dhe është shumë e ndjeshme për prekje edhe të lehta. Shumë shpesh ndikon në nyjet e gishtit në këmbë, por mund të jenë të përfshirë në nyje të tjera (kyçin e këmbës, gju, joints, këmbët, gishtat dhe duart). Në disa raste dy tendons të bëhet i përbashkët i përflakur.

2. Sëmundjet infektive, përfshirë urogjenital (të tilla si klamidia, gonorre, ureaplasmosis etj) dhe zorrëve (dizenteri, yersyneoz, salmonellozave) e cila është e fshehur, mund të çojë në artritin reaktive (përfshirë kockat thembra dhe nyje). Kjo dhimbje thembra shpesh ndodhin jo vetëm kur ecin. Në pacientët me artrit reaktiv mund të dëmtojë edhe pesë të vetëm, gjatë natës. Dhe ndonjëherë gjatë natës ata vetëm të dëmtojë më.

Përveç kësaj, inflamacion shputë me artrit reaktive shpesh u bashkuan nga një numër i inflamacionit të përbashkët dhe sy, si dhe dhimbje në zonën gjenitale. Pacientët mund të shënojë lidhjen arthritis me urogjenital mëparshëm apo infeksion zorrëve.

Tuberkulozi e kockave (përfshirë calcaneus). Nis sëmundje ose kockave bashkim i materialit kockave, apo nekrozë të konsiderueshme të lëkurës, dhe ky proces përfundimisht fillon të përhapet në hapësirë ​​gjithnjë e më shumë. Sido që të jetë manifestim fillestare e tuberkulozit të eshtrave dhe nyjeve shkakton formimin e fistula purulent ose një zgavër që hapet nga jashtë. Duhet të theksohet se një proces inflamator disa javë mund të stabilizohet dhe pacienti ka arritur një heqje të qëndrueshme.

Calcaneus osteomielit - Procesi i purulent nekrotik që zhvillohet në kockave dhe kockave palcën, si dhe indet e tyre përreth buta të shkaktuara nga bakteret. Sëmundjet e parë një person mund të ankohen për dobësi, dhimbje të muskujve. Pastaj befas temperatura të 39-40 gradë. Dhimbja është lokalizuar në mënyrë të qartë në zonën e prekur të kockave ndodh pothuajse menjëherë. Akute, i mërzitshëm ose duke shpërthyer brenda, rënduar nga lëvizja vogël - dhimbje e tillë është e vështirë me diçka hutuar. Thembra është fryrë, lëkura bëhet i ndenjur-ngjyra e kuqe, venat Dilated.

3. Lëndimet

Shtrihen ose marramendës tendons. Arsyet mund të jenë të traumave direkte (një goditje në tendons objektin e vështirë) dhe ndikimin indirekt të mprehta muskujve reduktime këmbë. Zakonisht parë duket dhimbje të mprehtë në pjezë Akilit. Në pjezë shënuar edemë. Kur ndjenja mund të përcaktojë integritetin e defektit gilcë. Active shputës përkulje e vështirë apo edhe e pamundur.

Calcaneus Slaughter ndjekur nga pezmatimi i indeve fqinje (p.sh., si rezultat i uljes në këmbë pas kërcimit nga një lartësi). Këta pacientë zakonisht ankohen për djegie dhimbje nën thundrën ", si në qoftë se një gozhdë mbërthyer atje," me një peshë në rritje dhimbje thembra. 

Për thyerje të dhimbjes calcaneus karakteristike në lëndimit dhe pamundësisë për të ngarkesës në këmbë. Thembra deformohet në anën e jashtme ose e brendshme, rajoni thembra zgjeruar këmbë fryrë është bruised në thembër dhe në sipërfaqen e këmbës. Hark Uploscheny e këmbë. Lëvizja aktive në të përbashkët kyçin e këmbës për shkak të ënjtje të indeve të buta dhe gilcë tensioni pesë kufizuar ndjeshëm, dhe subtalar përbashkët është e pamundur.

Sëmundje e Veriut, apo thembra epiphysis kockave, është një hendek i dhimbshëm mes apophysis e kockave calcaneus thembra dhe mish. Kjo gjendje zakonisht zhvillohet në periudhën kur nuk ka mbaruar ende sa forcon plotë të calcaneus. Zakonisht manifestimet e sëmundjes gjetur në njerëzit që janë të përfshirë në mënyrë aktive në sport, në moshën 9-14 vjeç. Rritet Pain thembra me drejtimin, duke ecur të shpejtë. Dhimbje në rritje të nosochky. Përveç kësaj, nuk është kufizimi i lëvizjes në këmbë muskujve gastrocnemius. Shpesh në punë janë disa ënjtje lokale dhe ethe.

4. sëmundjet inflamatore

Shputës Plantarnyy (i quajtur nganjëherë nxisë thembra) - një inflamacion i dhimbshëm i tabelë shputës (ligament fijor në tabani i këmbës, e cila ndihmon të mbajë harkun e këmbë). Plantarnyy shputës ndodh kur ngarkimit apo të tepruar shtrihen nga tabelë shputës. Simptomë kryesore është dhimbja në thembra, që rrjedhin ose rritet me ushtrim. Ndjesi të dhimbshme janë më të theksuara në mëngjes. Diagnoza plantarnoho fastsiita themeluar pas analizimit ankesat e pacientit dhe hulumtime fizike. Radiografi eliminon stresin frakturë të calcaneus dhe të zbuluar praninë e Spurs thembra.

 

Spurs thembra

Calcaneus Osteohondropatyya Zhardhok (sëmundje Hahlunda-Shintsa). Themel të sëmundjeve është pa mikrobe (sterile) nekroza (e vdekjes) faqet kockave si rrjetë, të cilat janë më të mëdha në aspektin e ngarkesës mekanike. Dhimbje thembra ndodh kur pozicioni vertikal i pacientit menjëherë ose brenda minuta e mbështetje të calcaneus malore, duke ecur në bazë të pesë kockave nëpërmjet karakterit të padurueshme dhimbje bëhet e pamundur. Pacientët janë të detyruar të ecin, ngarkimin pjesët e para dhe të mesme të këmbës, duke përdorur një kallam apo paterica. Në shumicën e pacientëve me sipërfaqe shputës së calcaneus përcaktuar atrofi të lëkurës, ënjtje të moderuar indeve të buta, rrit ndjeshmërinë e prekjes. Shpesh ka atrofi e muskujve këmbë.

Për bursit karakterizohet nga te gjitha simptomave klasike e inflamacionit. Sipërfaqja prapa duket pesë ënjtje, skuqje, dhimbje. Në prekjen e lëkurës në këtë vend është e ngrohtë. Ënjtje gradualisht rritet. Inflamacion kronik ënjtje pas pesë mund uschilnytysya.

Tendonitis Akilit gilcë - është inflamacion i saj. Kjo mund të ndodhë për shkak të ngarkesës tepruar në pjezë Akilit (vezë perenapryazhёnnye e muskujve, të shpeshta drejtimin përpjetë ose drejt greminës, në rritje të mprehtë në numrin e aktiviteteve fizike, të tilla si running distanca të gjata); veshur këpucë të pakëndshme, shpesh të veshur këpucë me takë të lartë dhe thembra e natës ndryshon një i vetëm të sheshtë. Kur tendynyte dhimbje të ndodhë përgjatë pjezë, zakonisht më të ngushtë në pesë; ënjtje në tendons e lokale të rritet temperatura e lëkurës, skuqje e tyre dhe ndjeshmërinë në rritje; dhimbje kur bëhet për lojë me birila dhe hedhje mbi këpucë me majë. Pas stresit përflakur Akilit gilcë mund të ia plas, shpesh i shoqëruar nga një karakteristikë breshëri të shëndosha. Nga pjezë shqyer është pothuajse e pamundur për të ecur. Nëse ju nuk mund të merrni për të tas, ju mund të keni këputje gilcë. Kjo kërkon kujdes emergjent.

5. tumor malinje. Ashtu si me tumore të tjera primare kockave malinje, simptoma të hershme është dhimbje në kockë prekur është i pari, pastaj një rritje të përhershme në intensitetin e saj. Si sëmundja manifestohet në këtë fushë, duke u bërë më të dukshme ënjtje. Në varësi të nëntipit të tumorit myahkotkannoe tyre mund të jetë e vështirë apo të buta. Me rritjen e shpejtë të tumorit (vërejtur në fëmijët) mund të zhvillojnë cachexia progresiv dhe anemi. Thyerje të mundshme patologjike. Mbi tumorit zgjatet nganjëherë në rrjetin e enëve të gjakut.

6. Nevropati thembra Medial degët tibial nervore. Manifestimet e sëmundjes konsistojnë shkeljet e përkulje shputës të këmbës dhe këpucë me majë, dhe duke e kthyer këmbët nga brenda. Ndjeshmëria shqetësuar në thembra dhe i vetëm. Kur fatkeqësia zgjati ekzistuese tibial nervore zhvilluar plagë në thembra dhe këmbë të shëmtuar.

Inspektimi në dhimbje thembra

Kur shqyrton pacientët me dhimbje thembra janë ankesë të rëndësishme. Gjithashtu dhimbje thembra pacienti mund të prishin dhimbje të përbashkët të lokalizimit të ndryshme, dhimbje dhe paaftësia për të përfunduar lëvizjet në prapa gishtin dhimbje I, skuqje dhe ënjtje e saj, etj I kushtoj vëmendje të historisë së sëmundjes (p.sh., lëndimi i mëparshëm këmbë, transferuar infeksion më parë chlamydial, ngurtësi në mëngjes, dhe të tjerët.) Dhe ekzaminimin fizik (p.sh., skuqje, ënjtje, mosfunksionim, fistulat etj). Këto të dhëna së bashku mund të çojë në identifikimin e shkaqeve të dhimbjeve thembra. Nëse diagnoza nuk është e qartë apo kërkon konfirmim sjelljen laborator dhe ekzaminimin instrumental.

Laboratori dhe Ekzaminimi i dobishëm në dhimbje thembra

1. gjakut komplet (anemi të jetë e mundur, leukocytosis, rrit ESR në artrit reumatoid, sëmundja Bechterew);
2. Analiza biokimik i gjakut: rritja e urinës në përdhes;
3. Studimet mikrobiologjike (p.sh., scraping uretrës për klamidia dyshuar artritit reaktive);
4. X-rrezeve - një nga metodat kryesore të ekzaminimit për dhimbje në thembër. Do të shihni ndryshime të veçanta karakteristike e një patologjie të caktuar.

5. Hulumtimi në onco-shënuesve në tumoret dyshuar zlokachestveenoe;
6. Analiza e serologjik: faktor reumatoid në artrit reumatoid.
7. biopsi Percutaneous kockave në të dyshuar tuberkulozi kockave osteomielit, të destinuara për mbjellje, të marra nga aspiratën e qelb nga kockave apo indeve të buta ose biopsi kockave.
Ekzaminimi i mëtejshëm Plani varet nga mosha e pacientit dhe manifestimeve klinike. Sidomos me kujdes ajo duhet të jetë në qoftë se dhimbja në pesë vëzhguar për një kohë të gjatë.

Trajtimi i dhimbjes thembra

Që dhimbje thembra është një simptomë, metodë e trajtimit varet nga shkaku ose shkaqet e sëmundjes themelore. Megjithatë, për të ulur dhimbjen dhe për të parandaluar ndodhjen e saj pavarësisht nga arsyeja duhet të ndjekin disa rekomandime:

1. Luftimi mbipeshë. Peshë të tepërt rrit ngarkesën në muskujt e këmbës.
2. Veshur insoles ortopedike. Sidomos kur banesë.
3. Veshin këpucë të rehatshme me një thembër jo më shumë se 5 cm. Këpucë me takë të lartë nuk është e rekomanduar.

4. gjimnastikë mjekësore për këmbët e përditshme.

Për të shpejt të reduktuar dhimbje të forta në thembra mund të vënë një copë akull në vendin dhemb ftohtë dhe të mbajë për 20 minuta, dhe zona e pestë më sipër tij mund të bluaj-inflamator krem ​​(p.sh. fastum xhel).

Nëse rrënuar nga dhimbje në këmbë ju për një kohë të gjatë, dhe ju vetë nuk merren me të, të kontaktoni një mjek të kualifikuar.

Për të cilat mjekët i referohen kur dhimbje thembra?

Në varësi të faktit nëse ka ndodhur dëmtimi, mjekët - terapist, traumatologist, ortoped. Ju mund të kenë nevojë për t'u konsultuar me mjekët specialitetet e mëposhtme: neurolog, kirurg, onkolog, TB.